Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.267
Поени од реакции
35.796
... кога веќе ја кажуваат возраста на починатите, што не би ја кажале и возраста на оздравените?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
Не, не е јасна причината за радост од страна на про-ваксериве тука на форумов кога се најавија мерки кои освен што се смешни се и дискриминирачки за луѓето кои што не можат да се вакцинираат, не сакаат или имаат прележено.
Во ред. Те разбирам.
Значи вакцинираните се радуваат на мерки кон невакцинираните, а невакцинираните се радуваат на фактот дека делумно вакцините потфрлаат против новата мутација?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не, не е јасна причината за радост од страна на про-ваксериве тука на форумов кога се најавија мерки кои освен што се смешни се и дискриминирачки за луѓето кои што не можат да се вакцинираат, не сакаат или имаат прележено.
Легендата вели дека Ронче толку многу бил понесен од радост во тој момент што за малку ќе излегол од дома.

Секој има право да се бори за својот идеал, некои ги сфаќам, дојдено им е преку глава. Ама проблем е во тоа што од една страна продаваат морал (читај магла), а од друга имаат спротивен став поврзан со сите правни проблематики поврзани со животот и телото. Тука ја ставам и самата власт која има двојни аршини за сите прашања, а веќе и кампањата им е терање агенда, не и грижа за јавното здравје.

После скоро 2 децении во политика, зборувам за кадровскиот и политичкиот прогрес, Заев не знае да одржи говор, не знае јасно да одговори на просто новинарско прашање, не знае каде ја тера државата. Секоја држава ќе најдеше излезна стратегија, преку одредени стимулации, дегенот ем стави рестрикции кои немаат допирна точка со здравиот разум и елементарната логика (значи не ги смислиле експерти, туку или он или ги копирал), а притоа сака попис, избори и почеток на учебната година со физичко присуство! Гледаш некоја логика во ова, без да навлегуваме во логиката на мерките?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.543
Поени од реакции
1.783
Ако си била прележана, Фајзер прва доза е незгодна, бајги проблеми, ама со втора се поминува полесно.

Генерален совет е да си направиш тест за антитела, да не имаш премногу, како онај будалиот доктор што мавнал Фајзер два месеци после прележување, па морал да зема терапија после тоа заради премногу антитела ...
Баш обратно јас ги слушам сите околу мене кои се вакцинираа со фајзер, дека втората вакцина ги срози, а првата ништо.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
и никаде не ни правеа проблем за влез
Браааааааааат, ова ми кажува две работи за тебе:
1. Излегуваш секаде ама само со паметот или,
2. Стварно излегуваш ама во приградски места нешто како Сарај, Студеничани, Арачиново, Маџари преку сила
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
На потрошени 300.000 евра за кампања за вакцинизација, еден тон административци. Се нема сеуште официјални бројки колку дози се администрирани прва, втора доза по лице по прозводител. Нема ниту инфо лицата што примиле прва или втора доза а се инфицирани, со кои вакцини се вакцинирани.
 
J

joli1

Гостин
Во ред. Те разбирам.
Значи вакцинираните се радуваат на мерки кон невакцинираните, а невакцинираните се радуваат на фактот дека делумно вакцините потфрлаат против новата мутација?
Не, тоа не ми беше моабетот.

Прво погрешно тука се пласираат некои работи, значи секој кој што не сака да се вакцинира не е анти-ваксер, како и секој кој што се вакцинира не е про-ваксер.

Јас лично сметам дека немам потреба од вакцинација, не спаѓам во ризична категорија, млад сум, се штитам колку што е можно и гермофоб сум по природа. Но, ако имаш потреба да се вакцинираш - слободно, ниту имам предрасуди за тоа ниту било што, но не сакам да ми се наметнува со сила вакцинирање, или да ми се одземаат основни човекови права.

Поготово не ја гледам потребата после сето тоа што го набројав да се вакцинирам со вакцина која што не нуди потполна заштита, некому мењаваат и тие додатни 50-60% заштита или колку и да се, но мене не.

Ако си ризична група, оди вакцинирај се, изолирај се, не оди на работа, прави што сакаш, но не можеш да очекуваш 80%-90% од популацијата да го менува својот начин на живот, да трпи финансиски загуби и егзистенцијата да им се доведува во прашање поради останатите 5%-15%.

Легендата вели дека Ронче толку многу бил понесен од радост во тој момент што за малку ќе излегол од дома.

Секој има право да се бори за својот идеал, некои ги сфаќам, дојдено им е преку глава. Ама проблем е во тоа што од една страна продаваат морал (читај магла), а од друга имаат спротивен став поврзан со сите правни проблематики поврзани со животот и телото. Тука ја ставам и самата власт која има двојни аршини за сите прашања, а веќе и кампањата им е терање агенда, не и грижа за јавното здравје.

После скоро 2 децении во политика, зборувам за кадровскиот и политичкиот прогрес, Заев не знае да одржи говор, не знае јасно да одговори на просто новинарско прашање, не знае каде ја тера државата. Секоја држава ќе најдеше излезна стратегија, преку одредени стимулации, дегенот ем стави рестрикции кои немаат допирна точка со здравиот разум и елементарната логика (значи не ги смислиле експерти, туку или он или ги копирал), а притоа сака попис, избори и почеток на учебната година со физичко присуство! Гледаш некоја логика во ова, без да навлегуваме во логиката на мерките?
За Ронче наш е залудно да коментирам, му посакувам се најубаво и да се избричи и да излезе од дома, а може и да дупне нешто пошто делува ко да има симптоми на неебица.

Политичарите дополнително ја усраа работата, епидемијата го уништи здравјето на многу луѓе, а политичарите егзистенцијата, животот и психичкото здравје на сите.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
Како ќе знаат на пример колку се вакцинирани во соседна Србија?
Ете да ги исклучиме нив. Објавуваат бројки колку лица дневно примиле прва или втора доза. А и гледам дека имаат вкупна бројка на вакцинирани лица во МК.
Автоматски споено мислење:

Не, тоа не ми беше моабетот.

Прво погрешно тука се пласираат некои работи, значи секој кој што не сака да се вакцинира не е анти-ваксер, како и секој кој што се вакцинира не е про-ваксер.

Јас лично сметам дека немам потреба од вакцинација, не спаѓам во ризична категорија, млад сум, се штитам колку што е можно и гермофоб сум по природа. Но, ако имаш потреба да се вакцинираш - слободно, ниту имам предрасуди за тоа ниту било што, но не сакам да ми се наметнува со сила вакцинирање, или да ми се одземаат основни човекови права.

Поготово не ја гледам потребата после сето тоа што го набројав да се вакцинирам со вакцина која што не нуди потполна заштита, некому мењаваат и тие додатни 50-60% заштита или колку и да се, но мене не.

Ако си ризична група, оди вакцинирај се, изолирај се, не оди на работа, прави што сакаш, но не можеш да очекуваш 80%-90% од популацијата да го менува својот начин на живот, да трпи финансиски загуби и егзистенцијата да им се доведува во прашање поради останатите 5%-15%.


За Ронче наш е залудно да коментирам, му посакувам се најубаво и да се избричи и да излезе од дома, а може и да дупне нешто пошто делува ко да има симптоми на неебица.

Политичарите дополнително ја усраа работата, епидемијата го уништи здравјето на многу луѓе, а политичарите егзистенцијата, животот и психичкото здравје на сите.
Знаеш истава реторика ја имаат земјите со веќе висок број на вакцинација. Кај нив пак невакцинираните се проблем, и најверојатно со мерки наредниов перод, ќе бидат на некој начин приморани да се вакцинираат или да плаќаат од свои средства за секојдневно тестирање, доколку би сакале да продолжат да учествуваат во социјалниот живот на таа држава. Пример Германија го укинува од 11 октомври бесплатното тестирање за граѓаните( има исклучоци), и сега некој ако сака утре да оди на бербер ќе мора да се тестира доколку не е вакциниран. Чисто паралела.
Го разбирам твојот став околу вакцинацијата.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.543
Поени од реакции
1.783
Човек. и кај мене на работа во Франција е исто, а јас сум ти директор на компанијата. Системот ме обврзува да од 1ви септември јас морам да покажам или дека сум прележам не повеќе од пред 2 месеца мислам дека беше. не ме фаќај за збор, или вакциниран, или дека веќе имам прва доза и втората ќе ја добијам или да правам тест секои 2 дена.

Значи не е компанијата, газдите ни пратија известување писмено на сите хотели од групата дека и ние и фирмата ќе платиме казни ако не ги исполнуваме условите а сме на работа при контрола. Тогаш компанијата според законот кој го изгласаа мора да ми го стави договорот во мирување, и да ме остави без плата, ама не може да ме отпушти.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Заклучно со 22.08.2021 вкупно се регистрирани 351 реинфекција (една втора реинфекција). Од вкупно пријавените лица обработени се податоци за 72,4%. Од обработените податоци, 183 случаи (72%) во текот на реинфекцијата пријавиле појава на симптоми, а 16 (6,3%) случаи биле хоспитализирани. Пријавени се 22 (8,7%) случаи на реинфекција по комплетна вакцинација. Од пријавените случаи на реинфекција, 4 завршиле со смртен исход.

Во период од 6 до 19 август на територијата на целата држава позитивни на ковид-19 биле 9.881 граѓанин, а од нив 1.507 лица или 15 отсто биле целосно вакцинирани, односно примиле две дози, а по втората доза вакцина поминале најмалку 14 дена, информира Министерството за здравство.

Позитивни прележани - вакцинирани
351 : 1507

Хоспитализирани прележани - вакцинирани
16 : 65 (ова е само во моментот не е прецизна бројка)

Умрени прележани - вакцинирани
4 : 9

За хоспитализирани не можам да најдам прецизна бројка за тие со вакцина оти пишува само 91% од сите хоспитализирани за периодот 6-19.

Бројките реинфекциите се од почеток на епидемијата од лани, а бројките на инфекција кај вакцинираните е само за период 6-19 август.

Но, еве и така да сметаме евеидентна е разликата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Ете да ги исклучиме нив. Објавуваат бројки колку лица дневно примиле прва или втора доза. А и гледам дека имаат вкупна бројка на вакцинирани лица во МК.
Автоматски споено мислење:



Знаеш истава реторика ја имаат земјите со веќе висок број на вакцинација. Кај нив пак невакцинираните се проблем, и најверојатно со мерки наредниов перод, ќе бидат на некој начин приморани да се вакцинираат или да плаќаат од свои средства за секојдневно тестирање, доколку би сакале да продолжат да учествуваат во социјалниот живот на таа држава. Пример Германија го укинува од 11 октомври бесплатното тестирање за граѓаните( има исклучоци), и сега некој ако сака утре да оди на бербер ќе мора да се тестира доколку не е вакциниран. Чисто паралела.
Го разбирам твојот став околу вакцинацијата.
Ова се најдобрите податоци што ги има на нет или барем јас што можам да ги најдам. Баш денеска имаат нов билтен за 16-22 август. Поарни податоци од тоа нема.

 
J

joli1

Гостин
Ете да ги исклучиме нив. Објавуваат бројки колку лица дневно примиле прва или втора доза. А и гледам дека имаат вкупна бројка на вакцинирани лица во МК.
Автоматски споено мислење:



Знаеш истава реторика ја имаат земјите со веќе висок број на вакцинација. Кај нив пак невакцинираните се проблем, и најверојатно со мерки наредниов перод, ќе бидат на некој начин приморани да се вакцинираат или да плаќаат од свои средства за секојдневно тестирање, доколку би сакале да продолжат да учествуваат во социјалниот живот на таа држава. Пример Германија го укинува од 11 октомври бесплатното тестирање за граѓаните( има исклучоци), и сега некој ако сака утре да оди на бербер ќе мора да се тестира доколку не е вакциниран. Чисто паралела.
Го разбирам твојот став околу вакцинацијата.
Сега го читам ова, не ми стигна нотификација бидејќи мислам го имаш едитирано постот.

Не можат невакцинираните да бидат проблем кога вакцинираните можат да го шират, да се заразуваат и да ги имаат скоро сите карактеристики на невакцинираните, освен тоа што ќе имаат полесна клиничка слика.

Проблем може да бидат тие што се у ризична група, но како што нагласив претходно, не е фер и е себично да се држи повеќе од 2/3 од популацијата у домашен притвор поради тој процент на луѓе. Решението за нив е вакцинација, комплетна изолација по потреба од нивна страна (доброволна) додека трае пандемијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom