Бугарското влијание и окупација на Македонија

Член од
28 октомври 2012
Мислења
33
Поени од реакции
9
Значи според твојата перцепција фашизмот не ослободил,а партизаните не заробиле.
Бугариjа не дошла на просторот на Македониjа да окупира, туку да ослободи своите брака од српско потисничество. Тоа кога ке го видите сте виделе се. Ако сака македонецот нека гледа на ово како на окупациjа ама учебниците накраj ги пишувале во Белград, така да тоа што каj вас е запишано како "вистински настани" е далеко од вистината
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
Бугариjа не дошла на просторот на Македониjа да окупира, туку да ослободи своите брака од српско потисничество. Тоа кога ке го видите сте виделе се. Ако сака македонецот нека гледа на ово како на окупациjа ама учебниците накраj ги пишувале во Белград, така да тоа што каj вас е запишано како "вистински настани" е далеко од вистината
Замисли член од Бугарија со акаунт од 2012 година ама 9 години покасно се враќа да не убеди во нешто што во светот е запишано обратното. Тоа што си направил еден куп акаунти па како некој ќе ти го банираат другиот го уклучуваш кажува и премногу за вашата добра намера кога и да се појавите во Македонија без разлика дали е тоа физичко или онлине. Кога едно ропство заменуваш со друго тоа не е ослободување. Нас бугарите не не ослободија од Византија туку само го заменија поробителот, па покасно и со србите е истото. Се некој доажа да не ослободи ама ете ние тврдоглави сите да сме ти ги сметале окупатори и крвници на Македонија.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Бугариjа не дошла на просторот на Македониjа да окупира, туку да ослободи своите брака од српско потисничество. Тоа кога ке го видите сте виделе се. Ако сака македонецот нека гледа на ово како на окупациjа ама учебниците накраj ги пишувале во Белград, така да тоа што каj вас е запишано како "вистински настани" е далеко од вистината
Фашизмот значи не ослободи нас? Ти нормален ли си ? Ајде објасни ни убаво тука, во сојуз со Хитлер .... продолжи ти,ја пиво скопско и со мерак ќе читам
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
хехе, ми се бендиса анализата/изтрагата, се си побарал, па ете се знаеш за мене, причините се други, не памтам да сум имал разни регистрации овде, ама да не навлегувам во тоа...во однос на окупациите, да бевте покажали старата политика рамнооддалечени од сите соседи добро, ама каj вас Бугариjа неприjател броj 1, останатите не се спомнати па воопшто и тоа после 30 години независност, и не е ветово причината, зборам за пред тоа. Бугариjа помагаше без да бара нешто за возврат, накраj каj нас рековме..е доста е
Па и да знаеш дека сте интересни за анализирање. Еве на пример ти не си бугарин од Бугарија туку пробуваш да бидеш македонски бугарин затоа што во говорот имаш многу повеќе македонски зборови отколку бугарски. Затоа и не ми е многу интересно да зборувам се преобратени македонски бугари туку со бугари од самата Бугарија. Кога веке си граѓанин на Македонија ти е сигурно јасно дека со Бугарија последните години никој не се замараше туку напротив имаше се повеќе симпатии спрема Бугарија како соседна земја каде одиме на зимовање и летовање. Само будала би помислил дека ветото и цела онаа засилена реторика од бугарска страна немаше да роди омрраза спрема бугарите. Сигурно ти е јасно да поцне таква засилена реторика и од страна на Србија како ние сме срби и јазикот ни е дијалект српски истото ке се слууваше и со нив. Да сте си само бугари во Македонија која ја почитувате македонија и нивниот народ никој нема да има непријателство тука ама кога ти се чувствуваш бугарин во Македонија и не убедуваш и нас тука дека нашите дедовци ,и татковци биле бугари е тогаш не знам каква реалција очекувате
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Па и да знаеш дека сте интересни за анализирање. Еве на пример ти не си бугарин од Бугарија туку пробуваш да бидеш македонски бугарин затоа што во говорот имаш многу повеќе македонски зборови отколку бугарски. Затоа и не ми е многу интересно да зборувам се преобратени македонски бугари туку со бугари од самата Бугарија. Кога веке си граѓанин на Македонија ти е сигурно јасно дека со Бугарија последните години никој не се замараше туку напротив имаше се повеќе симпатии спрема Бугарија како соседна земја каде одиме на зимовање и летовање. Само будала би помислил дека ветото и цела онаа засилена реторика од бугарска страна немаше да роди омрраза спрема бугарите. Сигурно ти е јасно да поцне таква засилена реторика и од страна на Србија како ние сме срби и јазикот ни е дијалект српски истото ке се слууваше и со нив. Да сте си само бугари во Македонија која ја почитувате македонија и нивниот народ никој нема да има непријателство тука ама кога ти се чувствуваш бугарин во Македонија и не убедуваш и нас тука дека нашите дедовци ,и татковци биле бугари е тогаш не знам каква реалција очекувате
Си крие. Го нема. И сега си мисли во нога дали да се пука. Пошто глава нема.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
И зошто тогаш Бугарија да поддржа политички држава, за која смета дека ги учи своите деца на фалсификувана бугарска историја и на омраза против Бугарија и бугарскиот народ?
Вие децата ги учите дека Бугарија не била во сојуз со Германија? За Солун , Романија и Македонија од 1941-1944 што ги учите?
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Вие децата ги учите дека Бугарија не била во сојуз со Германија? За Солун , Романија и Македонија од 1941-1944 што ги учите?
А зошто мислиш, дека во Бугарија не учат децата дека Бугарија била во сојуз со Германија?

Во Македонија што учат децата за 22 години српско робство 1919 - 1941 ? Македонците се комплетно обесправени, врз македонското население е вршен невиден терор и асимилација во тој период. Колку лекции има посветени за тој период? Колку има напишано во споредба со периодот за ВСВ?
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Вие децата ги учите дека Бугарија не била во сојуз со Германија? За Солун , Романија и Македонија од 1941-1944 што ги учите?
Стварно? Мислиш во Б'лгариjа не се учи, дека сме биле во соjуз со Германиjа? Грешиш.
Не разбрах што треба да се учи за Солун и Романиjа.
А во Северна Македониjа децата учите ли ги, дека во соjуз со Германиjа са биле Италиjа, Jапониjа, Хрватска, Словачка, Романиjа, Унгариjа, Финска,......
 
M

Macedon1um

Гостин
А во Северна Македониjа децата учите ли ги, дека во соjуз со Германиjа са биле Италиjа, Jапониjа, Хрватска, Словачка, Романиjа, Унгариjа, Финска,......
Па се учи и за другите држави кои биле во сојуз со фашистичка Германија, е сега вие што сакате да бришеме историја и настани како оној масакрот во Ваташа е друга работа. Од тие учебници сме учеле сите ние па немавме нешто кој знае каква голема омраза кон вас, а сега со блокадава сами си ја направивте.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Еве што пишува за ВСВ во бугарски учебник за 10 клас:





Добро си пишува и за сојузот со Германија, и за дискриминаторските закони против евреите, и за депортацијата на 11 илјади евреи од Македонија и Југозападна Тракија.

Ај сега го споредете ова со македонските учебници.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
Нема граѓанин на Бугарија кој зборува литературен македонски јазик. Дури и оние кои со генерации живеат во Пиринско ги зборуваат само локалните дијалекти, кои се многу далеку од литературниот македонски.
Па тоа ми е поентата, членот вели дека живее во цевероисточна Бугарија а ваму постото му е на чист македонски без ниту еден збор бугарски или тук таму некој нафрлен збор. Тоа е одлика на нашиве новосознаени македонски бугарчиња
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Еве што пишува за ВСВ во бугарски учебник за 10 клас:





Добро си пишува и за сојузот со Германија, и за дискриминаторските закони против евреите, и за депортацијата на 11 илјади евреи од Македонија и Југозападна Тракија.

Ај сега го споредете ова со македонските учебници.
Преведи на македонски.
Автоматски споено мислење:

Стварно? Мислиш во Б'лгариjа не се учи, дека сме биле во соjуз со Германиjа? Грешиш.
Не разбрах што треба да се учи за Солун и Романиjа.
А во Северна Македониjа децата учите ли ги, дека во соjуз со Германиjа са биле Италиjа, Jапониjа, Хрватска, Словачка, Романиjа, Унгариjа, Финска,......
Јас сум учел дека Бугарија за време од 1941 има администратори во Солун, Македонија и Романија. Во Европа сум учел .
Ајде ако си паметен најди за Солун и Романија? Ако неможеш не е страшно. Ќе помогнам. Ако примаш помош од Македонец.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Јас сум учел дека Бугарија за време од 1941 има администратори во Солун, Македонија и Романија. Во Европа сум учел .
Ајде ако си паметен најди за Солун и Романија? Ако неможеш не е страшно. Ќе помогнам. Ако примаш помош од Македонец.

Да, наистина ште ми е интересно да видја какво са ви учили за Солун и Романиjа?
Приемам помош.
;)
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Да, наистина ште ми е интересно да видја какво са ви учили за Солун и Романиjа?
Приемам помош.
;)
Одговори ми ти,во вашите учебници што пишува за Солун? И таму ли како ослободители? Скопје?
Во нашите учебници си пишува дека Русија и САД, се антифашистичкото ,а Германија и Бугарија се фашисти.
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Одговори ми ти,во вашите учебници што пишува за Солун? И таму ли како ослободители? Скопје?
Во нашите учебници си пишува дека Русија и САД, се антифашистичкото ,а Германија и Бугарија се фашисти.
Па имаш слики од бугарски учебник по историја за 10 клас, си читај што пишува таму. Ај дај слики на мекедонски учебник за 8мо одделение да видиме што пишува таму и да направиме споредба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom