Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Не бе, супер е сега. Не чинеше социјализмот, сега цвеќиња у капитализам ти нудат, демонкрација

Sent from my 4047X using Tapatalk
отиде дискусијава у друга насока, патем има убава серија на Телма, Берлин Вавилон, за периодот пред да дојде Хитлер, не ја гледам редовно, ама одговара, баш за сегашнава ситуација...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Пишав и за таксират и за другите евенти дека тогаш немаше омикрон. Ова изгледа е позаразно.
Исти таков имаме што се уби од искачање и дома неговите ги чуваше кога тие закачија корона од работа и овој им помагаше. Ништо, ни фати ни па антитела имаше. Се вакцинираше зашто не сакаше да се замара со фалш сертификати :pos:

Другар ти што е прележан и вакциниран кој период ја прелега и шо симптоми има ? Да знам што ме чека овој месец :D
Исто, на работа позитивен по позитивен, само јас, невакцинираниот, не! По јуни/јули 2021 излегувам, прослави, друженки, собиранки, животот мора да продолжи понатаму, така и оваа година. Ете на никој ништо не му е.

На работа секојдневно сум по институции, во контакт со луѓе, а по институциите ретко кој носи маска.

Статистиките говорат дека шансите за хоспитализација се намалени 50-80% со Омикрон. За разлика од Делта, при идентична стапка на имунизација во САД, смртноста е драстично намалена! Говорам за период од неколку месеци. Сега е далеку под 1% однос заболени и починати. Гледам дека така е и кај нас. Мислам дека до лето ќе бидеме ослободени од сите мерки, сем од луѓето "не треба прерано да се опуштиме". :)
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Незнам може игра улога моментално имунитетот на кое ниво ти е
И пак ке кажам не можеш да си толку сигурен дека другар ти не се шета позитивен, ко што гледам омикром доста лесно се прележува, кај тебе какво е стање? Колку дена даваат навакциниран самоизолација?
Послем трета доза јас бев два пати у контакт со заболени и не закачив
да да,за другар му не може да е сигурно дека не закачил а за тебе 100% е сигурно дека не си закачил.

другар му е антиваксер и лаже, а ти сигурно по тие 2 контакти си бил 2 недели во изолација. и си испитал и антитела и се тоа, и без негативни 2 теста не си излегол од дома. :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.172
Поени од реакции
18.094
Незнам може игра улога моментално имунитетот на кое ниво ти е
И пак ке кажам не можеш да си толку сигурен дека другар ти не се шета позитивен, ко што гледам омикром доста лесно се прележува, кај тебе какво е стање? Колку дена даваат навакциниран самоизолација?
Послем трета доза јас бев два пати у контакт со заболени и не закачив
Abe ja i bez vakcina imav 5 pati kontakt i ne zakaciv, ali ete nekad kje ti projde srekjata :D Inaku koj e pozitiven nema sansi da ne primeti, a ako ima temperatura ne veruvam deka nekoj ide na kafinja. Kaj mene e okej, sum imal nastinki pozaebani od ova. Neli, da ne se urocam.

Rabotata e so site si baraat nekoja logika za da si olesnat i da se tesat, dali e do vakcinite, do maskite, do antitelata ama bukvalno sve se pobiva.. Edina sigurna rabota e deka ako ne iskacas od doma, nema da zakacis. Vajda.
Автоматски споено мислење:

да да,за другар му не може да е сигурно дека не закачил а за тебе 100% е сигурно дека не си закачил.

другар му е антиваксер и лаже, а ти сигурно по тие 2 контакти си бил 2 недели во изолација. и си испитал и антитела и се тоа, и без негативни 2 теста не си излегол од дома.
nema zaso da laze, nikoj ne zameruva za vakvi raboti kaj mene. Na ista branova dolzina sme site :D
Автоматски споено мислење:

Пишав и за таксират и за другите евенти дека тогаш немаше омикрон. Ова изгледа е позаразно.
Исти таков имаме што се уби од искачање и дома неговите ги чуваше кога тие закачија корона од работа и овој им помагаше. Ништо, ни фати ни па антитела имаше. Ми се јавуваше дали сакам да дојде на гости на кафе ќе седел на тераса за да не ми е досадно додека бев позитивен. Кај неговиот комшија си одеше така , кај мене не му дозволив :pos:
Се вакцинираше зашто не сакаше да се замара со фалш сертификати :pos:

Другар ти што е прележан и вакциниран кој период ја прелега и шо симптоми има ? Да знам што ме чека овој месец :D
nema da te izraduva ova, ali poloso od prosli pat, i polos e od mene :D Ja preleza use prvata varijanta koa bese..
Temperatura uglavnom, ne neso strasno.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Teneke, kako da ti kazam. Vo UK 90% se vakcinirani i 10% ne, od prilika. Normalno deka apsolutnite brojki so pogolema stapka na vakciniranost rastat kaj vakciniranite. Ako imas 100% vakcinirani 100% od infekciite ke bidat vo taa grupa. Soodnosot e biten. Ilustrirano:

Прегледај го приврзокот 318397

Vidi kolku trud da ti objasnam. :)
Види како да ти кажам, џабе си се мачел да објаснуваш, ова е споредба на Омикрон и Делта, не на вакцинирани со невакцинирани. :)

Да бидам попрецизен, невакцинирани ако фати Делта и невакцинирани ако фати Омикрон.

Ве убива ароганција :D
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Автоматски споено мислење:


nema zaso da laze, nikoj ne zameruva za vakvi raboti kaj mene. Na ista branova dolzina sme site :D
Автоматски споено мислење:


па тоа ми е мубаетот. нема другар ти зошто да те лаже ако веќе сите се заразиле.

не сфаќам зошто инсистира другиот член дека ако е невакциниран МОРА некако да закачил а да крие од тебе.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136
Исто, на работа позитивен по позитивен, само јас, невакцинираниот, не! По јуни/јули 2021 излегувам, прослави, друженки, собиранки, животот мора да продолжи понатаму, така и оваа година. Ете на никој ништо не му е.

На работа секојдневно сум по институции, во контакт со луѓе, а по институциите ретко кој носи маска.

Статистиките говорат дека шансите за хоспитализација се намалени 50-80% со Омикрон. За разлика од Делта, при идентична стапка на имунизација во САД, смртноста е драстично намалена! Говорам за период од неколку месеци. Сега е далеку под 1% однос заболени и починати. Гледам дека така е и кај нас. Мислам дека до лето ќе бидеме ослободени од сите мерки, сем од луѓето "не треба прерано да се опуштиме". :)
Napraj test na antitela onaka radi reda. :) Ja posle vakciniranje sum imal 2-3 pati virusna infekcija brzite testovi bea negativni i nemav teski simptomi pa nemase potreba od PCR a koj ke garantira deka ne bil kovid? Sakam da kazam, cesto i ne lugjeto ne znaat deka se imunizirani posto prelezale bez simptomi ili mali simptomi ama ne napravile test.

Inace okolu brojkite sto citav bese, deka hospitalizacija kaj Omikron za nevakcinirani e namalena 25%, za duplo vakcinirani 35% a za tri pati vakcinirani 65%. Ako ja najdam studijata ke ja pisam ovde. Mislam od Anglija bese.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.278
Поени од реакции
41.678

ова се двојни аршини, и за вакви работи се ствара недоверба у системот. Луѓе што живеат у среден век да ги правиш исклучоци на сметка на народот кој го држиш у затвор.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.172
Поени од реакции
18.094

ова се двојни аршини, и за вакви работи се ствара недоверба у системот. Луѓе што живеат у среден век да ги правиш исклучоци на сметка на народот кој го држиш у затвор.
koa se glupi neka sedat u zatvor. Groto od lugjeto u avstralija si go opravduvaat ova, taka da ne gleam so se bunat sea. Demek ne znaea deka bogatite, slavnite i politicarite gi izbegnuvaat pravilava.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136

ова се двојни аршини, и за вакви работи се ствара недоверба у системот. Луѓе што живеат у среден век да ги правиш исклучоци на сметка на народот кој го држиш у затвор.
Ke go vratat kako sto citav.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Napraj test na antitela onaka radi reda.
Еднаш прашав и никој не ми одговори ниту каде може да направам, ниту за цена. Само не ми менува апсолутно ништо во животот, затоа се премислив. :icon_mrgr:

ова се двојни аршини, и за вакви работи се ствара недоверба у системот. Луѓе што живеат у среден век да ги правиш исклучоци на сметка на народот кој го држиш у затвор.
Докторите му дале дозвола,си имале причина, trust the science. :love:

giphy (12).gif

пи.ес. Оние кои седат дома живеат во средниот век, а не оние кои си ги живеат соништата. ;)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136
kje go vratat zaso resi da se prai pameten da se kurci na fb, inaku moese glatko da si projde bez vakcina.
Imalo nekoi zdravstveni pricni. Ke baraat da kaze koi zdravstveni pricini moze da ima momentalno najuspesniot teniser. Inace lugje kako nego moze vo sekoe vreme da najdat nekoj doktor sto ke im napise takvo nesto. E sega kako sto vikas, kurcenjeto se vrakja kako bumerang.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
отиде дискусијава у друга насока, патем има убава серија на Телма, Берлин Вавилон, за периодот пред да дојде Хитлер, не ја гледам редовно, ама одговара, баш за сегашнава ситуација...
има допирни точки, точно. Репресија на беспомошен граѓанин кој шета сам ама не носи маска (како кога евреите не носеле ѕвезда). За споредба, двајца кај нас скршија стакло од една банка, сериозен прекршок, дојдоа тројца, ги собраа и толку. Овие 7 души вадат лисици и пендреци на беспомошен човек, театар.
Еве уште едно видео, вели тепаат најверојатно жена учесник на протести. Од кога се забранети протести и искажување незадоволство во Еу, лулката на демократијата? Ми ја спомињаат Кина што не е вредно за коментар.
Многу наликува на аусвајз бите
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136
има допирни точки, точно. Репресија на беспомошен граѓанин кој шета сам ама не носи маска (како кога евреите не носеле ѕвезда). За споредба, двајца кај нас скршија стакло од една банка, сериозен прекршок, дојдоа тројца, ги собраа и толку. Овие 7 души вадат лисици и пендреци на беспомошен човек, театар.
Еве уште едно видео, вели тепаат најверојатно жена учесник на протести. Од кога се забранети протести и искажување незадоволство во Еу, лулката на демократијата? Ми ја спомињаат Кина што не е вредно за коментар.
Многу наликува на аусвајз бите
Ne e tocno toa so maskata. Gledas i drugi ne nosat vo videoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom