Најекономично греење и ладење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298

Лепи нешто случајно ми испадна на нет. Викаш дека Чиго се под Мидеа, а тука кај нас рекламираат ТП со Митсибуши компресор??
Ако си во право за нив, треба да користат Тошиба технологија преку мајката-фирма.
Арно ама уште си се рекламираат како Чиго трет најголем производител на клими во светов!?
Треба да изгуглам деновиве, баш ме интересира што се случува со Чиго.
Midea go kupi Chigo Chigo e vo sopstvenost na Midea neznam kolku procenti ima kupeno Midea od Chigo no sega klimite na Chigo gi pravi Midea isto i Carrier e kupen od Midea.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127

247,5 kw за цел јануари ,стан изолиран греано 30 кв

354ч на ниска и 390 ч на висока тарифа

Преку ден кога сме дома поставена на 24/25, за спиење и кога сме излезени 22 степени

Шораи еџ 13

Пуштена да работи од 15 дек нон стоп кога залади времето, али мерачот го ставив на 28 дек

2500 ден сметка за Јануари денеска стигна
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Дали некој може да ми каже како правилно да ја користам климата за греење?
Се работи за куќа, греам 32 квадрати, таванот е абриб, малтер и трска. ПВЦ дограма и нормална фасада.. Користам Вивакс Аери 5.5кв( нова 18.08.2021 купена ). Преку ден 26-28степени 3 брзина, навечер 20степени прва брзина, работам од дома 12 дена ноќна смена така да климата работи на повисока температура по 17 часа тие денови..
Декември само за климата платив 4000ден
Јануари гледам 5000ден по пресметките од сатот од евн

Што би било проблемот, таванот или климата..
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Дали некој може да ми каже како правилно да ја користам климата за греење?
Се работи за куќа, греам 32 квадрати, таванот е абриб, малтер и трска. ПВЦ дограма и нормална фасада.. Користам Вивакс Аери 5.5кв( нова 18.08.2021 купена ). Преку ден 26-28степени 3 брзина, навечер 20степени прва брзина, работам од дома 12 дена ноќна смена така да климата работи на повисока температура по 17 часа тие денови..
Декември само за климата платив 4000ден
Јануари гледам 5000ден по пресметките од сатот од евн

Што би било проблемот, таванот или климата..
Ти кажаа, таванот ти е проблем арна е климата, појди купи си изолација и нареди

 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Дали некој може да ми каже како правилно да ја користам климата за греење?
Се работи за куќа, греам 32 квадрати, таванот е абриб, малтер и трска. ПВЦ дограма и нормална фасада.. Користам Вивакс Аери 5.5кв( нова 18.08.2021 купена ). Преку ден 26-28степени 3 брзина, навечер 20степени прва брзина, работам од дома 12 дена ноќна смена така да климата работи на повисока температура по 17 часа тие денови..
Декември само за климата платив 4000ден
Јануари гледам 5000ден по пресметките од сатот од евн

Што би било проблемот, таванот или климата..
и таванот и климата
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
и таванот и климата
Што е проблем климата објасни ми..
Автоматски споено мислење:

Ти кажаа, таванот ти е проблем арна е климата, појди купи си изолација и нареди

Нели е подобро таа камена волна?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Midea go kupi Chigo Chigo e vo sopstvenost na Midea neznam kolku procenti ima kupeno Midea od Chigo no sega klimite na Chigo gi pravi Midea isto i Carrier e kupen od Midea.
А муабетов од кај го наслушна?!
Како тоа замишљаш дека климите на Чиго ги прави Мидеа?!
Како може да го има купено ако нема управувачки дел од 51%?!
Од кај испадна сега дека и Кариер се купени од Мидеа?! И ова ли од комшивка е муабет?

Значи пред да напишеш, соопштиш нешто, провери, изгуглај.
За Чиго неможам да најдам, а сигурно ќе најдев ако биле купени од Мидеа. Ај тоа ипак кинеска фирма и тешко на веб се наоѓа.

За Кариер си утка 110%! Америчка фирма листана на НУСЕ. Ринат! Со Мидеа имаат џоинт-венчр тоа ти е фифти-фифти заедничка компанија!! И ако некој има купено акции од главната фирма, тоа е Кариер што поседува акции од Мидеа, а не обратно!
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Интересно функционира темава, на прашања од лаици (како јас на пример) ретко кој одговара, секој си тера своја дискусија (реклама) и си го фура филмот... ама ајде ќе си пробам среќата пак.

Дневна од 30-35м2 и соба од 10м2.

Во дневната во моментов имам Gree клима (во атачмент спецификација за истата).

Сега имам прилика за Вивакс Аери 12ка...

Дали да ја монтирам виваксот во дневна, а gree-то да ја демонтирам и ставам во собата од 10ина м2?

Појака е виваксот до толкку за да осетам разлика?

Фала на одговор :)
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Интересно функционира темава, на прашања од лаици (како јас на пример) ретко кој одговара, секој си тера своја дискусија (реклама) и си го фура филмот... ама ајде ќе си пробам среќата пак.

Дневна од 30-35м2 и соба од 10м2.

Во дневната во моментов имам Gree клима (во атачмент спецификација за истата).

Сега имам прилика за Вивакс Аери 12ка...

Дали да ја монтирам виваксот во дневна, а gree-то да ја демонтирам и ставам во собата од 10ина м2?

Појака е виваксот до толкку за да осетам разлика?

Фала на одговор :)
Како заклучи дека ретко кој одговара? Па јас не знам за некој што пишал тука, а не добил одговор? o_O
А за фурање филмови ние сме супер тука во споредба со другине теми!

Туку ај си праша, па еве ти мое мислење.
Немој да монтираш клима во 10 квадрата, а посебно не 3.5ка! Макар и добра дваиполка не би ти препорачал ако во таа соба си често.
Десет квадрата комфор нула со било што што ќе ти дува во глава!
Барај си решение за една појака клима што без проблем ќе ти ја топли големата соба, и ќе може со отворена врата да ја грее и малата соба. Нормално таму ќе треба и да догреваш со некое греалче/панел ама па 10 квадрата се!
Или евентуално оти веќе имаш една 3.5ка, да додадеш уште една 2.5ка во големата соба и да грееш со две клими. Ама се тоа зависи од распоред на просторот.
Со вака скудни податоци стварно не знам што да ти кажам...
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Интересно функционира темава, на прашања од лаици (како јас на пример) ретко кој одговара, секој си тера своја дискусија (реклама) и си го фура филмот... ама ајде ќе си пробам среќата пак.

Дневна од 30-35м2 и соба од 10м2.

Во дневната во моментов имам Gree клима (во атачмент спецификација за истата).

Сега имам прилика за Вивакс Аери 12ка...

Дали да ја монтирам виваксот во дневна, а gree-то да ја демонтирам и ставам во собата од 10ина м2?

Појака е виваксот до толкку за да осетам разлика?

Фала на одговор :)
Тебе како ти тераше сега во најладново грее виолата што ја имаш?. Ако те трала убаво, за во спална стави си аери 09, ако треба да земеш аери, или ако е стрикно 12 ка за зимање, незнам дали да правиш рокада. Вика дека виолава макс дава 4,2 кв а ци виваксот 4,7 кв, е сега тоа на хартија е, колку и како е реално, што да ти кажам, виолава вика 600 проток воздух, аериот 515. Нека пресечат и поискусните за дали да правиш рокада
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298
А муабетов од кај го наслушна?!
Како тоа замишљаш дека климите на Чиго ги прави Мидеа?!
Како може да го има купено ако нема управувачки дел од 51%?!
Од кај испадна сега дека и Кариер се купени од Мидеа?! И ова ли од комшивка е муабет?

Значи пред да напишеш, соопштиш нешто, провери, изгуглај.
За Чиго неможам да најдам, а сигурно ќе најдев ако биле купени од Мидеа. Ај тоа ипак кинеска фирма и тешко на веб се наоѓа.

За Кариер си утка 110%! Америчка фирма листана на НУСЕ. Ринат! Со Мидеа имаат џоинт-венчр тоа ти е фифти-фифти заедничка компанија!! И ако некој има купено акции од главната фирма, тоа е Кариер што поседува акции од Мидеа, а не обратно!
Znaci vaka Carrier i Midea se 50 - 50 i zatoa nekoj modeli na Carrier gi pravi Midea
Za Chigo neznam kolku tocno akcii ima Midea otkupeno od Chigo no Chigo gi pravi klimite pod rakovodstvo na Midea so GMCC Toshiba compressor.
Автоматски споено мислење:

Дали некој може да ми каже како правилно да ја користам климата за греење?
Се работи за куќа, греам 32 квадрати, таванот е абриб, малтер и трска. ПВЦ дограма и нормална фасада.. Користам Вивакс Аери 5.5кв( нова 18.08.2021 купена ). Преку ден 26-28степени 3 брзина, навечер 20степени прва брзина, работам од дома 12 дена ноќна смена така да климата работи на повисока температура по 17 часа тие денови..
Декември само за климата платив 4000ден
Јануари гледам 5000ден по пресметките од сатот од евн

Што би било проблемот, таванот или климата..
I navecer i preku den rabotija klimata na 26°C Fan 3
IZOLACIJATA E PROBLEMOT STAVI 5CM TVRDO PRESOVAN TERVOL NA TAVANOT IZOLACIJATA E NAJVAZEN FAKTOR ZA EKONOMICNO GREENJE ( BEZ RAZLIKA NA STO KE SE TOPLIS )
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Znaci vaka Carrier i Midea se 50 - 50 i zatoa nekoj modeli na Carrier gi pravi Midea
Za Chigo neznam kolku tocno akcii ima Midea otkupeno od Chigo no Chigo gi pravi klimite pod rakovodstvo na Midea so GMCC Toshiba compressor.
Еднаш викаш Кариер се купени од Мидеа, сега викаш 50-50. Па не разбираш изгледа!
Кариер за амерички пазар нема допирна точка со Мидеа! Нула! Америчката фирма си е самостојна и 100% Америчка!
За остатокот од светот(глобално), Кариер има џоинт венчр со Мидеа и го користи брендот(името) за да штанца пари со кинески клими.
Истиот случај со Тошиба и GMCC, со таа разлика што лани или преклани Мидеа целосно ја купи Toshiba Life Product. Од клими до шпорети се! Целиот огранок на Тошиба за апарати за домаќинство.

И трето. Еднаш викаш Чиго се прават во "фабриките" на Мидеа, сега викаш "под раководство на Мидеа". Не ми целта да ти дадам испит од економски факултет, ама се мислам дека не ти се јасни основни појмови како ДОО или АД! o_O Чиго не ти е фирмичка со 50 вработени, туку со 100 000 и десет фабрики и уште 4 фирми под нив!

И четврто, увозникот на линкот што ти го пуштив ги рекламира Чиго дека користат лиценцирана Митсубиши технологија, а ти викаш ГМЦЦ?!
На кој да му верувам? :rolleyes:
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
981
Поени од реакции
1.054
Дали некој може да ми каже како правилно да ја користам климата за греење?
Се работи за куќа, греам 32 квадрати, таванот е абриб, малтер и трска. ПВЦ дограма и нормална фасада.. Користам Вивакс Аери 5.5кв( нова 18.08.2021 купена ). Преку ден 26-28степени 3 брзина, навечер 20степени прва брзина, работам од дома 12 дена ноќна смена така да климата работи на повисока температура по 17 часа тие денови..
Декември само за климата платив 4000ден
Јануари гледам 5000ден по пресметките од сатот од евн

Што би било проблемот, таванот или климата..
Сметката за струја е таа. 6-700 киловати ќе потроши на овие температури. Е сега со изолацијата ќе ти биде уште потопло и ќе смали некој киловат. Во секој случај во 32 квадрати, поефтино ти излегува климата од дрва или пелети.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Eve jas da ti pomognam okolu dilemava, makar što ne jasno zošto voopšto ti treba klima, kako korisnik na dvata tipa klimi. Do pred tri godini istata prostorija ja greev so on/off klima Fonko koj e vo red na onie pokvalitetni klimi deklarirana do -7C, a vo denovite kako ovie sega od 12 januar navamu, pomagaše i termo pečka od 2,8Kw da akumulira noće denje da zrači bez duvanje. Fonkoto okolu 0C vlečeše 1100 do 1300W, na -5C 900W, na -10C 700W i veće e neupotreblivo za bilo kakvo greenje.....
Na pozitivni nad i okolu 0C beše sosema dovolno i bez pomoš od TP, a na T okolu 7-8 i ne se razlikuva nešto od inverter potrošuvačkata.
Sega so inverterov na HAIER TP e isfrlena od uporeba eve treta zima, potrošuvačkata sega na ladnovo e najčesto od 450-800 W, znači bez gasenje i zagreani zidovi vo uslovi potpolno isti kako i prethodno.
Znači zaštedata e polnenje na TP noće eve po 5h x 2.8 = 14kwh x 3.8 den = 53 den. Znači ne pomalce od 20e vo najladnoto. Na ova dodadi mnogu pomala potrošuvačka (pak zboruvam za najladnoto) od ne poveće od 800w ete ja pričinata za kupuvanje na inverter.
Ova go pišuvam za site korisnici koi se vo slična dilema.

Voopšto ne mi e jasno zošto ti e potrebna klima za dva tri dena samo noće, ete imaš grealka. So parite dadeni za klimata će se greeš narednite 100 godini po dva tri dena samo noće.
во неделата греалката ја пуштив сабајлето кај 9 ипол до вецерта до 10 часот просторијата беше КАМЕН ладна имав работа от 4 часа на компјутерот (кој инаку што ми е интересно што на минус 10 непали треба малку да го загрееш) "инаку нов компјутер со марка делови" неможев да останам и прекинав премногу ладно за мој стандард па се изнервирав до тој степен што ми дoагаше греалката да ја фрлам от фселената залудно потрошена струја велиш дека имаш две клими обична и инвертер кажими ја разликата за сметката за струја от прилика инаку ги меркам тие две от сетекс најефтините една от обичните и една от инвертерите која е помалото зло КОЈА ЦИЦА ПОМАЛКУ СТРУЈА :)
Автоматски споено мислење:

извинете уште едно прашање??? ШТО е ова???? зошто се ефтини????? што е финтата!!!!!!!!!

 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
во неделата греалката ја пуштив сабајлето кај 9 ипол до вецерта до 10 часот просторијата беше КАМЕН ладна имав работа от 4 часа на компјутерот (кој инаку што ми е интересно што на минус 10 непали треба малку да го загрееш) "инаку нов компјутер со марка делови" неможев да останам и прекинав премногу ладно за мој стандард па се изнервирав до тој степен што ми дoагаше греалката да ја фрлам от фселената залудно потрошена струја велиш дека имаш две клими обична и инвертер кажими ја разликата за сметката за струја от прилика инаку ги меркам тие две от сетекс најефтините една от обичните и една от инвертерите која е помалото зло КОЈА ЦИЦА ПОМАЛКУ СТРУЈА :)
Автоматски споено мислење:

извинете уште едно прашање??? ШТО е ова???? зошто се ефтини????? што е финтата!!!!!!!!!

Ovie evtini sto gi gledas se samo vnatresni edinici za multisplit sistem odnosno edna nadvoresna i 3 vnatresni edinici.
A ti kupija najevtinata inverter koja i da e pak ke trosi na pola od grealkata sto ja koristis a sigurno dvojno ke zagreva ,bitno inverter kupuvaj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom