Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Da tie dokumeti gi baraat vrz koja osnova sum dobil proishod imam rok do 5.10
Ne si gi odnel vo ministerstvo za pravosudie, pri zakazuvanje na intervju, ne si gi odnel i koga si pravel intervju. Tuku samo koga si podnesuval za proishod vo DABC. Ti trebaat istite dokumenti sto si gi odnel prv pat vo DABC za podnesuvanje za proishod. Najverojatno izvodi so koj se povrzuvas so predok, od tebe, tatko, dedo.... + potvrda od bugarsko zdruzenie. Vidi sto dokumenti si odnel pri podnesuvanje vo DABC i istite gi odnesi vo MP,vo original, prevedeni, zavereni na bugarski notar. Potvrda od zdruzenie pobaraj da ti izdadat uste eden primer, no vo original, so pecat potpis, ne kopirana na kopir i ne treba da ti naplatat za toa. I na mene mi dadoa od zdruzenie samo eden primer, pa vo pravosudie odnesov kopirana na kopir crno-belo, gi zedoa i nisto ne kazaa dokumentite, ama se setiv na vreme deka e potrebno vo original da se dokumentite. Izvadiv potvrda od zdruzenieto i ja nosev povtorno vo pravosudie da ja stavat so drugite dokumenti. Tamu vo MP na lice mesto popolnuvas molba za podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti, so broj na prepiska, broj na molba, ime, prezime.... Toa e. Ako odis preku "posrednik", vrzi mu dva-tri samara i oteraj go u kurac....i da ti vrati parite. :sakasuste:
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
18
Ne si gi odnel vo ministerstvo za pravosudie, pri zakazuvanje na intervju, ne si gi odnel i koga si pravel intervju. Tuku samo koga si podnesuval za proishod vo DABC. Ti trebaat istite dokumenti sto si gi odnel prv pat vo DABC za podnesuvanje za proishod. Najverojatno izvodi so koj se povrzuvas so predok, od tebe, tatko, dedo.... + potvrda od bugarsko zdruzenie. Vidi sto dokumenti si odnel pri podnesuvanje vo DABC i istite gi odnesi vo MP,vo original, prevedeni, zavereni na bugarski notar.
Dva pati gi nosev toa sum sigure ednas vo DABC i posle uste ednas gi vadev site izvodi i od bugarski klub nanovo koga zakazuvav intervju. Koga bev na intervju devojkata sto me ispituvase ja izvadi mojata akta i vnatre stoeja mojite dokumentni sto sum gi predaval i tocno se sekavam deka gi vidov i izvodite vnatre i site drugi dokumenti. E sega zosto treba pak da gi nosam ne mi e jasno ne e problem parite tuku izgubenoto vreme
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Dva pati gi nosev toa sum sigure ednas vo DABC i posle uste ednas gi vadev site izvodi i od bugarski klub nanovo koga zakazuvav intervju. Koga bev na intervju devojkata sto me ispituvase ja izvadi mojata akta i vnatre stoeja mojite dokumentni sto sum gi predaval i tocno se sekavam deka gi vidov i izvodite vnatre i site drugi dokumenti. E sega zosto treba pak da gi nosam ne mi e jasno ne e problem parite tuku izgubenoto vreme
Kopiraj go statusot i stavi go ovde ili napravi screenshot da vidime sto pisuva. Sigurno nesto ne e vo red, prevod, kopija ili so bilo....kako i da e treba pa da gi odneses site, oti ke te odbijat.

Procitaj i ova, dopolniv na mojot komentar:
"Potvrda od zdruzenie pobaraj da ti izdadat uste eden primer, no vo original, so pecat potpis, ne kopirana na kopir i ne treba da ti naplatat za toa. I na mene mi dadoa od zdruzenie samo eden primer, pa vo pravosudie odnesov kopirana na kopir crno-belo, gi zedoa i nisto ne kazaa dokumentite, ama se setiv na vreme deka e potrebno vo original da se dokumentite. Izvadiv potvrda od zdruzenieto i ja nosev povtorno vo pravosudie da ja stavat so drugite dokumenti. Tamu vo MP na lice mesto popolnuvas molba za podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti, so broj na prepiska, broj na molba, ime, prezime.... Toa e. Ako odis preku "posrednik", vrzi mu dva-tri samara i oteraj go u kurac....i da ti vrati parite. "
Автоматски споено мислење:

Kopiraj go statusot i stavi go ovde ili napravi screenshot da vidime sto pisuva. Sigurno nesto ne e vo red, prevod, kopija ili so bilo....kako i da e treba pa da gi odneses site, oti ke te odbijat.

Procitaj i ova, dopolniv na mojot komentar:
"Potvrda od zdruzenie pobaraj da ti izdadat uste eden primer, no vo original, so pecat potpis, ne kopirana na kopir i ne treba da ti naplatat za toa. I na mene mi dadoa od zdruzenie samo eden primer, pa vo pravosudie odnesov kopirana na kopir crno-belo, gi zedoa i nisto ne kazaa dokumentite, ama se setiv na vreme deka e potrebno vo original da se dokumentite. Izvadiv potvrda od zdruzenieto i ja nosev povtorno vo pravosudie da ja stavat so drugite dokumenti. Tamu vo MP na lice mesto popolnuvas molba za podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti, so broj na prepiska, broj na molba, ime, prezime.... Toa e. Ako odis preku "posrednik", vrzi mu dva-tri samara i oteraj go u kurac....i da ti vrati parite. "
Nisto ne e sigurno veke, i da te pustat od finalna na polozitelno, ako nesto ne e vo red, moze da te odbie viceprezidentot. Zatoa sredi si gi ubavo i nosi, ne cekaj posleden den. Jas sum na polozitelna, ama dodeka ne vidam deka sum vklucen vo ukaz, sekoj den ke e so nervozi... 'bah mu mamkata. Dodeka ne ti potpisat ukaz ne si zavrsil so procedurata.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво на сите

Дали знаете зошто на повеќето им е зелено, а мене ми е со црвено?
Посредникот рече да не се секирам ама јас пак да ве прашам?
И колку време треба на оваа фаза до указ? received_493096105114889.jpeg
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Здраво на сите

Дали знаете зошто на повеќето им е зелено, а мене ми е со црвено?
Посредникот рече да не се секирам ама јас пак да ве прашам?
И колку време треба на оваа фаза до указ?Прегледај го приврзокот 300667
CRVENO!!!???? :eek::eek::eek::eek::eek::eek: Tava e strasna rabota.... gotova si, kraj, smak sveta, nema ukaz...itn :sneaky: Barem izvrti poslednite 30-40 strani dodeka pies kafe, procitaj i ke najdes so ti treba. :sneaky:
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
Ako moze nekoj da pise za granica vo bugarija koj test treba da se ima da se pomine pcr ili antigen i dali e vazno od sk ili moze od bilo koj grad jas sum od kumanovo i dali moze vo kumano da se izvadi testot ke se priznae na granica
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Здраво на сите

Дали знаете зошто на повеќето им е зелено, а мене ми е со црвено?
Посредникот рече да не се секирам ама јас пак да ве прашам?
И колку време треба на оваа фаза до указ?Прегледај го приврзокот 300667
Nema nikakvo znacenje bojata, vazna e sodrzinata deka se pominati skoro site proverki.
Koga go dobi ovoj status i koga bese na intervju ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
3
Nema nikakvo znacenje bojata, vazna e sodrzinata deka se pominati skoro site proverki.
Koga go dobi ovoj status i koga bese na intervju ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Го приметив во март, сигурно е повеќе време вака. На интервју бев 2018 година
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ako moze nekoj da pise za granica vo bugarija koj test treba da se ima da se pomine pcr ili antigen i dali e vazno od sk ili moze od bilo koj grad jas sum od kumanovo i dali moze vo kumano da se izvadi testot ke se priznae na granica
So antigen pominuvas, poeftinko e
Автоматски споено мислење:

Го приметив во март, сигурно е повеќе време вака. На интервју бев 2018 година
Ne bojata od koga ti e crvena. Napisi tocno data koga si bila na intervju, koga na finalna i koga ti se smeni statusot vo ovaa sto ti pisuva sega, t.e. Polozitelno....cekas da ti potpisat ukaz, i ke ti napise nekoj odprilika koga moze da ocekuvas da si vklucena vo ukaz.... iako sega i toa "odprilika" e sirok poim so ovie zastoi so izbori, korona i se i sesto. Napisi tocni podatoci i ke ti kazeme do kaj si so procedurata. Pozdrav.

P.S.
i ne mu se sekiraj ic za crvenata boja, taka e kaj site...porano bese tekstot vo zelena boja, pred polovina godina nekade smenija vo crvena.;)
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
So antigen pominuvas, poeftinko e
Автоматски споено мислење:


Ne bojata od koga ti e crvena. Napisi tocno data koga si bila na intervju, koga na finalna i koga ti se smeni statusot vo ovaa sto ti pisuva sega, t.e. Polozitelno....cekas da ti potpisat ukaz, i ke ti napise nekoj odprilika koga moze da ocekuvas da si vklucena vo ukaz.... iako sega i toa "odprilika" e sirok poim so ovie zastoi so izbori, korona i se i sesto. Napisi tocni podatoci i ke ti kazeme do kaj si so procedurata. Pozdrav.

P.S.
i ne mu se sekiraj ic za crvenata boja, taka e kaj site...porano bese tekstot vo zelena boja, pred polovina godina nekade smenija vo crvena.;)
A dali mora vo skopie da se pravi antigen test ili moze kade sakav dali gi priznavat od kumanovo tie sto imst takov antigen test fala mn
 

Kajgana Shop

На врв Bottom