Слобода и протест против фашистичките ковид мерки. Стоп за присилна вакцинација и дискриминација

Дали треба да има рестрикции само кон невакцинираните граѓани?

  • Да

  • Не

  • Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ммммм, па не се сложувам баш, и јас бев во лошо друштво! Маските се меч со две острици. Од една страна не е здраво да дишеш во маска најмалку 8 часа во денот, а од друга страна даваат заштита (хируршките) до 50% но само ако бидат правилно ставени. Поголема заштита даваат оние N95, кои веќе и многу држави започнаа да ги препорачуваат, па дури и да ги прават задолжителни (Словенија).

Моето семејство е релативно резервирано кога станува збор за носење на самостојни одлуки, што ми беше од голема помош додека растев. Еден период пробаа да ми вршат притисок за вакцината, која ја претставуваат како општо добро. Сега само ми ги пренесуваат прес информациите од "доктор" Филипче, а наскоро и тој прозорец ќе мора да го затворам затоа што може да залади. Иако си чекам фидбек од форумов. Претпоставувам веќе знаеш зошто ѝ го правам тоа! :sneaky:

На работа воопшто не ми се мешаат. А знаеш и во која бранша сум и најдов законска дупка во однос на задолжителните PCR тестови за моето работно место. Само тоа не важи за тебе! :P

И немој веќе со вакви фрази, Ронче чита, ќе помисли зборуваме за вистински зајак. :icon_mrgr:
Е па тука лежи зајакот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.542
Поени од реакции
11.628
...

Ако таа уцена потекнеше од работодавачите, ќе се соочеа со инспекции и со парични глоби, но ако потекнува од страна на власта, тогаш мора да е резултат на сенародната волја! Неограничената власт (тогаш на монархот) ја оставивме во средниот век, денес се фокусираме на други вредности, како што се темелните вредности на Уставниот порекот кои се прекршени со оваа препорака од страна на Комисијата. Што е Уставот?

Дури и Пановски ги критикуваше овие мерки. Немаат логична позадина, покрај тоа што се косат со секој можен пропис, па и со здравиот разум. :)
Ај да го видиме тоа чудо од инспекции и парични глоби, особено со ваквите профитерски паразити.

Стопанската комора бара задолжителната вакцинација и во приватниот сектор

И ВО ПРИВАТНИТЕ ФИРМИ САМО ВАКЦИНИРАНИ ИЛИ ПРЕЛЕЖАНИ РАБОТНИЦИ - Стопанската комора бара и да се ограничат цените на брзите тестови

Патем, некои од поголемите компании во Македонија веќе им ставија до знаење на своите вработени дека после 31 декември 2021 ќе им ги прекинат работните ангажмани на сите вработени кои не се вакцинирани.

Најтазе информација од оваа недела што ја имам добиено е од еден од најголемите телекомуникациски оператори во Македонија - малку помош: оние кои се фалат дека ја имаат најдобрата мрежа, државата е малцински акционер, а неодамна една нивна рамковнистичка директорка на Интернет си играше менување на патики со чизми. Истото правило за задолжителна вакцинација бараат да важи и за сите компании кои се во било какво партнерство или соработка со нив, вклучувајќи ги и приватните подизведувачи, се разбира.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
:pos: хахаха што зборат бе рамноземјашиве? Земала жена му на Тенеке за антихристот и ритуали на полна месечина држи говори... Абе скроз сте забегани :vozbud:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.346
Поени од реакции
79.171
Двајца протестирачи се повредени на протестот против новите мерки во Холандија. Полицијата пукала во нив, се надевам само со гумени куршуми.

Овие совети ни држеа/држат за демократија.

Само ако те чуе вицепремиерот дека збориш против Холандија...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.783
Поени од реакции
39.048
Тенеке и дамби на протест денес, сигурно отишле да се опијат во локалната биртија од мука што никој не им дошол на протестот.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
Тенеке и дамби на протест денес, сигурно отишле да се опијат во локалната биртија од мука што никој не им дошол на протестот.
Не знам дали слушна дел од говорите, да се наежиш, вкупно IQ на сите присутни 13...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Јас ве повикувам да се образувате малку и доста со антиваксерството. Сите оние што се вакцинираа се вратија во нормала.
Кое враќање у нормала, пак почнаа да воведуваат локдауни и рестрикции низ европа :icon_lol:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
60% не се имунизирани. Плус уште 10-20% кои веќе немаат антитела. :coffee:
Тоа е одраз на Македонија како држава, затоа сме на дното пошто 60% од населението се на ниво на неандерталците за жал и мислат дека земјата е рамна плоча...

На западот е друга слика, тој процент изнесува нешто под 30 посто...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тоа е одраз на Македонија како држава, затоа сме на дното пошто 60% од населението се на ниво на неандерталците за жал и мислат дека земјата е рамна плоча...

На западот е друга слика, тој процент изнесува нешто под 30 посто...
И повторно уцени, мерки, рестрикции за 3та доза...евидентна разлика 6 месеци по примената ревакцина (односно прва за Џ'н'Џ) нема. Ефикасноста е 15-55%. За лонг Ковид 35%. :coffee:

Нека направат саглам вакцина каде ќе имам имунитет 10+ години и ќе се вакцинирам. Со овие хотел-промаја вакцини не планирам да се вакцинирам сем ако не добијам фидбек од форумов. ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.783
Поени од реакции
39.048
него дајте клипчиња што рамноземјашки муабети се вртеле, ништо не начекав од протестов.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.549
Поени од реакции
34.867
:pos: хахаха што зборат бе рамноземјашиве? Земала жена му на Тенеке за антихристот и ритуали на полна месечина држи говори... Абе скроз сте забегани :vozbud:
Како за некој што плаче во темата за модератори, ептен издржана дискусија водиш на темава, браво.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
Како за некој што плаче во темата за модератори, ептен издржана дискусија водиш на темава, браво.
Барем не се базира на лажни вести. Стварно имаше протест и стварно збореа за ритуали на полна месечина и антихристот...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
него дајте клипчиња што рамноземјашки муабети се вртеле, ништо не начекав од протестов.
Што ќе видиш, бруки....од кога сум родена во оваа држава, еден саглам протест немало...катастрофа ....срамотилаци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom