Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
4
Да, може.


Не, колку што знам не можеш.





Организирајте се барем двајца, рентајте кола.
СЕКОЈА ПРЕПОРАКА за дечкото. Пристапни цени и фер однос.
Нови возила со зелен картон и без потреба да оставате закуп. На граница нема проблеми, испробано.


Полициската станица на Мариа Луиза 48. Не знам точно за потребна документација бидејќи таму на инфо таблата пред МВР не беше напишано тоа, а на нет можев само ова да го најдам:

Во секој случај носи го стариот пасош, носи ја личната карта и носи 200 лева (или картица за да платиш) за новиот пасош. Тоа е сумата за експресна постапка и добивање на пасош во еден ден.
Еве го и ценовникот (а во документите/линковите на истата страна имаш објаснувања што ти терба да приложиш од документација) :

Биди пред МВР рано на сабајле околу 07:30 по бугарско време, бидејќи тогаш започнуваат со работа и се чека во редица, а мора да се сликаш пред 11h за да ти издадат пасош во исиот ден.
(Наскоро ќе напишам детален пост за МВР и начинот на подигање на пасош и лк)


Од каде ти е изводот, претпоставувам не од МКД?
Има агенции за превод (буквално на секој чекор околу МП и околу МВР) кои ќе ти го преведат изводот (англиската верзија) и потоа ќе ја легализираат (заведат на нотар).
Овој член има позитивни искуства од оваа агенција (исконтактирај ги пред да одиш, испрати им документи и ќе ти ги спремат истите, само да платиш и да ги подигнеш)

Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Ne sum jas za rent nema. Tolku pari
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ne sum jas za rent nema. Tolku pari
Брату ти кажав само мое искуство, дека сум задоволен од услугата и возилата, не те терам со сила.

Имаш на фб групи за превоз мкд софија или ск софија еден куп - барај таму.

Чисто ради муабет, земаат 25еур во правец така да ќе ти летнат 50 еур одење и идење, ова ако превозникот има група - ако нема ти е 80еур правец најефтино такси на релација ск-софија.

Во однос на рента, 20еур за возило, 7еур за вињетка, 10еур паркинг во Софија и 30еур за бензин = 70 еур кои може ДА ГИ ДЕЛИШ СО СОПАТНИК ИЛИ ПОВЕЌЕ СОПАТНИЦИ.

Па удри математика како ти е поевтино и среќен да ми ти е патот.
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
ima nekoj iskustvo da baral dokumenti vojnicka kniska od veliko tranovo voena arhiva bideki dedi bil 3 god bg vojnik a neam nish od strana na dokumenti
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ovo su dobre vesti. Posebno me ohrabruje to sto je zamenik bg kluba dosao sa advokatom, sto samo potvrdjuje da Bugari krse zakon.
Nadam se da ce ukinuti ovaj status uskoro, mozda vec sledece nedelje :)
Se super toa sto bile tamu, samo uste da vidime dali ke ima nekoj efekt od toa vo periodot sto sleduva...da ne bide samo deka ispile kafence so ministerot, se slikale i si kazale sto imat da kazat i tolku. Bez napisano crno na belo i potpisano, a samo na prazno vetuvanje od ministerot deka nesto KE stori vo vrska so ova, nisto ne pravime. Se nadevam deka prasale i sto e rabotata sto nema veke dolgo vreme ukazi...Ostarevme cekajki bugarsko drzavjanstvo, 3 do 5 godini e veke procedurata, pa namesto da ja namaleme starosnata granica na bugarskoto naselenie i drzavjani, nie dodeka dobieme, za n3koja godina u ke treba u penzija da ideme. :anco:

BKKS, daj Ve zamoluvame ako citate ovde, barem izlezete so edno soopstenie za clenovite na BKKS, sto e razgovarano i sto konkretno ke prevzemat bugarskite institucii, t.e. ministerot u vrska so ovoj nenormalen zastoj so pridobivanje na bugarsko drzavjanstvo, ke pocnat li so normalno objavuvanje na ukazi i normalno menuvanje na statusi bez da im baraat povtorno bilo kakvi dokumenti na site sto sme aplicirale pred da stapat novite pravila u zakonot na sila od mart 2021?

Zosto samo ovoj zakon momentalno vazi retroaktivno, za prepisku podneseni pred toj da stapi na sila? Se nadevam deka advokatot im ima objasneto nekoi raboti....

Da ne go tupam, dajte ve molam edno soopstenie, ovde ili na Facebook ili pak na vasata veb strana, za da ne pocneme da vi zvonime sekoj posebno sekoj den po 10 pati:zloo:

P.S.
Se nadevam i deka prasavte, kako vo idnina ke se aplicira za bugarsko drzavjanstvo, t.e. sto ke e potrebno od dokumentacija za dokazuvanje na bugarski proishod i dali ke vazat ponatamu potvrdite od bugarskite zdruzenija vo Makedonija?

Fala vi.
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2007
Мислења
88
Поени од реакции
4
Денеска бев на интервју во Битола ме интересира од што зависи цената што ја плативме во уни банка пошто едни имаше со 65€ 85€ и 140€ а при разговор со сите горе долу ги имавме истите документи фала поздрав
 
Член од
7 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
15
Денеска бев на интервју во Битола ме интересира од што зависи цената што ја плативме во уни банка пошто едни имаше со 65€ 85€ и 140€ а при разговор со сите горе долу ги имавме истите документи фала поздрав
cenata okolu 150 ili pomalku evra e legaliziranje dokumentite i 50 evra aplikacijata za konzulatot. tie sto platile 65evra posrednikot prethodno im gi legaliziral dokumentite,.
a sto dokumenti podade, potrda od klub povejke ne se dava taka? samo izvodi ?
Автоматски споено мислење:

Сопругава беше на интервју, излезе човек од конзулатат ја прочита и влезе внатре. Имало некој човек до неа го прашувале многу, а сопругава била кај конзулот и му бил последен работен ден одел во пензија, не ја прашал ништо туку само дали има роднини во Бугарија. Му наброи околу 10 тој и рекол многу си имала и толку, друго ништо не ја праша. Потоа отидовме во Уни банка да уплатиме 150e и 200 ден провизија и уплатницата ја вративме назад во конзулат.
Сега уште не знаеме како оди за бројче да видиме кога излегува за да правиме проверка на статусот.
Поздрав
Prijatel , sto dokumenti ako moze da kazesh, dali samo izvodi ili i potrvda od klub koja ne vazi povejke vikaat.
za brojce ce pocekate 3 do 5 meseci
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
cenata okolu 150 ili pomalku evra e legaliziranje dokumentite i 50 evra aplikacijata za konzulatot. tie sto platile 65evra posrednikot prethodno im gi legaliziral dokumentite,.
a sto dokumenti podade, potrda od klub povejke ne se dava taka? samo izvodi ?
Автоматски споено мислење:


Prijatel , sto dokumenti ako moze da kazesh, dali samo izvodi ili i potrvda od klub koja ne vazi povejke vikaat.
za brojce ce pocekate 3 do 5 meseci
Изводи преведени (мој, татко, дедо, прадедо), потврда за неосудуван, лекарско, автобиографија, декларација за престој во странство, еден документ кај што имаше информации за брат сестра - татко мајка - сопруг/а и деца, молба, копја од пасош, молба, 3 сликички пасош формат, и се ова во два примероци. Ако имам пропуштено нешто се извинувам :D


Иначе кој го води списокот? Да ме запише во него интервју Битола 24ти Август, изводи
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
88
Поени од реакции
4
cenata okolu 150 ili pomalku evra e legaliziranje dokumentite i 50 evra aplikacijata za konzulatot. tie sto platile 65evra posrednikot prethodno im gi legaliziral dokumentite,.
a sto dokumenti podade, potrda od klub povejke ne se dava taka? samo izvodi ?
Автоматски споено мислење:


Prijatel , sto dokumenti ako moze da kazesh, dali samo izvodi ili i potrvda od klub koja ne vazi povejke vikaat.
za brojce ce pocekate 3 do 5 meseci
Потекло веќе не се чека.....Подадов 4 изводи,Молба,декларација док. За неосудуван , аутобиографија и лекарско уверение
Автоматски споено мислење:

Изводи преведени (мој, татко, дедо, прадедо), потврда за неосудуван, лекарско, автобиографија, декларација за престој во странство, еден документ кај што имаше информации за брат сестра - татко мајка - сопруг/а и деца, молба, копја од пасош, молба, 3 сликички пасош формат, и се ова во два примероци. Ако имам пропуштено нешто се извинувам :D


Иначе кој го води списокот? Да ме запише во него интервју Битола 24ти Август, изводи
Другар ти колку плати во уни банка и дали претходно ти беа легализирани документите од преведувач??
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Потекло веќе не се чека.....Подадов 4 изводи,Молба,декларација док. За неосудуван , аутобиографија и лекарско уверение
Автоматски споено мислење:


Другар ти колку плати во уни банка и дали претходно ти беа легализирани документите од преведувач??
Јас платив 65 евра + 200 денари во банка. На документите имаше захефтано превод од некоја агенција во Софија, така да сигурно беа легализирани
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
imate li broj od mite od strumica sto e posrednikot
Prevarant e toj, nemoj denar da mu davas, mene me zaeba za zena mi, gnasa svetska.
Med I mleko dodeka zeme pari, posle ne kreva tel. Garantira 100% I na kraj otkaz. So skinati konduri dojde vo sneg vo sofija na intervju, so moi pari kupi konduri.

Da ne bese forumov nisto... srekja tuka procitav za dopolnitelno, pa odnesov vtor pat izvodi.
Fala na site clenovi.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали за влез во бугарија мора да се оди со ПЦР тест или го признаваат сертификатот за вакцинација од србија ?
Priznavaat so sprski sertifikat, jas taka bev.
Vidi pogore imam post od koi vakcini treba da e sertifikatot.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Mene posrednikot mi izvadi dokument od opstinata deka na tatko mi mu e potpisano drzavjanstvoto ( bez maticen broj ) Sega sum veke so pasos
Пред колку време, т.е. сакам да кажам дали ова скоро време се случило или од поодамна? BTW.. Честитки за пасошот се надевам добро го искористи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom