Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
I jas od deneska 2 godini i 5 meseci od intervju. A toj sto mi pravese intervju mi rece za edna godina ke go dobijam drzavjanstvoto...:pos::tapp:
tocno 2 god i 6 meseca od intervju i kaj mene..


Моменталното времетраење на целата процедура, од поднесување на барањето до подигнување на уверението за државјанство, е 2 години и 6 месеци. Последните објавени укази за доделени државјанства се за оние кои биле на интервју во февруари 2019 г .
Поради нестабилната политичка ситуација во Република Бугарија, неодамнешните промени во законодавството по однос на бугарското државјанство и промените на составот на Советот за државјанство, процедурата е моментално исклучително забавена и може да трае значително повеќе од горенаведениот рок.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
27
Поени од реакции
60
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ovo su dobre vesti. Posebno me ohrabruje to sto je zamenik bg kluba dosao sa advokatom, sto samo potvrdjuje da Bugari krse zakon.
Nadam se da ce ukinuti ovaj status uskoro, mozda vec sledece nedelje :)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Оавезно. Имав закажано интервју во 10:30 ви конзулат во Битола. Стигнав пред конзулат во 10, и чекав да излези една жена со список за да те покани внатре. Влегов во дворот од конзулатот и чекав. Ме винкнаа горе, ги предадов документите, и почекав 5 минути за интервју со конзулот. Интрвјуто беше на шалтер, праша само која е твојата народност, со кого се граничи Бугарија и кои се празниците таму. Прашуваше и дали имаш намера да живееш таму (Одговорот е да), дали имаш имот и ако немаш како ќе се издржуваш (Ќе работам). Истото ги прашуваше сите што беа на интервју. После тоа ви Уни банка да се платат 65 евра и назад со потврдите.
Сопругава беше на интервју, излезе човек од конзулатат ја прочита и влезе внатре. Имало некој човек до неа го прашувале многу, а сопругава била кај конзулот и му бил последен работен ден одел во пензија, не ја прашал ништо туку само дали има роднини во Бугарија. Му наброи околу 10 тој и рекол многу си имала и толку, друго ништо не ја праша. Потоа отидовме во Уни банка да уплатиме 150e и 200 ден провизија и уплатницата ја вративме назад во конзулат.
Сега уште не знаеме како оди за бројче да видиме кога излегува за да правиме проверка на статусот.
Поздрав
 
Член од
25 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, нов член тука, од Скопје,
направив профил само ради тоа што никако не можам да најдам податоци во врска со мојот случај.
Имено, јас не се сеќавам, но како дете моите покренале постапка за добивање на мое државјанство по основ родител. Во 2017та заедно со сестра ми аплициравме повторно, и сега, на страната на дирекцијата за бугарско државјанство кога ќе ги внесам молбата и пинот ми дава дека има недостатоци: лицето е државјанин на Бугарија според член 17 од законот (членот е нешто во врска со деца под 14г.) и дека документите ми се вратени во Скопје.
Се јавив во амбасада, ми рекоа дека имам државјанство, да се јавам во инфо центарот. Се јавив таму, ми набројаа кои документи ми требаат (некоја молба, нешто за адреса, пасош, слики, уплатница) и ми кажаа кога ќе ги соберам, да се јавам пак и да закажам за нешто.
Тука што читав, многу кратенки, многу нејасни зборови.. може ли некој да ми објасни убаво што е следниот чекор? Дали треба прво да подигнам некоја потврда од амбасада?
Инаку, страната веќе не ми ја отвара од никаде, наводно можело од таму да симнам некои од документите, ама не знам ни кои ни како да ги пополнам.
Фала ви однапред,
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Дали за влез во бугарија мора да се оди со ПЦР тест или го признаваат сертификатот за вакцинација од србија ?
Да, може.

Dali vo Bugarija mozam da se vakciniram?
So mak dokumenti?
Не, колку што знам не можеш.

Nekoj za sofia odenje I vrakanje da e da se dogovorime za. Prevoz ili da ponudi
Baram prevoz za sofija
Организирајте се барем двајца, рентајте кола.
СЕКОЈА ПРЕПОРАКА за дечкото. Пристапни цени и фер однос.
Нови возила со зелен картон и без потреба да оставате закуп. На граница нема проблеми, испробано.

Treba da zamenim stari (izvadim novi) bugarski pasoš. Želeo bih da idem u ekspres proceduru (8 sati je bilo ranije). U kojoj policijskoj stanici je to moguće uraditi, da li je osim starog pasoša potrebno još nešto od dokumentacije, da li je potrebna fotografija, koja je cena i da li se uplaćuje u banci ili postoji šalter za uplatu. Hvala unapred
Полициската станица на Мариа Луиза 48. Не знам точно за потребна документација бидејќи таму на инфо таблата пред МВР не беше напишано тоа, а на нет можев само ова да го најдам:

Во секој случај носи го стариот пасош, носи ја личната карта и носи 200 лева (или картица за да платиш) за новиот пасош. Тоа е сумата за експресна постапка и добивање на пасош во еден ден.
Еве го и ценовникот (а во документите/линковите на истата страна имаш објаснувања што ти терба да приложиш од документација) :

Биди пред МВР рано на сабајле околу 07:30 по бугарско време, бидејќи тогаш започнуваат со работа и се чека во редица, а мора да се сликаш пред 11h за да ти издадат пасош во исиот ден.
(Наскоро ќе напишам детален пост за МВР и начинот на подигање на пасош и лк)

Дали може извод интернационален (англиски и француски превод има на него)?
Или мора да се преведе на бугарски јазик,на преведувач и да се завери на нотар?
Благодарам
Од каде ти е изводот, претпоставувам не од МКД?
Има агенции за превод (буквално на секој чекор околу МП и околу МВР) кои ќе ти го преведат изводот (англиската верзија) и потоа ќе ја легализираат (заведат на нотар).
Овој член има позитивни искуства од оваа агенција (исконтактирај ги пред да одиш, испрати им документи и ќе ти ги спремат истите, само да платиш и да ги подигнеш)

Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Здраво, нов член тука, од Скопје,
направив профил само ради тоа што никако не можам да најдам податоци во врска со мојот случај.
Имено, јас не се сеќавам, но како дете моите покренале постапка за добивање на мое државјанство по основ родител. Во 2017та заедно со сестра ми аплициравме повторно, и сега, на страната на дирекцијата за бугарско државјанство кога ќе ги внесам молбата и пинот ми дава дека има недостатоци: лицето е државјанин на Бугарија според член 17 од законот (членот е нешто во врска со деца под 14г.) и дека документите ми се вратени во Скопје.
Се јавив во амбасада, ми рекоа дека имам државјанство, да се јавам во инфо центарот. Се јавив таму, ми набројаа кои документи ми требаат (некоја молба, нешто за адреса, пасош, слики, уплатница) и ми кажаа кога ќе ги соберам, да се јавам пак и да закажам за нешто.
Тука што читав, многу кратенки, многу нејасни зборови.. може ли некој да ми објасни убаво што е следниот чекор? Дали треба прво да подигнам некоја потврда од амбасада?
Инаку, страната веќе не ми ја отвара од никаде, наводно можело од таму да симнам некои од документите, ама не знам ни кои ни како да ги пополнам.
Фала ви однапред,
Како тоа НЕКОЈА молба? Ако имаш указ/државјанство тогаш ти треба да одиш во Софија и да поднесиш молба за ЕГН (матичен број) и потоа откако ќе го подигнеш да се сликаш за пасош.

Доколку не е тоа, тогаш повторно јави се на бројот што ти го дале од БГ амбасада и прашај КОИ точно документи и КАДЕ да ги најдеш, па каде да поднесиш... тоа „некои“ може да е СЕ' и сешто.

Во принцип, ако указот ти е потпишан ти треба да го подигнеш (дали го имаш воопшто?) и да одиш Софија за ЕГН и потоа за сликање за пасош.
 
Член од
24 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
13
Здраво дечки
Само што се регистрирав овде, со надеж дека ќе ми помогнете.
Во 2020 имам поднесено документи преку Амбасада преку државјанство на татко ми. Проблемот е што тој нема матичен број, односно не извадил л.карта и пасош и нема адреса таму. Кога ги поднесов док преведувачката ме предупреди веднаш да извади но почна корона кризата и се затворија границите. Може ли некој да ми каже што да очекувам, моментално статусот ми е финална?
Mene posrednikot mi izvadi dokument od opstinata deka na tatko mi mu e potpisano drzavjanstvoto ( bez maticen broj ) Sega sum veke so pasos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom