Правна помош и совети

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Dali pri zamena na stan se plaka 3% danok na promet?
Primer, namesto klasicna kupoprodazba, Trajko mu go dava stanot vo Karpos na Janko, a ovoj namesto pari mu go dava stanot vo Aerodrom...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Dali pri zamena na stan se plaka 3% danok na promet?
Primer, namesto klasicna kupoprodazba, Trajko mu go dava stanot vo Karpos na Janko, a ovoj namesto pari mu go dava stanot vo Aerodrom...
Кога јас прашував за истово пред неколку години (повеќе од 7 години) ми рекоа дека не може размена, туку треба да се води како купопродажба, што значи, данокот треба да се плати. Ако има некаква измена по ова прашање во меѓувреме, правниците овде нека одговорат. :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
Dali pri zamena na stan se plaka 3% danok na promet?
Primer, namesto klasicna kupoprodazba, Trajko mu go dava stanot vo Karpos na Janko, a ovoj namesto pari mu go dava stanot vo Aerodrom...
Данок се пресметува на разликата во вредностите. Пример ако едниот стан е проценет 70 000 евра а другиот 90 000 евра, данок од 3 посто се плаќа на разликата од 20 000 евра во општината каде е поскапиот стан.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Данок се пресметува на разликата во вредностите. Пример ако едниот стан е проценет 70 000 евра а другиот 90 000 евра, данок од 3 посто се плаќа на разликата од 20 000 евра во општината каде е поскапиот стан.
Da, izgleda taka ke ispadne... Thx...
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Никогаш не ми било јасно тоа со даноците на становите. Купуваш нов, плаќаш данок (ти или инвеститорот), после ако го продадам, купувачот плаќа данок па он ако го продаде следниот плаќа данок итн.
На секое продавање се плаќа данок? Нема логика

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Никогаш не ми било јасно тоа со даноците на становите. Купуваш нов, плаќаш данок (ти или инвеститорот), после ако го продадам, купувачот плаќа данок па он ако го продаде следниот плаќа данок итн.
На секое продавање се плаќа данок? Нема логика

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
:oftopik:логика нема, ама мора некако да се рани партизиранава администрација а како е најлесно па се разбира со даноци и казни
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Што е најпаметно да се користи за потписи на управител што не е во државата? (потписи генерално за: договори за вработување, договори со клиенти, банки, фонд за здравство, ЦРМ, ујп, пензиски...)
Размислував за депонирање на потпис кај нотар, и да користат факсимил, ама ова ми е малку помутава варијанта, треба да овластувам лице за факсимилот.
Електронски потписи од КИБС имам користено, ама за други работи, го разгледував Verba Sign Pro PKI Token, и од тоа што гледам ми личи баш за ваква работа. Има некој искуство?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Што е најпаметно да се користи за потписи на управител што не е во државата? (потписи генерално за: договори за вработување, договори со клиенти, банки, фонд за здравство, ЦРМ, ујп, пензиски...)
Размислував за депонирање на потпис кај нотар....
Valjda, generalno polnomostvo na nekoe lice, zavereno na notar.
Jas sum koristel , pri sto vo samoto polnomostvo bile navedeni site tie raboti sto gi kazuvas (dogovori, banki, klienti, drzavni institucii...), a, primer, bile navedeni striktno ogranicuvanja (prodazba na osnoven imot na firmata I zadolzuvanje preku krediti)
Funkcioniralo....
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Што е најпаметно да се користи за потписи на управител што не е во државата? (потписи генерално за: договори за вработување, договори со клиенти, банки, фонд за здравство, ЦРМ, ујп, пензиски...)
Размислував за депонирање на потпис кај нотар, и да користат факсимил, ама ова ми е малку помутава варијанта, треба да овластувам лице за факсимилот.
Електронски потписи од КИБС имам користено, ама за други работи, го разгледував Verba Sign Pro PKI Token, и од тоа што гледам ми личи баш за ваква работа. Има некој искуство?
Јас имам користено DocuSign, разгледај ако ти врши работа :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Јас имам користено DocuSign, разгледај ако ти врши работа :)
Го признаваат македонските институции? Ова го користам за надвор, ама не сум сретнал дека МКД го признава по институциите.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Го признаваат македонските институции? Ова го користам за надвор, ама не сум сретнал дека МКД го признава по институциите.
Ох, не знам за кај нас, и јас за надвор го користам... Ама документот добива потпис, го печатиш потпишан, би требало да работи и кај нас
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Како оди даночењето ако дете му даде недвижност на родител, и дали воопшто е можно да се заведе како поклон?
Ако е можно, дали може да се заврши комплет постапката кај нотар?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Како оди даночењето ако дете му даде недвижност на родител, и дали воопшто е можно да се заведе како поклон?
Ако е можно, дали може да се заврши комплет постапката кај нотар?
Mislam ne se plakja danok samo dokolku nemas potomci. Ako imas potomci, roditelite ke bidat vtor nasleden red i se plakja danok. Poeftina varijanta moze da bide polnomosno ali zavisi radi sto sakas da prefrlis nedviznost.
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
18
Дали ми следуваат денови од годишен одмор доколку имам само 5 месеци работено од тековната година, а претходно не сум бил во работен однос останатиот дел од годината ?

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom