Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Абе еве пак те прашувам, зашто да слушам совети од доктори што незнаат да лечат? Што виделе они од вакцините па да се толку уплашени? Зашто одеднаш ти почна да ги слушаш докторите а до вчера на стрељање ги стаи пошто не се умирало од корона него од лошо лечење и незнаење како да се дозира кислород. М?
Кој рече дека јас ги слушам докторите, тебе само ти објаснувам зошто некој кој е во директен контакт со таа проблематика не сака да се вакцинира. А ти пак не капираш.
Ти пак слушај си кого сакаш, твоја работа.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Да, не ми е јасно што виделе они со свои очи за да несакаат да вакцинираат, тоа прашувам. Ареа 51 да не е случајно војна болница па да неможе да се дознае. Ти знаеш нешто?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Абе еве пак те прашувам, зашто да слушам совети од доктори што незнаат да лечат? Што виделе они од вакцините па да се толку уплашени? Зашто одеднаш ти почна да ги слушаш докторите а до вчера на стрељање ги стаи пошто не се умирало од корона него од лошо лечење и незнаење како да се дозира кислород. М?
Аааа добар ти е твистот, уствари луѓе умираат оти неспособните лекари се равноземљаши. (y)
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не се бе рамноземљаши, барем не сите. Нема никаков твист само дадов заклучок од муабети директни индиректни дека конкретно 8мо септември фураат самите доктори антивакс пропаганда. Народски кажано ви фрлив блинкерче и само чекав да се упецате ко сомови да почнете да ги величите докторите на кои им спремавте до вчера нимбергшки процес пошто со нивната нестручност убиле со вишак кислород у алвеоли.

Mission accomplished.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
3та вакцина К19 ИЛИ вакцина против Грип, Змија или Магаре :eek:
море ни едно ни друго... матичната кажува ништо од тоа, си пијам стандардно од 20,10, Респивакс, со 6 умртвени бактерии, 80дена е третманот.... После ќе видиме...
Факат е дека се е политизирано и владеат големи заблуди...
Да, вакцинацијата го намалува бројот на смртни случаи од Ковид, АМСА го зголемува бројот на смртни случаи од срцеви проблеми.... ИМА ли анализа или се крие епидемијата на умирање од други болести ???
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.504
Поени од реакции
34.612
Бијонс за џабе е со тебе. Игнорираш факти, то е.
...факти пишани од медиуми, а ти ги читаш и за тебе се релевантни без трунка резерва да мислиш поинаку, моите факти се малку пореалистични, не дека ги игнорирам пишувањата, ама јас ја имам таа нормална резерва која ми дава да резонирам и сама, малку поинаку од твојот шаблон, а тука е и долнителниот контакт со луѓе токму во Романија и не ебаш така приказната!
Кај нас ќе стигнат и до 2.000 дневно од ноември натака. Само дајбоже да останат сметни случаи ниски или до 1.5-2%, што у реалност и не е така ниско.

Факт - најголемите антиваксери во државава се докторите поготово од 8-ми Септември.
...сите доктори во ГОБ „ 8ми Септември“ се вакцинирани со сите вакцини по календарот за имунизација, а исто и нивните деца и пошироко семејство, тоа не ти дава за право ТИ да ги наречеш „антиваксери“ само затоа што појма немаш за антиковид вакцините и ги вбројуваш во пакет со другите традиционални вакцини,

... „вакцина“ како биолошки медицински препарат му обезбедува на телото стекнат имунитет кон специфичен антиген- агенс кој наликува на микроорганизмот што ја предизвикува болеста и често се прави од ослабени или мртви форми на микробот или од негов дел како неговите површински протеини,

...улогата на вакцината е да го заштити телото да не се инфицира создавајќи антитела која делува заштитнички на нашиот организам и нема да се разболиме од болеста за која се вакцинираме, „антиковид вакцини“ не даваат таква заштита можеме да се заразиме повторно и да се разболиме од КОВИД19, можеме да го пренесеме вирусот на други и можеме кога вистински ќе се заразиме може појава на несаканиот АДЕ ефект, па да испадне полошо, а дополнително заштитата е временски минимална три, шест месеци што доведува до прашањето „до кога“, без да ги спомнам другите несакани можни ефекти во организмот!

... ако ова го знаат медицинскиот персонал која е логиката на секој три месеци да го провоцираш имуниот систем со антиковид вакцина произведена во 2019/2020 година за првичниот алфа сој на SARS-CoV-2, сега се доминантни сосема други соеви и подваријанти на тие соеви, а се дава антиковид вакцина од пред година дена? да не спомнам и за тие кои се прележани и имаат сопствена антитела што ќе им е тој бустер од антиковид вакцина, ако за тебе има логика, за некои нема логика, тоа не значи дека се антиваксери, тој термин ќе си го примениш на тие особи кои воопшто се против сите моментални познати вакцини, кои не примиле ниедна вакцина од раѓање не верувајќи во нивниот бенифит со еден збор се против општа вакцинација,
-дали може да направиш разлика ? :kafence:
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2009
Мислења
175
Поени од реакции
342
Да, не ми е јасно што виделе они со свои очи за да несакаат да вакцинираат, тоа прашувам. Ареа 51 да не е случајно војна болница па да неможе да се дознае. Ти знаеш нешто?
Znaesh, i na mene ne mi e jasno kako od virusna infekcija dojdovme do lekovi za bakteriska infekcija, pa neli, ako pamtish, se shireshe preku vozduh, 1 covek 8 lugje zarazuvashe, i seto toa prezentirano preku mediumi vikate ok, i mene ne mi e jasno zoshto na primer doktorite ne lekarite potenciram vo najgolemata lulka na medicinata Francija, ne sakaat da se vakciniraat.I mene ne mi e jasno kako od lockdown na 1 mesec stignavme da se borime za osnovni covekovi prava. Isto ne mi e jasno zoshto amerikanskite vojnici ne primaat vakcini tuku se so lazni sertifikati, informacii od prva raka.Isto ne mi e jasno kako vakcinalna eksperimentalna terapija stana vakcina.Isto ne mi e jasno kako najgolemite miljarderi stanaa za 70% procenti ushte pobogati.Isto ne mi e jasno zoshto kupivaat ogromni zemjodelski povrshini.
Na kraj ke ispadne deka stvarno ne prskaat so avioni, znaesh onie nenormalnite, ramnozemjashite, prostite kako sto vie vakciniranite miluvate da kazete bile vo pravo.
Ae od deneska vo Francija pocnuva coveckata revolucija, pa da se nadevame deka ke se razbudi cel svet.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.207
Поени од реакции
78.738
Ae od deneska vo Francija pocnuva coveckata revolucija, pa da se nadevame deka ke se razbudi cel svet.
У колку саат почнува таа човечка револуција поради која се надевааме дека ќе се разбуди цел свет?
До сега нема ништо. Више еден саат фати.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.175
Поени од реакции
21.287
Што бидна со Романската докторка која лекуваше 100посто од Ковид? Дел од форумот нели се крстеше во неа. Некако ја снема сега кога е најбитно таму.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.504
Поени од реакции
34.612
Што бидна со Романската докторка која лекуваше 100посто од Ковид? Дел од форумот нели се крстеше во неа. Некако ја снема сега кога е најбитно таму.
... не приметив дека некој се крстел? но секој обид на решавање на овој вирус е добродојден, но зависи за кого, инаку за време на Чаушеску уште повеќе така интелектуалци ги снемуваше кога било најбитно,
П.С.
како не примети дека некако го „снема“ д-р Жарко Караџовски како председател на Комисија за заразни болести околу пандемијава во МКД, ама за во Романија ја примети дека ја „снема“ докторката, интересно!
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
П.С.
како не примети дека некако го „снема“ д-р Жарко Караџовски како председател на Комисија за заразни болести околу пандемијава во МКД, ама за во Романија ја примети дека ја „снема“ докторката, интересно!
Kaраџовски со неговите телевизиски појавување беше повеќе штета отколку корист. Тоа што го тргнаа од јавност им е веројатно најдобрата одлука што ја донесоа поврзана со пандемијата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Интересни информации во оваа студија за тој што го интересира.

Имунокомпромитиран пациент имал САРС Cov-2 инфекција 335 дена. За тоа време вирусот направил уникатни мутации не видени досега. Пациентот е излечен на крај со Remdesivir и ковалесцентна плазма.

Summary We report an immunocompromised patient with persistent symptomatic SARS-CoV-2 infection for 335 days. During this time, the virus accumulated a unique in-frame deletion in the spike, and a complete deletion of ORF7b and ORF8 which is the first report of its kind in an immunocompromised patient.

 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Колку револуции имаше у Франција овие две години? Секој втор четврток у месец по една? Ок е, и ја сум против било какви мерки на толку достапни вакцини и прележани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom