Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.194
Што може да се подобри сем ова што е направено до сега. Се остранато би чинело грдни пари и не би вредело.


8цм стиропор на ѕидови , цоклето ставиле 5 цм стиродур исто така и на симсот е затворено и баџите со по 2 цм стиродур.
Нови пвц прозори 4 сезони стакло ама 2 стакла имаат. Многу чудно беше мајсторите малтене ме убедуваа по телефон дете не ставај 3 стакла се криви рамката после 5 години што ти ја знам ја и ги послушав ама сеа излегува дека се иам заебано јако цената беше минорна разлика.... за 2 и 3 стакла
Каратаван искован горе со 10 цм камена волна плус има тервол 5 цм позади гипсот кога е правено.
Следно договорив мајстори за плочата на долниот спрат да се изолира звучно и топлотно. Предложија да се нареди 5 цм камена волна и под неа гипс со 2 цм простор за да има застоен воздух така нешто, може тресам глупости ама не се разбирам најдобро.

Ова е се што е направено до сега освен тоа со плочата ама следна недела почнуваат.
Ti voglavno osnovna izolacija si postavil.
I kolku da prefineto da dopolnuvas izolacija,sekogas nema da bidi perfektno,i mozes da dobies uste 10%,a mozi da te kosta mnogu pari, sto za uslovi vo Makedonija se ne tolku vazni.
Vazno osnovna izolacija imas i si go izoliral bazno objektot,a toa e sosema dovolno.
So zdravje da si sedis.
Za zagrevanje,prvo zastani,razmisli,informiraj se tocno,pa posle investiraj.
Ke se najdi resenie,a idealno nema nikogas i nigde.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Одлично! Ти веќе најголемиот дел си го завршил!
Дали подобрувањава беа направени пред зимово(иако беше благо) за да се почувствува/измери разлика?
Па вака изолацијата се правеше некаде април/мај мината година јас не бев тука. Сега сум на гости дома :D на 40 степени надвор на долниот спрат е 29 степени мак температура горе дека е поткровје е 31.1 највисоко што имам видено.

Приметив дека климите мн добро модулираат за разлика од претходно без изолација. Последен пат пред 2 год бев дојден и има ст едно кај братов ов соба дува турбо пример и гаси компресор на вентилатор работи сега со изолацијава нема гаснење воопшто си дува нонстоп како што треба и одржува.

Последна сметка за струја ни е 1800 денари 305 кв струја сме потрошиле дома живеат 5 луѓе. За зимото 12,5 кубика дрва беа моиве вчудовидени.

Сум задоволен посебно од звучна изолација се смени мн. Ми дава впечаток дека е подобра изолацијава за зимо отколку лето.
Пример ќе се угрее куќава дека стиропорот тешко дише внатре ако не отвориш прозор мн ја држи темп. Надвор може да е 28 внатре со пц упален ода е 29. Не бега топлината. Имам другар стави стаклена волна од надвор мн подобро дише куќата ама мислам 35 е м2 за разлика од 17 со стиропоров.

Ме јаде бедот сеа за 2 стакла место 3 ама јбга тоа е :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Па вака изолацијата се правеше некаде април/мај мината година јас не бев тука. Сега сум на гости дома :D на 40 степени надвор на долниот спрат е 29 степени мак температура горе дека е поткровје е 31.1 највисоко што имам видено.

Приметив дека климите мн добро модулираат за разлика од претходно без изолација. Последен пат пред 2 год бев дојден и има ст едно кај братов ов соба дува турбо пример и гаси компресор на вентилатор работи сега со изолацијава нема гаснење воопшто си дува нонстоп како што треба и одржува.

Последна сметка за струја ни е 1800 денари 305 кв струја сме потрошиле дома живеат 5 луѓе. За зимото 12,5 кубика дрва беа моиве вчудовидени.

Сум задоволен посебно од звучна изолација се смени мн. Ми дава впечаток дека е подобра изолацијава за зимо отколку лето.
Пример ќе се угрее куќава дека стиропорот тешко дише внатре ако не отвориш прозор мн ја држи темп. Надвор може да е 28 внатре со пц упален ода е 29. Не бега топлината. Имам другар стави стаклена волна од надвор мн подобро дише куќата ама мислам 35 е м2 за разлика од 17 со стиропоров.

Ме јаде бедот сеа за 2 стакла место 3 ама јбга тоа е :D
Ич да не се секираш за стаклата! Многу е битен квалитетот на самата изработка, ако е добра... е добра! Оти стварно има многу примери за прозори кои не дихтуваат, се криват, се замаглуваат и што ти уште не.
И уште една работа. Стаклена/камена волна се става на ѕидови кои веќе дишат, значи на гас-бетонски блокови, а не на керамички! Ако другар ти ставил таква изолација на блок-цигла не направил ништо подобро освен што фрлил повеќе пари ;)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ич да не се секираш за стаклата! Многу е битен квалитетот на самата изработка, ако е добра... е добра! Оти стварно има многу примери за прозори кои не дихтуваат, се криват, се замаглуваат и што ти уште не.
И уште една работа. Стаклена/камена волна се става на ѕидови кои веќе дишат, значи на гас-бетонски блокови, а не на керамички! Ако другар ти ставил таква изолација на блок-цигла не направил ништо подобро освен што фрлил повеќе пари ;)
Правеше нова куќа, верувам дека се гас-бетонски. Таму уствари видов како правилно се прави куќа. Проектантската куќа беа познаници наши, на секоја трунка бетон имаше ставено изолација секаде каде што имаше гол бетон беше изолирано со стиродур да нема никад топлотен мост како што кажуваа, ни објаснија за сите пари како на 5 годишни деца за изолација. Под кошулицата меѓу спратовите имаше 10 цм градитен стиропор со подно греење комбинирано. Поткровјето со полуретанска пена прскано беше, кога се надува тоа се чудевме што се дешава :D како квасец што расне така и ова.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Правеше нова куќа, верувам дека се гас-бетонски. Таму уствари видов како правилно се прави куќа. Проектантската куќа беа познаници наши, на секоја трунка бетон имаше ставено изолација секаде каде што имаше гол бетон беше изолирано со стиродур да нема никад топлотен мост како што кажуваа, ни објаснија за сите пари како на 5 годишни деца за изолација. Под кошулицата меѓу спратовите имаше 10 цм градитен стиропор со подно греење комбинирано. Поткровјето со полуретанска пена прскано беше, кога се надува тоа се чудевме што се дешава :D како квасец што расне така и ова.
Баш ми е мило што ете си имал прилика да видиш од прва рака како се прави и како треба и зошто! Тоа е непроценливо искуство!

Само последниов дел за полиуретанската изолација не ми се допадна. Знам дека е веќе стандард на Запад, ама... исто имам прочитано/слушнато дека со години потоа таа си испушта гасови (of gasing) кои меѓу другото се и канцерогени.
Инаку таа како што ќе задихтува, ништо друго! А и коефициентот на изолација и е бар 50% од стиропор и преку 100% од камена волна.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ми дава впечаток дека е подобра изолацијава за зимо отколку лето.
И јас имам таков впечаток а мислам дека имаме слична изолација.

Кај мене е 8цм стиропор на надворешни ѕидови, 10цм тавански тервол + стиродур на подот ( не знам која дебелина ), па летово на највисоките температури, во југозападна соба највисока температура со отворен прозор сум забележал 27c.

Кај другите со изолација, како е кај вас температурата внатре во овие жешки денови ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.194
И јас имам таков впечаток а мислам дека имаме слична изолација.

Кај мене е 8цм стиропор на надворешни ѕидови, 10цм тавански тервол + стиродур на подот ( не знам која дебелина ), па летово на највисоките температури, во југозападна соба највисока температура со отворен прозор сум забележал 27c.

Кај другите со изолација, како е кај вас температурата внатре во овие жешки денови ?
Izolacija ista kako kaj tebe.
Gorniot spraat ne go ladam,niti gream,vo letogoni sprat ne odi poveke od 32c otvaram navecer prozori luftiram.
Dolni sprat poladen,do 28 ako ne ladam,a ladam na 25-26 kolku da ja odzemam vlaznosta po 2 sat na evtinata preku denot i ja isklucuvam klimata.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Izolacija ista kako kaj tebe.
Gorniot spraat ne go ladam,niti gream,vo letogoni sprat ne odi poveke od 32c otvaram navecer prozori luftiram.
Dolni sprat poladen,do 28 ako ne ladam,a ladam na 25-26 kolku da ja odzemam vlaznosta po 2 sat na evtinata preku denot i ja isklucuvam klimata.
Истите резултатите ги имаме скоро сите 3ца. Роднина се усели во стан на мегакустик над гри салонот таа зграда не се живее без клима летово и кај него. Зимо нема гајле со мултисплитот си е топло убаво. Веројатно е претопло да може да има големо влијание изолацијата и да е 25 внатре нема шанси мислам без да пуштиш клима.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.194
Vo Skopje Nezavisno dali Stan ili kuka Letno vreme ne moze bez klima.
E bago sega nemoze.;)
Sinkir pred da se rodis ti vo Skopje imalo klimi.
Najdovme zajdovme.
Sinkir togas so izolacija gi praele stanojte.
Se snaogaa nekako lugeto.
A za segasno vreme i vo Bitola ne mozis bez klima,ama ako nemas ke mozis.
Sinkir jas pred 11g imav klima.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
E bago sega nemoze.;)
Sinkir pred da se rodis ti vo Skopje imalo klimi.
Najdovme zajdovme.
Sinkir togas so izolacija gi praele stanojte.
Se snaogaa nekako lugeto.
A za segasno vreme i vo Bitola ne mozis bez klima,ama ako nemas ke mozis.
Sinkir jas pred 11g imav klima.
Пред да има клима имаше вентилатори. А знам дека и ги ставале чаршафите во фрижидер пред да легнат за колку толку да заспијат на ладни фротири и чаршави. А пред да имаат струја или фрижидери купувале коцки лед од пивара и им го носеле на запрежни коли.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
E bago sega nemoze.;)
Sinkir pred da se rodis ti vo Skopje imalo klimi.
Najdovme zajdovme.
Sinkir togas so izolacija gi praele stanojte.
Se snaogaa nekako lugeto.
A za segasno vreme i vo Bitola ne mozis bez klima,ama ako nemas ke mozis.
Sinkir jas pred 11g imav klima.
Klimite postajat 40 i kusur godini onie prozorskite

No kaj nas vo Mk kako i sekogas so mizerni plati retko koj mozel na vremeto da si dozvoli pred 30 godini prozorska klima znam kaj mene na ulica imase 2-ca koj imaa prozorski Sloboda Cacak klimi


Site drugi koj nemavme pari za prozorski klimi pred 30 godini se ladevme so pomos na plafonski luster ventilator
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Klimite postajat 40 i kusur godini onie prozorskite

No kaj nas vo Mk kako i sekogas so mizerni plati retko koj mozel na vremeto da si dozvoli pred 30 godini prozorska klima znam kaj mene na ulica imase 2-ca koj imaa prozorski Sloboda Cacak klimi


Site drugi koj nemavme pari za prozorski klimi pred 30 godini se ladevme so pomos na plafonski luster ventilator
A ovaj plafonskiot luster sto modulacija imase?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom