Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Dechki da ve prasham dali ima nekoj sluchaj kako mojot, potpishan ukaz na 12.02.2020 i ushte drzavjanstvoto ne e stasano vo Sk vo ambasada..toa se 3 ipol meseci veke chekanje o_O
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dechki da ve prasham dali ima nekoj sluchaj kako mojot, potpishan ukaz na 12.02.2020 i ushte drzavjanstvoto ne e stasano vo Sk vo ambasada..toa se 3 ipol meseci veke chekanje o_O
Slicen problem imase i @Mood no vekje zavrsi rabota si go zema drzavjanstvoto pisi mu kje ti objasni detalno
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Isto cekase I @TinaGjo bez nekoj den 6mes zvoniv preed nekoj den mi rekoa krajot na mesecot podignato e od 26.11
Pa ke gi sledam I oviee od Dekemvri clenovi I'ma 15.16.18 mozebi zaedno ke stasaat Nadez...
Така е син ми исто се изначека..беше од 03.ноември преку Битола. Сега го има веќе пасошот земено и во вторник 25ти конечнооо доаѓа кај мене во Германија да живеее. После скоро 5 години агонија и чекање, конечно пак ќе сме заедно. Само трпение. Ќе си дочекате сите да си земете пасош во рака.
Автоматски споено мислење:

Dechki da ve prasham dali ima nekoj sluchaj kako mojot, potpishan ukaz na 12.02.2020 i ushte drzavjanstvoto ne e stasano vo Sk vo ambasada..toa se 3 ipol meseci veke chekanje o_O
2021 најверојатно ;)
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Здраво на сите! Имам поднесено 2018 год. преку чичко, но ми кажаа дека веќе не важи преку чичко, па на денот на интервјуто ги подадов документите од клубот во Струмица, посмртницата од прадедо, извод од дедо, татко. Дали некој е во иста ситуација како мене? Или пак би можел до некаде да го претпостави исходот, дали има можност да ме одбијат? Посредник на другар му кажал дека ако на происходот му пишува дека вади преку роднина ќе го одбијат со сигурност после интервјуто. Инаку сум на статус положително. Ви благодарам однапред!
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
Така е син ми исто се изначека..беше од 03.ноември преку Битола. Сега го има веќе пасошот земено и во вторник 25ти конечнооо доаѓа кај мене во Германија да живеее. После скоро 5 години агонија и чекање, конечно пак ќе сме заедно. Само трпение. Ќе си дочекате сите да си земете пасош во рака.
Автоматски споено мислење:


2021 најверојатно ;)
mnogu si se iznacekala, za 2-3 godini vajgale mnogu lugje a sega i ushte pobrzo stanuva. nesrejka si bila ti
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
mnogu si se iznacekala, za 2-3 godini vajgale mnogu lugje a sega i ushte pobrzo stanuva. nesrejka si bila ti
Kje te demantiram.... Od INTERVJU do pasos e 2 godini, a pred toa.... Eve slucaj so mene A veruvam I so drugite clenovi od Pocetok na procedura do kraj 4 godini.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите! Имам поднесено 2018 год. преку чичко, но ми кажаа дека веќе не важи преку чичко, па на денот на интервјуто ги подадов документите од клубот во Струмица, посмртницата од прадедо, извод од дедо, татко. Дали некој е во иста ситуација како мене? Или пак би можел до некаде да го претпостави исходот, дали има можност да ме одбијат? Посредник на другар му кажал дека ако на происходот му пишува дека вади преку роднина ќе го одбијат со сигурност после интервјуто. Инаку сум на статус положително. Ви благодарам однапред!
Se Srekja Brat, imase clenovi kako tebe pominuvaa, nekoi clenovi preku tatko, dedo gi odbivaa, Se e do srekjata... Trpenie spasenie...se nadevam Se kje bide OK :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Kje te demantiram.... Od INTERVJU do pasos e 2 godini, a pred toa.... Eve slucaj so mene A veruvam I so drugite clenovi od Pocetok na procedura do kraj 4 godini.
Aj i jas tebe da te demantiram :D Od intervju do polozitelno 2 godini... a do pasoso u djebo koj znae uste kolku... za pred toa da ne ti raspravam :anco:Kaj sekoj e razlicno vremeto, a od koga kazaa deka se ubrzuva procedurata (po 124537189 pat ubrzuvanje :motorce:), naprotiv stana uste pobavna....
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Aj i jas tebe da te demantiram :D Od intervju do polozitelno 2 godini... a do pasoso u djebo koj znae uste kolku... za pred toa da ne ti raspravam :anco:Kaj sekoj e razlicno vremeto, a od koga kazaa deka se ubrzuva procedurata (po 124537189 pat ubrzuvanje :motorce:), naprotiv stana uste pobavna....
Tocno Se pobavno I pobavno, kaj mene bese slucaj od intervju do potpis 2 godini I 1 mesec, a posle toa uste 4 meseci do pasos.... Taka Da Se soglasuvam kaj sekoj e razlicno :)
 
Член од
8 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
61
Mali offtopic.
Pre mesec dana sam rekao kada izvadim vozacku dozvolu reci cu da li ima nesto upisano da se vidi da dolazi iz Srbije. Ima, i to iz aviona se vidi. Na drugoj strani imate polje 12 (restrictions). U tom polju je, na dnu, upisan kod 70:000008445-SRB. Pored svake kategorije imate polje 12 i u njemu kod 70. Svaka kategorija koja je polozena u Srbiji vidi se da je iz Srbije. Tako je po zakonu EU.
Ja ne kazem da sa ovom dozvolom ne moze da se vozi u EU do kraja zivota. Dozvola mi je izdata na puno vaznje dozvole u BG - 10 godina. Kada dobijem pasos mogu svakih 10 godina da dodjem u Bugarsku, prodjem lekarski, i zamenim je. Ali, svaki svedski policajac ce odmah znati da nisam skroz legalan ako okrene drugu stranu. I pitanje je dobre volje hoce li ili nece da mi je ukine i napise da moram da poalzem ponovo.
Sa ove tacke gledista, nisam bas siguran da ce polaganje za C kategoriju da me opere. Posto je kod upisan pored svake kategorije, smem da se kladim da ce tako i da ostane, samo ce mi dodati C1 bez ogranicenja. Sto je jos crnje, ne daju mi da polazem ovde za B posto mi ga priznaju.
Toliko o tome. Sve mi se cini da cu da se pravim mutav tamo negde kada odem dok me ne uhvate, kao sto svi rade :).
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Aj i jas tebe da te demantiram :D Od intervju do polozitelno 2 godini... a do pasoso u djebo koj znae uste kolku... za pred toa da ne ti raspravam :anco:Kaj sekoj e razlicno vremeto, a od koga kazaa deka se ubrzuva procedurata (po 124537189 pat ubrzuvanje :motorce:), naprotiv stana uste pobavna....
Ubrzanje u masti nekih ljudi, uglavnom posrednika :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Од интервју до положително 2 години 8 месеци. Почнато процедура крај на 2016.

Ајде да видиме овој месец треба да има промена но со мојата среќа не би ме ни изненадило да имам отказ...
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Од интервју до положително 2 години 8 месеци. Почнато процедура крај на 2016.

Ајде да видиме овој месец треба да има промена но со мојата среќа не би ме ни изненадило да имам отказ...
septemvri polozitelno site imate Ukaz,sega 1 mesec vo napred ste potpisani ako imase oykaz uste vo april ke vi go vlepea...
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Slicen problem imase i @Mood no vekje zavrsi rabota si go zema drzavjanstvoto pisi mu kje ti objasni detalno
Objasniv pisav ali majkata poim neam so e problemot. Sea da vidime kolku ke go krkame za pismoto :) abe da ne si raat rakija i salata da jades


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom