Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
Проблемот со Џо е што има голем фалоуинг и инфлуенсира погрешни работи поготово со ова негово одбивање за вакцина. Он треба пример да биде за сите и у емисијата да се боде а не да збори како примал третман со ДМТ против ковид. Али тоа му прави пари, фолијашката публика, исто како и на Мирољуб тука и слични. Да збори контра ќе изгуби публика. Чим народот сака псевдонаука он решава да им даде тоа што сакаат, без разлика што тоа потенцијално е лошо за нивото здравје.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Проблемот е што има голема антиваксеркса клима и фрлање песок во очи со дезинформации. И тоа не само за антиковид вакцините, туку вакцините општо како појава. Низ целиот развиен свет веќе со години има проблем да се натераат луѓе да вакцинираат сопствените деца против страхотни болести како сипаници, полио и др., а не пак нив лично да ги натераш да се вакцинираат против Ковид и затоа и до некаде го разбирам агресивното пропагирање на вакцинација. За жал кај добар дел на луѓе испадна контраефект каде што повеќе им смета како е пренесена пораката отколку нејзината содржина.

Јас во ниту еден момент не го бранев Филипче ниту неговите мерки. Од самиот почеток на пандемијата серам за тоа, но како непрележан (какви што сме најверојатно убедливото мнозинство на луѓе), најдобар начин за излез ни е вакцинацијата што студија по студија, а и самите бројки во повеќето земји го потврдуваат тоа. Првичните планови за колективен имунитет само со вакцинација отидоа во вода, но сепак испадна дека вакцините имаат дејство менаџирано да дојдеме до крај на пандемијата. Не е исто дали ќе заврши кај нас со 7000, 10000 или 15000 мртви.
Проблемот е покомплексен и итекако задира во политика, психологија, систем, слепа послушност и интереси. На Филипче, Зајко, Лестер прележаните им требаме за % во вакцинацијата и со лажен наратив ни прават булинг за свој интерес, демократијата и човекови права ги ставаме он холд пошто некој така не убедува за општото добро. Еден ден ќе им текне и дека за општо добро е луѓе со IQ под 105 да не смеат да имаат деца, колку и да ти е банално ако ти го продадат добро спакувано има да го подржиш посебно ако тие под 105 ти ги спакуваат како директна физичка закана за твојот живот. Не е во ред да му се скрати тоа основно човеково право на Рон.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
и наеднаш после Ковид завршуваш во гроб многу е јасно кој бил убиецот.
... убиецот пак е дијабетесот и последиците од него!
имаме грипови и разни вируси и болести, па нема такви умирачки.
... па нема ниту такви бомбардирања со терапии дискутабилни колку се навремени и оправдани, две, три недели да се „лечи“ вирусна инфекција со 4 врсти антибиотици и кортикостероиди со дози што коњ ќе падне, а не човек, не знам колку е оправдано, протокол има не велам не, ама кој го следи прашање, а пак кои ги контролира „тие што лечат“ ?!? :toe:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
... убиецот пак е дијабетесот и последиците од него!
луѓе со дијабет имаат ист животен рок како нормален човек, така да не ви би се сложил дека ако некој дијабетичар има корона и умре на 50 години дека дијабетес е узрокот. Ти демек доктор си ццц
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
... убиецот пак е дијабетесот и последиците од него!

... па нема ниту такви бомбардирања со терапии дискутабилни колку се навремени и оправдани, две, три недели да се „лечи“ вирусна инфекција со 4 врсти антибиотици и кортикостероиди со дози што коњ ќе падне, а не човек, не знам колку е оправдано, протокол има не велам не, ама кој го следи прашање, а пак кои ги контролира „тие што лечат“ ?!? :toe:
Бјонс, луѓе со дијабетис фаќаат грипови, настинки, бактериски инфекции, разни едеми и срцеви проблеми па пак се враќаат на нозе.

По твојава логика, лице кое има малку покачена тежина, пола кило само, ако почине од ковид - убиецот е тежината?
Автоматски споено мислење:

луѓе со дијабет имаат ист животен рок како нормален човек, така да не ви би се сложил дека ако некој дијабетичар има корона и умре на 50 години дека дијабетес е узрокот. Ти демек доктор си ццц
Како не, он доктор. Јас сум космонаут. Ти Рон - трократен олимписки медалист во дисциплина фудбал на мраз.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Далеку е Роган од тоа. Барем имаше доблес да каже ова е мое мислење, но не ме слушајте мене затоа што јас сум тапоглав водител.

Има харизма ликот, 4 часа подкаст со него поминуваат лесно, има многу силни гости од сите професии и делови од политичкиот спектурм. Mногу од ставовите му се издржани и ретко оди во екстрем на лево или десно и е еден од ретките што во одредена мера се согласува со десницата, а не е изолиран од мејнстримот.
Јас еднаш имав прилика да слушам подкаст од него(само како име попатно сум го сретнал по интернетов), и искрено задоволен бев каков хост беше.
Нормално! Кога Др.Роџер Пенроуз зборува ти ќутиш како залиен оти секој збор алтан му е, а секое прашање треба добро истражено да е претходно и нема потпрашување...
Меѓутоа, после налетав на уште некои интервјуа, каде Џо се покажува во вистинско светло како полу-ретардиран дибек и квази-интелектуалец! Значи додека се држи до прашањата кои ги истражил(му ги истражиле), океј е, се трпи. А почне да импровизира и да дава лично мислење...
Абе исто како Заеб е...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
луѓе со дијабет имаат ист животен рок како нормален човек, така да не ви би се сложил дека ако некој дијабетичар има корона и умре на 50 години дека дијабетес е узрокот. Ти демек доктор си ццц
... дијабетесот кај „нормален човек“ е регулиран, ама кога на пациент кој се уште се води со акутна вирусна инфекција, му бабпнеш кортикостероид со максимална доза и уште четири антибиотици однапред уште неутврдена бактериска инфекција, не мора некој да е доктор за да ја знае последицата,

... од една таблетка од 4 мг кортикостероид спореден ефект со подигање на шеќер во крвта и над 30 mmol/L, замисли да се прими 240 мг кортикостероид имаш ориентација колку е тоа, коњ ќе обори, а не со денови да се земе таква јачина зборуваме за предвремена, неконтролирана терапија што од кортикостероидната јачина како несакани дејства се токму проблематичната тромбоза, тромбоемболија, срцева инсуфицинеција со отежнато дишење неправилна работа на срцето, покачен крвен притисок, не велам дека нема коронавирус и пациент со позитивен тест, ама вакви темпирани бомби дали секаде се навремени проверени, следени, одобрени или од ракав дадени ?!
Бјонс, луѓе со дијабетис фаќаат грипови, настинки, бактериски инфекции, разни едеми и срцеви проблеми па пак се враќаат на нозе.
По твојава логика, лице кое има малку покачена тежина, пола кило само, ако почине од ковид - убиецот е тежината?
Како не, он доктор. Јас сум космонаут. Ти Рон - трократен олимписки медалист во дисциплина фудбал на мраз.
... деца кога си играат здравство, ги има повеќе и во реалност за жал!
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Кога ќе дојде живот во Северна

Бреј кај ги наоѓаат у топ 5 све православни земји...ме чуди а и не ме чуди што ја нема Србија...порано бевме у топ 5 земји по инвестиции (хехе)...како и да е...јебеш статистика и графикони све е тоа гомнарија невидена...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Глупости! Морал да се вакцинира! 2-3 пати сум го гледал, но сигурно, на Јутуб, нема цело време да гледам некој кој зборува за вакцините и пандемијата. Тоа ми се моменти и за релаксација, но и за едукација. Дури и политиката и вестите ги баталив во последно време.

Има доста интересни канали каде зборуваат за книги (нови книги, препораки, анализи...), за филмови, серии, кулинарство, историски канали (дел проследени со документарци), авантуристички, хумористични, спортски, мотивациски, музички...канали. Канал 4 има фантастична архива. Оние за шахот веќе ми се секојдневие. Тука е и Таскмастер, го препорачувам.

Баталете го Роган. Би го слушал само во зависност од соговорникот. :)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Глупости! Морал да се вакцинира! 2-3 пати сум го гледал, но сигурно, на Јутуб, нема цело време да гледам некој кој зборува за вакцините и пандемијата. Тоа ми се моменти и за релаксација, но и за едукација. Дури и политиката и вестите ги баталив во последно време.

Има доста интересни канали каде зборуваат за книги (нови книги, препораки, анализи...), за филмови, серии, кулинарство, историски канали (дел проследени со документарци), авантуристички, хумористични, спортски, мотивациски, музички...канали. Канал 4 има фантастична архива. Оние за шахот веќе ми се секојдневие. Тука е и Таскмастер, го препорачувам.

Баталете го Роган. Би го слушал само во зависност од соговорникот. :)
I koi drugi osven agadmator gi sledis za sahot?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Шведски систем за одвивање на настава со физичко присуство.

Како тоа се одвива во Шведска?
Швеѓаните свесни дека животот (годините поминуваат) тече и дека нема крај на ова лудило, уште лани ги пуштија децата НОРМАЛНО да си одат во школо БЕЗ МАСКИ или БИЛО КАКВИ МЕРКИ.

Пример 30 деца во клас, едно се заразува, секако си оди дома на лекување додека ОСТАНАТИТЕ 29 НОРМАЛНО си продолжуваат со настава (во превод утре дента се во школо).
И така во круг, повеќето деца стекнаа природен имунитет, без никакви последици и НИТУ ЕДЕН смртен случај на дете.

Едноставно без да му се даде ПАНИЧНО значење на вирусот, во однос на децата.
ЗОШТО?
Бидејќи докажано дека вирусот НЕ ГИ УБИВА децата, односно децата доколку се заразат го поминуваат МНОГУ ЛЕСНО.

Но кај нас мора да се драматизира, да се ствара ПАНИКА, народот да биде во ГРЧ. Едно дете се разболело -СИТЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА

Кој постапува правилно, кој греши? Секој може да си го толкува како сака, но сепак интересно е за размислување.

Инаку на прашање во однос на вакцинација против Ковид кај деца? СТРОГО СУМ ПРОТИВ (лично мое мислење).
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.573
Поени од реакции
7.487
Дури и Данска се прешалта на шведска стратегија, за една недела ги укинуваат скроз сите мерки и корона вирус нема да се рачуна како закана за нормалниот живот во општеството.

Дури кај нас се убедуваме дали да одиме на школо или не...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom