Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ај оди прочитај го она што го потпиша Џо и врати се. 19 држави нема да го имплементираат тоа...што лошо го пренесе.

Не научи да дебатираш, и не научи. :rolleyes:
а другите? Освен Тексас и Флорида повеќето се вукојебини. Можеби треба ковид пасоши Џо да им имплементира.
Автоматски споено мислење:

Ne e tocno, ako si vo tek mnogu drzavi do sea 20 i neshto, ne go prifakjaat zakonot.
ќе го прифатат ќе легнат на брашното
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ne e tocno, ako si vo tek mnogu drzavi do sea 20 i neshto, ne go prifakjaat zakonot.
Не знае да дебатира, само да трола. Ама интересно ми е онака, како помало братче, да го малтретирам и нервирам низ дебативе. Сепак само 1.000 први дози се аплицираат на ден, сигурно го стега срцето.

Не е ни закон, сенилниот потпиша нешто, нешто кое ќе му го кутне Врховниот суд затоа што е спротивно на Уставот. И ќе донесе нешто слично кое ќе се имплементира во сините држави, па и таму ќе наиде на отпор. Значи ќе направи подолнителна поделба радикалниот левичар, во САД.

За ефикасност од 6 месеци не се ни троши време, вакцина која може да нема ефект на наредниот сој! Многу лекомерно го земаат фактот дека сите ќе се разболат преку зима. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Научниците тврдат ... :D

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Научниците тврдат ... :D

И овие имале вибер група и напишале писмо. Рон се им верува, се за следен фикс.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.308
Поени од реакции
7.442
Рамноземјашиве сеа не можат да се договорат, дали не постои Корона или Кинезиве намерно ја пуштиле коронота :pos:

Ќе ја чекаат следната студија од Ники Минаж преведена на Српски јазик...
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
175
Поени од реакции
342
Рамноземјашиве сеа не можат да се договорат, дали не постои Корона или Кинезиве намерно ја пуштиле коронота :pos:

Ќе ја чекаат следната студија од Ники Минаж преведена на Српски јазик...
Taka i ja nekako.
Do sea ne sum se vpustal mnogu vo doskusii i celo vreme pisuvam na obicen ulicen jazik, ama vishe mi skisna, posho nemam vreme.Eve od sega zavrshuva toa.
Na kogo bre ti indirektno ke posocuvash i navreduvash ko ja da sum nekoj glupak i bez mozok.Celo vreme ramnozemjash, religiozen fanatik i.t.n.
Ko prvo, teorijata za ramna zemja itekako drzi, i teorijata za topka drzi, epa ne e ni ramna, ama ne e ni topka, ELIPSIODNA E.
Ko vtoro ako ne znaesh spored Zenevskata konvencija sekoj ima pravo na izbor, da odberi sto saka i da iznesuva svoi mislenja.
And by the way da ne ti rusham filmot, veruvaj vo shto sakash, imash pravo, ama i jas ima pravo da veruvam vo shto sakam, a ne celo vreme vo otsustvo na fakti i dokazi, da navreduvash nekoj koj nema isto mislenje so tebe.
Inace samo da ti kazam da znaeah kolku sum glup, da uzivash vo mislenjeto za glupokjata sto ja imam jas, da ti doobjasnam.
Magister po pravo sum, naskoro i dr po pravo, sum bil nasekade Usa,Canada, vo Eu skoro site zemji i.t.n.
Dodusha ne mi e jasno zoshto go pishuvam ova, ama pretera, nesvesno i indirektno navreduvash, ko da si Albert Einstein, a nie site ostanati, pre bi rekol Jokers sme. hehe
Автоматски споено мислење:

Др. Џенифер има друго мислење само за хипохондрични тролови...

Дури не се 100% вакцинирани сите, да не се излегува од дома.

Прегледај го приврзокот 307131
so e najinteresno, pravoslavna hristijanka e, tatko i e grk, a grcite zaedno so nas i srbite se edni od najgolemite pobornici protiv covid vakcinata.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ах. И со и без вакцина изгледа ќе треба да се вежба и ослабува оти слабо антитела.

Waist circumference was measured to determine abdominal obesity. Results. Between the first and third month after vaccine dose-2, the drop in IgG-TrimericS levels was more remarkable in individuals with AO compared to those without AO (2.44 fold [95%CI: 2.22-2.63] vs 1.82 fold [95%CI: 1.69-1.92], respectively, p<0.001). Multiple linear regression confirmed this result even when adjusting for possible confounders (p<0.001). Conclusions. Our findings highlight the need to extend the duration of serological monitoring of antibody levels in infection-naive individuals with abdominal obesity, a higher-risk population category in terms of possible weaker antibody response.

 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Taka vikaat...uste better...on bolnicava ja unisti a Tek za ministerstvoto da ne prajme moabeti.....a bivsata zena mu e najgolem antivakser.
Барем во 8ми Септември може да се напрвави споредба во однос на менаџирање. Пред да дојде другарчето на ЗЗ се сметаше за болница со одлична дисциплина. И нов Ургентен центар и лифтови, постојано имаше реконструкции...Ама се бара минимум одржување и менаџирање. Ова директорчево е тотално незаинтересирано.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Рамноземјашиве сеа не можат да се договорат, дали не постои Корона или Кинезиве намерно ја пуштиле коронота :pos:

Ќе ја чекаат следната студија од Ники Минаж преведена на Српски јазик...
Глупости, лаги и инсинуации кои намерно ги шират масмедиите и вие од сдсм ама сите веќе знаат дека едно од телата од Розвел заврши во Вухан, затоа Трамп бараше декласификација на НЛО документите у рилиф билот за вирусот и затоа јудеомосоните го сменија. Образувај се, гледај X-Files се е таму кажано, го предвидоа вирусот. Qanon Shaman Forever!
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ма ајде со таа неиспитана вакцина стерилен ќе ме напраат, синдром тринидад муда да ми се деси со фајзер. Батали тоа, него дај од тоа гасената вар од Грчец да се нашикам треба после у Трее да идам кај Миа да дискутираме на тема спајк протеин.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Me mrzi sekoj den istoto da poftoruva. Vakcinirani pomalku se zarazuvaat i pomalku sirat. Primer: 10 vakcinirani i 10 nevakcinirani lugje. Od nevakciniranite site se razboluvaat i sirat. Od vakciniranite 2 ili ete 4 da se, pak 6 pomalku koi mozat da sirat. Lesna matematika. Plus toa pomalce mutacii i zrtvi ama aj.
Не ти е точна баш математиката, и претходно мене ми реплицираше во истава и логика и математика.

Степенот на трансмисија варира од 3 до 5, а еден период беше под еден. Да го земеме 5 како фиксен број. Ако степенот на трансмисија е скоро идентичен помеѓу вакцинираните и невакцинираните, значи не станува за еден или повеќе луѓе, туку за промил.

Притоа не сите невакцинирани се разболуваат. Одреден период 40% од случаите беа асимптоматски (тука се и прележаните невакцинирани), сега може и тука да се променило нешто, не знам, ниту ме интересира. :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
И овие имале вибер група и напишале писмо. Рон се им верува, се за следен фикс.
па не го прави тоа на сликава и живеј како бездомник. Нема ни да заработуваш, ни да трошиш. Ќе можеш да спиеш цел ден и ќе уживаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom