Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да....но овде правиме муабет за мењач со оштетен синхрон. Ако се продолжи со ,,нормално возење
Bez razlika. Na kraj ke zavrsi so osteten sinhron i otidena lamela. Poarno neka si go sredi problemot sto go ima otkolku da si dodade uste eden problem.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Дали некој има искуство со 2.0 TDCI моторите во Ford Focus?

Сакам да купам Focus и најдов интересен примерок со 2.0 TDCI, но сепак се ретки по огласиве, па ме интересира дали се добро покажани или да се фокусирам кон 1.6 или 1.8 TDCI?
Во потесен избор ми се Mazda 3 со 1.6 HDI мотор, Ford Focus 1.8 или 2.0 TDCi и Opel Astra 1.7 CDTi.

Кој од овие модели има најдобра завршна изработка и комфор во вожњата? Исто така кој од моделите е најлесен за одржување, односно за кој најлесно се наоѓаат резервни делови?

П.С. Станува збор за моделите од 2005-2008 год.
 
Последно уредено:
O

onefifty

Гостин
Во потесен избор ми се Mazda 3 со 1.6 HDI мотор, Ford Focus 1.8 или 2.0 TDCi и Opel Astra 1.7 CDTi.

Кој од овие модели има најдобра завршна изработка и комфор во вожњата? Исто така кој од моделите е најлесен за одржување, односно за кој најлесно се наоѓаат резервни делови?
Маздата ќе ја избегнеш поради второто прашање и ради лоша каросерија бидејќи многу брзо скапуваат.
Би бирал помеѓу Фокусот 2.0 ТДЦИ и Астрата и би ја одбрал Астрата бидејќи полесно се наоѓаат делови и полесна за одржување. Дури би рекол дека и на изглед, посебно интериер, изгледа многу помодерно. Фокусот никогаш не ми се свиѓал, но ова е мое лично видување и вкус, најубаво сам си процени.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Во потесен избор ми се Mazda 3 со 1.6 HDI мотор, Ford Focus 1.8 или 2.0 TDCi и Opel Astra 1.7 CDTi.

Кој од овие модели има најдобра завршна изработка и комфор во вожњата? Исто така кој од моделите е најлесен за одржување, односно за кој најлесно се наоѓаат резервни делови?

П.С. Станува збор за моделите од 2005-2008 год.
Focus-от има убедливо најдобро држење на пат и удобност...а со 2,0 тдци моторот немаш никаков проблем, бидејќи е на пежо и делови имаш насекаде.

Астрата воопшто не е поевтина и полесна за одржување а вожњата и е најлоша од сите три овдека. Маздата е со одличен квалитет но ако е верзијата со 90 коња прилично трома е. Деловите не се проблем и за мазда макар да се поскапи за нијанса.
Автоматски споено мислење:

Фала за одговорот. Дали можеш да ми кажеш колку отприлика кошта поправката или замената на синхрониот?

Барај друг мењач ич не ни помислувај твојот да го правиш...само добро да се провери зошто мењачите на VW се попара, и тешко дека ќе најдеш некој кој сосем во ред, можно е пак да
"запнува’ при промена од прва во втора.

Инаку поправка на мењачот од 500 - 600 евра па нагоре...гарант ќе излезе и нешто друго за менување кога ќе се отвори (лагер, вилушка, запчаник, итн).
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Focus-от има убедливо најдобро држење на пат и удобност...а со 2,0 тдци моторот немаш никаков проблем, бидејќи е на пежо и делови имаш насекаде.

Астрата воопшто не е поевтина и полесна за одржување а вожњата и е најлоша од сите три овдека. Маздата е со одличен квалитет но ако е верзијата со 90 коња прилично трома е. Деловите не се проблем и за мазда макар да се поскапи за нијанса.
Автоматски споено мислење:




Барај друг мењач ич не ни помислувај твојот да го правиш...само добро да се провери зошто мењачите на VW се попара, и тешко дека ќе најдеш некој кој сосем во ред, можно е пак да
"запнува’ при промена од прва во втора.

Инаку поправка на мењачот од 500 - 600 евра па нагоре...гарант ќе излезе и нешто друго за менување кога ќе се отвори (лагер, вилушка, запчаник, итн).
2.0 tdci ford motor so 5 brzini...smeski.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Во потесен избор ми се Mazda 3 со 1.6 HDI мотор, Ford Focus 1.8 или 2.0 TDCi и Opel Astra 1.7 CDTi.

Кој од овие модели има најдобра завршна изработка и комфор во вожњата? Исто така кој од моделите е најлесен за одржување, односно за кој најлесно се наоѓаат резервни делови?

П.С. Станува збор за моделите од 2005-2008 год.
Astra H definitivno. Fordojte i mazdite skapuvat dolu na pragoj a astrata nikogas ne skapuva H modelite. Meka voznja imas niz grad, tivok motor na otvoreno, odlicen kozen salon(gledaj da e Cosmo oprema). Fordo e postabilen vo krivina poso e i po tezok od astra. Intereseen enterier imat fordot, dobra oprema. Sepak od ovie 3 modeli astrata ti e top i lesna za odrzuvanje. Edna caura za napred 350denari. Stabilizatorite po 500denari. Kaj Mazda tesko da najdis originalni delovi.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Astra H definitivno. Fordojte i mazdite skapuvat dolu na pragoj a astrata nikogas ne skapuva H modelite. Meka voznja imas niz grad, tivok motor na otvoreno, odlicen kozen salon(gledaj da e Cosmo oprema). Fordo e postabilen vo krivina poso e i po tezok od astra. Intereseen enterier imat fordot, dobra oprema. Sepak od ovie 3 modeli astrata ti e top i lesna za odrzuvanje. Edna caura za napred 350denari. Stabilizatorite po 500denari. Kaj Mazda tesko da najdis originalni delovi.
И новиве (2020/21) мазди скапуваат? Маздата 3 ми е dreamcar засега во согласност со условите што ги имаме во Македонија. Сепак 21.000 еур е од ножица.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Astra H definitivno. Fordojte i mazdite skapuvat dolu na pragoj a astrata nikogas ne skapuva H modelite. Meka voznja imas niz grad, tivok motor na otvoreno, odlicen kozen salon(gledaj da e Cosmo oprema). Fordo e postabilen vo krivina poso e i po tezok od astra. Intereseen enterier imat fordot, dobra oprema. Sepak od ovie 3 modeli astrata ti e top i lesna za odrzuvanje. Edna caura za napred 350denari. Stabilizatorite po 500denari. Kaj Mazda tesko da najdis originalni delovi.
Mazda 3 ima isto podvozje so na pezo
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
И новиве (2020/21) мазди скапуваат? Маздата 3 ми е dreamcar засега во согласност со условите што ги имаме во Македонија. Сепак 21.000 еур е од ножица.

Абе какво скапување овие во филм од 90-тите се вратени кога маздите беа полошо заштитени...јас немам видено уште мазда понова од 2002/2003 да е скапана...опели, мерцедеси е класа и пасати од 2002 скапани има со лопата да ги ринеш
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Абе какво скапување овие во филм од 90-тите се вратени кога маздите беа полошо заштитени...јас немам видено уште мазда понова од 2002/2003 да е скапана...опели, мерцедеси е класа и пасати од 2002 скапани има со лопата да ги ринеш
што лупаш друже, баш после тоа годиште немаш скапани коли, пошто сите користат поцинкован лим.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ти вака друже имаш загледано на пасати и мерцедеси од тие години...види кај браниците, кај крилата, долу на вратите...што фајде дека е поцинковано...слој од 0,1 милиметар тие цинкот, едно камче го гребе...друго се е прашање на квалитет на лим, некој лим и со изгребан цинк не скапува толку лесно, некој за една година дупка се отвора тука од рѓа.



 
Последно уредено:
O

onefifty

Гостин
Ти вака друже имаш загледано на пасати и мерцедеси од тие години...види кај браниците, кај крилата, долу на вратите...што фајде дека е поцинковано...слој од 0,1 милиметар тие цинкот, едно камче го гребе...друго се е прашање на квалитет на лим, некој лим и со изгребан цинк не скапува толку лесно, некој за една година дупка се отвора тука од рѓа.



Не знам дали тераш агенда али си пристрасен у муабетиве, Mercedes и VW беа последни да воведат поцинкован лим и тоа мислам дека го направија 2005, 06. Додека Ауди и Опел многу пред нив имаат поцинкован лим, посебно Ауди. Ја ти гарантирам дека која и да сакаш Астра Х од 2005 годиште земи и донеси, ниедна сакапана нема да најдеш освен ако не е ударана, китирана и слично.
Помалку терај со пристрасни муабети затоа што работам со коли и колку Мазди имам видено скапани, толку ни Мерцедеси немам видено, без разлика на муабетот, или биди реален и кажуј како е, или не, твое е ама не се фаќај за Пасати и Мерцедеси од години во кои НЕМААТ ПОЦИНКОВАН ЛИМ.

Кога веќе ќе збориме за источен маркет, само Хонда и Тојота, ништо друго осим ако не сака да си има главоболки и тоа е тоа. Знам дека се ложите на источен пазар марки и дека се поевтини да се земат ама осим ако не се горе споменативе марки, никад, ни на душман не би му препорачал да зима Хјундаи, Мазда, Киа и слични, можда Хјуандаи ама дефинитивно зависи од модел/годиште, мотор.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Изгледа и оваа Опел Астра Ј (2011) нема поцинкован лим, и баш ја удриле и тоа долу на вратата одвнатре, затоа вака рѓосала, ама астрите Х немале рѓа, смешки :pos:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom