ЕУРО 2020 - Група Ц (Холандија, Украина, Австрија, МАКЕДОНИЈА)

Македонија ќе се пласира во нокаут фазата како...?


  • Вкупно гласачи
    162
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2021
Мислења
704
Поени од реакции
1.290
Нашиов коментатор кога ќе имавме шанса не можеше веќе да зборува :pos:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.327
Поени од реакции
6.850
Поентата на 3 стопери е Џани да биде послобиден да иде напред. Тоа што штоперите не можат да го покријат неговото искачање напред е минус на штоперите. Ако не да стаиме двајца бекови што нема да мрднат 30 метри подалеку од гол, па да не можеме ни до половина да дојдеме со топка. Денес плус беше Николов десно, тотално дефанзивен, не мрдна од наша половина, што трњбаше да овозможи Џани да останува понапред. Секоја акција ни идеше од таа страна, едно добри 5-6, можда и више, уфрлања напред имаше Џани, а дали еднаш доби добра топка во таква ситуација. Трајковски се сопнуваше од топка, у второ имаше топ ситуација и само требаше да му пушти топка 5 метри у фор, негде на 35+40 метри, овој не успеа ни да подаде, се сплњтка со топката.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.215
Поени од реакции
56.940
Поентата на 3 стопери е Џани да биде послобиден да иде напред. Тоа што штоперите не можат да го покријат неговото искачање напред е минус на штоперите. Ако не да стаиме двајца бекови што нема да мрднат 30 метри подалеку од гол, па да не можеме ни до половина да дојдеме со топка. Денес плус беше Николов десно, тотално дефанзивен, не мрдна од наша половина, што трњбаше да овозможи Џани да останува понапред. Секоја акција ни идеше од таа страна, едно добри 5-6, можда и више, уфрлања напред имаше Џани, а дали еднаш доби добра топка во таква ситуација. Трајковски се сопнуваше од топка, у второ имаше топ ситуација и само требаше да му пушти топка 5 метри у фор, негде на 35+40 метри, овој не успеа ни да подаде, се сплњтка со топката.
Секоја 3-5-2 формација у дефанзива иде 5-3-2 или ако имаш тактички добро поткован тим може да брани 4-4-2.
Баш обратно, Стефан не е штопер и у таква поставеност ко што викаш ти со Боби, баш Алиоски треба да се спушти на лев бек за да напраат 4ка. Алиоски у секој случај треба да се врати назад за да формира одбрана. Недисциплиниран дефанзивно е Алиоски.

Да, поставеноста на 3-5-2 е да се добијат 10тина метри плус у поставување на нападот ама дефанзивно треба да си се вратат страничните играчи.
Глуп е експериментот со Николов десно, поима нема.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
554
Поени од реакции
1.017
Гледајќи го стартот на Украина уште помали ми се очекувањата дека можеме нешто повеќе против нив. Можеби имаат побавна игра од Австрија ама се дупло поголеми копачи.

Арнаутович е секако сељак ама и Џани не е цвеќе.
Околу нашава игра со Австрија, и изјавите на Пандев после утакмицата и на Мрме суптилно го покажаа она што сите го видовме и коментираме. Мораше малку похрабро да се влезе и да се победи грчот. Средината потфрли многу, одбраната не функционираше, се' на се' лекција која мора да се научи.
Не е дека очекував да ни се случи Грција 2004та ама очекував малку посмела игра.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Тоа е тоа.
Имаше грешки од поединци, па Мрме исто погреши. Лично очекував повеќе од Елмас, одигра под просек. Адеми исто просечен меч одигра. Алиоски една од послабите карики, јако не таргетираа по неговата страна. Потоа со Бејтулаи и Костадинов десно го префрлија тежиштето. Барди одигра солиден меч...сите посериозни транзиции се движеа преку него.
Столе можеше подобро за првиот гол, но каква интервенција направи при ударот на Грегорич со глава:aplauz:

За деби меч како аутсајдери во групава сум задоволен иако ни фалеа некои нијанси за поволен резултат.
Што збориш бе? :pos:
Па сите акции преку Алиоски одеа.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Што збориш бе? :pos:
Па сите акции преку Алиоски одеа.
Дефанзивно мислев, затоа пишав дека не таргетираа по негова страна. Потоа со Бејтулаи и Костадинов десно ни се случи истото.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не ми е јасно зошто преовладува мислење наа форумот дека Украина е пичкин дим репка, по мене далеку поквалитетна од Австрија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.370
Поени од реакции
36.280
После 60 минута, физички ептен паднаа и се влечеа по терен. Не можеа да им парираат физички на Австријциве, они трчаа повеќе и сите дуели лесно ги добиваа. После замените само беа дополнителна грешка што не чинеше примен гол.

Не знам што е работава што физички паѓаме толку многу. Сите горе доле играат во добри лиги и би требало да се спремни. Ваков пад во модерен фудбал е недозволив.

Ама ајде, што е тука е. Идеме да се бориме понатаму.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.370
Поени од реакции
36.280
Не ми е јасно зошто преовладува мислење наа форумот дека Украина е пичкин дим репка, по мене далеку поквалитетна од Австрија.
Објективно Украина е посилна репрезентација од Австрија, али може повеќе да ни “лежат” нас. Вакви физички спремни репрезентации ко Австрија што многу трчаат и играат грубо, не ни одговараат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.655
Не ми е јасно зошто преовладува мислење наа форумот дека Украина е пичкин дим репка, по мене далеку поквалитетна од Австрија.
Оптимисти сме.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
554
Поени од реакции
1.017
Оваа Украина заврши во група пред Португалија, играше 1-1 со Франција, ја тепаше Шпанија. Многу потешко ќе биде против нив отколку ова со Австрија. Еве и Холандија некако ко да ги потценија и очекуваа блицкриг па ладење до крај, ама малку фалеше да губат на полувреме.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.644
Поени од реакции
8.433
Bogami od ova što go gledam do sea site trčaat ko konji. Kondicija do maksimum. Holandjanive bez nekoja ultra zvezda kao nekad, ama site mladi oraat po teren. Ke bide užasno teško i na preostanatite dva natprevara, ama treba da veruvame i da se borime se dodeka ima šansi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom