Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2021
Мислења
16
Поени од реакции
5
MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5B 5,5kw predlog od filipinec
ACP-12CH35AERI R32
ACP-12CH35AERI R32 so jonizator i greaci predlog od naravno covek koj raboti so vivax


Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA)/MOX230- moe mislenje

Postorot e 25.6m2 tocno izmeriv do milimetar
obijena PVC vrata od balkon znaci onoj del kaj tegnele malce zakriven i od tuka ima nekoja lufta ali i ne e strasna
dole podrum
UTRE idam u kupuvam....
POMOS za potrosnjata grejna sezona i sezona na ladenje...spored performansite na ovie tri klimi....
znaci spored nivnite karekteristiki..ona so DEFROSTOVI izgleda zavisi od srekjata..FALA ODNAPRED...od utre nema zamaranje
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Пријателче едно, задоволен од гри версати 3ка. Летово ставил изолација 5ка стиропор , прозори пвц, земал кредитче и ставиле версати 3ка 16кв мислам 200м2 со фенкојлери. Многу задоволен по негово кажување, греено е 180м2 сметките не биле повеќе од 2200 за цела куќа за греење. Цела инвестија била +/- 7 илјади евра.

Дали за 100м2 покровје е доволно 8kw единица ?
Стиропор 8цм
Прозори нови пвц

Ајде момци од грии тимот совет давајте? @Strelec
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Пријателче едно, задоволен од гри версати 3ка. Летово ставил изолација 5ка стиропор , прозори пвц, земал кредитче и ставиле версати 3ка 16кв мислам 200м2 со фенкојлери. Многу задоволен по негово кажување, греено е 180м2 сметките не биле повеќе од 2200 за цела куќа за греење. Цела инвестија била +/- 7 илјади евра.

Дали за 100м2 покровје е доволно 8kw единица ?
Стиропор 8цм
Прозори нови пвц

Ајде момци од грии тимот совет давајте? @Strelec
Ова 2200 сметка за Мај месец му била?!
:rolleyes:
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ова 2200 сметка за Мај месец му била?!
:rolleyes:
Декемвриска сметка 2200 било само греењето, негови зборови. Додека бев во мк викнав едни дечки кои што работат со митсу (EnergiMap) за 200 м2 куќа ми понуди 6700 евра Зубадан +400 работна рака да ја наместат + 13/14 фенкојлери и 4 радијатори за вциња преку 12 к евра и повеќе беше инвестицијата.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Декемвриска сметка 2200 било само греењето, негови зборови. Додека бев во мк викнав едни дечки кои што работат со митсу (EnergiMap) за 200 м2 куќа ми понуди 6700 евра Зубадан +400 работна рака да ја наместат + 13/14 фенкојлери и 4 радијатори за вциња преку 12 к евра и повеќе беше инвестицијата.
Епа види си сам дали ќе ти дојде 2200 и тебе, пошо 13/14 фенкојлери по 50w у лер ти се 600-700W без ич да работи ТП ;)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Епа види си сам дали ќе ти дојде 2200 и тебе, пошо 13/14 фенкојлери по 50w у лер ти се 600-700W без ич да работи ТП ;)
Моментално трошат 13/15 кубика дрва годишно за греењ со парно на дрва просек 48к за дрва годишно даваат. Кај се клими летово не ги гаснат 3 клими. Не знам што е паметно ме замисли пријателов со версативо 3ка. Со дрва замарање има има многу сами да цепат дигаат стареат и они више. Дали е стварно најисплатливо топлинска пумпа?

@PticaSelica колку би трошеле одприлика ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Овде има продавачи на Грее кои плукаат по се живо и диво што не е Грее. Во почетокот се правеа на мутави па комплетно ги разоткрија и по ИП адреси. Проблем е што климите им се катастрофа и со лажни спецификации. Дури на тестовите кои сами си ги постираа како на пример кај финските тестови, самите се покажа дека не се способни да го испорачаат декларираното и си пукаа во нога.

Има и голем дел на незадоволни купувачи кои еднаш купиле Грее клима па биле незадоволни, па сервисот се криел, па уште арогантно им се однесувале на купувачите. Има голем број на споделени примери овде на форумов. На крајот кога веќе сите аргументи им се побиени, започнуваат да забегуваат, пробуваат да ја дефокусираат темата, за на крајот да го извадат купувачот крив дека не си го изолирал просторот, дека живеел во шупа и сл.


Седи, кец. Ти и прашањето не си го разбрал.
Класично правење мутав. Кај виде 4,2???? И на која температура станува бивалентна???


Седи, уште еден кец.
Отвори било кој енергетски пасош за било кој простор ќе видиш дека цело време имаш некакви добитоци. Дури и пристуството на луѓе во просторот ти е добиток и генерално го сметаат ако се сеќавам добро 20W/h по лице.


Седи, уште еден кец. Загреј го столчето и свести се, како што оди ќе ја повторуваш годинава.
Како не постои тест кога самиот кажуваш дека има тест.
А целата суштина на тестот е во текстот кој не си го подвлекол, дека ТОЛ тестот се спроведува на начин како што би го користел крајниот корисник со цел да се потврди дека некаква специфична софтверска рутина е користена. Што би се рекло дека нема мамење.

Еве ти една домашна за денес.
Ако во ладна зона има PdesignH од 5KW и на -15 треба да даде 82% од тие 5KW што доаѓаат 5*0,82=4,1KW зошто има backup од 1,4KW?
Дали има -15 Амберот испорачува 4,1KW???
На која температура Амберот станува бивалентен???


Дечко ти ја падна годината. Стрелец има поправен до вечер.
Ti si samo za Knauf glupi presmetki, ZA DRUGO SI PONAVLJAC... nema spas za tebe, ke si ostanes nepismen.
Автоматски споено мислење:

MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5B 5,5kw predlog od filipinec
ACP-12CH35AERI R32

ACP-12CH35AERI R32 so jonizator i greaci predlog od naravno covek koj raboti so vivax


Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA)/MOX230- moe mislenje

Postorot e 25.6m2 tocno izmeriv do milimetar
obijena PVC vrata od balkon znaci onoj del kaj tegnele malce zakriven i od tuka ima nekoja lufta ali i ne e strasna
dole podrum
UTRE idam u kupuvam....
POMOS za potrosnjata grejna sezona i sezona na ladenje...spored performansite na ovie tri klimi....
znaci spored nivnite karekteristiki..ona so DEFROSTOVI izgleda zavisi od srekjata..FALA ODNAPRED...od utre nema zamaranje
Muse Eco
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Моментално трошат 13/15 кубика дрва годишно за греењ со парно на дрва просек 48к за дрва годишно даваат. Кај се клими летово не ги гаснат 3 клими. Не знам што е паметно ме замисли пријателов со версативо 3ка. Со дрва замарање има има многу сами да цепат дигаат стареат и они више. Дали е стварно најисплатливо топлинска пумпа?

@PticaSelica колку би трошеле одприлика ?
Кој би можел да знае...
Од парно на дрва треба да е поефтино, ама колку?!
Мое мислење(потенцирам "мое") е дека не треба испод 200€ сметка за струја да плаќа! Тоа за декември/јануар и само за греење.
Е сега и луѓето со парно не го пукаат 24/7 секој ден. Така е и со дрвата, ама и со останатите извори.
Ако некој ти каже дека работи неизгаснато во 180-200м2 и плаќа испод 200€ тогаш да знаеш дека лаже!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Пријателче едно, задоволен од гри версати 3ка. Летово ставил изолација 5ка стиропор , прозори пвц, земал кредитче и ставиле версати 3ка 16кв мислам 200м2 со фенкојлери. Многу задоволен по негово кажување, греено е 180м2 сметките не биле повеќе од 2200 за цела куќа за греење. Цела инвестија била +/- 7 илјади евра.

Дали за 100м2 покровје е доволно 8kw единица ?
Стиропор 8цм
Прозори нови пвц

Ајде момци од грии тимот совет давајте? @Strelec
Kolku fenkojleri planiras? Radijatori? Podno dali imas?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.937
so ne.cinat sega gree.?
Ne cinat 2 grejni sezoni maka macam so TST Lomo ( rebrendiran Gree ) so on-off ciklusi suvi defrosti nikakva modulacija na Greenje

MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5B 5,5kw predlog od filipinec
ACP-12CH35AERI R32

ACP-12CH35AERI R32 so jonizator i greaci predlog od naravno covek koj raboti so vivax


Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA)/MOX230- moe mislenje

Postorot e 25.6m2 tocno izmeriv do milimetar
obijena PVC vrata od balkon znaci onoj del kaj tegnele malce zakriven i od tuka ima nekoja lufta ali i ne e strasna
dole podrum
UTRE idam u kupuvam....
POMOS za potrosnjata grejna sezona i sezona na ladenje...spored performansite na ovie tri klimi....
znaci spored nivnite karekteristiki..ona so DEFROSTOVI izgleda zavisi od srekjata..FALA ODNAPRED...od utre nema zamaranje
Vivax Aeri 3.5 kw
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Kolku fenkojleri planiras? Radijatori? Podno dali imas?
Иницијално 100м2 ќе се врзат 7 фенкојлера и 2 радијатора за вц.
Автоматски споено мислење:

Кој би можел да знае...
Од парно на дрва треба да е поефтино, ама колку?!
Мое мислење(потенцирам "мое") е дека не треба испод 200€ сметка за струја да плаќа! Тоа за декември/јануар и само за греење.
Е сега и луѓето со парно не го пукаат 24/7 секој ден. Така е и со дрвата, ама и со останатите извори.
Ако некој ти каже дека работи неизгаснато во 180-200м2 и плаќа испод 200€ тогаш да знаеш дека лаже!
Ако доаѓа 200 евра сметка ноември дек јан и фев така ќе дое повеќе од дрвата за цела куќа..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Декемвриска сметка 2200 било само греењето, негови зборови. Додека бев во мк викнав едни дечки кои што работат со митсу (EnergiMap) за 200 м2 куќа ми понуди 6700 евра Зубадан +400 работна рака да ја наместат + 13/14 фенкојлери и 4 радијатори за вциња преку 12 к евра и повеќе беше инвестицијата.
Ова 2.200 сметка во декември за греени 180м2 е стварно тешко за верување.
Да се распрашаш поубаво, да не дошла помала ради префаќања и ненавремено читање струјомер.
Па во Јануар да дошло 12.200 :)

За пред 2 години кога беше и поевтина струјата, знам пример со ТП Мицу Зубадан 14kw греени одлично изолирани 300м2 во Прилеп од кои 1/3 или 100м2 се тавански канцеларии и се регулирани со термостати да греат од 09-17ч на 24С а после тоа и во викенди да одржуваат 18С.
Другите 2 спрата 24/7 ставени на 24С....
Дополнително тајмерски регулации на ТП да крева температура на вода на максимум во евтина тарифа (наутро од 5-7ч и на пладне од 14-16ч)
Највисоката сметка што платиле била нешто над 12.000, мислам за Јануар 2019 беше информацијава кога се распрашував.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ова 2.200 сметка во декември за греени 180м2 е стварно тешко за верување.
Да се распрашаш поубаво, да не дошла помала ради префаќања и ненавремено читање струјомер.
Па во Јануар да дошло 12.200 :)

За пред 2 години кога беше и поевтина струјата, знам пример со ТП Мицу Зубадан 14kw греени одлично изолирани 300м2 во Прилеп од кои 1/3 или 100м2 се тавански канцеларии и се регулирани со термостати да греат од 09-17ч на 24С а после тоа и во викенди да одржуваат 18С.
Другите 2 спрата 24/7 ставени на 24С....
Дополнително тајмерски регулации на ТП да крева температура на вода на максимум во евтина тарифа (наутро од 5-7ч и на пладне од 14-16ч)
Највисоката сметка што платиле била нешто над 12.000, мислам за Јануар 2019 беше информацијава кога се распрашував.
Што се подразбира под одлично изолиран објект и добро изолиран објект ? не можам да разграничам кај нас со кого и да зборам во мк сите се фалат дека им се предобро изолирани куќите.

Најжалното кај е нас што прескапо плаќаме греење. За 70м2 плаќам 20 долари гас месечно за цела година во ова спаѓа и топла вода..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Иницијално 100м2 ќе се врзат 7 фенкојлера и 2 радијатора за вц.
Автоматски споено мислење:



Ако доаѓа 200 евра сметка ноември дек јан и фев така ќе дое повеќе од дрвата за цела куќа..
Jas bi odel so 12kw Versati 3, imas dosta fenkojleri.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom