Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Пред моловиве моментално се дешаваат нервни сломови на неинформирани мамички кога ќе им кажат дека за влез мора да имаат потврда за вакцинација
Искрено и јас би добил нервен слом. Вакциниран сум, но потврдата не е при мене и не ни планирам да ја носам на мене цело време.

Разбирам дека Филипче сака да ги натера луѓето да се вакцинираат милом или силом, но во Мол ако сите носат маски и има некаква контрола на гужвите во продавниците ризикот од зараза е минимален, ако не и непостоечки.
Автоматски споено мислење:

Ти ги изнагледа сите мамички само баби останаа за мене :/

Да, тоа е многу поопасно од школиве.
Стара кока добра јуха :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Ова е од 2020та, а нека објаснат др. Стојанов и Алексов 15% скок на моратлитет во 1 година во Бугарија ако Ковид не убил никого.

Најголемиот скок до сега во Бугарија бил од 44та на 45та кога всушност Бугарија активно се приклучува во војната и тогаш скокот е 9% на годишно ниво. Единствено скокот од 1917та со 1918та е поголем кога се случуваат најжестоките битки во ПСВ и шпанскиот грип.
Понатаму се вели:
Fortunately, as awareness of the fact that the COVID-19 virus does not exist gradually spreads, more people are challenging the official response to the engineered crisis on that basis. For example, one group of doctors has written to the British Prime Minister Boris Johnson challenging Public Health England to ‘show proof’ that a virus exists. See ‘Challenge to Public Health England that they must show Proof that a Virus Exists which Causes COVID-19 or Declare there is No Virus and end the Vax and Trax Programmes’.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Нека се почека, нека трае ова уште година-две-три колку и да е.

Од каде ги извади овие бројки?
Дали ако се извакцинираме нема да трае? Нешто Израел или уште подобро Исланд те демантираат. Немате одоговор и само се вртите у круг. Едноставно вакцините не го испорачаа резултатот, они беа у право што почекаа а вие не. Не е тешко да се признае, и ја се вакцинирав ама не мавам со глава у ѕид.
Бројките се од израел иначе, референци ако мора ќе побарам пак :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Понатаму се вели:
Fortunately, as awareness of the fact that the COVID-19 virus does not exist gradually spreads, more people are challenging the official response to the engineered crisis on that basis. For example, one group of doctors has written to the British Prime Minister Boris Johnson challenging Public Health England to ‘show proof’ that a virus exists. See ‘Challenge to Public Health England that they must show Proof that a Virus Exists which Causes COVID-19 or Declare there is No Virus and end the Vax and Trax Programmes’.
Потоа имаш овакви факти:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Дали ако се извакцинираме нема да трае? Нешто Израел или уште подобро Исланд те демантираат. Немате одоговор и само се вртите у круг. Едноставно вакцините не го испорачаа резултатот, они беа у право што почекаа а вие не. Не е тешко да се признае, и ја се вакцинирав ама не мавам со глава у ѕид.
Бројките се од израел иначе, референци ако мора ќе побарам пак :D
Бројките во Европа и САД за нуспојави се многу далеку од тие што ги презентираш. Не се ни барем малку блиску.

Исланд знаеш дека нема смртен случај од 26ти мај наваму? Т.е за цела година само 1 случај.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Гледам дека Филипче е решен да оди до крај, иако знае дека во албанските средини ова нема да се спроведува, така да мислам дека во наредниве 3 месеци ќе си поднеси оставка.

Едноставно ќе му се одмазди народот, посебно македонците, затоа што ќе почуствуваат двојна дискриминација.

Изборите ќе бидат еден вид на референдум.

Во септември ќе зоврие. Ем почеток на школска, ем попис, ем корона. Ем бегалци сега.

Џабе аслфатирате улици.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Ова е од 2020та, а нека објаснат др. Стојанов и Алексов 15% скок на моратлитет во 1 година во Бугарија ако Ковид не убил никого.

Најголемиот скок до сега во Бугарија бил од 44та на 45та кога всушност Бугарија активно се приклучува во војната и тогаш скокот е 9% на годишно ниво. Единствено скокот од 1917та со 1918та е поголем кога се случуваат најжестоките битки во ПСВ и шпанскиот грип.
Vaccines: Real-world studies have shown a very high, but rapidly declining effectiveness of covid vaccines. Numerous severe and fatal vaccine adverse events have been reported even in young people. A previous covid infection provides equal or better protection than vaccination.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Vaccines: Real-world studies have shown a very high, but rapidly declining effectiveness of covid vaccines. Numerous severe and fatal vaccine adverse events have been reported even in young people. A previous covid infection provides equal or better protection than vaccination.
Каква врска има ова со тоа дека претходното пишано ти е глупост?
Автоматски споено мислење:

Инаку интересен е Гибралтар едно од најрано вакцинираните места во Европа.
1629284351237.png
1629284371371.png
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Каква врска има ова со тоа дека претходното пишано ти е глупост?
Автоматски споено мислење:

Инаку интересен е Гибралтар едно од најрано вакцинираните места во Европа.
Прегледај го приврзокот 303887
Прегледај го приврзокот 303888
Да бе Гибралтар со едвај 30илјади жители ќе биде меродавен :pos:
 
M

Macedon1um

Гостин
Дали ако се извакцинираме нема да трае? Нешто Израел или уште подобро Исланд те демантираат. Немате одоговор и само се вртите у круг. Едноставно вакцините не го испорачаа резултатот, они беа у право што почекаа а вие не. Не е тешко да се признае, и ја се вакцинирав ама не мавам со глава у ѕид.
Бројките се од израел иначе, референци ако мора ќе побарам пак :D
Па да гледаме дека короната и со висок процент на вакцинација трае во Велика Британија ама сега нема локдауни, нема огромни ограничувања како кај нас и не им трпи економијата напротив гледаш полни стадиони. И најважно немаш огромен притисок врз здравствениот сектор, може да се фокусираат и на останати болести а не само корона - оти имаат 13 пати помалку смртни случаи и 6 пати помалку хоспитализиран на скоро ист број заразени како при првиот пик.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Пред моловиве моментално се дешаваат нервни сломови на неинформирани мамички кога ќе им кажат дека за влез мора да имаат потврда за вакцинација
Нервен слом и мисла ти прелетува да земеш некој да го здробиш од ќотек.
Како може тој редар да ми бара сертификат кога и он самиот не е вакциниран, исто и обезбедувањето таму што работи, касиерки, продавачки идр. персонал??
Дали сме ние навистина до толку овци во мозоците па слепо слушаме што ке ни наредат? Никаква логика, далеку од умот, хаотична состојба која катастрофално делува и на така нарушениот нервен систем кај сите луѓе!?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Бројките во Европа и САД за нуспојави се многу далеку од тие што ги презентираш. Не се ни барем малку блиску.

Исланд знаеш дека нема смртен случај од 26ти мај наваму? Т.е за цела година само 1 случај.
А колку имаа претходно? 30 имаат за цела пандемија, година ипол. Апсолутен 0 релевантен податок. Битно пандемијата е далеку од завршена ко што викаш ти, инаку не би ставале рестрикции.

Која бројка не е таква инаку за европа? За фајзер или аз. Кажи за која те интересира, ќе постирам инфо од цдц. Ќе признаеш дека си грешка тогаш :D? Не научивте дека нема во науката вештерки :)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Филипче сакал со рестриктивни мерки да го мотивира народот да се вакцинирал :vozbud:садо - мазохистички мерки.

Туку овие гостиве што ќе ни дојдат од Авганистан, овие интелектуалциве, слободомислечки, прогресивни и еманципирани мигранти ќе бидат тестирани од Ковид или таму нема корона? Ќе бидат ставени во карантин или каков е планот?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
А колку имаа претходно? 30 имаат за цела пандемија, година ипол. Апсолутен 0 релевантен податок. Битно пандемијата е далеку од завршена ко што викаш ти, инаку не би ставале рестрикции.

Која бројка не е таква инаку за европа? За фајзер или аз. Кажи за која те интересира, ќе постирам инфо од цдц. Ќе признаеш дека си грешка тогаш :D? Не научивте дека нема во науката вештерки :)
Слободно за која сакаш вакцина. :D

Ти ги спомна Исланд. Смртноста е најрелевантен податок бидејќи ради него и е пандемијата. Ако се разболи цел Исланд, а умрат 10 души тогаш нема пандемија. Ако некоја болест не прави никакви проблеми кај голем број на луѓе или не предизвикува смрт тогаш немаме проблем.

Еве ти друг податок, смртноста во УК лани ова време 3.6%, денес со истата методологија смртноста е 0,16%. Што се случи во таа година дена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom