Семејно насилство

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Бракот е лотарија.Никој не знае на шо ќе налета.
Некогаш и самите си прават да изгледа дека е лотарија. Доволно не ги запознаваат или ги знаат, ама мислат дека во брак ќе се промени карактерот, начинот на однесување и ќе се решат проблемите.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
@Osamena@ пиши за да не те мислиме и да знаеме дека си добро.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
Воопшто не се на место коментарите од типот најди си работа, гледај си ги децата, уживај, не мисли негативно во вакви случаеви. Не може жртвата да се вработи, ни да биде мирна, ни да си ги гледа децата. Тек со разделувањето после насилството доаѓаат проблемите. Демнеење, закани, уцени, тепачки за децата, лаги, поделби, насилникот тогаш е со повредено его, сам и буквално нема што да изгуби и спремен е на се. Затоа, сите жртви на насилство, кога би биле нормална држава, мислам дека би требало да бидат под полициска заштита некое време, а насилникот во затвор одма, додека не се олади ситуацијата. Тука кај нас, ја тепа жената, таа пријавува и ги викаат да се смиреле. Треба озбилен проблем, без нога да ја остави за да се превземи нешто.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
. Само сакам нормален живот. Сакам ден без викање, навреди, нервози и солзи. Сакам да излезам да прошетам да видам други места, сакам да отидам и јас на одмор. Сакам нормално поминат ден. Преку глава ми е од све не можам ниту физички ни психички да издржам. Имам само една шанса да се спасам од ова се надевам дека ќе биде добро, ако не сама ќе си пресудам.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
. Само сакам нормален живот. Сакам ден без викање, навреди, нервози и солзи. Сакам да излезам да прошетам да видам други места, сакам да отидам и јас на одмор. Сакам нормално поминат ден. Преку глава ми е од све не можам ниту физички ни психички да издржам. Имам само една шанса да се спасам од ова се надевам дека ќе биде добро, ако не сама ќе си пресудам.
И што децата ќе ги оставиш без мајка, нема такви мисли готово исклучи, избриши го тоа мислење.
Смири се и биди трпелива, ако сакаш само да ми кажеш од кој град си?
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
И што децата ќе ги оставиш без мајка, нема такви мисли готово исклучи, избриши го тоа мислење.
Смири се и биди трпелива, ако сакаш само да ми кажеш од кој град си?
На децата им треба силна мајка, а не да гледаат мајка која постојано е расплакана нервозна и вез желба за живот.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
На децата им треба силна мајка, а не да гледаат мајка која постојано е расплакана нервозна и вез желба за живот.
За една мајка, баш тие деца треба да била причина и мотив за подобар живот.
Една мајка треба да се бори како лавица за своите деца. Да знам, тешко е, тука нема дискусија. Но твоите деца треба да ти бидат водилка во борбата наречена живот.
Нити еден проблем не е нерешлив, секој проблем има соодветно решение. Откажувањето и не можам е најлесно. Борбата за своите деца е најтешка.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Единствен спас во повеќето случаеви е жртвата на семејно насилство буквално да го убие насилникот и да се спаси од маките која ги трпела.Ваквите убиства се судат со помалку години затвор.
Имало досега вакви примери на храбри жени само се многу ретки.
Повеќето жени кои трпат семејно насилство се воглавно прости,страшливи,со ниска самодоверба и ниско гледиште на работите.

Од друга страна,најмизерно ми било кога маж трпи семејно насилство од страна на жената.До толку да се биде страшлив е катастрофална работа.Постојат женишта на планетава земја на кои просто муцката не можам да им ја поднесам ни 5 секунди.
Би ја прекршил од ќотек до инвалидитет,колку сака нека има јаки роднини или финансии.
Храброста секогаш се исплаќа,се други е лага.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Единствен спас во повеќето случаеви е жртвата на семејно насилство буквално да го убие насилникот и да се спаси од маките која ги трпела.Ваквите убиства се судат со помалку години затвор.
Имало досега вакви примери на храбри жени само се многу ретки.
Повеќето жени кои трпат семејно насилство се воглавно прости,страшливи,со ниска самодоверба и ниско гледиште на работите.

Од друга страна,најмизерно ми било кога маж трпи семејно насилство од страна на жената.До толку да се биде страшлив е катастрофална работа.Постојат женишта на планетава земја на кои просто муцката не можам да им ја поднесам ни 5 секунди.
Би ја прекршил од ќотек до инвалидитет,колку сака нека има јаки роднини или финансии.
Храброста секогаш се исплаќа,се други е лага.
Жените кој трпат семејно насилство не се прости ти си прост со коментаров дека ќе истепаш жена. Тие жени се исплашени баш од вакви како тебе.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Постојат женишта на планетава земја на кои просто муцката не можам да им ја поднесам ни 5 секунди.
Би ја прекршил од ќотек до инвалидитет,колку сака нека има јаки роднини или финансии.
Храброста секогаш се исплаќа,се други е лага.
Многу голема храброст е тоа да истепаш жена.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Повеќето жени кои трпат семејно насилство се воглавно прости,страшливи,со ниска самодоверба и ниско гледиште на работите.

Постојат женишта на планетава земја на кои просто муцката не можам да им ја поднесам ни 5 секунди.
Би ја прекршил од ќотек до инвалидитет,колку сака нека има јаки роднини или финансии.
Храброста секогаш се исплаќа,се други е лага.

Единствено е точно дека дел од нив имаат ниска самодоверба. А за тоа дека се прости и страшливи грешиш и тоа премногу. Не сакаат и тие да трпат, ама дел од нив немаат избор и затоа не можат да најдат решение. Некои пак не се решителни, баш поради таа ниска самодоверба.

А во поглед на вториот дел, многу глупаво е ова што го напиша. Ако утре имаш ќерка и некој ја претепа до инвалидитет или до смрт поради истата причина која ти ја наведе погоре, дали тогаш ќе му честиташ на насилникот?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.796
Ова прости не му требаше да го пише инаку мислам дека погрешно го сфативте што сакаше да каже.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Од вакви коментари погоре, жените не се осудуваат да прозборат и да се отргнат од насилството. Зошто повеќето луѓе ќе коментираат " Сигурно многу и мрдал опашот, го испровоцирала жена мора да ќути, ако така и треба курва..." На кого да се обратат кога секогаш ќе има некој таков со прости коментари. Јас не знам некоја жена која ужива некој да ја тепа и навредува.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Премногу погрешно сфатен.

Муабетот беше за жени кои вршат семејно насилство врз мажи,а и воопшто на целата фамилија.За таквите мислев.
Имате видено во пракса кокошки како уништуваат по цели фамилии?
Значи истото и за мажите важи.

Како понекогаш погрешно се толкуваат работите на форумов.
Автоматски споено мислење:

Од вакви коментари погоре, жените не се осудуваат да прозборат и да се отргнат од насилството. Зошто повеќето луѓе ќе коментираат " Сигурно многу и мрдал опашот, го испровоцирала жена мора да ќути, ако така и треба курва..." На кого да се обратат кога секогаш ќе има некој таков со прости коментари. Јас не знам некоја жена која ужива некој да ја тепа и навредува.
Не сакам да те навредам,затоа поарно не пишувај ако не сфаќаш што пишуваат другите.
Си била жртва на семејно насилство,јас баш за насилниците пишував дека заслужуваат брутален ќотек па и убиство.
Автоматски споено мислење:

Многу голема храброст е тоа да истепаш жена.
Уште поголема храброст е да ќутиш како маж и да те злоставува жена.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Уште поголема храброст е да ќутиш како маж и да те злоставува жена.
Читај го она што го цитирав. 5 секунди и одма маваш! Импресивна храброст, дури и ти завидувам на истата.

Можеби сакаше да пишуваш за насилството над мажот, што е легитимно, а всушност го напиша ова:
Постојат женишта на планетава земја на кои просто муцката не можам да им ја поднесам ни 5 секунди.
Би ја прекршил од ќотек до инвалидитет,колку сака нека има јаки роднини или финансии.
Храброста секогаш се исплаќа,се други е лага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom