Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Не се криви луѓето, со одење на трета доза Филипче се откажа од имунитет од мемориски клетки.
Тоа значи дека сега се оди на имунитет со квантитет на антитела.
... не ми спомнувај и не ме влечи за јазик, вакво однесување најмалку не личи на министер за здравство од лоши полоши ги имаме, никој до сега не се истакна да си ја сака професијата како прв човек на здравство, па што да зборуваме за другите под него,
бескрупулозен човек не може да води здравство кое е многу осетлив сегмент, не е тоа војска па секој војник е должен да направи склекови, во здравјето имаме осетливи примери кои може, кои не може, кои непознати последици,
тоа не се решава на ваков војнички начин со наредба „Мора“ и крај!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Оти не соодветна?
Чекај малку, ти беше нешто како медицинско лице?
И треба да ти објаснам зошто не е соодветна споредбата на нова експериментална вакцина vs апови што со децении се користат и се тестирани и поминуваат низ желудник? Сериозно Игорче?
Не за џабе ти е членувано имево... Стојанче, Игорче и таквите отсекогаш ми биле сомнителни.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Опасен е ако се претера, кај животните може да резултира дури и со смрт. Па и не знам дали се користи за сите раси на кучиња, колку што разбрав не. Се користи и за домашни животни и за домашни миленици, а не само за коњи. Само нема кој да му објасни на Ронче. Но како што гледаме, покажува солидни резултати против Ковид! Лекот е антипаразитски, а Ковид е респираторен вирус, која е врската што ги поврзува? Везе немам.

Проблемот е во тоа што луѓето си го купуваат и си го земаат и како превенција и како лек. Сами си дозираат и сами си пијат! Секој со својот памет.
Ова звучи глупаво, но што ако ковид-19 е всушност
Чекај малку, ти беше нешто како медицинско лице?
И треба да ти објаснам зошто не е соодветна споредбата на нова експериментална вакцина vs апови што со децении се користат и се тестирани и поминуваат низ желудник? Сериозно Игорче?
Не за џабе ти е членувано имево... Стојанче, Игорче и таквите отсекогаш ми биле сомнителни.
Не го заборавај Филипче(уште поголем проблем, цела фамилија се на че)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Опасен е ако се претера, кај животните може да резултира дури и со смрт. Па и не знам дали се користи за сите раси на кучиња, колку што разбрав не. Се користи и за домашни животни и за домашни миленици, а не само за коњи. Само нема кој да му објасни на Ронче. Но како што гледаме, покажува солидни резултати против Ковид! Лекот е антипаразитски, а Ковид е респираторен вирус, која е врската што ги поврзува? Везе немам.
Хм..од една страна вакцините не чинат затоа што се сеуште нови, неиспитани, недокажани, сеуште траат испитувањата, а од друга страна ивермектинот е океј. И покрај сите side effects и опасноста ако се претера..зошто?
Многу повеќе податоци за примена кај хуманата популација имаме од вакцините отколку од примена на ивермектин конкретно кај сарс ков 2.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Хм..од една страна вакцините не чинат затоа што се сеуште нови, неиспитани, недокажани, сеуште траат испитувањата, а од друга страна ивермектинот е океј. И покрај сите side effects и опасноста ако се претера..зошто?
Многу повеќе податоци за примена кај хуманата популација имаме од вакцините отколку од примена на ивермектин конкретно кај сарс ков 2.
Ивермектинот го земаат и за превенција и за лекување, вакцината е за превенција. Ама и ти пишуваше за ивермектинот. :cautious:

Лично не би го зел, сум ги видел со свои очи негативните ефекти од ивермектинот.

Да, вакцините се такви. Тука се сложуваме. :P
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Вакцината е превенција за ковид која е не баш ефективна а ивермектин ти е лек кој можеби делува позитивно ако се дава правилна доза.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Ивермектинот го земаат и за превенција и за лекување, вакцината е за превенција. Ама и ти пишуваше за ивермектинот. :cautious:

Лично не би го зел, сум ги видел со свои очи негативните ефекти од ивермектинот.

Да, вакцините се такви. Тука се сложуваме. :P
пијат ивермектин за "превенција" значи. :pos:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Ивермектинот го земаат и за превенција и за лекување, вакцината е за превенција. Ама и ти пишуваше за ивермектинот. :cautious:

Лично не би го зел, сум ги видел со свои очи негативните ефекти од ивермектинот.

Да, вакцините се такви. Тука се сложуваме. :P
Не ме разбираш. Ако сум против вакцинација затоа што е недоволно испитана, небезбедна, недозавршени клинички испитувања бла бла бла, зошто да одберам да пијам ивермектин кога располагаме со помалку податоци од негова примена кај хумана популација со сарс-ков-2, отколку што имаме аплицирано вакцини кај хумана популација?!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Можда и за џабе ги пуштаме децата на школо, подобро да денгубат по интернет, помали шанси ќе имаат да станат како Анон

Бар кафе да стаеше човеков, аир да видевме од него.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Ретко кој. Само овци што не размишљаат со своја глава можат да те разберат тебе.
анон кога ќе се разминеш со мене бапни два ивермектина за превенција, пошто ние вакцинираните пренесуваме мутирани вируси
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Бар кафе да стаеше човеков, аир да видевме од него.
Тежок кринџ од присилениов муабет што го праите ме фаќа, не знам како не ве фаќа вас, реално.
пошто ние вакцинираните пренесуваме мутирани вируси
Не, вие само ќе си патите повеќе од новите соеви ;)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Не ме разбираш. Ако сум против вакцинација затоа што е недоволно испитана, небезбедна, недозавршени клинички испитувања бла бла бла, зошто да одберам да пијам ивермектин кога располагаме со помалку податоци од негова примена кај хумана популација со сарс-ков-2, отколку што имаме аплицирано вакцини кај хумана популација?!
Многу убаво те разбирам, ама дава резултати. Како и зошто, не знам, ниту ме интересира. Има студии кои го потврдуваат тоа. Сепак има и ветеринари на форумов, за повеќе инфо, прашајте си ги нив. Јас само дадов општа констатација базирана на тие студии кои циркулираат на темава.

Или прашај си ги оние кои би зеле ивермектин, а не би примиле вакцина. :)

пи.ес. Отпорот кон вакцината, до одредена мера, е и еден вид на политички отпор, во форма на недоверба на власта. ;)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Многу убаво те разбирам, ама дава резултати. Како и зошто, не знам, ниту ме интересира. Има студии кои го потврдуваат тоа. Сепак има и ветеринари на форумов, за повеќе инфо, прашајте си ги нив. Јас само дадов општа констатација базирана на тие студии кои циркулираат на темава.

Или прашај си ги оние кои би зеле ивермектин, а не би примиле вакцина. :)

пи.ес. Отпорот кон вакцината, до одредена мера, е и еден вид на политички отпор, во форма на недоверба на власта. ;)
Има студии кои потврдуваат и за вакцините. И тоа многу повеќе отколку за ивермектинот.
Ама вака кога збориме за вакцини, си дискутираме, си разговараме, изгледа ко да вршиме притисок нели.
За ивермектинот не е така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom