Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
...значи овие до сега ,,не чинеа,, ? колку судбини зависеа од овие тестови и локдауни? колку пари се потрошени за овие тестови и колку профит е направен на глобално ниво, па и кај нас ?
... и сега пу пу пу не важи од 31.12, зашто од утре не важат, ако не чинат, да поминат годишни одмори или што?

Па од наредна година ќе нема корона, т.е. многу малку ќе бидат позитивни.
Ако и наредна година има многу позитивни, тогаш ќе се изгуби вербата во тврдењето дека вакцините штитат.

Ако ги немаше тестовите како ќе не затвореа и спречеа да ја оствариш привилегијата користење државни здравствени услуги, за кои претходно со децении си плаќал....
Ама за луѓето според кои животот треба друг да ти го контролира, нема проблем во тоа да си плаќаш даноци и ништо да не добиваш.

4262 целосно вакцинирани 20 дена после втората доза Фајзер или 84%. 794 невакцинирани над 20 години.
Хоспитализации кај вакцинираните сигурно нема, иако се 4к, додека кај невакцинираните од 800, сигурно пола се хоспитализирани... или.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.242
Поени од реакции
21.580
...значи овие до сега ,,не чинеа,, ? колку судбини зависеа од овие тестови и локдауни? колку пари се потрошени за овие тестови и колку профит е направен на глобално ниво, па и кај нас ?
... и сега пу пу пу не важи од 31.12, зашто од утре не важат, ако не чинат, да поминат годишни одмори или што?
Ne si go razbrala principot od podobruvanje na proizvod.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Хоспитализации кај вакцинираните сигурно нема, иако се 4к, додека кај невакцинираните од 800, сигурно пола се хоспитализирани... или.
Нема информации засега за тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Што би бил твојот предлог во Февруари 2020 кога тој бил единствениот тест, да не се тестира, да нема мерки и да се лечиме дома?

Ако немаш ништо попаметно да кажеш, не гледам поента да критикуваш или успоруваш нешто.
...а ти до сега кога ќе си фател грип случајно да не си се тестирал?
...единствен тест за што? Затоа и тестот како антиковид вакцини се одобрени САМО за итна употреба, но ништо повеќе званично,
...и критикувам нормално кога во ист кош до сега ставен со грипот, а званично сите тестови се за корона, а сега ќе ги повлечат од употреба, па ќе има нови тестови комбинација корона/ грип, и пак ќе излезе на моето дека коронавирус ќе биде само една вид повирулентен вирус како вирусот на сезонскиот грип,
...се збудалија луѓето правејќи ПЦР тестови за да сега ги повлечат? и за тебе тоа е нормална постапка сега важи / сега не важи?
што заклучок?
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
...значи овие до сега ,,не чинеа,, ? колку судбини зависеа од овие тестови и локдауни? колку пари се потрошени за овие тестови и колку профит е направен на глобално ниво, па и кај нас ?
... и сега пу пу пу не важи од 31.12, зашто од утре не важат, ако не чинат, да поминат годишни одмори или што?
Не Бјонс, не си ја разбрала работата. Шо не би требало да изненади никој.

Новиот начин на анализа е побрз и може да тестира неколку вируса во исто време. И новиов е PCR тест.
Автоматски споено мислење:

...а ти до сега кога ќе си фател грип случајно да не си се тестирал?
...единствен тест за што? Затоа и тестот како антиковид вакцини се одобрени САМО за итна употреба, но ништо повеќе званично,
...и критикувам нормално кога во ист кош до сега ставен со грипот, а званично сите тестови се за корона, а сега ќе ги повлечат од употреба, па ќе има нови тестови комбинација корона/ грип, и пак ќе излезе на моето дека коронавирус ќе биде само една врста повирулентен вирус како вирусот на сезонскиот грип,
...се збудалија луѓето правејќи ПЦР тестови за да сега ги повлечат? и за тебе тоа е нормална постапка сега важи / сега не важи?
што заклучок?
Тек коа ќе ти кажат дека автомобилите ќе бидат електрични во (блиска) иднина. А се дотепаа луѓето бензин купување. :anco:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Не Бјонс, не си ја разбрала работата. Шо не би требало да изненади никој.

Новиот начин на анализа е побрз и може да тестира неколку вируса во исто време. И новиов е PCR тест.
...ај ти пошто сега сврте да прочиташ нешто од кога јас пишав, што си разбрал ти ?
... тестовите биле одобрени само за ИТНА примена и сега ќе се повлечат од употреба- повели образложи ја реченицава,
....ха ха ха, кое оправдување сега ќе биде анализата побрзо, па брзите тестови се 10 или 15 минути да се добие резултат, што може да биде побрзо обојување на лакмус хартија?
....а бе треба некој да одговара за пандемијава, па и за продолжеток на истата со вакви манипулирање, ама ете нема кривец, на сите им одговара состојбава изгледа, на жалост!
...туку потчув (не ме земај за збор) дека Бил & Сорос купиле англиска лабораторија ,,тен минитс фор тест,, ќе биде интересно!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
...а ти до сега кога ќе си фател грип случајно да не си се тестирал?
...единствен тест за што? Затоа и тестот како антиковид вакцини се одобрени САМО за итна употреба, но ништо повеќе званично,
...и критикувам нормално кога во ист кош до сега ставен со грипот, а званично сите тестови се за корона, а сега ќе ги повлечат од употреба, па ќе има нови тестови комбинација корона/ грип, и пак ќе излезе на моето дека коронавирус ќе биде само една вид повирулентен вирус како вирусот на сезонскиот грип,
...се збудалија луѓето правејќи ПЦР тестови за да сега ги повлечат? и за тебе тоа е нормална постапка сега важи / сега не важи?
што заклучок?
Не ми одговори на прашањето.

Итна употреба бидејќи не може да се чека 5 години за 10% подобар резултат од тестот.

Не е иста смртноста со грип, не споредувај.

Ти си ептен скарана со логиката
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Не Бјонс, не си ја разбрала работата. Шо не би требало да изненади никој.

Новиот начин на анализа е побрз и може да тестира неколку вируса во исто време. И новиов е PCR тест.
Автоматски споено мислење:


Тек коа ќе ти кажат дека автомобилите ќе бидат електрични во (блиска) иднина. А се дотепаа луѓето бензин купување. :anco:
...немај гајле ќе отворам тема и за тоа, а тоа тешко ќе биде во блиска иднина, ем проблем со батеријата ем со полнењето временски фаст чарџер пола саат за Тесла, слаба аутономија бате ;)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.242
Поени од реакции
21.580
Pak Bil Gejc kriv. Bijons smeni ploca na repeat ti e, ovaa e lanskata verzija.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
... тестовите биле одобрени само за ИТНА примена и сега ќе се повлечат од употреба- повели образложи ја реченицава,
Шо не ти е јасно тука?

....ха ха ха, кое оправдување сега ќе биде анализата побрзо, па брзите тестови се 10 или 15 минути да се добие резултат, што може да биде побрзо обојување на лакмус хартија?
Менуваат еден вид на PCR тест со друг кој побрзо ја завршува работата. Каде гледаш брз тест во муабетов?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Не ми одговори на прашањето.

Итна употреба бидејќи не може да се чека 5 години за 10% подобар резултат од тестот.

Не е иста смртноста со грип, не споредувај.

Ти си ептен скарана со логиката
...не можеш да примениш тест со метод што самиот изумител на методот ПЦР укажал дека истиот е САМО за експериментално испитување, а не да се дијагностицира КОВИД19 и тука завршуваме со приказната со точни резултати само за коронавирус со тој тест кој токму поради тоа не се одобрени како другите класични тестови туку само за ИТНА употреба, можеби претпоставка, но не и точност!
...јас не сум скарана со логиката, напротив истата ми работи хиперактивно!
Pak Bil Gejc kriv. Bijons smeni ploca na repeat ti e, ovaa e lanskata verzija.
...ај баш ќе побарам, ...,,,да сменам плоча,,?
јас човеков прв пат го спомнав поврзано со купување лабораторија за тестирање, ако тебе ти е нормално со негова професија да се интересира за медицина тешка работа посебно за ,,брзи тестови,, лабораторија, само ако не е на повидок нов бизнис што ќе му донесат куп пари, затоа се оградив реков ,,потчув,, ама ќе проверам покасно...
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.242
Поени од реакции
21.580
...не можеш да примениш тест со метод што самиот изумител на методот ПЦР укажал дека истиот е САМО за експериментално испитување, а не да се дијагностицира КОВИД19 и тука завршуваме со приказната со точни резултати само за коронавирус со тој тест кој токму поради тоа не се одобрени како другите класични тестови туку само за ИТНА употреба, можеби претпоставка, но не и точност!
...јас не сум скарана со логиката, напротив истата ми работи хиперактивно!

...ај баш ќе побарам, ...,,,да сменам плоча,,?
јас човеков прв пат го спомнав поврзано со купување лабораторија за тестирање, ако тебе ти е нормално со негова професија да се интересира за медицина тешка работа посебно за ,,брзи тестови,, лабораторија, само ако не е на повидок нов бизнис што ќе му донесат куп пари, затоа се оградив реков ,,потчув,, ама ќе проверам покасно...
Zamisli, lugje so pari kupuvaat firmi za da napravat uste povekje pari. Neverovatno. Ama mora da se spomne deka e Bil Gejc toa e triggerot vo slucajov.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
...не можеш да примениш тест со метод што самиот изумител на методот ПЦР укажал дека истиот е САМО за експериментално испитување, а не да се дијагностицира КОВИД19 и тука завршуваме со приказната со точни резултати само за коронавирус со тој тест кој токму поради тоа не се одобрени како другите класични тестови туку само за ИТНА употреба, можеби претпоставка, но не и точност!
...јас не сум скарана со логиката, напротив истата ми работи хиперактивно!
Историјата памети доста познати научници кои имаат дадено изјави кои се побиени со тек на време. Жива материја е тоа, не е на кажување.

Така и со ПЦР тестовите, некој(некои најверојатно) нашол начин да биде методот конзистентен и релевантен.



Оф-топик колку за демонстрација. Слободно прогуглај кој бил типот.
I can state flatly that heavier than air flying machines are impossible.

I have not the smallest molecule of faith in aerial navigation other than ballooning, or of the expectation of good results from any of the trials we heard of. So you will understand that I would not care to be a member of the Aeronautical Society.

— Lord Kelvin
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
... не ми се пишува со вас тука серозно, само се ,,кезите,, ми пристигнува само нотификации, како во градинка да сум со посебна група на деца ти се трудиш да им објасниш тие се смеат неконтролирано!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.657
Поени од реакции
8.577

Kajgana Shop

На врв Bottom