Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Ne bi trebalo da bude problema da zagreješ tu kvadraturu sa klimom KMTA12.Da li su majstori radili vakumiranje,da li je klima montirana leđa na leđa pa su cevi motane iza spoljne jedinice ili je instalacija po dužini 3 metra ili više.Da li si klimu kupio u Viacom-u ili u nekoj prodavnici?Tebi verovatno ne znači ništa ako ti kažem da znam situacije gde ta klima bez problema greje oko 30m2 izolacija je 5cm stiropora.Pošto si nezadovoljan radom klime traži da ti zamene za LLCE ili LMCE12 one nemaju tako nisku modulaciju na grejanju 250/280w.Ja se nikad nisam nervirao u vezi tehničkih uređaja kojima nisam zadovoljan sve što nije radilo kako treba zamenio sam.Na primer televizor,grafičku kartu,frižider koji slabo hladi podešen na maksimum.Nikad nije bilo problema sa vraćanjem sve korektno mada su to različite prodavnice i proizvođači.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
.Знаеш ли дека овој твој пост ќе отиде на бугарски,српски форум,и таму ќе биде дека во Македонија не се задоволни од јапонски клими.А ги фалат кинеските.Како секта .
Ништо ново од ова на форумов е забрането да се зборува за AERI или Tundra одма се отвараат фолдеро со архива од 2016 и се спамува слики ... а сега сме 2021 има 5та генерација нови од климите :)))))))
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Mislam deka definitivno rabotat trolovi i zimaat nekoj kes za galickive na balkanov, inaku premnogu e simptomaticno, koga gi ubija korisnicive so poplaki dojdoa strancive da branat. Pa ne me zezaj, otvori ali baba imas uste 100 takvi galicki proizvoditeli sto stancaat inverter klimi, imas pregolem izbor. Kaj Japoncite ima okolu 10 seriozni proizvoditeli a ne pak kaj Kinezite, tolkava nacija. Taka da ne sirete samo merketing trikovi i ne nasednuvajte na napadive. Toj sto si ja ima muvata na kapata odma napagja, zatoa sto nema argumenti za da se odbrani.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ne bi trebalo da bude problema da zagreješ tu kvadraturu sa klimom KMTA12.Da li su majstori radili vakumiranje,da li je klima montirana leđa na leđa pa su cevi motane iza spoljne jedinice ili je instalacija po dužini 3 metra ili više.Da li si klimu kupio u Viacom-u ili u nekoj prodavnici?Tebi verovatno ne znači ništa ako ti kažem da znam situacije gde ta klima bez problema greje oko 30m2 izolacija je 5cm stiropora.Pošto si nezadovoljan radom klime traži da ti zamene za LLCE ili LMCE12 one nemaju tako nisku modulaciju na grejanju 250/280w.Ja se nikad nisam nervirao u vezi tehničkih uređaja kojima nisam zadovoljan sve što nije radilo kako treba zamenio sam.Na primer televizor,grafičku kartu,frižider koji slabo hladi podešen na maksimum.Nikad nije bilo problema sa vraćanjem sve korektno mada su to različite prodavnice i proizvođači.
30m2 s 5 cm stiropola već na -5 ima gubitke od cca 2500w , plus ako se ostatak kuće ne grije gubici su još i veći , kmta s pdh od 2 kw , ne moze ni pod razno da bude dovoljna ...
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
30m2 s 5 cm stiropola već na -5 ima gubitke od cca 2500w , plus ako se ostatak kuće ne grije gubici su još i veći , kmta s pdh od 2 kw , ne moze ni pod razno da bude dovoljna ...
Pdh mu e 2.5kw sepak za tolku da mu e ladno sigurno ima nesto i so montazata, ili so prodavnicata od kade sto ja kupil
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Ова е се што треба да знаеме!
Во Африка се продаваат митсуБичи Јапан, а пак кај нас што имаме пристап до оригинал Митсубиши... една банда тролачи го е&е цел форум па и држава дека нивните галички се подобри :facepalm:
Само во земји од Третиот Свет ова може да се случи!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Nitu Vestel nitu TCL tuku Vivax REII ( proizveden vo Haier )


Samo da go sitnam T.S.T ako si za zimanje kazi uste T.S.T e pod garancija
Krs od klima, i Haier pocna da pravi klimi po baranja na OEM.... vkaviltet golema NULA.
Автоматски споено мислење:

Mislam deka definitivno rabotat trolovi i zimaat nekoj kes za galickive na balkanov, inaku premnogu e simptomaticno, koga gi ubija korisnicive so poplaki dojdoa strancive da branat. Pa ne me zezaj, otvori ali baba imas uste 100 takvi galicki proizvoditeli sto stancaat inverter klimi, imas pregolem izbor. Kaj Japoncite ima okolu 10 seriozni proizvoditeli a ne pak kaj Kinezite, tolkava nacija. Taka da ne sirete samo merketing trikovi i ne nasednuvajte na napadive. Toj sto si ja ima muvata na kapata odma napagja, zatoa sto nema argumenti za da se odbrani.
Pogolem trol od tebe nemit.
Nalepnici ne pominuvaat veke t.e. japanki.
Galickive se barem original, ve otepaa nasekade..... a da znaes sto spremaat... ke bide smeski naskoro.
Автоматски споено мислење:

Imal li nekoj podatok koi inverteri kaj nas se so COP nad 4.30?
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Pdh mu e 2.5kw sepak za tolku da mu e ladno sigurno ima nesto i so montazata, ili so prodavnicata od kade sto ja kupil
Jesi odbio backup heater ? Plus Tbiv je na -7 umjesto -10 koliko treba da bude za umjerenu zonu i pri tih -7 daje nekih 2.1kw
Dodaj na to i da se klima testira pri max fan ,(700+m3 ) i dobičeš realnu sliku snage..
Za neke puno bolje izolovane prostore od cca 20m2 može proći..
No onda se postavlja pitanje čemu dati 650-700€ kad mozes da prodješ s 300-350€...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom