Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712
Секојдневно си има вакви видеа. Али овие се тривијални проблеми за нив,побитно е знаме да веат и Пехчево да има двојазичност.
Брее не дај боже да му улеташе некој каур ''од спротива'' ...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.984
Поени од реакции
35.960
А да си националист треба да си албанофоб?
Автоматски споено мислење:
Да си националист треба националните интереси да ти се пред се и истите да ги штитиш од тие што ги загрозуваат.
Во случајов истите се загрозени поприлично од Албанците.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Да си националист треба националните интереси да ти се пред се и истите да ги штитиш од тие што ги загрозуваат.
Во случајов истите се загрозени поприлично од Албанците.
Dali ima povazen nacionalen interes od nacionalniot identitet koj ti go osporuvaat srbite i bugarite a koj istiot nikogas ne go osporuvale albanija i albancite?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.984
Поени од реакции
35.960
Dali ima povazen nacionalen interes od nacionalniot identitetot koj ti go osporuvaat srbite i bugarite a koj istiot nikogas ne go osporuvale albanija i albancite?
Србите и Бугарите може да се сликаат ако имаме единство во државата.
Сите Албански партии го поддржаа референдумот за промена на името и сите Албанци излегоа на истиот (на работа имам 2ца, уште кучињата што не ги однесоа на референдум).
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Србите и Бугарите може да се сликаат ако имаме единство во државата.
Сите Албански партии го поддржаа референдумот за промена на името и сите Албанци излегоа на истиот (на работа имам 2ца, уште кучињата што не ги однесоа на референдум).
Albancite go podrzaa referendumot radi vlez vo NATO e sega zosto prasanjeto na referendumot bese formulirano na takov nacin sto zadirase na makedonskiot identitet I promena na ime albancite ne se krivi za toa.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.226
Поени од реакции
16.751
Dali ima povazen nacionalen interes od nacionalniot identitet koj ti go osporuvaat srbite i bugarite a koj istiot nikogas ne go osporuvale albanija i albancite?
Ова е една од вашите лаги. Албанија, како држава, ја немаше признаено Македонија под уставно име. УЧК во комуникеата не ословуваше како Славомакедонци. На неформално ниво, не врзувате со Србите, чак и со Бугарите, и така и не нарекувате. Од друга страна, можете како сакате да не нарекувате, мене тоа не ми пречи, поголем проблем, односно најголем проблем е вашиот однос и постапки кон нас, на национално ниво, а не Зоки Поки приказни како некој кречел кај Албанците и поминал супер, или пиел чај со нив.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.984
Поени од реакции
35.960
Albancite go podrzaa referendumot radi vlez vo NATO e sega zosto prasanjeto na referendumot bese formulirano na takov nacin sto zadirase na makedonskiot identitet I promena na ime albancite ne se krivi za toa.
Чек сега, ако утре некој ви понуди да влеземе и во ЕУ, а притоа да ни поништат тотално идентитет вие ќе го поддржите оти сте за во ЕУ?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Ова е една од вашите лаги. Албанија, како држава, ја немаше признаено Македонија под уставно име. УЧК во комуникеата не ословуваше како Славомакедонци. На неформално ниво, не врзувате со Србите, чак и со Бугарите, и така и не нарекувате. Од друга страна, можете како сакате да не нарекувате, мене тоа не ми пречи, поголем проблем, односно најголем проблем е вашиот однос и постапки кон нас, на национално ниво, а не Зоки Поки приказни како некој кречел кај Албанците и поминал супер, или пиел чај со нив.
Albanija ja ima priznaeno makedonija pod ustavnoto ime Republika Makedonija, albancite ne go osporuvaat makedonskiot identitet, nee vistina deka albancite ve vrzuvaat so srbite a za bugarite samite bugarofili otvoreno se izjasnuvaat za veke poznati tezi vo vrska so makedonskiot identitet taka da albancite nit plasirale takvi tezi nit gi interesira toa prasanje.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.226
Поени од реакции
16.751
Albanija ja ima priznaeno makedonija pod ustavnoto ime Republika Makedonija, albancite ne go osporuvaat makedonskiot identitet, nee vistina deka albancite ve vrzuvaat so srbite a za bugarite samite bugarofili otvoreno se izjasnuvaat za veke poznati tezi vo vrska so makedonskiot identitet taka da albancite nit plasirale takvi tezi nit gi interesira toa prasanje.

А ти можеш да продужиш по свое, твоја работа.

Како што напишав, на неформално ниво, вие Македонците ги ставате во ист кош со Србите, дури и "шкавел" тоа ви значи, едно те исто, а поретко не нарекувате и Бугари. Не зборуваме за официјална албанска политика, туку за феномен. Од друга страна па Србите ни го признаваат официјално идентитетот, но под маса тераат политика на негирање на истиот, преку спорот со Црквата и ред други работи. Кај и да се свртиш, истите гомна пливаат, и исто и смрдат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.558
Поени од реакции
29.006
Ама ги браните тие кои се и се солидаризирате со нив.
Ne sum zapoznala dosea makedonec, ni mlad a osobeno od postarite generacii sho se solidiziraat so voeni zlostorstva.

Od kaj vas od druga strana UCK spomenici i iminja na skoli po teroristi kolku sakas.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.960
Ne sum zapoznala dosea makedonec, ni mlad a osobeno od postarite generacii sho se solidiziraat so voeni zlostorstva.

Od kaj vas od druga strana UCK spomenici i iminja na skoli po teroristi kolku sakas.
Осуден злосторник го пречекавте како национален херој.
ПС. Ама барем не се бавел со политика...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.333
Поени од реакции
81.591
Говново е Албанец и ве трола.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.558
Поени од реакции
29.006
Осуден злосторник го пречекавте како национален херој.
ПС. Ама барем не се бавел со политика...
Zboruvas za Brat Ljube sho e u koalicija so Ali Ahmeti, LOL
 

Kajgana Shop

На врв Bottom