Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
:pos:
Ne be mojata e praena za specijalen pazar za Bitola,do -25c Toshiba Suzumi 16 NORDIC,so orginal japan kompresor 11,1cm3,orginale Japan. Kolku ono bese bivalentna na -7:pos:
Ima i Nordic verzii neli gledas, bas ko za tebe za Bitola.
Samo Suzumi nema Japan model :)
A Nordici ima i Toshiba moze poladno im e tamu od Botola :pos:....eve da vidis i kolku davaat na -15.
Samo treba Japanski na Bitolski da prevedes :)
Toshiba Nordic.jpg

Kapaciteti.jpg

 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ima i Nordic verzii neli gledas, bas ko za tebe za Bitola.
Samo Suzumi nema Japan model :)
A Nordici ima i Toshiba, eve da vidis i kolku davaat na -15. Samo treba Japanski na Bitolski da prevedes :)

I mojava e nordic,eve ne spusta pod 450 w,od postarive verzii e samo nema greac na tacna,z Bitola slaba e vlaznosta,na -15 ne teci vod i nema mraz,vlaga ic,cepi ona.Ne mi paga ambientalnata pod 23.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
I mojava e nordic,eve ne spusta pod 450 w,od postarive verzii e samo nema greac na tacna,z Bitola slaba e vlaznosta,na -15 ne teci vod i nema mraz,vlaga ic,cepi ona.Ne mi paga ambientalnata pod 23.
Kapaciteti.jpg

Гледаш си дале и температури на издув 55/50 степени нА -15.
За твојата знеме колку и е издувот на со 3,36 на -7... околу 34C има издув... две такви или три ке ти требаат за Нордиков јапонски :)
Нордиците на Тошиба опремени се со грејачи...и тие работат и на исклучена клима и препораката е да не се гасат од струја а се уклучуваат на 0C исто како кај Грее ;)
grejac.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Прегледај го приврзокот 308168

Гледаш си дале и температури на издув 55/50 степени нА -15.
За твојата знеме колку и е издувот на со 3,36 на -7... околу 34C има издув... две такви или три ке ти требаат за Нордиков јапонски :)
Нордиците на Тошиба опремени се со грејачи...и тие работат и на исклучена клима и препораката е да не се гасат од струја а се уклучуваат на 0C исто како кај Грее ;)
Прегледај го приврзокот 308170
Kako be Toshiba isto so Gree.
Gree se poarni od toshiba,oti greacite i od Petrovden do Bogorojca.:lolzz:
Kaj si mozi Toshiba so Gree.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
So Kineski kompresor e tvojata Suzumi...eden Japan sta da ti pricam ,:)
Japanci Toshiba ovde エアコン | 東芝ライフスタイル株式会社
Daikin japan ovde ルームエアコン | ダイキン工業株式会社
Mitsu ElectriC japanci ovde ラインアップ | 三菱ルームエアコン 霧ヶ峰 | 三菱電機

Еве и цени од бугарски увозник...кој сака јапанец ова е најблиску да си донесе
DA111A1F-20F1 dvoen rotacionen kompresor.
https://www.bfrefrigerazione.com/en/toshiba-da111a1f-20f1.html Orginal Japan
Cel Amber nekosta po nabavna , e kolku sto cini samo kompresorot na Suzumi 16 ,cirka 308evrejki.
A eve podolu imas specifikacii na mojot model star 13 god a jas go poseduvam 11god,ili skoro 45000 rabotni casa do sega.Pa ke tera do kaj 100 000 rabotni casa.
Vakva klima ko ke ponudis za 1100 evrejki so montaza javi se.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
DA111A1F-20F1 dvoen rotacionen kompresor.
https://www.bfrefrigerazione.com/en/toshiba-da111a1f-20f1.html Orginal Japan
Cel Amber nekosta po nabavna , e kolku sto cini samo kompresorot na Suzumi 16 ,cirka 308evrejki.
A eve podolu imas specifikacii na mojot model star 13 god a jas go poseduvam 11god,ili skoro 45000 rabotni casa do sega.Pa ke tera do kaj 100 000 rabotni casa.
Vakva klima ko ke ponudis za 1100 evrejki so montaza javi se.
Ти дечко збориш за модел кој не се произведува едно 10год и кого би го занимало тоа денес?
освен ако сакаш да спинуваш дека штом е јапански бренд одма носи јапански компресор...било некад.

Затоа и вадиш од нафталин стар модел на Suzumi SKV2-E od 2010god, ti pisuva na prvata strana od servisnoto Revised on Dec, 2010.

Suzumi od 2012g е друг модел N3KV2-E и носи кинески da131s1b-31fz компресор.
https://www.manualslib.com/manual/924242/Toshiba-Ras-B16n3kv2-E.html

Од 2013та исто da131s1b-31fz

На Р32 немаше ни твин 16ката сузуми.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Abe drugarcijna gledam +3000 strani , mene me nema od tamu nesto nad 2000, ali muabetov pak isti .....
bree kako ednas nese dokazavte(doiskazavte)
Автоматски споено мислење:

Drugarcinja, koj e zastapnik za Cooper&Hunter vo Mk?
imav poznanik koj rabotese vo ovaa firma ama pred 3god,si zamina tujgina
vikase deka tie se uvoznici .....dali e uste taka ne znam
duri gledas c&h kupisi gree.!
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Abe drugarcijna gledam +3000 strani , mene me nema od tamu nesto nad 2000, ali muabetov pak isti .....
bree kako ednas nese dokazavte(doiskazavte)
Автоматски споено мислење:
Секој петел си кукурика на неговото ѓубриште!
imav poznanik koj rabotese vo ovaa firma ama pred 3god,si zamina tujgina
vikase deka tie se uvoznici .....dali e uste taka ne znam
duri gledas c&h kupisi gree.!
Јес да Ц&Х се Грее, ама па неможеш така црно-бело да гледаш.
Може фирмата увозник дава 3год неограничена гаранција? Може има подобар сервис?! Подобра монтажа? Цени?.... се тоа игра улога на кој да му ги истуриш парите!
Јас и кога сум препорачувал, секогаш сум викал "гледајте сервис и гаранција" прво!
(Може и Греевци се подобри на ова поле незнам, ама јас тоа прво би го истражил пред да купам било што)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
@најубав @filipinec
Штом доаѓа како кит полу-спремна за инсталација, сигурно е за америчко тржиште!
Не ми се верува кај нас да ја има ваква...
So ubo, sam da si ja montiras.
Tesko sam da ja montira obicen covek vo kiit ima cevki i kabel,nema drzac, ti treba i hilta i kruna za busejne,vakum,vaservaga,tiploni,strafovi,toa za pravejne konus na bakarot i dr,sitnici
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Tesko sam da ja montira obicen covek vo kiit ima cevki i kabel,nema drzac, ti treba i hilta i kruna za busejne,vakum,vaservaga,tiploni,strafovi,toa za pravejne konus na bakarot i dr,sitnici
Mozes sam da ja montiras ako ima kit za montaza vo samata kutija so klimata ( fabricki )
Nema potreba od pravenje konus na bakarot samite bakarni cevki vo kitot so montaza se spremni samo treba da se zastrafat za klimata nadvoresnata i vnatresnata edinica

Drzaci za nadvoresnata edinica se kupuvaat posebno

Edinstveno ke treba vakum pumpa no i da ne se izvakumira klimata ne e problem bidejki sekoja klima ima vgradeno susac vo nadvoresnata edinica pred kompresorot sto ja sobira vlagata od bakarnite cevki za da ne vleze vo kompresorot ovoj susac e predviden za 3 montazi

Najubavo e da se izvakumira NO i da ne se izvakumira ne e problem

Kaj nas vo MK problem e sto ne gi prodavaat klimite so kit za montaza samo del od brendovite kako Midea ( nekoj modeli ) AUX Max imaat kit za montaza

I da platis za montaza dokolku ima klimata kit za montaza togas montazata na klimata iznesuva okolu 2.000 denari a bez kit za montaza montazata e od 4.800 do 7.000 denari vo zavisnost od goleminata na klimata dali e 3.5kw ili 7kw
 

Kajgana Shop

На врв Bottom