ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Го видов пред малку, сепак фала на сугестија :)
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
30
Дали имал некој(знае некој што имал) искуство на интервју за позиција "Language Owner", стигнав до фаза на техничко и HR интервју но незнам како да се подготвам за истото. Пред интерјву ме прашаа дали имам познавања од Web Api. Би ми било драго ако има некој да сподели.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Здраво дечки, бев нем посматрач на темава и гледам дека имате познавања од струкава. Речиси две години (со повремени паузи) учам преку онлајн курсеви за Јаваскрипт (front-end) девелопер, па имам неколку прашања.

1. Што треба да работи еден џуниор девелопер? Додека учев за фронт енд гледав дека имаше доста обемен материјал и многу компоненти за совладување, не сакав прерано да се прогласам за програмер и гледав да совладам што е можно повеќе од материјалот, но сакам да знам до каде е нивото на знаење кое би требало да го има еден џуниор.
2. Каква е состојбата со пазарот за џуниори во моментов и дали знаете кои фирми во моментов нудат работа или пракси за јаваскрипт?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Здраво дечки, бев нем посматрач на темава и гледам дека имате познавања од струкава. Речиси две години (со повремени паузи) учам преку онлајн курсеви за Јаваскрипт (front-end) девелопер, па имам неколку прашања.

1. Што треба да работи еден џуниор девелопер? Додека учев за фронт енд гледав дека имаше доста обемен материјал и многу компоненти за совладување, не сакав прерано да се прогласам за програмер и гледав да совладам што е можно повеќе од материјалот, но сакам да знам до каде е нивото на знаење кое би требало да го има еден џуниор.
2. Каква е состојбата со пазарот за џуниори во моментов и дали знаете кои фирми во моментов нудат работа или пракси за јаваскрипт?
За Џуниор потребно ти е:

HTTPS/DNS Knowledge, HTML5, CSS (SaSS FrameWork), JS (ES6+, async, JSON/XML, Classes etc), React/Vue/Laravel (React best option atm), Git+Github , Babel/Webpack, Figma/Adobe Toolkit, Package Manager (NPM or YARN).

Како џуниор јас лично со овие вештини успеав да се пробијам (React) + добро портфолио со проекти.

Еден другар имаше аплицирано во старт-ап фирма и му кажаа дека имале над 200+ практиканти пријавени за пракса, така да малце преплавено е во обзир дека стартап фирма има толку многу практиканти.


https://roadmap.sh/frontend - Useful

https://www.freetutorialsus.com/courses-websites/ - pirated courses
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
За Џуниор потребно ти е:

HTTPS/DNS Knowledge, HTML5, CSS (SaSS FrameWork), JS (ES6+, async, JSON/XML, Classes etc), React/Vue/Laravel (React best option atm), Git+Github , Babel/Webpack, Figma/Adobe Toolkit, Package Manager (NPM or YARN).

Како џуниор јас лично со овие вештини успеав да се пробијам (React) + добро портфолио со проекти.

Еден другар имаше аплицирано во старт-ап фирма и му кажаа дека имале над 200+ практиканти пријавени за пракса, така да малце преплавено е во обзир дека стартап фирма има толку многу практиканти.


https://roadmap.sh/frontend - Useful

https://www.freetutorialsus.com/courses-websites/ - pirated courses
Сето ова за џуниор?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Минатиот пат се пофаливте дека ги знаете платите :)
Kолку е просек на овие позиции: junior/mid/senior data analyst, junior/mid/senior data science?
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.020
I'm Daniel de Mari of Wssk Dooel, we are active in Macedonia since 2012.

We are looking for a Junior Asp.net developer to hire for 40 hours/week.
We pay 500 euro/month + health + insurance with macedonian contract.

Do you know somebody that could be interested?

Ова е од linkedin, aко има некој заинтересиран ќе му пуштам линк.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
I'm Daniel de Mari of Wssk Dooel, we are active in Macedonia since 2012.

We are looking for a Junior Asp.net developer to hire for 40 hours/week.
We pay 500 euro/month + health + insurance with macedonian contract.

Do you know somebody that could be interested?

Ова е од linkedin, aко има некој заинтересиран ќе му пуштам линк.
давај
 
Член од
7 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
25
Дали некој знае нешто повеќе за греџуејт програмите во Ендава? Денес имаше тестирање, потоа рекоа ако имаш добри резултати ќе бидеш повикан на интервју, има некој што поминал низ овој процес или знае нешто повеќе?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Минатиот пат се пофаливте дека ги знаете платите :)
Kолку е просек на овие позиции: junior/mid/senior data analyst, junior/mid/senior data science?
za kade, koja zemja?
bas ovie mnogu variraat vo zavisnost od industrija, firma, zemja, i drugo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom