Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Фујитсуто има назабени изменувачи и тоа дворедни,и тоа го сликав,а сепак тежи 36кг и е најмоќната 18000btu со 6.3kw а оди до 10kw
Да, точно имаше сликано дека е двореден однадвор сликано, што недокажува дали цевките се одвнатре нажлебани, треба да исечеш цевка за да го сликаш тоа, очигледно неразбираш дека Inner Grooved значи дека се одвнатре нажлебани, кај што е фреонот а не однадвор. Така да бонсекот у рака сечи па сликај :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Да, точно имаше сликано дека е двореден однадвор сликано, што недокажува дали цевките се одвнатре нажлебани, треба да исечеш цевка за да го сликаш тоа, очигледно неразбираш дека Inner Grooved значи дека се одвнатре нажлебани, кај што е фреонот а не однадвор. Така да бонсекот у рака сечи па сликај :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
За внатре не знам,Али за однадвор се гледаат со голо око,и за надворешниот и внатрешниот изменувач на климата
Надворешниот изменувач што си го сликал е ова....и кај се гледа дека се назабени, ај не го тупи, неможеш да сликаш каква е цевката одвнатре ако не ја исечеш.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Надворешниот изменувач што си го сликал е ова....и кај се гледа дека се назабени, ај не го тупи, неможеш да сликаш каква е цевката одвнатре ако не ја исечеш.
Mislam deka e vreme da ja isece i da ja slikne.... togas nema lazenje, vistinata ke izleze.... hahahaha
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Da de, indiamart, made in china segde se prodavaat, prasanjeto e kade se vgraduvaat
Pa normalno po ovdesnite eksperti,se vgraduvaat tamu kaj sto se klimite mnogu teski,oti j a krevale masata.
Prema toa site teski edinici imaat nazabeni izmenuvaci.
Ili pak janglas sum.
Pak sum mnogu:confused:.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
748
Поени од реакции
1.027
може на надворешната да се додаде уште 1 унутрашна?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Pa normalno po ovdesnite eksperti,se vgraduvaat tamu kaj sto se klimite mnogu teski,oti j a krevale masata.
Prema toa site teski edinici imaat nazabeni izmenuvaci.
Ili pak janglas sum.
Pak sum mnogu:confused:.
Vredi da se znae deka otprilika vo vkupnata površina na izmenuvačite cevkite ne učestvuvaat ni 10 %, ostatokot se LAMELI od Al i negovi leguri. Si se fatil ko pijan za plot za cevkite, a tie siroti i trebaat da bidat takvi za da preminot i kontaktot od CU na AL bide što poefikasen i pocvrst.
Po tvoevo ispađa deka japoncive ja otkrile Amerika što gi nažlebale cevkite i mene toa mi e smešno koga će pročitam, a pri toa znam deka toa ne nešto što osetno go zgolemuva površinata na izmenuvačot.
Će te zamolam da ne provociraš, a deka ponekogaš znaeš da odvališ nešto bez veze znaeš be brat.
Se razbira deka imaš potpolno pravo na svoe mislenje kako i jas, ama ne mora da ima provokacii vo nedostatok na argumenti.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Надворешниот изменувач што си го сликал е ова....и кај се гледа дека се назабени, ај не го тупи, неможеш да сликаш каква е цевката одвнатре ако не ја исечеш.
На око се познава оти се рапави однадвор и на допир се чуствува рапава површина,и тоа може секој да го забележи,за разлика од вашиот грее Амбер се гледаат жолти бакарни мазни цевки , Тоа и мали деца можат да го воочат кај климите, и тоа во вашиоот салон во Лептокарија каде имате отворен Амбер модел..
Автоматски споено мислење:

Vredi da se znae deka otprilika vo vkupnata površina na izmenuvačite cevkite ne učestvuvaat ni 10 %, ostatokot se LAMELI od Al i negovi leguri. Si se fatil ko pijan za plot za cevkite, a tie siroti i trebaat da bidat takvi za da preminot i kontaktot od CU na AL bide što poefikasen i pocvrst.
Po tvoevo ispađa deka japoncive ja otkrile Amerika što gi nažlebale cevkite i mene toa mi e smešno koga će pročitam, a pri toa znam deka toa ne nešto što osetno go zgolemuva površinata na izmenuvačot.
Će te zamolam da ne provociraš, a deka ponekogaš znaeš da odvališ nešto bez veze znaeš be brat.
Se razbira deka imaš potpolno pravo na svoe mislenje kako i jas, ama ne mora da ima provokacii vo nedostatok na argumenti.
Па не го вели тоа ,Филипинец,или Роберт тоа го велат производителите на клими оти разликата е 28% во однос на не рапавите цевки,Епа сеа ако за тебе 28% е малку,продолжи да спинуваш,
А за топла вода не е топла вода,но чини повеќе во пари.
Автоматски споено мислење:

Е сега изгледа оваа не се доволни аргументи од производителот,туку овде на форумов се Експертиве
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Па не го вели тоа ,Филипинец,или Роберт тоа го велат производителите на клими оти разликата е 28% во однос на не рапавите цевки,Епа сеа ако за тебе 28% е малку,продолжи да спинуваш,
А за топла вода не е топла вода,но чини повеќе во пари.
Veruvam deka ne si tolku naiven da veruvaš vo toa što veli proizvoditelot.
Gledaj go sega izmenuvačot pogore i misli so svoja glava, kolku ima cevka a kolku lameli.
Treba sam da si razmisluvaš. Ako vo površinata na oddavanje na izmenuvačot cevkite učestvuvaat so 10% ako gi narebriš će im ja zgolemiš površinata za eve 50%, toa znači deka si ja zgolemil površinata na izmenuvačot za samo 5%, ne gledam kade ti gledaš deka ima zgolemuvanje od 28%.
Mene ova mi liči na matematikata so globalnovo zagrevanje. Vo stakleničkite gasovi CO2 učestvuva edvaj so 2%, industrijata neka go zgolemi i za 100%, a ne e taka, togaš učestvoto na CO2 vo atmosferata se zgolemuva od 2 na 4%. Se e toa politička demagagoja vo interes na golemite igrači koi go vladeat svetov. Vistinata e sosema, sosema poinakva ..... no za toa treba malce da se misli so svoja glava....
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Дали има некој искуство со Самсунг клима уреди ? Има на промоција 25.999 денари дали се добри ?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Veruvam deka ne si tolku naiven da veruvaš vo toa što veli proizvoditelot.
Gledaj go sega izmenuvačot pogore i misli so svoja glava, kolku ima cevka a kolku lameli.
Treba sam da si razmisluvaš. Ako vo površinata na oddavanje na izmenuvačot cevkite učestvuvaat so 10% ako gi narebriš će im ja zgolemiš površinata za eve 50%, toa znači deka si ja zgolemil površinata na izmenuvačot za samo 5%, ne gledam kade ti gledaš deka ima zgolemuvanje od 28%.
Mene ova mi liči na matematikata so globalnovo zagrevanje. Vo stakleničkite gasovi CO2 učestvuva edvaj so 2%, industrijata neka go zgolemi i za 100%, a ne e taka, togaš učestvoto na CO2 vo atmosferata se zgolemuva od 2 na 4%. Se e toa politička demagagoja vo interes na golemite igrači koi go vladeat svetov. Vistinata e sosema, sosema poinakva ..... no za toa treba malce da se misli so svoja glava....
Делумно се сложувам со тебе,но да не заборавиме оти бакарот има за 30%пиголема ефикасност од алуминиумот, и доколку се спореди површината на цевките со површината на ламелите и се дофат тие 30% +28%заради назабувањето..
Како и да е сепак се подобрува ефикасноста, тука,1%-2%,со неодиум магнети 1%, во намалувањето на компресорот 1-2% и во вентилаторот 1-2%така натака за да накрајот испадне 10-15% подобра ефикасност што не е и мала работа во месечната сметка особено кај поголемите глуми..
Па впрочем зошто почнаа да користат неодиум магнети за само 1% поголема ефикасност..
Автоматски споено мислење:

Е тоа ги се вика Сатанско лудило или Магарешки инат, на јасна вистина спин
(Исечи ја цевката),па ако сакаш да спинуваш нешто и најасната вистина може да ја спинуваш со глупости, тоа ти се вика спин за малоумни...оти само кај нив поминуваат вакви глупости како вашите,
Автоматски споено мислење:

Е тоа ги се вика Сатанско лудило или Магарешки инат, на јасна вистина спин
(Исечи ја цевката),па ако сакаш да спинуваш нешто и најасната вистина може да ја спинуваш со глупости, тоа ти се вика спин за малоумни...оти само кај нив поминуваат вакви глупости како вашите,
Автоматски споено мислење:

Последново со цевката се однесува на така наречениот експерт по забуни Стрелец
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Делумно се сложувам со тебе,но да не заборавиме оти бакарот има за 30%пиголема ефикасност од алуминиумот, и доколку се спореди површината на цевките со површината на ламелите и се дофат тие 30% +28%заради назабувањето..
Како и да е сепак се подобрува ефикасноста, тука,1%-2%,со неодиум магнети 1%, во намалувањето на компресорот 1-2% и во вентилаторот 1-2%така натака за да накрајот испадне 10-15% подобра ефикасност што не е и мала работа во месечната сметка особено кај поголемите глуми..
Па впрочем зошто почнаа да користат неодиум магнети за само 1% поголема ефикасност..
Автоматски споено мислење:

Е тоа ги се вика Сатанско лудило или Магарешки инат, на јасна вистина спин
(Исечи ја цевката),па ако сакаш да спинуваш нешто и најасната вистина може да ја спинуваш со глупости, тоа ти се вика спин за малоумни...оти само кај нив поминуваат вакви глупости како вашите,
Автоматски споено мислење:

Е тоа ги се вика Сатанско лудило или Магарешки инат, на јасна вистина спин
(Исечи ја цевката),па ако сакаш да спинуваш нешто и најасната вистина може да ја спинуваш со глупости, тоа ти се вика спин за малоумни...оти само кај нив поминуваат вакви глупости како вашите,
Автоматски споено мислење:

Последново со цевката се однесува на така наречениот експерт по забуни Стрелец
Ajde sega i so tebe će se dokažuvam kolku e poprovoden bakarot od aluminiumot. Ti vikaš deka e 30% poprovoden, a e 84%, pišuva vo sekoja tabela....nešto što kako podatok go ima sekade ti e pogrešno, takvi ti se i drugite procenti.
Nejse, ajde sega od početok, bakarnite cevki se bešavni i mazni, slučajno (ne vo stvari slučalno bidejći mi e direktno od strukata ) znam kako se pravat cevkite rapavi, zgolemuvanje na površinata odi na smetka na smaluvanje na zidot od cevkata, so toa masata ostanuva ista, a znaeme deka provodnosta zavisi i od debelinata na zidot.
Eve ako imaš bar malce počit kon mojata struka će me razbereš koga tvrdam deka cevkite malce učestvuvaat vo vk. površina i deka narebruvanjeto se pravi za podobar kontakt na Al so bakarot.
Proizvoditelite go zamenija skapiot bakar za lamelite so eftin aluminiumski, no za da se idvede ova bidejći e 84% poneprovoden mora da se zgolemi za tolku površinata (zatoa se i dvoredni) na izmenuvačot, pri toa se dobiva preku tri pati na težina i nekolku pati na cena. Vo prikaznata vleze i narebruvanjeto za podobar kontakt (lemenjeto e preskapo ovde) među raznorodnive materijali.
Toa e toa komu ne e do veruvanje ednostavno neka ne veruva i ne čita što pišuvam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom