Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Друже, јас работев како инженер за 250 евра месечно, и на сонце од 45 степени и на камен ладно од -10, па не сум се заебавал да доцнам кај клиент или да му се искурчам оти јас заработувам малку.
Платата ќе си ја бараш кај газдата, ако не ти дава и сметаш дека треба да бидеш подобро платен си бараш друга работа.

Угостителство е место каде што јас како клиент идам да искулирам, а не да ми го кренеш притисокот оти си бил малку платен.

Дури и за бакшиш сум против, тоа се навеа од Америчките филмови каде навистина се платени на минималец и е како правило дека ти мора да оставиш бакшиш.
Не знам како е во Охрид ама во Скопје имам другари што како келнери имаат од 25-35 000 плата, тоа е далеку од мала плата за оваа индустрија.


Епа ќе плачат после оти дури и со ПЦР тест секој порадо ќе отиде во Грција отколку кај нив.
Па ти ако си работел како инженер за 250 евра си се бодел 100%, и сакам да ми пратиш број од дилеро сакам да видам колку квалитетно е срањето.

Да речиш како практикант си земал 250 евра ќе те сватам, ама работиш како инженер за тие пари значи YOU HAVE NO SELF-WORTH/VALUE и ако е океј тоа според тебе, треба да се преиспиташ.

Никаде не спомнав дека на муштеријата би му се однесувал како некој недоветен, сум немал потреба од тоа.
Услугата е еквивалентно добра како платата.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ако сакаш да те служат врвни келнери, ќе заминеш на одмор пример Дубаи, Монако и ќе си седнеш таму во ресторан и ќе добиеш услуга од 5 ѕвезди.

А келнер кој е платен 200/250 евра месечно дека ќе те служи како господин, мало морген синкото :pos: :pos: :pos:
На местата што ги посочив, ме служеа врвни келнери, и не, не беше тоа Дубаи :)
п.с. Инаку, најврвна услуга во Кенија имаше :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.942
Па ти ако си работел како инженер за 250 евра си се бодел 100%, и сакам да ми пратиш број од дилеро сакам да видам колку квалитетно е срањето.

Да речиш како практикант си земал 250 евра ќе те сватам, ама работиш како инженер за тие пари значи YOU HAVE NO SELF-WORTH/VALUE и ако е океј тоа според тебе, треба да се преиспиташ.

Никаде не спомнав дека на муштеријата би му се однесувал како некој недоветен, сум немал потреба од тоа.
Услугата е еквивалентно добра како платата.
Не сакам да ја тераме оф топик, али атер поради дилерот: 2013та година, практиканството беше 3 месеци гага, првата плата 250 евра, не го дочекав првото покачување на 300 евра оти сменив професија и се намочав на 5 години ебавање со физики/математики (додипломски и мастер). За жал и денес во градежен сектор платите не се далеку подобри, почетни плати се околу 300 евра, после 2-3 години 400-500 евра на градилиште, после 4-5 години искуство на автопат земаш 500-700 евра (12 часови во работнички чевли на секакви услови и голтање прашина + одговорност поголема од сите келнери во Охрид (еден мост ако го заебиш кошта колку сите кафичи заедно)).

Пак ќе ти повторам, лечење на комплекси дома, кон муштеријата треба да се однесуваш како што доликува оти и тие пари ги земаш од него + никој не ти е должен да го вадиш од такт ако ти не си задоволен од твојата плата.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Не сакам да ја тераме оф топик, али атер поради дилерот: 2013та година, практиканството беше 3 месеци гага, првата плата 250 евра, не го дочекав првото покачување на 300 евра оти сменив професија и се намочав на 5 години ебавање со физики/математики (додипломски и мастер). За жал и денес во градежен сектор платите не се далеку подобри, почетни плати се околу 300 евра, после 2-3 години 400-500 евра на градилиште, после 4-5 години искуство на автопат земаш 500-700 евра (12 часови во работнички чевли на секакви услови и голтање прашина + одговорност поголема од сите келнери во Охрид (еден мост ако го заебиш кошта колку сите кафичи заедно)).

Пак ќе ти повторам, лечење на комплекси дома, кон муштеријата треба да се однесуваш како што доликува оти и тие пари ги земаш од него + никој не ти е должен да го вадиш од такт ако ти не си задоволен од твојата плата.
Не работам како келнер, програмер сум сега...

Доколку муштеријата почнеше да лечи комплекси на мене, се случуваше пример пивце на глава да му истурам, да му плукнам малку вкафе или шанкерот ќе го направеше тоа за мене и баш ми беше убаво кога ќе го гледав како го пие кафето некој си арогантен копук што лечи комплекси на вработените.

You give bullshit = you receive bullshit

Никогаш кон никого прв немав почнето кавга/расправија/аргументи, секогаш истиот пристап беше *Повелете*, *Да ви препорачам нешто* . Ако ја почна на дур работата, two can play at that game. Ако си порача најнормално/културно, фала богу не сум некој си дебил да штетам без потреба. Јас ќе си послужев и ќе си бев раат', исто и муштеријата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Vaka po muabetite ispagja deka na ohridskiot turizam mu precat turistite vsusnost. Da nema turisti Ohrid kako turisticko mesto bi bili najubo na svet i vo posiroka vselena.
Автоматски споено мислење:

Не сакам да ја тераме оф топик, али атер поради дилерот: 2013та година, практиканството беше 3 месеци гага, првата плата 250 евра, не го дочекав првото покачување на 300 евра оти сменив професија и се намочав на 5 години ебавање со физики/математики (додипломски и мастер). За жал и денес во градежен сектор платите не се далеку подобри, почетни плати се околу 300 евра, после 2-3 години 400-500 евра на градилиште, после 4-5 години искуство на автопат земаш 500-700 евра (12 часови во работнички чевли на секакви услови и голтање прашина + одговорност поголема од сите келнери во Охрид (еден мост ако го заебиш кошта колку сите кафичи заедно)).

Пак ќе ти повторам, лечење на комплекси дома, кон муштеријата треба да се однесуваш како што доликува оти и тие пари ги земаш од него + никој не ти е должен да го вадиш од такт ако ти не си задоволен од твојата плата.
Pa kelnerite vo film ko ke vlezat. Jas fakultet za to i to zavrsiv, pa neznam so i kako. Mi e gajle sto imas zavrseno, momentalno si usluzen personal i nisto povekje.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Sekogas istio pristap bese so takvi debili sto edinstvena namera koga ke sednea na masa e da se izhivuvaat so vrabotenite.
Ednostavno ne se trpat i ne zhalam ni malku I da se vrati vremeto pak istiot pristap bi go imal so tie so takvite nameri.
No fucks given sry
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Vaka po muabetite ispagja deka na ohridskiot turizam mu precat turistite vsusnost.
Е да, ако може парите на сметка да ги уплатат, и не мора да доаѓаат :D
Автоматски споено мислење:

Доколку муштеријата почнеше да лечи комплекси на мене, се случуваше пример пивце на глава да му истурам
Јас да сум газда ќе те избркам за таква постапка...
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.913
Поени од реакции
9.520
Реално е дека Охриганиве се арогантни малце ама гостиве се уште поголем шлајм(имат едно 30% нормални сум рекол 100 пати.) Гостинот треба да е крал во објектот и кон него да се однесуваш како крал ама се до онај момент кога и тој се однесуват така кога ќе почнит да се однесуват ко говедо нормално е таков третман и да добиет. Јас сум од Струга и не памтам значи не памтам да сум добил лоша услуга Охрид нигде а сум од есен до мај месец редовно таму по 2-3 пати неделно ако не и секој ден на лето одбегавам реално а и немам време. Поголем е проблемот во самите домашни туристи поинакво им е понашањето дома и надвор а то го видов со свои очи исти особи како се однесуваа во објектот кај шо работам а како кога по сплет на околности беа во ист хотел со мене сместени во Албанија молчеа како најголеми пички и се надевам дека нема да поминим низ оној пекол од лани оваа сезона со домашни туристи или земаш литар ракија или 2 диазепами од сабајле и оди смеј се само или си наебал. Седнување на неисчистена маса нема ни да коментирам то е врв на култура на еден гостин во угостителски објект од тука почвит све понатака бон тон непостојт и за одлуките на менаџментот (цени,видови пијалоци,храна итн) крив ви е келнерот. Земајте поработајте пробно јули/август и онака фалет работници и кажете ми кои ви се гледиштата потоа.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
НЕ! Без разлика што работиш и за колку го работиш треба да си професионалец. Јас не сум го натерал да работи како келнер, а уште помалку да работи таму. Ако ти се малку пари, ако не ти е денот поради приватни проблеми и сл. ќе си побараш слободен ден или ќе си го чуваш во себе додека да заврши работно време, муштеријата ти е најмалку крив за тоа што заработуваш малку.

Инаку генерално ова е проблем на македончето и важи за секоја професија, не само за келнерите, не можат да удрат по магарето (газдата), па ајде по самарот (муштеријата).
Автоматски споено мислење:


Ќе дојде време и за ова, како што беше во Грција, данокот на имот ќе биде понизок на првата недвижност и прогресивно се повисок и повисок на секоја следна. Само мора да биде направен законот на семејство, а не на индивидуа оти ќе ги префрлат недвижностите на други членови од семејството и пак нема да платат.

Не разбирам како не плаќаат за влез кога влезовите најчесто се одржуваат од трета страна, ако не платиш Х период ќе ти ја блокираат сметката.
Како тоа така?
И македонските репрезентативци се бават профи со фудбал, никој не ги натерал да го прават тоа, па испаѓаат во група наместо да одат во финале.
Во угостителство кај нас од плата не може физички да се преживее. Тоа што народ преживува е пошто под еден кров живеат две генерации па и више па делат трошоци.
Услугата во никој случај не е лоша генерално, за тие пари е чак и одлична.
Не знам каде тоа на сите на темава ви се погодувале секакви инциденти со келнери и келнерки, мене никоаш не ми се десило такво нешто, за тие пари дури би рекол дека сум генерално задоволен во Охрид.
А ако очекувате келнерки да ви се церекаат, после работен ден со бедна дневница, и скраја било ако келнерката е барем симпатична припуштавање на секаков пијан добиток од Капиштец до Прилеп па чак и Крагујевац, потфаќање за гз и штипкање, тогаш размислете повторно.

Сега друго, неповрзано со ова е систематското уништување на Охрид од страна на локалната урбана мафија и политичарите. Охрид денес е само сенка на некогашниот врв, во југословенските осумдесетти, докле стиже моје сечање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.942
Како тоа така?
И македонските репрезентативци се бават профи со фудбал, никој не ги натерал да го прават тоа, па испаѓаат во група наместо да одат во финале.
Во угостителство кај нас од плата не може физички да се преживее. Тоа што народ преживува е пошто под еден кров живеат две генерации па и више па делат трошоци.
Услугата во никој случај не е лоша генерално, за тие пари е чак и одлична.
Не знам каде тоа на сите на темава ви се погодувале секакви инциденти со келнери и келнерки, мене никоаш не ми се десило такво нешто, за тие пари дури би рекол дека сум генерално задоволен во Охрид.
А ако очекувате келнерки да ви се церекаат, после работен ден со бедна дневница, и скраја било ако келнерката е барем симпатична припуштавање на секаков пијан добиток од Капиштец до Прилеп па чак и Крагујевац, потфаќање за гз и штипкање, тогаш размислете повторно.

Сега друго, неповрзано со ова е систематското уништување на Охрид од страна на локалната урбана мафија и политичарите. Охрид денес е само сенка на некогашниот врв, во југословенските осумдесетти, докле стиже моје сечање.
Никој не бара ништо посебно, туку културен, пристоен однос и да не треба да го бркам пола саат за нарачка (општо за секаде).
Друга работа тоа што сум го нарачал да личи на нешто, ако сакам да пијам помија ќе си земам кафе од кафемат за 10 денари, а не макијато за 80-100.
Еве прочитај ако го прескокна, да добиеш слика со какви бараби го делиш воздухот.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Никој не бара ништо посебно, туку културен, пристоен однос и да не треба да го бркам пола саат за нарачка (општо за секаде).
Друга работа тоа што сум го нарачал да личи на нешто, ако сакам да пијам помија ќе си земам кафе од кафемат за 10 денари, а не макијато за 80-100.
Еве прочитај ако го прескокна, да добиеш слика со какви бараби го делиш воздухот.
Па 99% се пристојни и културни, ако има гужва ќе има чекање, тоа е секаде и секогаш. А тоа што скоро и да нема насмеани и озарени лица тоа е реалноста. Јас не очекувам такво нешто пошто сум реалист.
Келнери и келнерки работа им е да донесат нарачка и подоцна да наплатат и тоа е тоа. Ништо повеќе ништо помалку. Сега ок може има исклучок како погоре што пишуваа некој што плукал во кафето ама тие се пациенти кои ги има во сите професии.

Линкот ме носи на главна страна на форумов, што е финтата?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.942
Па 99% се пристојни и културни, ако има гужва ќе има чекање, тоа е секаде и секогаш. А тоа што скоро и да нема насмеани и озарени лица тоа е реалноста. Јас не очекувам такво нешто пошто сум реалист.
Келнери и келнерки работа им е да донесат нарачка и подоцна да наплатат и тоа е тоа. Ништо повеќе ништо помалку. Сега ок може има исклучок како погоре што пишуваа некој што плукал во кафето ама тие се пациенти кои ги има во сите професии.

Линкот ме носи на главна страна на форумов, што е финтата?
пробај сега, од телефон лошо сум го ископирал.

Overall системот им е лош, сум бил на многу туристички места и најлошите впечатоци ми се од: Охрид и Црна Гора (комбинација на сите заедно: смештај, храна, услуга). Турист не иди кај тебе да го гледаш како душман и да му плукаш во кафето, или за појадок да му чукнеш посебна салама и виршли од 70 денари за килограм.

Али генерално на државно ниво си е проблемот, да знаевме како да работиме немаше да се молиме како питачи да не примат во ЕУ туку на овие мочани 25 713км2 што се останати ќе направевме држава.
80% од планините стојат неискористени за туризам, гледам сега чат-пат по некој од младиве почнува бизнис со „селски туризам“, „планински туризам“, ама сеуште е далеку од потенцијалот (ренташ простор на airbnb/booking, им нудиш локални специјалитети подготвени на традиционален начин, им организираш активности (јавање, 4цикли, велосипедизам, планинарење, параглајдери, кампување и сл.) и ете ти внес на девизи во државата).
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Е да, ако може парите на сметка да ги уплатат, и не мора да доаѓаат :D
Автоматски споено мислење:


Јас да сум газда ќе те избркам за таква постапка...
Ti da mi beshe gazda sam ce si zaminev, chill
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
пробај сега, од телефон лошо сум го ископирал.

Overall системот им е лош, сум бил на многу туристички места и најлошите впечатоци ми се од: Охрид и Црна Гора (комбинација на сите заедно: смештај, храна, услуга). Турист не иди кај тебе да го гледаш како душман и да му плукаш во кафето, или за појадок да му чукнеш посебна салама и виршли од 70 денари за килограм.

Али генерално на државно ниво си е проблемот, да знаевме како да работиме немаше да се молиме како питачи да не примат во ЕУ туку на овие мочани 25 713км2 што се останати ќе направевме држава.
80% од планините стојат неискористени за туризам, гледам сега чат-пат по некој од младиве почнува бизнис со „селски туризам“, „планински туризам“, ама сеуште е далеку од потенцијалот (ренташ простор на airbnb/booking, им нудиш локални специјалитети подготвени на традиционален начин, им организираш активности (јавање, 4цикли, велосипедизам, планинарење, параглајдери, кампување и сл.) и ете ти внес на девизи во државата).
А баш на него и мислев коа напишав пациенти, само ме мрзеше да барам постот, очигледно ликот е пациент и нема што тука, на такви не им е место во угостителство.

Смештајот варира од одличен до катастрофален, тоа со појадокот треба да се укине и онака нема цел.
Како што има добри апартмани така има и подруми со намештај од времето на Тито, миљенце над телевизор ЕИ-НИШ и сијалица од 25 вати заедно со немање топла вода, смрдеа на мувла и влага, глувци роварат по таван ако собата е во поткровје и слично.
Но тоа зависи и од намерата и платежните способности на клиентелата, не може за 400 денари да се очекува нешто посебно.

Иако во крајна линија, мора да има некои стандарди кои ако не се исполнети, да не смее да се издаваат соби, пример секоја соба со нишки телевизор јас би и ставил катанец веднаш, немање бојлер исто, све то иде под мач бато, под мач! Влага и мувла се дно на дното, тоа е здравствен ризик и мора да се третира со сериозни казни. Замисли деца да легнуваат во мемлива соба и да дишат како астматичари после цел ден пошто се наголтале влага.

Но затоа пак има и сериозни луѓе кои вложиле сериозни пари во смештај и нудат све по список, од целодневна топла вода до фри интернет до чисточа и менување на постелнина како во хотел, фер однос со гостите на секој план.

Тоа со рурален туризам е добра и сосема остварлива идеја за која не треба којзнае какви вложувања, јас имав едно време план да направам традиционален cottage кој би се издавал на странци ама живот пише романе па не излезе ништо од тоа, а имав земја во село и све по ред, септичка јама и остало, таман почнав со постамент ме падна судбината :(
20 евра по ден, чисто, фино, внатре све модерно со пристап до мобилен нет, надвор рустично, со бесплатно водење по планински и шумски патеки, посета на неколку извори на вода, неколку цркви, штета, уште ми е мака :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom