Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:


Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
Jas od septemvri go koe
Ќе може ли да бидете поконкретни? Што после пола година ? Откако ќе кажеш адреса толку ли се чека ?
Јас другата недела ќе одам до Битола да си кажам адреса (приватна. Не Леге)
Дали е исто чекањето без разлика дали ќе си на Леге или друга адреса ?
Uste nemas pasos
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.174
А за тоа дали процедурата е убрзана, доволно збори фактот дека луѓе што биле на интервју во април 2019 се' уште се на финална, по две години и три месеци од интервју.
Ајде, ајде, напиши уште по некој офтопик како процедурата е закочена, како бугарите не се фер и слични бисери, најверојатно ќе помогнат во забрзување на нештата. (y)
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ајде, ајде, напиши уште по некој офтопик како процедурата е закочена, како бугарите не се фер и слични бисери, најверојатно ќе помогнат во забрзување на нештата. (y)
Најголем офтопик на форумов си ти брат. Од 100 постови кои ги имаш пишано, во 95 % од нив се караш со одреден член и ги малтретираш и останатите. Претходникот твој пост во кој ми посочи дека "хејтам" не е офтопик? Како тој помага на членовите, какви корисни информации им дава?

Ситуацијата со тебе е - ја гледа реската во окото на брат му, а не си ја гледа гредата во сопственото око.

Крај краева, ова не е твој приватен форум и не ги поставуваш ти овде правилата. Кој си па ти овде за секојдневно од позиција на некаква супериорност прозиваш луѓе како дежурен полицаец?

Се извинувам на останатите членови што ни криви ни должни мораат да читаат глупости. Луѓе, простете. Не сум човек што тупи ама овој тип веќе крајно почна да иритира и не успеав да се воздржам да реплицирам кога веќе ме прозива.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.174
Ова Бугариве се страшна работа... Пред некој ден гледавме термин за закажување на интервју за другарка ми, прв слободен термин беше на 22 август 2022 г. Сега отвараме пак, прв слободен термин има за неколку месеци порано, на 28 јануари 2022. г. Ако отвориме наредната недела, може ќе има термин и за ноември 2021. Сите одат нанапред, само овие се враќаат наназад со датуми за интервју. Лудило...
Ова според тебе не е офтопик и многу помага за целисходноста и целта на темата, така?
Добро, извини ко така што „те прозвав“.
Седи 1.
 
Член од
21 август 2019
Мислења
22
Поени од реакции
61
General - covek stvarno pretera, idi leci kompleksi na drugo mesto I ne zamaraj ovde. Preku glava si mi dojden so tvojte postovi I objasnuvanja kao ti se znaes a drugive se simnati od planina. Daj kuliraj malku ako znaes I mozes da pomognes napravi go toa kratko i jasno a ne da pisuvas oftopik po cela strana. Site sme ovde so edna cel I nema potreba od pravenje pametni.
Pozdrav
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
General - covek stvarno pretera, idi leci kompleksi na drugo mesto I ne zamaraj ovde. Preku glava si mi dojden so tvojte postovi I objasnuvanja kao ti se znaes a drugive se simnati od planina. Daj kuliraj malku ako znaes I mozes da pomognes napravi go toa kratko i jasno a ne da pisuvas oftopik po cela strana. Site sme ovde so edna cel I nema potreba od pravenje pametni.
Pozdrav
Puta dva x2 se slagam.

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Најголем офтопик на форумов си ти брат. Од 100 постови кои ги имаш пишано, во 95 % од нив се караш со одреден член и ги малтретираш и останатите. Претходникот твој пост во кој ми посочи дека "хејтам" не е офтопик? Како тој помага на членовите, какви корисни информации им дава?

Ситуацијата со тебе е - ја гледа реската во окото на брат му, а не си ја гледа гредата во сопственото око.

Крај краева, ова не е твој приватен форум и не ги поставуваш ти овде правилата. Кој си па ти овде за секојдневно од позиција на некаква супериорност прозиваш луѓе како дежурен полицаец?

Се извинувам на останатите членови што ни криви ни должни мораат да читаат глупости. Луѓе, простете. Не сум човек што тупи ама овој тип веќе крајно почна да иритира и не успеав да се воздржам да реплицирам кога веќе ме прозива.
Mesto da dramatizirash i da naglasuvash nekoi poimi so golemi bukvi,demek kaza neso opasno,a nie treba da se voodushevuvame na seto ova,kao ti demek se najde prva i ke go mu kazesh kaj mu e mestoto na @general fati se za nekoja seriozna rabota u biblioteka i tamu pravi se pametna.bidi korisna na forumot a ne gi pumpaj lugjeto so negativnosti,i onaka se site na kraj so nervite od cekanjeto.treba da bidesh blagodarna sto ti davaat drzavjanstvo a ne da gi pljukash bugarite,lebot sekako preku nivna zasluga ke idesh da go pecalish,a ne deka neso si WOW pa samo tebe ke ti dadat pasos.i drugo ako imash saglam posrednik netreba so prst da mrdnesh,a kamo li pa da gi zamarash tuka site.ako redovno pratish ke procitash deka terminite sto bea zakazani za podignuvanje ukazi gi izbrishaa i dadoa novi,isto i za se drugo.ajt sea brkaj rabota u biblioteka.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Дали треба преведен и легализиран извод при вадење на ЕГН , или изводот е само за аплицирање за пасош. Благодарам
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.174
Дали треба преведен и легализиран извод при вадење на ЕГН , или изводот е само за аплицирање за пасош. Благодарам
Сите изводи треба да ти се преведени и легализирани, не штедете на такви работи.
15 еур по извод е.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.174
Za EGN neli treba kopija od takov izvod?
За ЕГН треба копија од указот и легализирана венчаница, а за указ подигање треба легализирани изводи од родени и венчани.
Во секој случај треба да се легализирани.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Сите изводи треба да ти се преведени и легализирани, не штедете на такви работи.
15 еур по извод е.
Не е за парите, туку дали да барам некој преведувач онлајн да му го пратам па кога ќе одам по указот готов да биде, или пак ако не треба за ЕГН, тогаш да го оставам.
Автоматски споено мислење:

За ЕГН треба копија од указот и легализирана венчаница, а за указ подигање треба легализирани изводи од родени и венчани.
Во секој случај треба да се легализирани.
За указ не треба извод
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.174
Не е за парите, туку дали да барам некој преведувач онлајн да му го пратам па кога ќе одам по указот готов да биде, или пак ако не треба за ЕГН, тогаш да го оставам.
Автоматски споено мислење:


За указ не треба извод
Барај, ама мора да ти биде легализирано и на нотар.

Тука Марин објаснуваше во близина на МП каде има тоа да завршиш работа, само барај го на google maps местото (најди маил контакт) за да ти биде во близина кога подигнуваш, да не шпраташ низ Софија многу.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Не е за парите, туку дали да барам некој преведувач онлајн да му го пратам па кога ќе одам по указот готов да биде, или пак ако не треба за ЕГН, тогаш да го оставам.
Автоматски споено мислење:


За указ не треба извод
Za egn ti treba preveden izvod i kopija .. vo policija ti ja zimaat kopijata , a originalot ti ostanuva na tebe .. eve ti preveduvac ovlasten blizu mp..pred da vlezes po ukaz ostaj si izvodot da ti go prevedat , zimas ukaz ,pa izvod i si teras u opstina
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom