Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Jas odam preku brat mi, toj ima bugarsko drzavjanatvo, zatoa morav preku konzulatot. Do sega ne mi imaat pobarano nikakvi dokumenti od brat mi. Samo pradedo, dedo, roditel. Dve godini otkako pochnav procedura i eve veke sum na finalna...

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Preku brat mozes samo kako dopolnitelen dokument a plus treba da si vadis izvod od rodeni i umrenici od pradedo,
Автоматски споено мислење:

Pozdrav ekipo,
Koj moze i saka da mi pomogne, ve molam
Treba da odam po udostoverenie, ukazot mi e gotov od pred 2 nedeli skoro
Me interesira sto dokumenti treba da spremam od ovde za da bidam kompleten koga ke odam da go podignam drzavjanstvoto
Fala vi
Edna slikicka od pozadi napisu si go imeto kako so ti e na bugarski jazik .terminot od email printan i smetka od banka platena 50leva mislam bese i toa i na salter licno ti dava taa zajavlenie za adresa i si ja pisuvam taa sluzbenata so ja davaat na site stolicna sofia ul lege 6 i potpis i toa
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Preku brat mozes samo kako dopolnitelen dokument a plus treba da si vadis izvod od rodeni i umrenici od pradedo,
Автоматски споено мислење:


Edna slikicka od pozadi napisu si go imeto kako so ti e na bugarski jazik .terminot od email printan i smetka od banka platena 50leva mislam bese i toa i na salter licno ti dava taa zajavlenie za adresa i si ja pisuvam taa sluzbenata so ja davaat na site stolicna sofia ul lege 6 i potpis i toa
Legaliziran izvod treba?
Internacionalen ili obicen?
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дечки како можи да проверам за воен архив дали предокот го има во БГ?
Има некој проверувано, преку кој страна и на кој начин ако има проверувано?
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Legaliziran izvod treba?
Internacionalen ili obicen?
Ako vekje ti treba tocno info sto kako treba za podiganje na udostoverenieto i sve do pasos podobro bi ti bilo da odvois saat vreme i da vratis stranici i stranici nanazad na pr. -100 strani ...... ili da otides kaj poedini clenovi i da go procitas nivno iskustvo , ima kaj General , Marin , Lolita pa i kaj mene ...
Site informacii gi ima tuka, samo treba da se potrudis i da gi najdes :tapp:

Glupo od tvoja strana sto celo ova vreme dodeka si cekal ukaz ne si sobiral beleski ...
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Јас правев интервју на 02.05.2019 година и сум на положително. Така да кога да би очекувал указ според тебе?
Појма немам...

Ај вака сеа, и јас како тебе исто да прашам барем еднаш:

Јас правев интервју на 08.04.2019 година и сум на положително. Така да кога да би очекувал указ според тебе?

Сега ти кажи ми на мене јас кога?
Кога ви се смени статусот и дали имавте некои стари документи? :D
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Дечки како можи да проверам за воен архив дали предокот го има во БГ?
Има некој проверувано, преку кој страна и на кој начин ако има проверувано?
Можеш само лично да отидеш до Велико Т'рново и да си побараш сам, може и некој друг, но не знам дали ќе најдеш некој да седе со денови тамо и да бара во архивата за тебе на собствен трошок.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Можеш само лично да отидеш до Велико Т'рново и да си побараш сам, може и некој друг, но не знам дали ќе најдеш некој да седе со денови тамо и да бара во архивата за тебе на собствен трошок.
Имаш повеќе детали да споделиш околу ова? Првпат слушам дека е можно вакво нешто ...
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Имаш повеќе детали да споделиш околу ова? Првпат слушам дека е можно вакво нешто ...
Д'ржавнијат военноисторически архив, тамо може да бараш ако си сигурен дека некој дедо или прадедо е бил бугарски војник.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Д'ржавнијат военноисторически архив, тамо може да бараш ако си сигурен дека некој дедо или прадедо е бил бугарски војник.
Мојот дедо беше бугарски војник и од архивот на велико трново го најдоа многу е важно да се знај шо бил војска каде служел и која година без тоа ништо
 
Член од
24 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
3
Zdravo decki,

Aplicirav so dokumet preku baba mi koja e rodena 1913 god. vo Kostin Dol kade sto vo dokumentot pisuva deka bilo Bugarska teritorija.
Sega citam na forum deka baraat dopolnitelni dokumenti, a vo sprotivno odbivaat od Sovet za drzavjanstvo.

Dali nekoj znae dali e dovolen ovoj dokument sto go imam ili treba da dostavuvam nesto plus?? (za zal ne poseduvam star dokument, krstenica, vencanica itn)

Inace na intervju bev na 06.2019 vo Sofija, finalen status mi se smeni na 01.2021.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom