Брзи он лајн кредити (Forza, mCash и тн.)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Тука се поставува прашањето: кој е поголем идиот? Тие што даваат кредити на такви или самите идиоти?
За чудо и неверување ама овие легалниве лихвари имаат одлична наплата на побарувањата. Ниту едно не е пропаднато или во криза туку напротив, никнуваат нови како печурки.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Тоа е повторно одземање. Не верувам дека било која држава го прави ова заради долг во банка, освен ако не е криминал во прашање при подигањето на кредитот. Да не можеш да го враќаш кредитот не е криминал, така да државата не може да те ограничи да заминеш.
Ти си пишал ник лихтенштајн, а ваму не веруваш во пракса која кано ја опиша и е нормална за белиот свет. Убаво ти кажаа. На запад човек ако не е психички во состојба да се грижи сам за себе (се понаша како детенце) државата преку социјален суд му одредува старател одговорен за социјални, финансиски и ред други прашања.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.561
Тука се поставува прашањето: кој е поголем идиот? Тие што даваат кредити на такви или самите идиоти?
Ах, искрено кур ги боли овие легалниве лихварници на кого даваат кредити. Во банките пример имаш 100 процедури пред да ти дадат кредит, прво проверуваат колку кредити имаш, дали си вработен, колку плата земаш, па жиранти, курци-палци. Во овие Тиго и другиве објекти за брзи кредити доволно е само личната карта да им ја дадеш, да удриш еден печат на нивниот договор и одма ти ги даваат парите, а како ќе ги враќаш тоа е твој проблем, важно на крај милум или силум мора да им подмириш со се каматата што ја имаат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Ах, искрено кур ги боли овие легалниве лихварници на кого даваат кредити. Во банките пример имаш 100 процедури пред да ти дадат кредит, прво проверуваат колку кредити имаш, дали си вработен, колку плата земаш, па жиранти, курци-палци. Во овие Тиго и другиве објекти за брзи кредити доволно е само личната карта да им ја дадеш, да удриш еден печат на нивниот договор и одма ти ги даваат парите, а како ќе ги враќаш тоа е твој проблем, важно на крај милум или силум мора да им подмириш со се каматата што ја имаат.
Еве тој идиотот нема ништо. Што ќе му земат? Душата?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ти си пишал ник лихтенштајн, а ваму не веруваш во пракса која кано ја опиша и е нормална за белиот свет. Убаво ти кажаа. На запад човек ако не е психички во состојба да се грижи сам за себе (се понаша како детенце) државата преку социјален суд му одредува старател одговорен за социјални, финансиски и ред други прашања.
Каква врска има мојот ник со моите ставови, верувања и убедувања?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.561
Еве тој идиотот нема ништо. Што ќе му земат? Душата?
Ќотекот... :icon_mrgr: Никогаш не сум стигнал до извршител и незнам понатаму какви се процедурите, али може да заглави у Шутка ако не се лажам, нека ме поправи некој ако грешам
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Ќотекот... :icon_mrgr: Никогаш не сум стигнал до извршител и незнам понатаму какви се процедурите, али може да заглави у Шутка ако не се лажам, нека ме поправи некој ако грешам
Ќотек правно не смее! А шутка по кој основ?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ништо не разбираш за Лихтенштајн, ете тоа.
А тоа. Генијално, морам да признам. Ти си претпоставувам експерт за кадаиф? А не-сум-ја е веројатно шизофреник, Acid е на LSD итн.

Следниот пат кога ќе ти дојде да коментираш некој мој пост, воздржи се, не сум јас дораснат да комуницирам со еден интелектуален џин од твој калибар.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Еве тој идиотот нема ништо. Што ќе му земат? Душата?
Ќе најде. Секад на крајот наоѓаат. Ќе закрпи некој роднина, родители, ќе стигне до адвокат, нотар ќе договори рати и ќе си плаќа како попче. Ваквите луѓе се backbone на македонската нација :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Ти си пишал ник лихтенштајн, а ваму не веруваш во пракса која кано ја опиша и е нормална за белиот свет. Убаво ти кажаа. На запад човек ако не е психички во состојба да се грижи сам за себе (се понаша како детенце) државата преку социјален суд му одредува старател одговорен за социјални, финансиски и ред други прашања.
Бритни Спирс беше актуелен пример пред некој месец. Скоро 15 години беше под старателство на татко и. Ограничени и беа и финансии, и слобода на движење во други држави, и секоја друга важна одлука за нејзината кариера/деловен живот.

Е сега тоа што апла беше искористена од татко и е друг муабет, али важно постојат вакви сурови механизми.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Бритни Спирс беше актуелен пример пред некој месец. Скоро 15 години беше под старателство на татко и. Ограничени и беа и финансии, и слобода на движење во други држави, и секоја друга важна одлука за нејзината кариера/деловен живот.

Е сега тоа што апла беше искористена од татко и е друг муабет, али важно постојат вакви сурови механизми.
Од кај тоа апла искористувана од татко и? Бритни беше психички стабилна?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.561
Ќотек правно не смее! А шутка по кој основ?
Незнам ти пишав, не сум стигнал до извршители па да знам, али по некоја логика крајната станица е секогаш таму...или два метри под земја, зависи од среќата што ја имаш :icon_mrgr:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Од кај тоа апла искористувана од татко и? Бритни беше психички стабилна?
Бритни и сега не е психички стабилна, али не е опасна за средината околу неа. Плус ниту дужи на никој ниту пак има легални проблеми со било која банка. Факт е дека стариот нејзин ја оштетил за над 10 милиони долари, сега излегуваат деталите на површина.

Зборот ми беше за една Бритни ако постојат вакви механизми, шо би останало за некој задолжен грев шо игра гг3+ на по 50 евра сингл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom