Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Точно е ова? :eek:
Има некој што во меѓувреме е одбиен или одобрен со само потврда од здружение?
Прегледај го приврзокот 314856
И јас го прочитав ова на страната за бугарско државјанство пред малку но уште немам добиено никакво известување туку само ова По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. и толку. Ќе морам да се слушнам со посредникот да го прашам шо како. Ова испаѓат да сите мораат да донесат дополнителен документ без разлика дали се по стариот или новиот закон во процедура. Ваљда некој ке кажит ако е одбиен поради ова. Ќе почекаме и ќе видиме.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
I jas mislam deka e tocno bidejki minatata
Nedela bev da sj go podignam ukazot j imase luge vo poseben red so cekaa za
Intervju i mng se vrateni nazad use od samiot start gi prasaa dali imaat star bg dokumenti original ili roditel i ako nemaat i rekoa dzabe ke podnesuvat za drzavjanstvo ne mozete da aplicirate i ne bea ni prasani niso samo toa ..ova vi go kazuvam budejki licno bev tamu i vidov nervozi kaj lugeto.Ne znam kako ke bide so tie so se veke vo procedura ama imase i takvi slucai (moj poznanik)so od ambasada praveno intervju mu se imale javeno da si gi sobere dokumentite a toj cekase za brojce da mu dadat neli 2-3meseci se ceka . I haosi ne znam kaj teraat..
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Po se izgleda e tocno...4 godini cekanje odneseni od viorot. Toe

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Ко што тргнала работава, најверојатно си у право.
И јас го прочитав ова на страната за бугарско државјанство пред малку но уште немам добиено никакво известување туку само ова По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. и толку. Ќе морам да се слушнам со посредникот да го прашам шо како. Ова испаѓат да сите мораат да донесат дополнителен документ без разлика дали се по стариот или новиот закон во процедура. Ваљда некој ке кажит ако е одбиен поради ова. Ќе почекаме и ќе видиме.
1638174574605.png

Јас сум на овој статус. Ги дадов повторно истите документи (иако непотребно) за секој случај. Па ако има било каква промена, ќе ве известам.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Точно е ова? :eek:
Има некој што во меѓувреме е одбиен или одобрен со само потврда од здружение?
Прегледај го приврзокот 314856
To se ne zna jos uvek jer su kreteni iz privremene uprave napravili haos i sada ne znaju sta da rade, da li da odbiju ljude ili ne. Jos uvek nisu nikog zvanicno odbili niti pustili na polozitelno.Moracemo da sacekamo formiranje nove vlasti i nove komisije kasnije i onda cemo znati na cemu smo.
Koliko citam vesti, ocekuje se da se formira vlast najkasnije do 25.decembra a verovatno ce biti formirana oko 15.decembra.Nakon toga treba jos malo vremena da se nameste ministri i da se promeni sastav komisije za drzavljanstvo.
Mislim da pre sredine januara necemo znati nista konkretno u vezi nasih predmeta. Videcemo sta ce biti.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
To se ne zna jos uvek jer su kreteni iz privremene uprave napravili haos i sada ne znaju sta da rade, da li da odbiju ljude ili ne. Jos uvek nisu nikog zvanicno odbili niti pustili na polozitelno.Moracemo da sacekamo formiranje nove vlasti i nove komisije kasnije i onda cemo znati na cemu smo.
Koliko citam vesti, ocekuje se da se formira vlast najkasnije do 25.decembra a verovatno ce biti formirana oko 15.decembra.Nakon toga treba jos malo vremena da se nameste ministri i da se promeni sastav komisije za drzavljanstvo.
Mislim da pre sredine januara necemo znati nista konkretno u vezi nasih predmeta. Videcemo sta ce biti.
Znaci spas nam je samo promena sastava komisije..
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Znaci spas nam je samo promena sastava komisije..
Tako je. Za nas je prvo najbitnije ko ce biti ministar pravosudja i onda ko je zamenik ministra jer je po zakonu zamenik ministra pravosudja predsednik komisije za drzavljanstvo. I nakon toga ko su ostali 10 clanova komisije.
Niko ne zna da li ce nova komisija biti dobra po nas ili ne ali smatram da gora od ove sadasnje ne moze biti nikako.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Tako je. Za nas je prvo najbitnije ko ce biti ministar pravosudja i onda ko je zamenik ministra jer je po zakonu zamenik ministra pravosudja predsednik komisije za drzavljanstvo. I nakon toga ko su ostali 10 clanova komisije.
Niko ne zna da li ce nova komisija biti dobra po nas ili ne ali smatram da gora od ove sadasnje ne moze biti nikako.
A cekaj brate, jel ovo da vise ne vaze potvrde ozvaniceno negde u nekom zakoniku ili mi celo vreme nagadjamo da ne moze vise sa potvrdama? Mislim na one koji su vec u proceduri, svi su na dopuni nema odbijenih niti prebacenih na polozitelno.. Zato pitam
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Fora je u tome da pise u zakonu od marta 2021.da potvrde ne vaze ALI problem je u tome sto je Bugarska verovatno jedina zemlja na svetu gde se zakon tumaci unazad i gde oni planiraju da odbiju ljude koji su obavili intervju pre marta 2021.a to nije po zakonu nikako. Ne moras da budes pravnik pa da to znas, to znaju i mala deca.
E vidis sada sta rade, ljude koji su imali intervju nakon marta 2021.vec odbijaju jer znaju da ne krse zakon a nas koji smo imali pre tog datuma niti odbijaju niti pustaju jer su svesni da to sto rade nije normalno i sada cekaju da neka druga uprava donese odluku za nase predmete jer oni ocigledno ne zele odgovornost za sranja koja su napravili ljudima.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
A cekaj brate, jel ovo da vise ne vaze potvrde ozvaniceno negde u nekom zakoniku ili mi celo vreme nagadjamo da ne moze vise sa potvrdama?
Epa izgleda veke ne pominuva cim stavaat na dopolnitelna procedura za plus dokumenti da dostavish. Ke vidime kako e otkako ke se formira nova vlada..komisija i se toa. Jas koga bev minatata nedela bas prasav so dokumenti imaat i bea so potvrdi i izvodi umrenici od pradedo bea vrateni nazad. Smeneti se pravilata od mart 2021 tie so nekako se smenija u posleden moment na polozitelno moze da zemat ukazi a tie na finalni ke se driblaat sea i ke vidime so ke se desava haosi nz so da kazam. Se nadevam ke se smenat od naredna god i ke mrdne na podobro.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Fora je u tome da pise u zakonu od marta 2021.da potvrde ne vaze ALI problem je u tome sto je Bugarska verovatno jedina zemlja na svetu gde se zakon tumaci unazad i gde oni planiraju da odbiju ljude koji su obavili intervju pre marta 2021.a to nije po zakonu nikako. Ne moras da budes pravnik pa da to znas to znaju i mala deca.
E vidis sada sta rade, ljudi koji su imali intervju nakon marta 2021.vec odbijaju jer znaju da ne krse zakon a nas koji smo imali pre tog datuma niti odbijaju niti pustaju jer su svesni da to sto rade nije normalno i sada cekaju da neka druga uprava donese odluku za nase predmete jer oni ocigledno ne zele odgovornost za sranja koja su napravili ljudima.
Hvala ti sad mi je sve dosta jasnije.. Ja mislim da ce nas koji smo pre ovog novog zakona pustiti jer ne verujem da ce nova komisija hteti da izazove gnev medju ljudima, ne govorimo tu o stotinak ljudi vec o hiljadama.. Zato su svi na dopuni a nema odbijenih.. Moje misljenje
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Hvala ti sad mi je sve dosta jasnije.. Ja mislim da ce nas koji smo pre ovog novog zakona pustiti jer ne verujem da ce nova komisija hteti da izazove gnev medju ljudima, ne govorimo tu o stotinak ljudi vec o hiljadama.. Zato su svi na dopuni a nema odbijenih.. Moje misljenje
Nadam se i ja. Zamisli ti sta oni rade evo primer: 2019.odes u banku i podignes kredit na recimo 5 godina sa kamatom 10% na godisnjem nivou. 2021.te pozove banka i kaze promenili smo kamatu sada placate 20% zao nam je. Znaci to NIKAKO NE MOZE NITI SME DA SE DESAVA.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Nadam se i ja. Zamisli ti sta oni rade evo primer: 2019.odes u banku i podignes kredit na recimo 5 godina sa kamatom 10% na godisnjem nivou. 2021.te pozove banka i kaze promenili smo kamatu sada placate 20% zao nam je. Znaci to NIKAKO NE MOZE NITI SME DA SE DESAVA.
Dolazimo do toga da opet ne smeju da odbijaju one koji su vec u proceduri, ima nekih primera gde su ljudi na dopuni i da im je rok za dopunu 01.10.2021.. Logicno je da se promeni na odbijeno ili polozitelno, a evo vec 2 meseca posle roka i dalje stoji isti status.. Tako ja gledam na celu ovu stvar..
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво дечки имам едно прашање дали бројче од конзулатот може да го земи некој друг со мојот пасош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom