Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.259
Поени од реакции
57.243
На парламентарни малце подруги ке бидат бројките. Голем број на вмро гласови ке појдат кај Левица.
Освен ако не си саркастичен.

Ова може ама и не мора да значи дека ќе биде така. Сега ВМРО се врати на власт и пола од овие `ја брат не сум ни за тие ни за тие ама овој Апасиев убаво збори` може да си се вратат на старото и сигурно гласање за ВМРО мислејќи дека овие се вратија на сцената како некоја стабилна и сериозна партија и власт.

Ќе видиме како сега Левица ќе постапува, пошто веќе нападите кон СДСМ и ДУИ, патриотските излагања и слично нема да палат кај овие што ги спомнав погоре.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
5.294
Малото Хитлерче откажува студентски оброк на студенти. Лузети беа, лузери останаа.




Чекај сеа, као демек не ме гласавте и сеа кој ве врти?
Па ги боли стапот студентиве, ќе си лапаат гага ЈСП сеа во најмала рака.

Знам многу се возбудија и со минималната шо ќе рипнела на 18.000 мкд и формула 1 стазата. Ама се може и без тоа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
 
Член од
19 март 2014
Мислења
117
Поени од реакции
327
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
Немој да се предозираш само. pepe-1.jpg
 

Attachments

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.479
Очигледно во Македонија.
Не сфаќам ниту зошто ја ставаат, ниту зошто не треба да ја ставаат, симболика на крајот е, нема никаква друго значење.
А прилично сигурен сум дека не ви пречи заради знамето или тоа што бил учк, едноставно сте ксенофобични и ги мразите албанците, признајте си.
Ти кажав, еден за двајца би ве трампал со тие од Албанија, посебно од јужна, еден за тројца ако се католици или православни.
Тоа на омраза ли ти личи?
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
I 4 godini im e mnogu, PASOK treba da im se desi :))
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.754
Поени од реакции
8.295
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot
Не сакавме решение сакавме прекин на преговори.

На кој му е гајле за НАТО, главниот подржувач и соучесник на Косовската инвазија на Македонија во 2001. Од кој би не штитело НАТО? Грција, Бугарија, Албанија се во НАТО, Косово е протекторат на НАТО. А НАТО не се меша во меѓу-членски спорови макар и тој спор да е меѓусебна војна, како што може да се види помеѓу војната Грција - Турција. Од кој ќе не штити НАТО, од Србија? Или НАТО всушност е како мафијата, плаќаме за да не ни се деси некаква незгода.

Зошто наши војници одат по Авганистан, Ирак, итн ... По функција не се ништо поразлични од Турскиот башибозлук кој бил носен овдека од целата империја за да задушува востанија.

konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ...
"Попис" на кој што попишаа кој знае што и од кој најверојатно никогаш нема да излезат резултатите и ќе биде заборавен дека воопшто се одржал до пролет.


Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja.
Види точка 1, 2 и 3. Какви идни времиња, вие сменивте име и ја предадовте државата за можно членство во ЕУ за минимум 25 години. Разбираш ли колку е далеку тоа, тоа е скоро 2/3 од постоењето на Југославија. Човек кој имал 20 години кога дошол на власт пред 5 години, дури и да почнеа преговорите пред 1 години би имал скоро 50 години кога би влегле во таа митска Европска Унија.

А најжалното е што Бугарија е во Европската Унија веќе 10+ години и немаат направено никаков вистински напредок. Никаков. Значи 25 години за да се влезе па уште некој 15-20 години за да се стигне тоа Европско ниво или на кратко детето родено вчера пред да отиде во пензија ќе ја види државата на кој било начин.

И тоа е НАЈОПТИМИСТИЧНОТО СЦЕНАРИО, реалното е далеку полошо. Е тоа е ЕУ, тоа е НАТО тоа се идеалите поради кои ја продадовте Македонија за да станете еуропејци НЕКОГАШ ВО ИДНИНАТА, можеби, се надеваме, ќе.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
Чисто информативно дали имаш прочитано што пишува во тој договор? Македонска држава веќе немаш нити пак македонска нација не за џабе нема ниедна институција што ја има придавката МАКЕДОНСКА.
Тиранска платформа 80+% спроведена, потпиша договор со Бугарија веднаш за да кога треба да се спроведе тогаш сфати дека освен што го донесоа да потпише треба и да спроведе дека северофиромците се неосвестени Бугари. И сега ова ти го велиш како решавање или потпишување капитулација, поставување темели на идна де јуре федерализација и распад на севернава недефинирана територија.

Не ме задоволува оставка која патем сеуште не ја доставил, сакам да гледам како скапува во затвор со неговите најблиски соработници осудени за велепредаство и таму во Идризово да го запознае неговиот прв дечко.
 
J

joli1

Гостин
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
Ваљда некоја заебанција ти е постов, лол.

Што демек Груевски не можеше да го реши спорот? Можеше, но не сакаше да потпише капитулантски договор каков што потпиша Заев, за да ја отвори пандорината кутија и полека секој од комшиите-држави да тражи нешто од нас.

Ако мислиш дека е успех решавање на спорот со името (btw, сеуште не е решен) со тоа што ќе потпишеш се што ќе ти се сервира, тогаш џабе моабет да правиме.

ДПМНЕ тера децениски на власт бидејќи е околу двесто пати поспособна како партија отколку што е СДС. Не дека ДПМНЕ е најидеална партија, ама у споредба со СДС џабе е да се дискутира. Алоо, еден ебан проект нема СДС направено од кога е дојдена на власт, еден ебан проект. Ај што не направија ниту еден проект, ај што не донесоа ниту една странска инвестиција, барем да знаеја да зачуваат тоа што го има ДПМНЕ направено и оставено.

Какви крупни проблеми решил Заев? Еден реши, пет отвори? Па сега уште пет децении Бугарија ќе не држи под вето додека не добие се што ќе посака.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Дали мислите дека:

ВМРО ќе го поништи Преспанскиот договор и ќе го врати името ?
Прекин на преговорите со Татарстан?
И ќе ја укине двојазничноста на цела територија ?


Никад ова нема да се деси пошо се продадени души и они како овие пред нив. А прост народ што иде игра оро тапани и зурли пред седиште на партија. Само еден дрон од горе да патролира е спасот и да испалува Хелфаер ракети до таков народ.

Го најдоа овој абортиран муртинец им заврши работа за се што им требаше и тоа е тоа. Сеа Мицко ако стане премиер на подмачкување во калето и се продолжува истот пат. Нешто слично како националната политика на САД само кај нас се спроведува анти државна политика од сите партии на власт.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
Ваљда некоја заебанција ти е постов, лол.

Што демек Груевски не можеше да го реши спорот? Можеше, но не сакаше да потпише капитулантски договор каков што потпиша Заев, за да ја отвори пандорината кутија и полека секој од комшиите-држави да тражи нешто од нас.

Ако мислиш дека е успех решавање на спорот со името (btw, сеуште не е решен) со тоа што ќе потпишеш се што ќе ти се сервира, тогаш џабе моабет да правиме.

ДПМНЕ тера децениски на власт бидејќи е околу двесто пати поспособна како партија отколку што е СДС. Не дека ДПМНЕ е најидеална партија, ама у споредба со СДС џабе е да се дискутира. Алоо, еден ебан проект нема СДС направено од кога е дојдена на власт, еден ебан проект. Ај што не направија ниту еден проект, ај што не донесоа ниту една странска инвестиција, барем да знаеја да зачуваат тоа што го има ДПМНЕ направено и оставено.

Какви крупни проблеми решил Заев? Еден реши, пет отвори? Па сега уште пет децении Бугарија ќе не држи под вето додека не добие се што ќе посака.
Ne me interesira politika, citam od dosada... ama druze iskreno ti i site onie, koi mislite deka nekoja od partiite se sposobni dovolno zboruva za vas. Dpmne bile sposobni, what a joke. Istoto vazhi i za drugite partii. Nema sposobna partija vo Makedonija, a site vie sto go mislite sprotivnoto ste pricina zosto Makedonija e tamu kade sto e.
 
J

joli1

Гостин
Ne me interesira politika, citam od dosada... ama druze iskreno ti i site onie, koi mislite deka nekoja od partiite se sposobni dovolno zboruva za vas. Dpmne bile sposobni, what a joke. Istoto vazhi i za drugite partii. Nema sposobna partija vo Makedonija, a site vie sto go mislite sprotivnoto ste pricina zosto Makedonija e tamu kade sto e.
Да, ние сме причина што Македонија е таму каде што е. :)

Види, не знам која партија колку е способна, ама знам дека оваа влада на СДС е најнеспособна што досега била на власт. Бујрум, кога сакаш ќе дебатираме за тоа.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
А најжалното е што Бугарија е во Европската Унија веќе 10+ години и немаат направено никаков вистински напредок. Никаков. Значи 25 години за да се влезе па уште некој 15-20 години за да се стигне тоа Европско ниво или на кратко детето родено вчера пред да отиде во пензија ќе ја види државата на кој било начин.
Бугарија од бедна најбедна, во моментот е 10 години пред "напредната" Македонија.
А каде беа пред 20,30 години?

вие сменивте име и ја предадовте државата за можно членство во ЕУ за минимум 25 години.
Ни јас ниту пак членот кој го цитираш смениВМЕ и продадоВМЕ нешто.
Што ќе се случи ако ВМРО или било кој друг дојде на власт, и влеземе во ЕУ?
Ќе биде ли тоа успех за "твоите", со оглед на тоа што претходните го продале името без кое немало никогаш да дојде до тој момент ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.383
Поени од реакции
5.193
Дали мислите дека:

ВМРО ќе го поништи Преспанскиот договор и ќе го врати името ?
Прекин на преговорите со Татарстан?
И ќе ја укине двојазничноста на цела територија ?
Глупо е да бараш некој веќе завршени ствари да се отповикаат. Одете жалете се кај тие што ја продадоа државата не да барате други да ја купат назад

Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
Ау ау - сума сумарум. СДСМ за 4 години постигна повеќе од ВМРО за 11? Така му иде тоа а?

Ако:
  • Kвинслишка промена на име на држава,
  • Недобивање ЕУ датум за преговори
  • Отварање непостоечки спор со сосед кој ќе те кочи наредни 20години.
  • Корумпирано Специјално Обвинителство.
  • Јавна обвинителка осудена на 7год затвор.
  • Боки13 педерски рекетари
  • Трета земја во СВЕТ! по КОВИД смртност на милион жители. (со 2мил. ако не рачунаат 1.5мил реални тогаш први сме во свет!)
  • 4 миљарди ново задолжување на земјава.
  • Крадени пари од ММФ
  • ...... и еден куп други други ствари.
    Тогаш да. Постигна многу Заев - Свака му част.
Инаку Попис го сметате за успех на државава Хахаха!! Статистичка операција која ја извршува Агенција за Статистика се припишува ко државен успех.

Па незнам што е следно.
Сонцето што изгрева од исток и заоѓа на запад. Да сме благодарни на СДСМ што овие мандат и пол овозможија непречено и слободарски да се движи над нашите глави.

ЧАО!!!
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.206
Поени од реакции
20.871
Sekoj ima pravo da si misli što saka, no faktite si se fakti, Zaev kako premier 2017-2021 gi završi nekoi bitni raboti kako rešavanjeto na trideceniskiot spor so Grcija, vlezot vo NATO i konečno posle dve decenii uspešen popis na naselenieto ... E sledniot premier nema da gi ima ovie glavobolki oti nekoj drug budala pred nego mu gi rešil krupnite problemi. Zašto be na pr. Gruevski koj beše cela decenija na vlast nemaše hrabrost da go reši sporot so Grcija, da ja vnese MKD vo NATO i zošto ne uspea vo 2011 god. da napravi uspešen popis, tuku istiot mu propadna i se otkaža za nekoi neli idni vreminja. SDSM sekogaš koga se vraka na vlast ne može da tera poveke od četiri godini, taka beše periodot so Branko i so Bučko 2002-2006, taka slično e i sega so Zaev 2017-2021. Za razlika od SDSM, DPMNE teraat mnogu podolgo dokolku dojdat na vlast, imame iskustvo so vlasta na Grujo 2006-2017, toa ne se četiri, tuku edinaeset godini drugari i drugarki. Povtornoto doagjanje na ovaa partija na vlast ke znači i nejzino vladeenje minimum desetina godini, ama štom taka saka mnozinstvoto narod togaš toa e toa !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom