Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
хахах грефчиња ожалостени...
И видеото излага од мојот ексел.... како ќе куцнам јас во екселот така во видеото температурите растат и опаѓаат... магија :D

Туку... прифатете го двајцата попустот што ви го понудија... 20% попуст на Мицу LN не се добива лесно деновиве!
Па да видите што е чудо од клима и да ја фрлите тоа Амберката што троши као термо печка.
Ti da ti zakazam svadba da pravis so LN, za zena da si ja zemes.... Hahahaha
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
Vivax, Gree, Tesla, Vox, Aux, Toshiba, Hisense, toa mi se nude nis Neptun,Setec,Riversoft dajte predlog od tie modeli koja e najdobra najizdrzliva i bi zagrevaka prosto do 55m2
Od site tie ovaa e najdobra za tie 55m2 na linkov podolu
Taa ke ti zavrsi rabota
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Od site tie ovaa e najdobra za tie 55m2 na linkov podolu
Taa ke ti zavrsi rabota
Tuuu 82.000 namalenaod 94990... dva kredita da zemat familijarno :)
Amber12 Nordic, greska na Gree sto ja vodat kako 12ka so prosecni 4200 barem 16ka mozele da ja reklamiraat inaku e cista 18ka
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Абе ко оние контактине имисии насабале во 7 сте се знаете за VM,Clouds,Linux ... уште малце ќе почните Нукреарна Физика да делите памет.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
Japan 24 e ustvari 18.....18 nema ni twin, zatoa 24 nudis za 50m2 a se reklamira do 80m2 za naivni
Toshiba Suzumi 18 ima tvin 13cm3,a Toshiba Suzumi 24 ima 15cm3 zafatnina na Twin compresor,a za kvalitet i modulacija,stedlivost vopsto da ne zboruvame.Nema prostor za muabet.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Vivax, Gree, Tesla, Vox, Aux, Toshiba, Hisense, toa mi se nude nis Neptun,Setec,Riversoft dajte predlog od tie modeli koja e najdobra najizdrzliva i bi zagrevaka prosto do 55m2
Od ovie Toshiba e najdobra marka, ama bitno treba da izberes soodveten model za tvoite potrebi.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Абе кај е @Alen123 да одговори која е појака на греење... Амбер12ка или Хансол12ка...
Пошо Стрелец како и минатио пат кога прашав за истово и сега пак почна да млати нешто со документацијата за ЕЕР од Мицубишито...
Еве ги уште еднаш сликите... многу назад останаа а Ален го нема цел ден и не стаса да одговори... па да го потсетам дека го чекам... да не заборавил...

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Toshiba Suzumi 18 ima tvin 13cm3,a Toshiba Suzumi 24 ima 15cm3 zafatnina na Twin compresor,a za kvalitet i modulacija,stedlivost vopsto da ne zboruvame.Nema prostor za muabet.
Amber12 ima 12,3ccm3 kompresor i toa Zubadan dvostepen so dva EEV...cista 18ka i na -30
Suzumi na koja temperatura stanuva Bivalentna? -7 :D
Автоматски споено мислење:

Абе кај е @Alen123 да одговори која е појака на греење... Амбер12ка или Хансол12ка...
Пошо Стрелец како и минатио пат кога прашав за истово и сега пак почна да млати нешто со документацијата за ЕЕР од Мицубишито...
Еве ги уште еднаш сликите... многу назад останаа а Ален го нема цел ден и не стаса да одговори... па да го потсетам дека го чекам... да не заборавил...
Ja ke ti odgovoram....tocen e ERP dokumentot....4.2 na test -15 se bara za Pdesignh 5.
Takov test nema tvojata LN , TOL test nema vrska i nema procedura za Tol test, toa ne pokazuva prosek i ne se testira 3 saata, za Tdesignh -10 ne se pravi test na -15
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
2.195
Amber12 ima 12,3ccm3 kompresor i toa Zubadan dvostepen so dva EEV...cista 18ka i na -30
Suzumi na koja temperatura stanuva Bivalentna? -7 :D
Kinezot ne mi e vazen kolku dava ,mnogu povazno mi e kolku zema.I kvarcnata na rabota so tri greaci ima bivalentna na -7 dava 3kw ama i zema 3kw,taka za toa bivalentna ne znam,znam samo da citam Eurovent,a za Amber 12 eurvent njema,pa mozi dava ,ama i baaagi kako sto slusam i zema.
Jas i porano kazav mojata toso Suzumi16 stara 11 god,ne ja davam za nov amber.
Sigurno si e sigurno.
Taka da tie bi va lentni temperaturi na kinezi ,ne gi zemam zdravo za gotovo.
I mojata Toshiba Suzumi16 ima 3,36kw na -7,ama vo prostor 40m2 so toplotni zagubi od 3,5kw vo Bitola,taa uspesno go greese preku -22c,a temperaturata ambientalna ni pola stepen ne padna od 23c.
Znaci greela i nad 4kw,pa taka toa ne mi e bivalentna.
Jas se povikuvam na korisnicko iskustvo.
Toshiba Suzumi ima skriena neevidentirana rezervna mok.
I na Zlate od Prilep Mitsibushi ima 3,6 na -7 pa gledame deka dava mnogu poveke.
Japanci se vo prasanje,ne igracki.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.476
Поени од реакции
3.822
Au ovde nisto novo poslednive 6-7 meseci....cccc kako ne vi se stemni se od istite muabeti.....olku da si gi merevte koga ovoj zajko kukurajko ja isprodade drzavava ohoo imase br1 da bideme,ne gledate kolku e cenava..uste malce da prodolzi vaka .za.2-3god,luksuz ke bidi greejne/ladejne na inverter...ovie idioti za nekoja godina ke nacukaat 10/5denari kw/h
 

Attachments

Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Abe od kaj go uvezivte ova greenje i dogrevanje,i koja e definicijata za greenje a koja za dogrevanje.Hm!!!:cuc::vrtioci:
Grijanje je kad su konstantne potrebe za toplotom a dogrijavanje je kad imaš toplotne dobitke tokom dana pa samo nadopunjuješ razliku...
Шта се тиче @Alen123 ... или не знае да одговори, или не смее.... или двете
Daj Zlate mani me šuplje , vruće je..
Хеј хеј.... сними ај баш да видиме?!?!

Еве јас мојата MitsuLN35 пред некој ден ја снимав на +33С после пладне.
Пресметката вика EER-от се движи од 4.5 кога трга појако со 250w до 8 кога модулира со ~100w
Прегледај го приврзокот 301367

Jbg Zlate ne mogu da ne pitam opet , pa gdje si uspio da potrošiš one silne kilowat sate ?
2000+ kwh , slaba izolacija , propuh prozori i radi s 100w... Kod tebe sve naopako..
Da nije 100kwh otišlo na klimu. A ostatak na termo peć ?
Ален го нема цел ден
Gdje gori Zlate :pijanco:
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.006
Au ovde nisto novo poslednive 6-7 meseci....cccc kako ne vi se stemni se od istite muabeti.....olku da si gi merevte koga ovoj zajko kukurajko ja isprodade drzavava ohoo imase br1 da bideme,ne gledate kolku e cenava..uste malce da prodolzi vaka .za.2-3god,luksuz ke bidi greejne/ladejne na inverter...ovie idioti za nekoja godina ke nacukaat 10/5denari kw/h
Лебот го вадат, затоа така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom