Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.201
Поени од реакции
25.911
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
of bozhe :) odlicen zaklucok. Pola drustvo projde ko mene use pred da ima vakcini. So praime so eden kup vakcinirani pak umiraat, zavrsuvaat u bolnica. I oni li treba da se blagodarni na vakcinite?
Џабе се објаснуваш. Нека го закаче вирусот во ист ден со невакциниран, па нека се споредува во текот на болеста. Ќе се разочари кога ќе виде дека не е ништо подобар. Од очај ќе вика дека неговиот познаник веќе прележал па затоа поминал полесно. И така во круг.
Автоматски споено мислење:

Дебилизам од највисоко ниво.
Еве шанса на Igorce да качи триглицериди.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.248
Поени од реакции
10.876
of bozhe :) odlicen zaklucok. Pola drustvo projde ko mene use pred da ima vakcini. So praime so eden kup vakcinirani pak umiraat, zavrsuvaat u bolnica. I oni li treba da se blagodarni na vakcinite?
Јас не знам од кај ти се тебе ваквите заклучоци. Целокупно гледано вакцините одлично си ја вршат работата. Вакцинираните со далеку полесна клиничка слика поминуваат и помал е процентот на хоспитализација. Твоето друштво е помалку од 0.01% од сите позитивни болни и навистина не е релевантен примерок за да се изведуваат такви заклучоци.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.883
Поени од реакции
17.713
Дебилизам од највисоко ниво.
ocekucano bese deka nataka ide rabotava
Автоматски споено мислење:

Јас не знам од кај ти се тебе ваквите заклучоци. Целокупно гледано вакцините одлично си ја вршат работата. Вакцинираните со далеку полесна клиничка слика поминуваат и помал е процентот на хоспитализација. Твоето друштво е помалку од 0.01% од сите позитивни болни и навистина не е релевантен примерок за да се изведуваат такви заклучоци.
a ti kako uspea vrz baza na mene da zaklucis? Nema pojako :D
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.248
Поени од реакции
10.876
a ti kako uspea vrz baza na mene da zaklucis? Nema pojako
Па ја не сум таа што избрзува со заклучоци. Ти си тој што труби два дена колку се лоши вакцините и колку се неефикасни истите, а од друга страна и самиот ти вакциниран си кажуваш со колку лесна клиничка слика си го поминал вирусот. Мене ми е мило што си добар и ме радува што има такви како тебе што и покрај сè одбрале да се вакцинираат.

Еве мајка ми и покрај три примени вакцини, пак се инфицира. Во ризична категорија спаѓа и не сакам да помислам што ќе беше да не беше вакцинирана. Сега за сега е добра, само со витамини функционираме. Обична горна респираторна инфекција.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.883
Поени од реакции
17.713
Da bi obrazlozam, vo pobliska familija 8/8 fativme u period od nekolku dena.
Znaci da mu ebam majkata,10 posto efikasnost da imase eden da ne fatese. Koj so 2 koj so 3 dozi, pred mesec vakcinirani.
Kako kje te zakaci, totalno random, odnosno kako ti e spremen organizmot. Od nastinka do bolnica. Nejkam nikogas da vlecam zakjlucoci od licni primeri, znam deka se glea golemata slika, ama koj rabota ja vrsat ziti boga. Moes da fatis, da siris, i da umres na kraj. Game changer so bi rekol igorce. Apsolutno niso ne ni smenija. Taka da za kurac ne gi biva.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.314
Поени од реакции
36.223
ocekucano bese deka nataka ide rabotava
Врска нема ова ниту со наука ниту со студии ниту пак одлуки се носат базирани врз релевантни податоци. Сериозно се сомневам дека тие во кабинетите поима немаат што праат, а мислам дека има и луѓе кои застапуваат интерес на фармацевските куќи а се директно вклучени при носење на овие одлуки. Како поминува времево се повеќе одлуките што ги носат немаат врска со здраво разумна логика.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.883
Поени од реакции
17.713
Врска нема ова ниту со наука ниту со студии ниту пак одлуки се носат базирани врз релевантни податоци. Сериозно се сомневам дека тие во кабинетите поима немаат што праат, а мислам дека има и луѓе кои застапуваат интерес на фармацевските куќи а се директно вклучени при носење на овие одлуки. Како поминува времево се повеќе одлуките што ги носат немаат врска со здраво разумна логика.
Ima logika, debili nerdovi praat eksperimenti vrz nas. Odvrzani race, odvrzani finansii. Trial and error kolku dozi kje dadat maksimum zastita. Ocigledjo treba kloci da pocnat da jadat zaso ja preteraa.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.097
Поени од реакции
2.155
Каде што се лечев пред 3 недели кога се разболев. Приватно.
А тоа сега кога можеш да заминиш.

А во случај на несреќен случај кој ќе те собере?
Сам нема да одиш.

Приватното нема инфраструктура за тоа.

И лекови кога купуваш ако имаш рецепт користиш или се приватно си плаќаш?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
И што ќе правите без здраствено, каде ќе се лечите?
Namesto na drzavata da ì davam pridonesi, ke plakjam sekoj mesec privatno osiguruvanje.. ako ne si znael Sistina, najdobrata privatna bolnica, taka funkcionira.. Ako si privatno osiguran, 70% pomalku plakjas ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom