Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
i od Januari imase na forumov deka nekoj dobil i od dekemvri! Ama ko sto sledam ako go zemas preku Ambasada Skopje pobrzo ti stiga adresa,jas posto ziveam do BG ambasada cuv deka 2 pati mesecno ambasadata praka posto vo Sofija diplomatska,a konzolatot vo Bt ednas!
Толку гласно зборат тие во амбасадата ? ;)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
Kaj mene uste nema ukaz (18 avgust)
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
nema ukaz so 600 prepiski max 250 prepiski e 1 ukaz
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
nema ukaz so 600 prepiski max 250 prepiski e 1 ukaz
Дали знаеш колку вкупно одат на годишно ниво со потпишани укази и со колку отприлика преиски/укази опфаќаат еден цел месец?
Мака ми е да барам низ темата, а сигурно и некаде низ лаптоп имам документ со тоа статистиките што ги вадеа едно време ама сега незз точно каде ми е...

Kako i da e dali se 250 ili 600 bitno ukazite se potpisani celi 45 dena nanazat toa potvrduva deka sepak ima mnogu potpisani
Не мора да значи. Доколку работеле до 12 март, а после тоа застанале со изборите не знаеме точно колку има потпишано и што и исто не знаеме сега дали воопшто се продолжени со работа.
Така да, мора да почекаме барем месец дена да има во континуитет објавување на укази за да знаеме конкретно на каде оди работата.

+ Еве денес нешто Слави Трифунов не сака да се обиде да формира влада па се препукуваат со Борисов, значи и таму не е на чисто работата дали ќе се оди на нови избори или не.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Denes objaven ukaz 45/2021 potpisan na den: 12.03.2021!
Vo ukazot ima okolu 600novi makedonski gragani koi se zdobile so drzavjanstvo i nekoj se od pocetok nekoj od sredina nekoj od kraj na avgust 2020!
dali ima nekoj sto ceka od avgust i ne e opfaten vo ukazot?
(Objava od fb grupata)
Celi 45 dena posle potpisuvanje kasnat so objava znaci moze da zaklucime deka Septemvri i del od Oktomvri e potpisan
600 i jas mislam deka za u eden ukaz ne e mozno. Nekade od 200 do 250 maximum vo eden ukaz vleguvaat. Malku cudno sto od tolku mnogu aplikanti/clenovi pa i od onie sto samo sledat a ne se vklucuvat vo diskusija ovde na forumot, samo eden se javi deka e vklucen vo ukaz 45. Sigurno ima i drugi sto seuste nemat provereno ili @Itsme1 imal golema sreka da go vklucat u 45... Inaku prepiski za 2018 se okolu 24.400... 23.900 do tamu ima prepiski sto moze da se proverat preku konsulski pat, a od 24.400 do 24.900 nema nitu edna po konsulski pat, preeska proveruv. Ako ima nekoj so prepiska nad 25.000/2018 neka mi pise, sakam da vidam kolku se vkupno za 2018. @Itsme1 , mozes da kazes koj broj na prepiska si? Ne mora cel broj, barem prvite 3... da gi proveram broevite okolu tvojot da vidime do kaj sme. Fala.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
600 i jas mislam deka za u eden ukaz ne e mozno. Nekade od 200 do 250 maximum vo eden ukaz vleguvaat. Malku cudno sto od tolku mnogu aplikanti/clenovi pa i od onie sto samo sledat a ne se vklucuvat vo diskusija ovde na forumot, samo eden se javi deka e vklucen vo ukaz 45. Sigurno ima i drugi sto seuste nemat provereno ili @Itsme1 imal golema sreka da go vklucat u 45... Inaku prepiski za 2018 se okolu 24.400... 23.900 do tamu ima prepiski sto moze da se proverat preku konsulski pat, a od 24.400 do 24.900 nema nitu edna po konsulski pat, preeska proveruv. Ako ima nekoj so prepiska nad 25.000/2018 neka mi pise, sakam da vidam kolku se vkupno za 2018. @Itsme1 , mozes da kazes koj broj na prepiska si? Ne mora cel broj, barem prvite 3... da gi proveram broevite okolu tvojot da vidime do kaj sme. Fala.
mislam deka 25400 prepiski se, inaku spored statiskite so gi objavuvase pale, vo ukaz za nasi imase od 100do200 prepiski vo eden ukaz, a 30-50 vo ukaz za stranci, neka me ispravi nekoj ako gresam. inaku ovie od avgust ima neaktivni so ne se ukluceni deneska a i podolgo vreme zatoa nema objaveno
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
mislam deka 25400 prepiski se, inaku spored statiskite so gi objavuvase pale, vo ukaz za nasi imase od 100do200 prepiski vo eden ukaz, a 30-50 vo ukaz za stranci, neka me ispravi nekoj ako gresam. inaku ovie od avgust ima neaktivni so ne se ukluceni deneska a i podolgo vreme zatoa nema objaveno
Jas sum od 31 avgust na polozitelno nema uste ://
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Дали знаеш колку вкупно одат на годишно ниво со потпишани укази и со колку отприлика преиски/укази опфаќаат еден цел месец?
Мака ми е да барам низ темата, а сигурно и некаде низ лаптоп имам документ со тоа статистиките што ги вадеа едно време ама сега незз точно каде ми е...


Не мора да значи. Доколку работеле до 12 март, а после тоа застанале со изборите не знаеме точно колку има потпишано и што и исто не знаеме сега дали воопшто се продолжени со работа.
Така да, мора да почекаме барем месец дена да има во континуитет објавување на укази за да знаеме конкретно на каде оди работата.

+ Еве денес нешто Слави Трифунов не сака да се обиде да формира влада па се препукуваат со Борисов, значи и таму не е на чисто работата дали ќе се оди на нови избори или не.
Zosto mislis deka izborite bi bile precka ovie ne se precedatelski pa da ima nekoj si zastoj . Zastojot bese pred toa radi noviot zakon za DABC ne gledam pricina za da ne raboti Jotova
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Дали знаеш колку вкупно одат на годишно ниво со потпишани укази и со колку отприлика преиски/укази опфаќаат еден цел месец?
Мака ми е да барам низ темата, а сигурно и некаде низ лаптоп имам документ со тоа статистиките што ги вадеа едно време ама сега незз точно каде ми е...


Не мора да значи. Доколку работеле до 12 март, а после тоа застанале со изборите не знаеме точно колку има потпишано и што и исто не знаеме сега дали воопшто се продолжени со работа.
Така да, мора да почекаме барем месец дена да има во континуитет објавување на укази за да знаеме конкретно на каде оди работата.

+ Еве денес нешто Слави Трифунов не сака да се обиде да формира влада па се препукуваат со Борисов, значи и таму не е на чисто работата дали ќе се оди на нови избори или не.
Evo malo statistike o drzavljanstvu u poslednjih 3 godine:
2020
17000 drz ; 279 ukaza= 60 drzavljanstva u jednom ukazu.
2019
8900 drz; 201 ukaz= 44 drzavljanstava po ukazu.
2018
8400 drz ;182 ukaza= 45 drz po ukazu.
Dakle ,600 drz u jednom ukazu je skoro nemoguca misija.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите членови. Нова сум во групава па сакам да прашам дали некој оди преку Иван посредник од Струмица?
Друго прашање што сакам да поставам е , дали некој од вас тука има поднесувано документи за доказ на потекло со Уверение издадено од србска матична служба? Ви благодарам на одговор секое добро и среќно на сите
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Zosto mislis deka izborite bi bile precka ovie ne se precedatelski pa da ima nekoj si zastoj . Zastojot bese pred toa radi noviot zakon za DABC ne gledam pricina za da ne raboti Jotova
Еве очигледно има застој, не им треба некоја поголема причина за тоа. Работата е повеќе укази во континуитет да објават за да знаеме дали и кога е прекинот и колку трае т.е. би се одложило идното давање на укази.
Додека не објават повеќе укази во континуитет не можиме да имаме претстава кои месеци се опфатени и каде точно застанале.

Evo malo statistike o drzavljanstvu u poslednjih 3 godine:
2020
17000 drz ; 279 ukaza= 60 drzavljanstva u jednom ukazu.
2019
8900 drz; 201 ukaz= 44 drzavljanstava po ukazu.
2018
8400 drz ;182 ukaza= 45 drz po ukazu.
Dakle ,600 drz u jednom ukazu je skoro nemoguca misija.
Фала другар.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Дали знаеш колку вкупно одат на годишно ниво со потпишани укази и со колку отприлика преиски/укази опфаќаат еден цел месец?
Мака ми е да барам низ темата, а сигурно и некаде низ лаптоп имам документ со тоа статистиките што ги вадеа едно време ама сега незз точно каде ми е...


Не мора да значи. Доколку работеле до 12 март, а после тоа застанале со изборите не знаеме точно колку има потпишано и што и исто не знаеме сега дали воопшто се продолжени со работа.
Така да, мора да почекаме барем месец дена да има во континуитет објавување на укази за да знаеме конкретно на каде оди работата.

+ Еве денес нешто Слави Трифунов не сака да се обиде да формира влада па се препукуваат со Борисов, значи и таму не е на чисто работата дали ќе се оди на нови избори или не.

Овде има Месечни отчети на Комисијата по б'лгарско гражданство За 2020г. се внесени сите тромесечиа...како што разбрав и пресметав за 2020г. имаат издадено 141 указ за придобиване на б'лгарско гражданство на 16,709 лица “на основание б'лгарски произход; родител - б'лгарски гражданин; постојанно или д'лгосрочно пребиваване в Република Б'лгарија; лице без гражданство; предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут; особени заслуги к'м Република Б'лгарија или интерес от страна на Република Б'лгарија от натурализацијата му “... + други укази за В'зстановјаване на б'лгарско гражданство, Освобождаване от б'лгарско гражданство, Отмјана на натурализација на основание чл. 22 от ЗБГ и вкупен број на откази од комисија и од вицепрезидент. За 2021 сеуште немат објавено податоци за првото тромесечие.
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Еве очигледно има застој, не им треба некоја поголема причина за тоа. Работата е повеќе укази во континуитет да објават за да знаеме дали и кога е прекинот и колку трае т.е. би се одложило идното давање на укази.
Додека не објават повеќе укази во континуитет не можиме да имаме претстава кои месеци се опфатени и каде точно застанале.


Фала другар.
Kolku sto gledam sekoja nedela ima ukaz za nas mozebi so poslab intezitet no sepak po eden se objavuvaat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom