Попис 2021

Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.782
Поени од реакции
13.467
Извињавам се тогаш.

Зашто мислиш дека пописот ќе пропадне, мене тоа не ми е јасно. Делувате премногу самоуверени дека пописот ќе пропадне, а не прави никаква смисла тоа дека ќе пропадне.
Па не тврдам такво нешто. Еве што сум напишал

Како што немам илузија ни дека сега ќе пропадне пописот (поради бојкот).
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Предлог да се смени насловот на темата од Попис 2021 во Демографски Инженеринг 2021, посекако ова нема врска со статистичка операција туку е уште еден чекор во албанизацијата на оваа територија. Левица треба да даде конкретни насоки како да се постапува со попишувачите, дали е најдобро да се игнорираат и да не се воспостави апсолутно никаква комуникација со нив или да им се каже отворено да одат кај необалистите од УЧК да пребројуваат?

Треба да се спремни да можат во секој момент на секој еден кој ќе има било какви проблеми со пописот да му излезат во пресрет на секој начин кој можат, гледаат дека на ДПМНЕ им тече ни панталони,а зошто тие си знаат. Во меѓувреме апашките збирштини нека си ги лечат криминогените комплески на сите оние кои не им ќутат.Ако Левица не сакаат да создаават апашка збирштина на база на клиентелизам, тогаш може да стекнуваат доверба т.е поддржувачи на ваков начин. Друго чаре не знам, тие шо сме биле деца во 2001 сега имаме шанса по мирен пат, ако ништо друго да ја забавиме реализацијата на одредена агенда.
Имаат објавено од Левица, дека не треба да се има никаква комуникација, ни да му се отвора врата, затоа што немаат основа така да те казнат. А и имаа пишано, дури и да биде некој казнет ќе му понудат правна помош доколку сака лицето.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.400
Поени од реакции
7.849
Имаат објавено од Левица, дека не треба да се има никаква комуникација, ни да му се отвора врата, затоа што немаат основа така да те казнат. А и имаа пишано, дури и да биде некој казнет ќе му понудат правна помош доколку сака лицето.
Ставајте линкови на темата за Левица околу нивните активности.
 
J

joli1

Гостин
Па не тврдам такво нешто. Еве што сум напишал
My bad тогаш брату, само ме интересира која е поентата да се иде со глава у ѕид, да го бојкотираш пописот на кој што албанците масовно ќе се попишуваат, иако знаеш дека истиот ќе пројде и дека резултатите ќе бидат финални.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.676
Поени од реакции
7.676
Не сум јас дел од "вие од Левица". :)

Јас кога бојкотирав на референдумот знаев точно што ќе биде. Не сум имал илузија дека нема да истуркаат промена на име.

Како што немам илузија ни дека сега ќе пропадне пописот (поради бојкот). Си кажав за мене, бојкотирал не бојкотирал ми е небитно, единствен исправен став е непризнавање на резултатите. Иако не верувам дека ќе има за брзо време таква партија на власт.

И да, пописот нема ништо да смени, секој ќе си го турка својот наратив и понатаму, без разлика на резултатите. А и бидејќи во 2002 година беа попишани и нерезидентните нема да биде ниту голема разлика. Некој процент плус за Албаниците, а испод 30%, за мир во куќа. Освен ако не е целта да се прави некоја криза.

Ако навистина резултатите бидат поинакви поради бојкотот, тогаш би се изненадил позитивно. А многу лесно ќе се знае каде и колку не се попишале.
Може и да им пропадне али не поради бојкот туку поради неспособност ( мислам и бојкотот ќе помине). Еве ги веќе втор ден имаат проблеми со апликациите за попишување.Не знам која е таа бугарската фирма која им ја продала апликацијата и колкав капацитет имаат. Али чим не можеле да го решат оригиналниот проблем за еден ден со хот фих ( иако самото доаѓање до таа точка би требало да значи прекинување на целата операција) значи дека направиле некоја поголема грешка во функционалноста.

Во секој случај ако потрае ова уште некој ден два , попишувачите кои и така ги собраа со судни маки прашање е во колкав број воопшто ќе се вратат на терен, посебно во регионите и каде што наоѓаат на несоработка ( ги плаќаат по колку попишале, не се тоа работници кои ќе шлаат цел ден од врата до врата за 250 денари).

Значи условот да можат барем да изглумат дека правеле попис и да објават резултати ќе беше барем да изледа процесот дека функционира.

А исто така го имаат проблемот и со времето. 1 500 000 жители ако сме да кажеме, за 25 дена попис ( незнам дали и утре ќе попишуваат за празник) значи во просек дека треба да попишуваат по 60 000 на ден. Они првиот ден за да се исфалат гарант ја поминаа партиската клиентела и после три дена пак се на 150 000 и се кусок 30 000. Ако апликацијата не им работи уште ден два, и почнат и попишувачите да ги напуштаат до недела може да се на некој 300 000 и да си ја потврдат само неспособноста.
Автоматски споено мислење:

Имаат објавено од Левица, дека не треба да се има никаква комуникација, ни да му се отвора врата, затоа што немаат основа така да те казнат. А и имаа пишано, дури и да биде некој казнет ќе му понудат правна помош доколку сака лицето.
Единствениот начин да ти напишат казна е ако си доволно глупав да им дадеш ЕМБГ и потоа да му кажеш на попишувачот дека не сакаш да се попишеш. Зошто тогаш го има твојот ЕМБГ како доказ дека си одбил, зошто како во спротивно воопшто и би го имал. Или пак соседите да те зафркнат и да сведочат против тебе али тоа би било доста екстремен случај.

Ако некој отвори врата од стан и му рече губи се, на која основа ќе го пријави. По опис? Немаат камери со себе па да го искористат истото како доказ.

Или пак ако му отвори врата си поправи со него пред врата муабет едно 10-20 минути за да се распраша информативно за како функционира пописот и или си влезе назад дома или му рече да помине другпат. Он не одбил да се потпише, туку едноставно не бил во можност тогаш. Е сега тоа што попишувачот изгубил време и после неколку такви случки најверојатно ќе реши да си седи дома дека не му е пријатно е друг проблем.

Еве стариот што се снимаше со тој попишувачот со маските не одби да се попише. Го распрашуваше попишувачот за процедурата и акредацијата на попишувачот, али истиот одлучи да си отиде без да го попише.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.400
Поени од реакции
7.849
Попис и Референдум не е исто, нема цензус кај пописот па да помине, или сите се попишуваат или никој, нема како да докажат колку не се попишале и дали истите се или не се резидентно население.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.294
Поени од реакции
6.641
Жалам што уште има луѓе кои што мислат дека бојкотирање на референдумот беше правилен избор.

Уште повеќе жалам за тоа што мислат дека доколку имаше масовно излегување на референдумот дека повеќе гласови ќе имаше ЗА отколку НЕ, ама ајде.

Еве и сеа за пописот, македонците нека тераат инает, одредени партии нека прават конфузија меѓу народот, а у меѓувреме албанските партии нека си ги мобилизираат членовите, симпатизерите и албанското население и дијаспора за масовно попишување, па не 25%-30%, има 45% да бидат, а кукањето што ќе следи нема да ви биде оправдано.

Нема везе, ова е финишот мој у темава, се надевам дека ја сум у грешка, ама ќе се чуеме после пописот.
Во голема забуна си околу референдумот. Прво, по устав, без разлика дали референдумот е задолжителен или консултатитевен, резултатите од него се задолжителни. Со тоа, во ситуација кога референдумот е бојкотиран, односно, не ги исполнува минималните критериуми, а тоа е 50% излезност (иако за овој тип на прашања по нашиот устав треба 50% од сите со право на глас да гласаат ЗА, а не ко овие што пробаа, 50% од минималниот цензус), автоматски се смета за пропаднат, односно, не добил зенело светло за да се спроведе. Они беа свесни за тоа, а и сами си признаа дека референдумот пропадна, па затоа мораа да си се испазарат во собрание за 2/3 мнозинство. Што значи дека, без разлика на исходот на референдумот, дури и 100% од народот да искочеше и да беше против, они во собрание ќе си го поминеа и пак ќе беше признаен од сите странци. Црна Гора, иако по устав мораше да одржи референдум за влез во НАТО, влезе со политичка одлука, гласање у собрание, а цел запад и го призна тоа. Демек народот не е дораснат да донесе таква одлука. Истото се деси и кај нас. Да те потсетам само дека на овој референдум, се рушеа рекорди во гласање, во последните 2-3 саати, со гласање на секои 2 секудни на некои места, на некои на секои 16 секунди.

Е сеа кога станува збор за пописот. На однапред договорени проценти, треба да си доста неинтелигентен да уечествуваш во наместен попис, кој служи само да се зголемат апетитите на албанските партии и да се зголемаат нивните барања и моќ. Со тоа што ќе се попишеш само даваш легитимитет. Објаснето со еден многу прост пример, како би разбрале и најпростите и затуцани луѓе (партиски ботови). Македонија треба да игра утакмица, еве нега биде со Албанија или Уганда, Кореа, Германија, било која држава. Пред утакмица од ФИФА ти викаат, ти не смееш да трчаш, да се доближиш до противнички гол на 30 метри, не смееш да имаш голман, ни еден твој играч не смее да ја добре топката, а за противникот важат сите нормални работи како за сите утакмици, плус судиите ќе бидат од истата држава против која играш, без никаква контрола од некој над нив. Прашањето дали ќе искочиш на терен и ќе играш, а знаеш дека немаш никави шанси и со тоа само ќе дадеш легитимитет на таквата утакмица, а ќе изгубиш, или нема да искочиш на терен, ќе изгубиш службено или ќе биде можеби поништена утамицата. Па и да изгубиш, ќе биде запишано дека си одбил да учествоваш под такви околности и правила.

Имаш мал милион примери низ светов, каде на држави им биле менувани имиња и секакви други злосторства правени, со политички одлуки, како ова кај нас со името и НАТО, но после години, децении, народот успевал да си го врати името на државата, само и само поради една причина, затоа што тие како народ не учествувале во тие злодела, предавства, туку некои корумпирани политичари ко Зајко и Мицко кај нас. Се што е изгубено на овој начин, може во иднина да се врати (што не значи дека ние ќе го вратиме името некогаш, пошто сметам дека нити сме, а нити ќе бидеме доволно национално свесни некогаш), а кога еднаш на референдум (макар и наместен, каков што ќе беше кај нас) народот ќе донесе одлука, таа веќе никогаш не може да се смени.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.394
Од прва рака проблемот беше до софтверот, т.е софтверот не комуницираше со серверот. Ова се случуваше периодично од 11 до 7 часот. Со интернет конекцијата немаше никаков проблем.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Гарант е кикс од типот локален проблем со DNS кој се решава за 10 секунди, ама они успеаа да го прикажат дека паднал Телеком :pos:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ништо не треба да правиш пошто све е наместено.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.680
Поени од реакции
35.003
Извињавам се тогаш.

Зашто мислиш дека пописот ќе пропадне, мене тоа не ми е јасно. Делувате премногу самоуверени дека пописот ќе пропадне, а не прави никаква смисла тоа дека ќе пропадне.

- Левица е единствена партија која што е за бојкот. Левица ниту го има мнозинството македонско гласачко тело, ниту пак албанското.

- Целиот ПР на Левица е на социјални медиуми, огромен број на луѓе вклучувајќи и млади не ни знаат дека има обид за бојкот на пописот и истите со сигурност ќе се попишат.

- Најголемите партии го повикуваат народот, членството и симпатизерите да се попишат.

- Цела ТВ пропаганда е про-попис.

- Не е можно цел народ да гледа низ шпијунка чим некој му заѕвони, се со цел да го одбегнат попишувачот и слично за да не кркаат казни. Чим веќе отвориш, иц гејм овер.

Тоа значи дека на пописот ќе има излезеност, пописот со сигурност ќе пројде и тоа е неминовно. А каков ќе биде ratio-то на македонско/албанско и друго население, зависи само од македонскиот народ, пошто македонците одбиваат попишување, албанците со две раце ќе се попишуваат.

После еб*ње нема каење - признал не признал резултатот ќе биде тој, кој што ќе биде капијата кон уште привилегии за албанското население како и евентуална федерализација.
Станов ми е само за швалерката, веќе сум попишан во мојто село, ај сеа гитла.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Последните пописи до сеа траеле околу 15 дена, 2 недели отприлика, овој сеа е 25 дена.

Знам тоа.

Инаку вчера кај мене дома во 14 часот дошол попишувач, моите родители биле дома, јас сум бил на работа. И попишувачот не се задржал повеќе од 5 минути, само земал од моите родители личните карти и пишал нешто на лаптопот и во тетратката, ниту прашувал за етничка и верска припадност, ниту за економска состојба, ниту нешто поконкретно за домаќинството. Значи тотално ништо не прашал попишувачот.

Ќе вртам броеви денес, ова мора посериозно да оди пописот. Како така шарлатански ќе се спроведува пописот?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.620
Поени од реакции
18.093
Знам тоа.

Инаку вчера кај мене дома во 14 часот дошол попишувач, моите родители биле дома, јас сум бил на работа. И попишувачот не се задржал повеќе од 5 минути, само земал од моите родители личните карти и пишал нешто на лаптопот и во тетратката, ниту прашувал за етничка и верска припадност, ниту за економска состојба, ниту нешто поконкретно за домаќинството. Значи тотално ништо не прашал попишувачот.

Ќе вртам броеви денес, ова мора посериозно да оди пописот. Како така шарлатански ќе се спроведува пописот?
Друже гледаш дека глумат попис, ќе си пишат колку им треба и тоа е тоа.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Знам тоа.

Инаку вчера кај мене дома во 14 часот дошол попишувач, моите родители биле дома, јас сум бил на работа. И попишувачот не се задржал повеќе од 5 минути, само земал од моите родители личните карти и пишал нешто на лаптопот и во тетратката, ниту прашувал за етничка и верска припадност, ниту за економска состојба, ниту нешто поконкретно за домаќинството. Значи тотално ништо не прашал попишувачот.

Ќе вртам броеви денес, ова мора посериозно да оди пописот. Како така шарлатански ќе се спроведува пописот?
Вчера не работеше апликацијата,сигурно ви земал матични броеви па од дома ќе си ги унесе податоците како што он сака ,за да не се враќа.

Апликацијата и денес не е во функција.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.023
На пописот се попишува еден член од фамилијата како референтно лице и тој е должен да даде информации за лицата кои не се присутни во моментот.

Е сега има цака, попишувачот неможе да знае дали тие живеат или не тука, па можеш да ги попишеш и роднините најверојатно ако знаеш матичен број.

Плус во интерес на секој попишувач е да се попишат што е можно повеќе луѓе бидеќи се плаќа по учинок, т.е од секое лице добива по 30 денари.

Многу нелогичности има во самата програма за попис и милион начини да се фабрикува, т.е да се попишат личности кои со години неживеат тука.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Дали ова значи дека SDS/BDI своите членови ги испраќа да попишуваат во централните градски подрачја и по згради, додека на северномакедонците што се без партиска книшка им ги доделува испустените ридски и планински села?

Дали на крајот од пописот SDS/BDI на попишувачите кои се нивни членови ќе им исплати хонорари како да запишувале по 200 луѓе дневно и дали е можно разликата во хонорарот од она стварно што попишале до 200 луѓе дневно да им ја исплати на рака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom