Семејно насилство

Член од
21 мај 2021
Мислења
667
Поени од реакции
1.412
Луѓе, аbuse goes both ways. Насилството е најанималното и најлошото нешто што можете да го извадите од себе. Било да е emotional abuse or physical abuse.

Мажи и жени кои не знаат вербално да комуницираат и да се договораат меѓусебе се вистински слабаци и навистина треба да бегате што подалеку од таквите. Животот треба да ви биде полн со хармонија и позитива, а не стрес, нервози, анксиозност, депресија. Искрено се надевам дека секој ќе најде храброст и сила да се тргне од таков човек крај себе. Многу ме вознемируваат вакви дискусии.
Во целост се сложувам со напишаново.
За жал живееме во македонсково општество.Бруталноста понекогаш е единственото решение со некои луѓе.

Имаше еден случај во минатото во наше маало,таткото болен инаетчија.Буквално косеше се на околу со неговиот инает и простотилук.Расипуваше односи со секого,луѓето го избегнуваа постојано.
Немајќи веќе со кого,почна да удира со инаетот на фамилијата,особено на син му.
Бевме еден ден собрани повеќе луѓе и му помагавме на синот во работа во нивниот двор.Дојде до безвезална закачка помеѓу него и син му,син му буквално ќе го осакатеше на лице место.
Зеде еден камен,среќа што го промаши.Ако го погодеше буквално ќе го утепаше на лице место.
Почна да се дере толку силно,погрозоморен звук немам чуено во животот.
Се виде дека веќе му е пукнат до оној степен филмот да веќе не му беше грижа дали ќе го лежи во затвор.Едвај го задржавме да не направи дополнителна глупост.
После тој настан и тоа како се смени ситуацијата,на татко му гласот повеќе не му се чу.Човекот се повлече во себе.

Гледам на темава многу луѓе делат совети за решение.Тоа е во ред,но понекогаш не е едноставно.
Да не му се погоди на човек некоја канцерогена личност во фамилијата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
@Dumbledore, ќе доеш и ти во темата за феминизам. :D
Проблем ми се тепачите кои некако немаат проблем кога некој маж ги навредува, провоцира и напаѓа. Ама жената заслужува една-две дисциплински или евентуално тепање до инвалидитет, во изолирани и ретки ситуации, само затоа што зборува неверојатни 5 секунди.

Изгледа толку може да издржи, па жена му нервозна. Епа ќе биде. :unsure:
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
667
Поени од реакции
1.412
Проблем ми се тепачите кои некако немаат проблем кога некој маж ги навредува, провоцира и напаѓа. Ама жената заслужува една-две дисциплински или евентуално тепање до инвалидитет, во изолирани и ретки ситуации, само затоа што зборува неверојатни 5 секунди.

Изгледа толку може да издржи, па жена му нервозна. Епа ќе биде. :unsure:
Аууу брат ти како буквалистички го протолкува постот...:facepalm:
Мислев на канцерогени жени,таман работа дека јас ќе и ја искршам главата на некоја за 5 секунди дрдорење.

Како бе до толку буквалистички не ми е јасно...

Не се работи само за жена,и машки член на семејството го заслужува истото.
Исто за примерот што го наведов погоре за таткото инаетчија,така и жени постојат на планетава кои се премногу неподносливи.
Човек не бира дали е маж или жена.Ако почне да ти го уништува животот,заслужува бруталитет.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Некогаш и самите си прават да изгледа дека е лотарија. Доволно не ги запознаваат или ги знаат, ама мислат дека во брак ќе се промени карактерот, начинот на однесување и ќе се решат проблемите.
Ти знаеше унапред дека ќе станиш папучар или отпосле ти легна тоа?
Не пробаа да те променат, да ти речат абе тропни еднаш на маса, развикај се, маж дома да се види шо е - не само футата и во кујна.

За другар прашвам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ако почне да ти го уништува животот,заслужува бруталитет.
Значи ќе ја скршиш од мавање ако започне да ти зборува наместо да најдеш адекватен начин да и се спротивставиш? Знаеш дека можеш да го повишиш тонот, да ја смириш, да ја ислушаш, да ја игнорираш, да влезеш во расправија, да си заминеш демонстративно...ти одма тупаницата во уста. :unsure:

Не знам, мене ми е секси нервозно женско, навистина. :love:

Не спорам дека не си женомразач, се интересирам дали си женотепач. Дали имаш историјат или само фантазираш? Ако фантазираш, како досега си се справувал во слични ситуации. Можеше истите да ги опишеш. Да не те цитирам повторно како започна, и после не се вади дека лошо сум те интерпретирал. Беше повеќе од доволно јасен. :sneaky:
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
667
Поени од реакции
1.412
Значи ќе ја скршиш од мавање ако започне да ти зборува наместо да најдеш адекватен начин да и се спротивставиш? Знаеш дека можеш да го повишиш тонот, да ја смириш, да ја ислушаш, да ја игнорираш, да влезеш во расправија, да си заминеш демонстративно...ти одма тупаницата во уста. :unsure:

Не знам, мене ми е секси нервозно женско, навистина. :love:

Не спорам дека не си женомразач, се интересирам дали си женотепач. Дали имаш историјат или само фантазираш? Ако фантазираш, како досега си се справувал во слични ситуации. Можеше истите да ги опишеш. Да не те цитирам повторно како започна, и после не се вади дека лошо сум те интерпретирал. Беше повеќе од доволно јасен. :sneaky:
Да,да,имам историјат на тепање жени.
Четири години во Идризово имам лежено.

Пеер ме заебаваш?

Те сметам за попаметен на форумов,во најмала рака покултурен и присебен.
Не очекував до толку погрешно да бидам сфатен од твоја страна.

А да,и мене ми е секси нервозно женско,ама некое женско од 25-30 години.И со мера нервозно.
Ама некоја проста кокошка од 45-50 години што уништува животи околу себе,ни најмалку не е секси.
Баш напротив.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Да,да,имам историјат на тепање жени.
Четири години во Идризово имам лежено.

Пеер ме заебаваш?

Те сметам за попаметен на форумов,во најмала рака покултурен и присебен.
Не очекував до толку погрешно да бидам сфатен од твоја страна.

А да,и мене ми е секси нервозно женско,ама некое женско од 25-30 години.И со мера нервозно.
Ама некоја проста кокошка од 45-50 години што уништува животи околу себе,ни најмалку не е секси.
Баш напротив.
Значи баби тепаш? :sneaky:

Гледаш дека провоцирам! :D

Уф, 25-30 и нервозна, одма ќе ја смирам! :love:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ти знаеше унапред дека ќе станиш папучар или отпосле ти легна тоа?
Не пробаа да те променат, да ти речат абе тропни еднаш на маса, развикај се, маж дома да се види шо е - не само футата и во кујна.

За другар прашвам.
Не, требаше тебе да те прашам што ќе бидам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Не, требаше тебе да те прашам што ќе бидам.
Тажно, навистина тажно.

Туку страв ме фаќа да ти реплицирам да не те читаат од дома па да ми дојде и мене да ме тепа. :pos:

Знам, жени.

Убаво си правиш ти, свиткана глава сабја не ја сечи.
Чувај се. :smirce:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Да,да,имам историјат на тепање жени.
Четири години во Идризово имам лежено.

Пеер ме заебаваш?

Те сметам за попаметен на форумов,во најмала рака покултурен и присебен.
Не очекував до толку погрешно да бидам сфатен од твоја страна.

А да,и мене ми е секси нервозно женско,ама некое женско од 25-30 години.И со мера нервозно.
Ама некоја проста кокошка од 45-50 години што уништува животи околу себе,ни најмалку не е секси.
Баш напротив.
Секси е друго, и во нервозата имаш онака некои што навистина се слатки коа се нервираат ама она умерено во смисла на заебанција. Какви девојчиња сум видел од малешевскиот дел, кратовоско и кривопаланечко, тоа се жени што заслужуваат да бидат тепани и колку сакаат нека ме осудат тоа е така. Самата помисла дека таа утре ќе земе некој маж, а најобично ги земаат баш некои такви мирни деца, ме терало уште сеа да почнам да ги тепам. А за тоа што кажаа погоре, демек на маж не си смеел, зборуваме за жена која ти е во куќа, нормално дека нема да тепаш жена надвор, од каква и да е причина не би удрил женско, но коа глрдаш дека ти го прави животот пекол...
Но сум секогаш против насилство дури и тогаш. Заминуваш и чао пријатно, но те сфаќам што ти е поентата не знам зошто толку хејт ти удрија.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Мислев на канцерогени жени,таман работа дека јас ќе и ја искршам главата на некоја за 5 секунди дрдорење.
На 'канцерогена' жена ќе и ја искршиш главата? :unsure:

Не се работи само за жена,и машки член на семејството го заслужува истото
Не среќо, никој не заслужува да биде тепан и малтретиран. Ако не знаеш да седнеш и човечки да разговараш, тогаш имаш многу поголем проблем отколку канцерогениот соговорник.

А за тоа што кажаа погоре, демек на маж не си смеел, зборуваме за жена која ти е во куќа, нормално дека нема да тепаш жена надвор, од каква и да е причина не би удрил женско, но коа глрдаш дека ти го прави животот пекол...
Остави ја, зошто да ја тепаш?

Не сте ок. Со тепањето демек ќе и го смениш карактерот и ќе ти го направи животот рај, а не пекол?
Абе животно не се превоспитува со насилство, не па ли човек. И тоа возрасен.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Крајно време е да се направи регистар на семејни насилници, без разлика дали се тоа сељачини или т.н. "алфа мажјаци" и слечен џган, како што тоа е случај со сексуалните престапници. Мора да има острацирање на таквите лица.
Никој/а не се најдени на улица па ајде сеа некој ќе ги млати по дома.
Наместо домот да е место каде сопружници се осеќаат најбезбедно, имаме обратни ситуации.

Средината мора да се придвижи кон неосудување на жртвите и острацизам на сторителите.
Исто важи и за насиље врз деца, без разлика дали тепачот е татко или мајка.
Не сфаќам како во денешно време се наголемува бројот на семејно наслиље при овие можности за информирање кои денес се присутни.

Тоа е сосема анахрона општествена појава на која не и не место во денешниот свет. Живи бруки во 2021.
Можеби сум наивен и непоправлив романтичар или пак само така ми се погодило, не можам да замислам да подигнам глас врз significant other ниту вербално ниту физички. Кога можеме ние, сосема просечни луѓе, зошто да не можат повеќето особи да си изградат свој свет во бракот или врската кој ќе служи за добро и среќа за двете инволвирани страни.

Нема оправдување во денешно време, при изобилие на инфо околу брачни ситуации, психолози, психијатри, советувалишта, невладини, соодветна литература, јутјуб исповеди, искуства на познати лица кои минале низ нешто слично и што све не...едноставно нема.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom