Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.796
Сум, ама имам и пасија кон историјата. Ова што го опишуваш е сликата од Студената војна.

Проблемот не е во правото на суверената држава, проблемот е во приложениот доказ кој се бара од суверената држава. Ако тој доказ е валиден, и да речеме изваден од некоја небанана држава, зошто истиот не се прифаќа? И што ако се прифати на суд? Што ќе биде со сиот тој наратив? Притоа истиот тој доказ мора да се користи од држава во држава која има забрана за влез на невакцинирани граѓани.

Овие правила се чисто политички правила, немаат допирна точна со борбата со пандемијата. Прележан и тестиран. Заборави ги сите правила. Зошто не би го пуштил да влезе во било која држава? :)
Секој закон е политички, пак мора да се почитува. Документот очигледно не му е прифатен имаат тие такво право го користат. Од правен аспект Австралија е во право колку и да викаме глупи се правилата или неисправни или што не знам.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.712
Секој закон е политички, пак мора да се почитува. Документот очигледно не му е прифатен имаат тие такво право го користат. Од правен аспект Австралија е во право колку и да викаме глупи се правилата или неисправни или што не знам.
Така е, се согласувам со тебе. Во 1939 законот бил убиј го Евреинот. Е сеа можеби не бил баш најхуман закон али од правен аспект Третиот Рајх бил во право колку и да викаме дека е глуп законот и дека не е човечки да се убиваат Евреи, хендикепирани луѓе итн. :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.796
Така е, се согласувам со тебе. Во 1939 законот бил убиј го Евреинот. Е сеа можеби не бил баш најхуман закон али од правен аспект Третиот Рајх бил во право колку и да викаме дека е глуп законот и дека не е човечки да се убиваат Евреи, хендикепирани луѓе итн. :toe:
Не помага погрешни компарации да правиш. Си го зел Третиот Рајх за да ја покажеш Австралија како четврт Рајх. Но, сите денешни држави, диктатури или демократии, го имаат правото да одлучат дали некој смее да влезе во нивната држава и под кој услови. Дали сите се сега рајховци?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.712
Не помага погрешни компарации да правиш. Си го зел Третиот Рајх за да ја покажеш Австралија како четврт Рајх. Но, сите денешни држави, диктатури или демократии, го имаат правото да одлучат дали некој смее да влезе во нивната држава и под кој услови. Дали сите се сега рајховци?
Не туку глупи закони особено без никаква основа треба да бидат исмејувани, критикувани и сменети.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.796
Не туку глупи закони особено без никаква основа треба да бидат исмејувани, критикувани и сменети.
Така е. Туку и матичната земја на Ноле има такви закони. Не пушта Косовари со косоварски регистарски таблици на кола да влезат во Србија. Дали тоа е фашистичка мерка? Дали Србија е Рајх? И дали некој овде крена врева за тоа да критизира глупи закони?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Политичката хајка му е поради ставот за вакцините, а влегува во држава со најретардираните мерки кои досега беа имплементирани на планетата Земја. Држава која тоне во политичка криза, а сметаа дека досега ќе излезат од пандемијата. Самите на форумов зборуваа за степенот на имунизација и како тоа наскоро ќе ја виделе светлината на денот! Капак, сеуште се во затвор.

Небитна е мојата пристасност, па и вашата, само го следам правото (кое дозволува исклучок), па и науката (која му дала ослободување). :backa:
lol... kakvi se ovie gluposti be???

kakva politicka kriza?

pandemijata ovde realno ne se pocustvuva...

zatvor? lol, daj be namali dozvljaj... nas ovde ne ni smeta tebe tamu li ti preci sto imame strikna granicna kontrola?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
lol... kakvi se ovie gluposti be???

kakva politicka kriza?

pandemijata ovde realno ne se pocustvuva...

zatvor? lol, daj be namali dozvljaj... nas ovde ne ni smeta tebe tamu li ti preci sto imame strikna granicna kontrola?
Добро, седи во затвор уште 2 години, нека се исправи кривата, а за некоја деценија ќе си бидете кинеска колонија. И така светот заборава на вас по АО. ;)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.712
Така е. Туку и матичната земја на Ноле има такви закони. Не пушта Косовари со косоварски регистарски таблици на кола да влезат во Србија. Дали тоа е фашистичка мерка? Дали Србија е Рајх? И дали некој овде крена врева за тоа да критизира глупи закони?
Дискриминаторна политика е. Не, Србија не е Рајх. Темава е за Ноле не за сите глупи закони во светот.

Еве ти ситуација, иде ЗОИ во Кина нареден месец. Кинезите се мразат со Австралијците, што ако речат сите вакцини кои се произведени во Австралија се фалц и не ги признаваме? Стотина олимпијци ќе останат со прст во уста само бидејќи политиката на НРК е антиавстралиска. Ќе ги поддржиш Кинезите во овој случај или не?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Не туку глупи закони особено без никаква основа треба да бидат исмејувани, критикувани и сменети.

a sto ima glupavo u zakonot?

aus ima zakoni da si se stiti od ostatokot na svetot. zakonot ke se smeni koga aus ke pocustvuva deka e adekvatno zastitena. sega sa sega se bara 2 dozi za vlez ili adekvaten dokaz deka ne si u sostojba da gi primis vakcinite.


spored aus zakoni nole ne gi ispolnuva uslovite. ke vidime sudot sto ke kaze, ali za sega toa e toa.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.712
a sto ima glupavo u zakonot?

aus ima zakoni da si se stiti od ostatokot na svetot. zakonot ke se smeni koga aus ke pocustvuva deka e adekvatno zastitena. sega sa sega se bara 2 dozi za vlez ili adekvaten dokaz deka ne si u sostojba da gi primis vakcinite.


spored aus zakoni nole ne gi ispolnuva uslovite. ke vidime sudot sto ke kaze, ali za sega toa e toa.
Не зборам за Ноле, Ноле глуми лудило. Зборувам за ненаучните политички игри околу признавањето на вакцините.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Добро, седи во затвор уште 2 години, нека се исправи кривата, а за некоја деценија ќе си бидете кинеска колонија. И така светот заборава на вас по АО. ;)
jas pred nekoja nedela se vrativ od singapur a u maj bi trebalo da idam za evropa ako pak ne se ispozarazite. u meguvreme imame kontinent pogolem od evropa i populacija pomala od balkanot za si go uzivame...

za kineska kolonija malku tesko a iskreno bas bi sakal da zaboravi svetot na nas posle AO, poveke prostor za da si se sirime i uzivame ovde sami ;)
Автоматски споено мислење:

Не зборам за Ноле, Ноле глуми лудило. Зборувам за ненаучните политички игри околу признавањето на вакцините.
spored tebe treba da se priznae vakcina koja ne e testirana vo aus i za koja nemame informacii? zosto?
Автоматски споено мислење:

Дискриминаторна политика е. Не, Србија не е Рајх. Темава е за Ноле не за сите глупи закони во светот.

Еве ти ситуација, иде ЗОИ во Кина нареден месец. Кинезите се мразат со Австралијците, што ако речат сите вакцини кои се произведени во Австралија се фалц и не ги признаваме? Стотина олимпијци ќе останат со прст во уста само бидејќи политиката на НРК е антиавстралиска. Ќе ги поддржиш Кинезите во овој случај или не?
za zal da. nivno pravo e dali ke gi pustat kengurite na olimpijadata koja se odrzuva vo nivnata drzava.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.732
Поени од реакции
5.003
Ова со рудникот по веројатнио ми е ...


E туе грешиш баце. 7500 се оти владеат корпорации и олигарси
.
.
.
.
we live in a society...
Ова со рудникот по веројатнио ми е ...


E туе грешиш баце. 7500 се оти владеат корпорации и олигарси
.
.
.
.
we live in a society...
.
Ова со рудникот по веројатнио ми е ...


E туе грешиш баце. 7500 се оти владеат корпорации и олигарси
.
.
.
.
we live in a society...
Бизнисот ми носи храна, лекови, струја, транспорт, технологија. Ноле ми носи 2 часа дневно тенис за гледање и многу болести. Избери паметно
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.273
a sto ima glupavo u zakonot?

aus ima zakoni da si se stiti od ostatokot na svetot.
Смешно. Русите под тој изговор пратиле милиони на гулаг.
Ништо друго освен опресија. Или сега ќе кажеш дека закон за цигарите на нивните долни соседи не е смешен и фашистички ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
Deka e moron bratov znaeme odamna. Megjutoa naivno e da se veruva deka tuku taka otisol :) Da ne se napraese celata fama, bez problem kje vlezese. Eden kup bogati i slavni vlagaa vo avstraliia izminatite dve godini, i za niv vazea dvojni standardi.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.754
Поени од реакции
9.913
Не зборам за Ноле, Ноле глуми лудило. Зборувам за ненаучните политички игри околу признавањето на вакцините.
За да биде признаена треба тој што ја произведува да достави апликација за истото со документација, тест фази итн. Спутник ова го нема направено ниту во ЕУ (освен одделно во некои држави како Унгарија), верувам ниту во Австралија. Колку тешко е ова да се сфати?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom