Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031

Толку од проектот на Пандев
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.972

Толку од проектот на Пандев
Проектот на Пандев со младинските школи е готов кога сезоната собра се најдобро од играчи во трета лига за да заврши пред Беласица, од тогаш нема произведено ниту еден асален играч од неговата младинска школа, но тој си знае.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Проектот на Пандев со младинските школи е готов кога сезоната собра се најдобро од играчи во трета лига за да заврши пред Беласица, од тогаш нема произведено ниту еден асален играч од неговата младинска школа, но тој си знае.
Мене некако ми изгледа дека срање е генерација 2002, (пред тоа един асален играч шо го произвела Академија Пандев е Јани Атанасов), освен Работнички шо ги изве Станковски и Тошевски другото е просек во 2002 и натака, ни Шкендија не изваде добар играч нити пак Вардар па и останатите клубови во оваа генерација.
А со вакви засилувања Академија Пандев веројатно се надеваат дека можи да нападнат место за европа наредна сезона.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
kakva evropa, po CVto toa se otepani fudbaleri. edniot doaga od 4. italijanska liga, drug od nekoja gradska brazilska liga. drugite na brzina ne gi ni najdov.

sekogas se potrebni i poiskusni i prilicno kvalitetni fudbaleri, pa verojatno deka mu se skapi makedonskite kako markoski, radeski, manev itn. koi lapaat po iljadnici evra mesecno sega se nadeva za pomalku da soberi stranci. no ovie kako sto napisav se mnogu somnitelni.

najgolemiot problem na pandev e sto vlozuva samo pari, a rabotata mu ja vrsat ljuge koi ocigledno ne se dovolno kadarni. ama pandev vinata sekako ja bara na drugo mesto, nikako da mu tekne greskata da ja bara kaj ljugeto koi gi zaposlil.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Со ефтин отпад од странство се уништува иднината на Македонскиот фудбал.Истото се случува во Бугарија години наназад каде што речиси сите клубови таму дури и во втора лига носат куп неквалитетни странци коишто го земаат местото на младите играчи и истите стагнираат со својот развој па подоцна тоа се одразува и на репрезентација и на се.Еве Бугарија ви е жив пример тие 15 години немаат извадено добар играч.Така да и овие во Академија ќе го земаат местото на нашите деца а нема да подигнат на квалитет.Според мене сите странци што бисе носеле во нашите клубови трба да се класа подобри од другите првотимци.Инаку Академијаја напуштија скоро сите добри играчи така да пак ќе се борат за опстанок.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Секогаш е така. Поголем дел од странците кои ги носат немаат квалитет. Веќе кога носат странци барем нека донесат некој кој би можел да го подигне квалитетот, како на екипата така и на лигата.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Со ефтин отпад од странство се уништува иднината на Македонскиот фудбал.Истото се случува во Бугарија години наназад каде што речиси сите клубови таму дури и во втора лига носат куп неквалитетни странци коишто го земаат местото на младите играчи и истите стагнираат со својот развој па подоцна тоа се одразува и на репрезентација и на се.Еве Бугарија ви е жив пример тие 15 години немаат извадено добар играч.Така да и овие во Академија ќе го земаат местото на нашите деца а нема да подигнат на квалитет.Според мене сите странци што бисе носеле во нашите клубови трба да се класа подобри од другите првотимци.Инаку Академијаја напуштија скоро сите добри играчи така да пак ќе се борат за опстанок.
uste eden problem e sto vo sporedba so nivniot kvalitet duri se mnogu skapi. kaj klubovite so malku povise pari poslednite godini imase fudbaleri od bugarija i srbija koi pecalea 3.000-4.000 mesecno, a bea ne level na nasi koi pecalat 800-1.200. a imas i totalni anonimci koi dobivaat 1.500, a se na rang na vtoroligaski fudbaler.

za zal menagerite koi nosat takvi igraci kaj nas sekogas naogaat ovci za strizenje. sekoja godina najdobar primer se novite prvoligasi koi za domasni solidni igraci ne sakaat da odvojat povise od 1.000-1.200, a za stranci so neproveren kvalitet so 5 minuti odigrani vo vukojebistan ili 6. germanska liga ke odvojat 1.500 samo deka se stranci.

Секогаш е така. Поголем дел од странците кои ги носат немаат квалитет. Веќе кога носат странци барем нека донесат некој кој би можел да го подигне квалитетот, како на екипата така и на лигата.
veruvaj deka se uste znaat da gi prelazat samo so highlights na youtube i proben trening (od koj nema ni tolku lesno da izvadat zaklucok deka edno e na trening, drugo na seriozna utakmica), i toa koga se vo prasanje anonimci (aj da e nekoj so solidno CV pa da go zemis na proba kolku da se uveris deka ne e celosno padnat). od poslednite nedeli poznavam slucaevi kade sto nasi prvoligasi nosat fudbaleri bez voopsto da dobile snimki od celi natprevari. im prakaat samo video od 5 minuti so highlights od slaba liga i ovie gi nosat na pripremi, a posle ni nema vreme za da probaat drugi. toa e nesto totalno neseriozno za denesno vreme, vo sekoja vujojebina ili ke razgledaat natprevari preku scouting portali kako wyscout ili ako nemaat account na takvi portali baraat da ima pratis snimki od celi natprevari (ili link od izvor). nasive duri i da ima videa na internet gi mrzi da vlozat 3-4 saata za da gledaat nekolku utakmici.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Мура реално можеби нема звучни имиња и немаат некој квалитет, ама секоја чест за тренерот кој одлично ги подготвува на тактички план. И во Марибор кога беше тренер одличен беше. Ме изненади изјавата на Бејтулаи кога рече дека очекува да стигнат и до групната фаза. Мура не е противник кој треба да биде проблем за екипа која има цел да игра во групна фаза. Ама мислам дека оваа Шкендија нема квалитет ниту нив да ги помине.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.553
Поени од реакции
21.577
Tamu sigurno nema da imaat sreka kako sinoka i ke gi dobieme. Jbg, promasen penal, 8 suta vo ramkite na gol. Nejkese

Oni dobija penal od glupa situacija


Sent from my iPhone using Tapatalk
Гледав на стрим па слаб квалитет имаше снимката ама тоа за Шкендија немаше ни п од пенал. Тоа што имаа 8 шута во рамките на гол беше затоа што на секоја акција шутираа вон шеснаесетник. Бесарт Ибраими имаше сам 4-5 шута. Мура на почеток второ имаше чиста шанса за 0:2. Слабо изиграа Шкендија, особено при креирање напади, не знам како би дале два гола во Словенија освен на индивидуален квалитет.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.075
Поени од реакции
11.064
Ништо не играше Шкендија, НИШТО.
Нула идеја.
Шутевите беа надвор од 16. Имаше непостоечки пенал, шут 1 вс 1 со голманот околу 55-60та минутаа и последните 2 минути неколку опасни шута под пречката.

бтв ја немав гледано Шкендија одамна. Само овде по форумов читам како се пуваат најаки сме ау мау.
Што беше она вчера од навивачите? Дремат сите, и само малце радост дека пенал и тоа е тоа. НУЛА.
Искрено од Победа децана даа ги соберам подобри се.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.995
Поени од реакции
17.899
Ништо не играше Шкендија, НИШТО.
Нула идеја.
Шутевите беа надвор од 16. Имаше непостоечки пенал, шут 1 вс 1 со голманот околу 55-60та минутаа и последните 2 минути неколку опасни шута под пречката.

бтв ја немав гледано Шкендија одамна. Само овде по форумов читам како се пуваат најаки сме ау мау.
Што беше она вчера од навивачите? Дремат сите, и само малце радост дека пенал и тоа е тоа. НУЛА.
Искрено од Победа децана даа ги соберам подобри се.
Епа не играа со Вардар, ќе видиш како се навива и радува на секој корнер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom