Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Не друже само кога се загрева ќумбето/ железото мириса. Онака кога ќе наставам у старт дрва/брикети и додека има голем оган, се загрева до макс и вцрвенува ќумбето и железото/ лулите (некои ми спомнаа дека и тие се премачкани па може и до нив да е). Мирисот неможам да ти го опишам, нешто како рерна/ рингла загреана само пута 5 појако. И во упатството пишуваше дека "ќе мириса додека не прегори бојата/премазот". Иначе ова ми е ќумбето:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=64816
Веројатно веќе ти станало јасно, или си нашол одговор... Ама сепак: До бојата е работата со миризбата.
Есенва земав печка од Пламен и пошто на хрватски форум прочитав дека дими/чади бојата, првото палење го направив во двор... Сериозно димеше првата половина од 10-12те часови колку што го ложев. Потоа то внесов дома и консекветно се намалуваше миризбата на следните десетина палења (толку пати и го запалив сезонава, не ми е примарно средство за грење туку само за кеиф и резерва за ако некогаш снема струја).

Не се замарај, користи ја печката и ќе се изгуби мирисот. Пламен користи квалитетни бои кои добро ја штитат печката, ама си бараат време за да добро да се упечат/исушат. Проверено од повеќе извори. Со други зборови се работи за feature, не за bug.
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Dali e normalno od nova klima vo slucajov vivaks aeri postavena e na prv sprat vo kukja na blok cigla i bela fasada.. na celiot sprat se slusa nadvoresniot motor koga raboti kako pojacuva so rabota i namaluva isto taka i nekoe zuenje kako vibracii ( konstantno ).
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dali e normalno od nova klima vo slucajov vivaks aeri postavena e na prv sprat vo kukja na blok cigla i bela fasada.. na celiot sprat se slusa nadvoresniot motor koga raboti kako pojacuva so rabota i namaluva isto taka i nekoe zuenje kako vibracii ( konstantno ).
Pobucno raboti motorot samo koga e pod 0, inaku stavi si buferi i ke ja sredis makata, jas vaka ga osejkav 3.5 no koga staviv buferi se sredi i vibracite i zvukot.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Klimata vo spalna ne ja koristam, vo dnevnata ja koristam po nekolku chasovi vo den koga beshe mnogu ladno. Stanot e orientiran na jug. I bez klima e 21 stepen. Zatoa i takva smetka.
btw Zbor mi beshe za visokata modulacija na klimat, sakav da slushnam mislenja. Vi Blagodaram za odvoenoto vreme!
Не ја користиш оти се исклучивте од парно и другите сега те греат..
А тоа се вели се правите паметни
Автоматски споено мислење:

А и да не нема парно во зградата кога те греат од доле и горе
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Не ја користиш оти се исклучивте од парно и другите сега те греат..
А тоа се вели се правите паметни
Автоматски споено мислење:

А и да не нема парно во зградата кога те греат од доле и горе
Kompleksot ne e prikluchen na centralno parno (BEG), samiot investitor ima postaveno multi split sistemi vo celiot kompleks. Mene mi odgovarashe shto nema prikluchok na centralno parno, zatoa i se odluchiv da kupam stan vo takov kompleks.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Kompleksot ne e prikluchen na centralno parno (BEG), samiot investitor ima postaveno multi split sistemi vo celiot kompleks. Mene mi odgovarashe shto nema prikluchok na centralno parno, zatoa i se odluchiv da kupam stan vo takov kompleks.

Parno si e parno decko sekade ista temperatura a ne kako nas na veter da se greeme e sega sto ne ti modulira ubavo takvo ke e ostavi nekolku dena neka raboti so otvoreni site vrati na sobite mozebi ke si go najde ritamot na rabota e ako ti go koristis za nekolku xxx casa toa e drugo
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dali so postvuvanje na stiropor izolacija bi ja resil vnatresnata kondenzaciona vlaga koja se pojavuva na dvete dolni kosinja od nadvoresniot dzid. Imam pisuvano i porano deka koga e mnogu ladno kosinjata se mokri, pa me interesire so vakva investicija postavuvanje na stiropor istata nema da se pojavuva??
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Dobro samo mene mi stignaja astronomski smetki za struja za dekemvri i januari?
Dekemvri smetka za 37 dena 9500
Januari za 25 dena 8200
Lani zimata bez klima max. 4000den smetka
Godinava staviv vivax aeri 5.5kw..
Nekoj da spodeli iskustvo so vivax aeri 5.5kw kolkavi smetki za struja ima...?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dobro samo mene mi stignaja astronomski smetki za struja za dekemvri i januari?
Dekemvri smetka za 37 dena 9500
Januari za 25 dena 8200
Lani zimata bez klima max. 4000den smetka
Godinava staviv vivax aeri 5.5kw..
Nekoj da spodeli iskustvo so vivax aeri 5.5kw kolkavi smetki za struja ima...?
Od 15 dek do 17 januari so 2 vivaks klimi plativ 9400
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Dobro samo mene mi stignaja astronomski smetki za struja za dekemvri i januari?
Dekemvri smetka za 37 dena 9500
Januari za 25 dena 8200
Lani zimata bez klima max. 4000den smetka
Godinava staviv vivax aeri 5.5kw..
Nekoj da spodeli iskustvo so vivax aeri 5.5kw kolkavi smetki za struja ima...?
Do cenata na strujata e ne e do klimata.
Toa lani sto bilo 4000 den sega ke bide 5200 plus dodavas klima, taa ti trosi znaci mesecno okolu 3500 den. Cenata na strujata e povisoka okolu 30%, se ukina dnevna evtina tarifa, i cenata sega e druga.
I ako si se greel so drva isto ke ti se fakja samo letoto ke si platel, pa sega ke ti dojdese smetka 5000den.
Kaj mene smetkata 10500 den za januari, od klimata mi e samo 2700den, a drugiot del od smetkata mi go pravat termo pecka, el radijator, bojler, sijalici, kompjuter i tv
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Do cenata na strujata e ne e do klimata.
Toa lani sto bilo 4000 den sega ke bide 5200 plus dodavas klima, taa ti trosi znaci mesecno okolu 3500 den. Cenata na strujata e povisoka okolu 30%, se ukina dnevna evtina tarifa, i cenata sega e druga.
I ako si se greel so drva isto ke ti se fakja samo letoto ke si platel, pa sega ke ti dojdese smetka 5000den.
Kaj mene smetkata 10500 den za januari, od klimata mi e samo 2700den, a drugiot del od smetkata mi go pravat termo pecka, el radijator, bojler, sijalici, kompjuter i tv
Ako dobro te svativ.. znaci normalno e..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom