Војната на патиштата

Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Pri tolku navredi ja promasi poentata na mojot post - deka ne se sto ke procitas na internet e vistina. Sto ako vozel 40 na saat i ne primetil, se sokiral itn? Sekoj koj e vozac (a eve jas sum vozac pocetnik na primer) moze da se zamisli nesto i da zgresi. Ne rekov jas da ne go kaznat, tuku da ne go vleckaat po twitteri, forumi, portali itn
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.628
Поени од реакции
14.404
Еве оди кажи им во лице на родителите што закопаа дете денес дека се замислил, не приметил...
Абе имаш оружје во раце кога управуваш со возило, дали си ти свесен?

Ти дебил, јас подебил - се расправам со дете без друштво и возач почетник. Дај остани на почетник, батали коли, ќе утепаш некој невин за некоја година со вакви умрени размислувања. Фрли клучевите од колата во најблиската канта и купи си ролери. Ќе те гледаме и тебе по портали со патетичните изговори за замислување, неприметување...
Најотворено ти кажувам - батали кола, ќе убиеш некого и некогаш. Се надевам кармата нема да се сврти, за да не бидеш од другата страна на шофершајбната некад, да те парталаат по раскрсници замислени или уфилмани дегени со "40 на саат".

А да - и одјеби од темата.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Relax druze, vregjas pomali od tebe na internet. Ne e ova csgo, forum e. Ne znam kako ne svakjas deka ova e 2022 godina, civilizirano opsestvo - rabotite se resavaat na sud. Dali i negoviot advokat treba da prekine da go brani na sud sea? Se ponasas ko svetot da e rozev. Treba da se vnimava kako vozac MNOGU, ama deckoto ne vozel 100 na saat, ne go napravil deloto namerno itn tuku se desilo. I sega treba vozacot da se kazni. Na sud. Ne na internet so doxxing od dezurni osobi so "visok moral"
Ti nikad li ne si prekrsil soobrakajno pravilo nenamerno?
Inace vozacite pocetnici najcesto vozat kao od avtoskola sto gi naucile, taka i jas, si teram mnogu po pravila
Ajde chill i povekje empatija
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.982
Поени од реакции
17.842
Relax druze, vregjas pomali od tebe na internet. Ne e ova csgo, forum e. Ne znam kako ne svakjas deka ova e 2022 godina, civilizirano opsestvo - rabotite se resavaat na sud. Dali i negoviot advokat treba da prekine da go brani na sud sea? Se ponasas ko svetot da e rozev. Treba da se vnimava kako vozac MNOGU, ama deckoto ne vozel 100 na saat, ne go napravil deloto namerno itn tuku se desilo. I sega treba vozacot da se kazni. Na sud. Ne na internet so doxxing od dezurni osobi so "visok moral"
Ti nikad li ne si prekrsil soobrakajno pravilo nenamerno?
Inace vozacite pocetnici najcesto vozat kao od avtoskola sto gi naucile, taka i jas, si teram mnogu po pravila
Ajde chill i povekje empatija
Каква емпатија бе гомнар, емпатија имаме за девојчето кое го загубило животот а не за мочкото кој за некоја година ќе организира забава каде што вакви како тебе ќе се начукаат за неговата слобода и можеби пак ќе удрат вака некое дете.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.257
Nekoi od vas ne svakjaat nekoi raboti. Ova dete ne ja napravilo soobrakajkata NAMERNO. Za ova dete se iznesuvaat sekakvi raboti vo javnost sega, i lagi i privatni raboti i svasta. Na primer:
Никој не прави незгоди намерно(освен ако не се работи за специфична цел т.е. атентат) . Разликата е што нормалните прават се за да ги одбегнат, додека другите(мангупи) ги покануваат и ја искушуваат судбината.
Ја возам како параноик:со умисла дека камиказа може да ми излета сред улица...и понекогаш навистина тоа го праат. И ја го имам правено. Тоа е реалност.
И ти ми кажуваш да покажувам емпатија за некој фраер кој не му е гајле , и не само тоа, туку праи притисок врз другите да му се тргнеле од патот да крева 100 во град оти има врска.
Знаеш што. Нека биде невин. Ако го линчуваат по пропис барем ќе послужи за пример за другите фраери. Само ако го линчуваат по пропис.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
Pri tolku navredi ja promasi poentata na mojot post - deka ne se sto ke procitas na internet e vistina. Sto ako vozel 40 na saat i ne primetil, se sokiral itn? Sekoj koj e vozac (a eve jas sum vozac pocetnik na primer) moze da se zamisli nesto i da zgresi. Ne rekov jas da ne go kaznat, tuku da ne go vleckaat po twitteri, forumi, portali itn
Mozi i zaspal na volan. Umorno deteto, se slucva. I aj sega da go otepame oti zaspal na volan. Mislam stvarni bezveze, gde ce vi dusa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
Sto ako vozel 40 na saat i ne primetil, se sokiral itn? Sekoj koj e vozac (a eve jas sum vozac pocetnik na primer) moze da se zamisli nesto i da zgresi.
ova e 2022 godina, civilizirano opsestvo - rabotite se resavaat na sud.
...ama deckoto ne vozel 100 na saat, ne go napravil deloto namerno itn tuku se desilo.
Ti nikad li ne si prekrsil soobrakajno pravilo nenamerno?
Пошто си мал и неускусен, малку reality check за тебе и за сите други што сеуште мислат како тебе:
- со 40км/ч малтене можам да ти гарантирам дека нема удриш двајца, да убиеш еден од нив, и да ја уништиш целата предница од колата
- да се замислиш и да згрешиш скроз не е исто со убиство на човек, ова се психопатски изговори, како да зборуваш за нешто небитно демек згрешив и згазив мачка
- правдата не е примарниот исход од споровите на нашите судови, посебно кога една од страните е богата, ова дури и нубови не може да не го знаат
- не е исто да прекршиш некое банално сообраќајно правило и да убиеш човек заради опасно и идиотско возење

Ajde chill i povekje empatija
Ако имаш емпатија за убиецот наместо за убиената жртва, што те прави тоа тебе?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
како да зборуваш за нешто небитно демек згрешив и згазив мачка
Како е ова небитно?
Пред 10 години or so на „Пластичарска“, МИСЛАМ дека згазив мачка.
Се самоказнив себеси и 6 месеци не седнав позади волан.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.291
Поени од реакции
6.624
Pri tolku navredi ja promasi poentata na mojot post - deka ne se sto ke procitas na internet e vistina. Sto ako vozel 40 na saat i ne primetil, se sokiral itn? Sekoj koj e vozac (a eve jas sum vozac pocetnik na primer) moze da se zamisli nesto i da zgresi. Ne rekov jas da ne go kaznat, tuku da ne go vleckaat po twitteri, forumi, portali itn
Поентата на твоите постови е едноставна, лесно разбирлива, а тоа е дека си суштество со многу ниска интелигенција и целта ти е на сите да им го покажеш тоа. Колку треба да си глуп од еден до ти, за да пишеш можда возел 40 на саат и не приметил. Прво и основно, Партизанска е права ко писта, трепкачко жолто светло мораш да го приметиш од 300 метри, што е јасна назнака дека мораш да внимаваш додатно. Второ, кола застаната на раскрсница, пешачки премин, мораш да ја приметиш бар 100 метри порано, ако не е застаната, сигуно кочи и автоматски штоп светла се палат позади. Немој со тие муабети дека возел 40 затоа што со таа брзина и тоа како можеш да приметиш се и да застанеш на време. Дечкото јасно игнорирал повеќе ситуации кои се случувале на раскрсницата и свесно загрозил човечки животи, а еден и одземал. Така да не може да се збори за несреќа туку убиство. Несреќа е да ти претрча некој, од позади кола, на место каде не треба, да ти откажат кочници или друг технички проблем, да доживеал можда срцев или мозочен удар, да изгубил свест. Да тоа е несреќа и буквално никој нема да рече дека е убиец, а кога намерно игнорираш јасни назнаки, макар и 40 да возиш, си потенцијален убиец.
По размислувањето твое и ти си потенцијален убиец. Ти како почетник треба да си свесен какви последици може да предизвикаш ако не си сконцентриран на возењето, по себе и по другите, треба да си свесен дека во дадена ситуација не можеш да реагираш ко некој кој вози 15 години, па според тоа треба и тоа како да почитуваш се што е пропишано со закон, да држиш поголема дистанца од нормално, да не правиш муабет ако тоа и најмалце ти влече внимание.
И тоа како треба вакви да се објавуваат на нет и да се знае за нив се. И тоа како народот има право да биде бесен затоа што ова се случува премногу често. Искомплексирани мали куриња, со татини пари секојдневно одзимаат нечиј живот, а завршуваат со условни или 1, 2 години затвор.
Затоа престани да се брукаш и изиграваш телетабис, макар ти бил и близок дечково што ја уби девојкава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
По размислувањето твое и ти си потенцијален убиец. Ти како почетник треба да си свесен какви последици може да предизвикаш ако не си сконцентриран на возењето, по себе и по другите, треба да си свесен дека во дадена ситуација не можеш да реагираш ко некој кој вози 15 години, па според тоа треба и тоа како да почитуваш се што е пропишано со закон, да држиш поголема дистанца од нормално, да не правиш муабет ако тоа и најмалце ти влече внимание.
И тоа како треба вакви да се објавуваат на нет и да се знае за нив се. И тоа како народот има право да биде бесен затоа што ова се случува премногу често. Искомплексирани мали куриња, со татини пари секојдневно одзимаат нечиј живот, а завршуваат со условни или 1, 2 години затвор.
Затоа престани да се брукаш и изиграваш телетабис, макар ти бил и близок дечково што ја уби девојкава.
Не треба да се занемарува едукативниот карактер на ваквите дискусии. Ако не поединецов, тогаш можеби други што читаат ќе научат нешто.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Jas nitu go znam deckoto, nitu go branam. Ne znam kolku pati treba da kazam deka treba da se kazni na sud, ne da se vlecka po internet
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.315
Поени од реакции
79.047

Kajgana Shop

На врв Bottom