Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Pa da se pofalam na finlana od deneska int bitola 18 avgust 2020. Vnesen vo sistem 01.02.2021 . Smenet status 06.06.2021 preku roditel i brat


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Бадијала некни беше офтопик и кукаше, ако ништо друго барем останатите статуси ги менуваат редовно, со финална ебаа работа иако требаше да ја откочат месецов - многу луѓе се натрупаа на тој статус.

Сепак мислам дека ти релативно малку ќе си финална пошто кај да е ќе откочат.

Со среќа!


Задолжителна сега трае само 5 месеци и некој ден... Браво. А ние од 2019, кој 18, кој 19 месеци чекавме само на задолжителна, а кај се другите статуси... Никаков ред значи да се нема, крајно фрустрирачки.
Мислам дека ако поплачиш уште малку на темава, секако офтопик, ќе се сменат работите.
Што знам, еве, пробај.

Нема правда (калимеро). :)
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Задолжителна сега трае само 5 месеци и некој ден... Браво. А ние од 2019, кој 18, кој 19 месеци чекавме само на задолжителна, а кај се другите статуси... Никаков ред значи да се нема, крајно фрустрирачки.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Бадијала некни беше офтопик и кукаше, ако ништо друго барем останатите статуси ги менуваат редовно, со финална ебаа работа иако требаше да ја откочат месецов - многу луѓе се натрупаа на тој статус.

Сепак мислам дека ти релативно малку ќе си финална пошто кај да е ќе откочат.

Со среќа!
Ke bide site ke zemat drzavjanstvo samo pozitivno mislenje pozdrav do site so sreka na site

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Zanimljiv mi je momenat da komisija radi samo dopune a da nikog ne prebacuje na polozitelno.
Od kad je formirana tehnicka vlada niko nije presao na polozitelno. Oni kao da ne smeju ili ne zele da nikog prebace na potpis dok se ne formira " prava" vlada.
Ocigledno je da odvajaju predmete i objavljuju samo problematicne predmete tj. dopune.
Mislim da npr ako je neko imao intervju 15.04.2019.i jos mu stoji status finalni a neko ko je imao 23.04.pise dopuna, vrlo je verovatno da je taj 15.04.vec na polozitelno samo nije i zvanicno promenjen status jer da nesto nije u redu pisala bi dopuna vec.
Imam neki utisak da cekaju od nekog zeleno svetlo da ljude prebace na polozitelno a ubedjen sam da je oko 2,3 hiljade predmeta vec spremno da se promeni na polozitelno.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Zanimljiv mi je momenat da komisija radi samo dopune a da nikog ne prebacuje na polozitelno.
Od kad je formirana tehnicka vlada niko nije presao na polozitelno. Oni kao da ne smeju ili ne zele da nikog prebace na potpis dok se ne formira " prava" vlada.
Ocigledno je da odvajaju predmete i objavljuju samo problematicne predmete tj. dopune.
Mislim da npr ako je neko imao intervju 15.04.2019.i jos mu stoji status finalni a neko ko je imao 23.04.pise dopuna, vrlo je verovatno da je taj 15.04.vec na polozitelno samo nije i zvanicno promenjen status jer da nesto nije u redu pisala bi dopuna vec.
Imam neki utisak da cekaju od nekog zeleno svetlo da ljude prebace na polozitelno a ubedjen sam da je oko 2,3 hiljade predmeta vec spremno da se promeni na polozitelno.
Da tocno taka i mene mi izgleda deka stojat rabotite so finalna


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Na 30.12.2020 bev na intervju, sega na 30.06.2021 pominav na finalna. Se nadevam na pobrz razvoj na rabotite. Sakav samo da im dadam nadez na onie od prethodnite godini.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Da se nadevame deka ke ima denes :)
Добредојде офтопикоФ.

Надежта е добра работа, одењето офтопик не е - ама те разбирам, навика. :)

Na 30.12.2020 bev na intervju, sega na 30.06.2021 pominav na finalna. Se nadevam na pobrz razvoj na rabotite. Sakav samo da im dadam nadez na onie od prethodnite godini.
Преку конзулат си или преку Софија?

Ако си преку Софија (пиши во порака број на преписка и година) можеме да те ставиме на списокот од Алтаир за проверка на статуси (доколку сакаш нормално), а доколку си преку Софија број на молба - исто во порака (може да одиш на другиот список од Бибо за промена на статуси - повторно ако сакаш).

Среќно!
 
Член од
7 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dobri ljudi, treba mi mala pomoc...nisam mogao proveravam svoj status za drzavljanstvo i jos korona dosla uhvatilo me nije mi bilo ni do cega i sad kad sam proverio..video sam da sam dobio ovu poruku:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 3 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство, както и документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 4 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредбата. В срок до 25.10.2020 г. следва да отстраните посочените нередовности, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1..
sta mogu da uradim? Hvala
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Dobri ljudi, treba mi mala pomoc...nisam mogao proveravam svoj status za drzavljanstvo i jos korona dosla uhvatilo me nije mi bilo ni do cega i sad kad sam proverio..video sam da sam dobio ovu poruku:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 3 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство, както и документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, с'гласно изискванијата на чл. 4, т. 4 в'в вр. чл. 6, ал. 2 от Наредбата. В срок до 25.10.2020 г. следва да отстраните посочените нередовности, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1..
sta mogu da uradim? Hvala
do 25.10 vo ministerstvoto za pravosudie treba da gi odneses dokumentite vrz baza na koi si dobil proishod (site izvodi/umrenici, prevedeni i legalizirani i dokolku imas potvrda od bugarski klub vo originalna forma).
 
Член од
7 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
do 25.10 vo ministerstvoto za pravosudie treba da gi odneses dokumentite vrz baza na koi si dobil proishod (site izvodi/umrenici, prevedeni i legalizirani i dokolku imas potvrda od bugarski klub vo originalna forma).
ali datum je do 25.10.2020...razumeo sam da moram da im dostavim iz policije i suda da nemam krivicnu prijavu
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Дали удостоверение подигнато преку амбасада, потпишано на 31.1.2020 е валидно за продолжување на постапката за вадење на матичен број и пасош или мора повторно да се вади ново удостоверение од Софија според новиот закон?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
ali datum je do 25.10.2020...razumeo sam da moram da im dostavim iz policije i suda da nemam krivicnu prijavu
Да, ти бараат потврда за неосудуваност... изгледа немаш доставено или е загубена, Софија или др град си бил со престој кога поднесуваше бидејќи ти бараат од Бугарија да е издадено, не од др држава.
Види ги исто и членовите од законот кои се тука цитирани и без разлика на датумот однеси документи.

Доколку не ти признаваат ништо (заради датумот... ако можеш едитирај го чисто за да влезиш на врата - а таму кај службениците ќе видиш што ќе ти кажат), погледни и денови за прием кај заменик министерот и оди таму (ова нека ти е крајна опција, досега никој не се има обидено и нема споделено искуство тука на форумот).
Имаш на овој пост објаснето и има формулар за тој дел.

 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Zanimljiv mi je momenat da komisija radi samo dopune a da nikog ne prebacuje na polozitelno.
Od kad je formirana tehnicka vlada niko nije presao na polozitelno. Oni kao da ne smeju ili ne zele da nikog prebace na potpis dok se ne formira " prava" vlada.
Ocigledno je da odvajaju predmete i objavljuju samo problematicne predmete tj. dopune.
Mislim da npr ako je neko imao intervju 15.04.2019.i jos mu stoji status finalni a neko ko je imao 23.04.pise dopuna, vrlo je verovatno da je taj 15.04.vec na polozitelno samo nije i zvanicno promenjen status jer da nesto nije u redu pisala bi dopuna vec.
Imam neki utisak da cekaju od nekog zeleno svetlo da ljude prebace na polozitelno a ubedjen sam da je oko 2,3 hiljade predmeta vec spremno da se promeni na polozitelno.
Автоматски споено мислење:

Ja sam intervju 15.04.2019 zamrznulo se svaki dan proveravam i nista.Gubim moral pozz.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom