Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
21.423
Поени од реакции
37.235
A toa shto go pishuvam, go pishuvam licno od svoe iskustvo. Vakcinite mnogu go olesnuvaat tekot na klinickata slika.
... како да го перцепираме твоето лично искуство?
си прележала коронавирус со потешка клиничка слика, па потоа си се вакцинирала со антиковид вакцина и тоа со три дози, па сега повторно си се инфицирала ама со многу полесна клиничка слика од претходниот пат кога не си била вакцинирана со антиковид вакцина, а си била инфицирана и си имала потешка клиничка слика? така? :pipi:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.565
Поени од реакции
1.855
Франција гази денеска со над 332 000 позитивни.

Се тестира на кило овдека, Омикрон си гази иако гласаат и нови мерки.

Проблемот е што има премногу французи кои слепо слушаат што ќе каже владата и не протестираат, иако не ги почитуваат и самите сите мерки, што е нормално бидејќи им е преку онаквото на сите веќе.

Погодете која група на граѓани ја обвинуваат за полнењето на болниците ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Овие се тие што ни го обликуваат животот. На онлајн состанок треба да се носи маска, затоа што имало лица со страв од немаскирани луѓе.

1641412491333.png
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.624
Поени од реакции
35.131
Dosega kolku sto imam zabelezano toa smutito od krastajci ne pomaga bas.
Антисмутист :cautious:

Он:
Во мојата околина, сите позитивни се двојно вакцинирани, од кои 1 пар еднаш прележани, два пати вакцинирани и сега повторно позитивни, со лесна клиничка слика. Сите во домашни услови.

Туку, друго сакав да прашам.
Годишно умираат околу 3 милиони ДЕЦА. Зошто не се прогласува пандемија од глад?
Во Африка, 1 од 3 деца доживува застој во растот затоа што не добиваат доволно храна или витамини. Луѓе се соочуваат со акутен глад што значи дека имаат итна потреба од храна и хранливи материи.
Според проценките на Обединетите нации 1,4 милиони луѓе главно ДЕЦА, умираат секоја година заради болести предизвикани од нечистата вода.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136
Антисмутист :cautious:

Он:
Во мојата околина, сите позитивни се двојно вакцинирани, од кои 1 пар еднаш прележани, два пати вакцинирани и сега повторно позитивни, со лесна клиничка слика. Сите во домашни услови.

Туку, друго сакав да прашам.
Годишно умираат околу 3 милиони ДЕЦА. Зошто не се прогласува пандемија од глад?
Во Африка, 1 од 3 деца доживува застој во растот затоа што не добиваат доволно храна или витамини. Луѓе се соочуваат со акутен глад што значи дека имаат итна потреба од храна и хранливи материи.
Според проценките на Обединетите нации 1,4 милиони луѓе главно ДЕЦА, умираат секоја година заради болести предизвикани од нечистата вода.
Борба против глад е многу важна ама нема врска со ковидот.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.418
Поени од реакции
29.991
Kako i da e Trend mislam deka mislese da se prezeme nesto sega, a ne gleam so bi mozelo da se prezeme.
Не бе пријател сега мерки. Какви црни мерки сега, кога секој втор во државава е заразен.
Мерки требаше да има пред еден месец да се успори влезот и ширењето на новиов сој, да не бидеме пуштени на ТУРБО.
На граница да се бараше за СИТЕ (вакцинирани/невакцинирани) задолжителен ПЦР/антиген при влез во државава.

Тоа пред да почне да пристигнува одредената група на граѓани во Македонија. Сега веќе сите влегоа и тоа 1/3 од нив во "карантин" (зошто господата немале никаков папир, нит вакцинален сертификат, нит тест), па демек ќе седеле дома во карантин. Одма во еуфорија право кај Џељо на ЧАЈ, и секако да си ги видат блиските насекаде низ државава.

Друго што требаше да биде е да се забранеа оние предновогодишни фешти и турбо големото славје на Нова Година.
Тоа според мене, но не судам на никого. Јас дома си бев, баш поради големиот ризик.

Инаку идиотот Филипче го споменав во контекст да не насмее малце, да каже дека ситуацијата е под контрола, дека активно ја следат ситуацијата и слично. Неговите познати реченици ми фалат.
Сакав и Караџовски да го видам, сум го заборавил човекот. Жив ли е, арен ли е, но знам дека плата лапа.
Малку хумор со северџаните, да се насмеев додека ги гледам на ПРЕС. Но во глувчина дупка се сокриле.
Секоја нормална држава кога има ваква ситуација, со голем бран, излегува министер за здравство редовно на ТВ и од комисија за заразни болести, работат, пресови даваат. Но ние држава ли сме? Јок.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.152
Не бе пријател сега мерки. Какви црни мерки сега, кога секој втор во државава е заразен.
Мерки требаше да има пред еден месец да се успори влезот и ширењето на новиов сој, да не бидеме пуштени на ТУРБО.
На граница да се бараше за СИТЕ (вакцинирани/невакцинирани) задолжителен ПЦР/антиген при влез во државава.

Тоа пред да почне да пристигнува одредената група на граѓани во Македонија. Сега веќе сите влегоа и тоа 1/3 од нив во "карантин" (зошто господата немале никаков папир, нит вакцинален сертификат, нит тест), па демек ќе седеле дома во карантин. Одма во еуфорија право кај Џељо на ЧАЈ, и секако да си ги видат блиските насекаде низ државава.

Друго што требаше да биде е да се забранеа оние предновогодишни фешти и турбо големото славје на Нова Година.
Тоа според мене, но не судам на никого. Јас дома си бев, баш поради големиот ризик.

Инаку идиотот Филипче го споменав во контекст да не насмее малце, да каже дека ситуацијата е под контрола, дека активно ја следат ситуацијата и слично. Неговите познати реченици ми фалат.
Сакав и Караџовски да го видам, сум го заборавил човекот. Жив ли е, арен ли е, но знам дека плата лапа.
Малку хумор со северџаните, да се насмеев додека ги гледам на ПРЕС. Но во глувчина дупка се сокриле.
Секоја нормална држава кога има ваква ситуација, со голем бран, излегува министер за здравство редовно на ТВ и од комисија за заразни болести, работат, пресови даваат. Но ние држава ли сме? Јок.
И што ќе спречиш со нови рестрикции? Да одложиш покасно да се заразиш?

Се дозна дека вакцините не се решението, а далеку поимуни се прележаните. Што повеќе прележани, толку повеќе ќе слабее вирусот. Стварно ти препорачувам да почнеш да се однесуваш како пред 2020, живот имаш за живеење.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.418
Поени од реакции
29.991
И што ќе спречиш со нови рестрикции? Да одложиш покасно да се заразиш?

Се дозна дека вакцините не се решението, а далеку поимуни се прележаните. Што повеќе прележани, толку повеќе ќе слабее вирусот. Стварно ти препорачувам да почнеш да се однесуваш како пред 2020, живот имаш за живеење.
Каде спомнав дека треба нови рестрикции? Кажав што мислам дека требало да биде. Минато свршено време.

Инаку си го живеам животот топ, единствена разлика е само што избегнувам масовни групирања.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.152
Каде спомнав дека треба нови рестрикции? Кажав што мислам дека требало да биде. Минато свршено време.

Инаку си го живеам животот топ, само што избегнувам масовни групирања.
Ако си интроверт, немаш мака. Ако сакаш дружење, барај некој позитивен да те зарази, па биди раат година дена.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.326
Поени од реакции
11.089
Daj za imunitetot nesto kazi? Sto so nego, kako se zajaknuva, sto treba da se pravi ili da ne se pravi za da go sjacame toj imunitetot.
Dosega kolku sto imam zabelezano toa smutito od krastajci ne pomaga bas.
Imas nekoj novi soznanija, sto veli doktorskata fela okolu ova.
Za preventivni merki znaeme kolku tolku deka osven ako ne se izoliras skroz od site, da nemas nikakov fizicki kontakt so nikoj mozi i ke kurtulis, taka da batali toa.
Imunitetot e pobiten.
Јас се држам до онаа Наполеоновата..."Војската маршира благодарение на стомакот". Се она што е здраво е корисно за твојот имунитет, дури и тоа смутито од крастајци е многу поздраво од чоколади, слатки и тестенини. Ја користам плус лимон и ѓумбир. Портокали јадам доста често, или си цедам сокови. Аронија! Бразилски орев (1-2 дневно). Спанаќ! Цвекло! Морков! Јаболче! Си правам комбинации на салати (трупка+цвекло+морков+ѓумбир). Риба! Од зачини куркума и кари.
Значи силата на твојата војска е во твои раце.Ти си капетан на твоите војници!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom