Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Здраво на сите и едно големо благодарам за интересните мислења, што мене ко почетник во инвестирање многу ми помагаат.

Живеам во Германија и ја користам онлине платформата Trade republic. Последната година дена исчитав еден куп книги, стратегии, финансиски извештаи на фирми и вебинари и портфолија на "експерти" на Wikifolio, но не би се опуштила во големи инвестиции на почеток. Си давам година две да научам како функционира се тоа во пракса (иако тоа никогаш не може да се 100% научи) и за тој период планирам да си инвестирам по 800-1000 евра месечно. Стратегијата ми е buy and hold, за day trading немам ни искуство ни пари :)

На моето скромно и 6 месеци старо портфолио имам акции на Procter and Gamble, BP, Telefonica Deutschland ( оваа заради дивидендите од 7%) и штедам во две ЕТF (едната на sp500 другата на msci) чисто за да се учам. Дали е почетничка среќа или не, губам само на Xiaomi шо ги купив следејќи шпекулации на нет. Следно се мислам за SAP, дури јас се мислам они 10 евра поскапеа, но и тоа е дел од школото :)

Е сега ќе кажете за 1000 евра по трансакција се трошоците големи , но Trade Republic наплаќа 1 евро за трансакција без разлика дали е од 1000 или 10000 евра, a за други трошоци 5 евра повеќе или помалку многу не ми менува. А и вака неука да забодам 5000 евра на акција, ќе ми се смеат и чавките на плоштадот на Минхен.

Може ли некој да ми препорача литература на македонски за инвестирање во хартии од вредност? Посебно ме интересира читањето на финансиските извештаи на фирмите, би сакала поимите да ги прочитам на македонски.
имаше еден период околу 2010 или сл. некои обуки за инвестициони советници и имаа некои прирачници/скрипти (или како и да беа) кои што ги користеа, незнам некој од форумов да не има копија од тие, ако најдам ке ги закачам тука.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Другар, најкомпетентен да ти даде одговори на прашањето ти е Shparkasse лично и персонално...

Кога веќе се решаваш да инвестираш, посети ги брокерите седни разгледај го договорот и прашај, само така ќе разбереш зашто и колку ти наплаќаат... ваљда нема некој бот тука да ти биде порелевантен извор на информации

Здраво на сите. Одлична тема!

Имам едно кратко прашање. Би сакал ли некој да објасни како нашите банки наплаќаат за чување на акциите?

Да речеме годишен надоместок на Shparkase е 0.5%, но се наплаќа месечно. Минимален месечна провизија е 500 Ден (ова не ми е битно во прашањето).
Да речеме дека портфолиото е во константа месечна вредност од 3 милиони денари.
Месечниот трошок ќе биде ~1250 Ден (0.5% / 12) ? Или годишно околу 15000 Ден?

Малку ми е конфузно ова, би бил многу благодарен ако некој ми го разјасни.

Поздрав!
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Прашање:
Online брокери: interactive, etoro, Revolut (не знам дали може кај нас), или некоја од банките?
Фала
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Прашање:
Online брокери: interactive, etoro, Revolut (не знам дали може кај нас), или некоја од банките?
Фала
Od online brokerite od MK moze samo Interactive i Saxo Bank (jas druga ne mozev na najdam).
Mozes preku Ilirika Slovenija ili nasite banki Sparkasse i KMB.
Interactive e najeftin vo provizii, ama ima mesecna provizija; Saxo i Ilirika se tuka vo proviziite. Sparkasse i KMB imas provizija i mislam deka i dvete naplacaat "cuvanje na HV"
Taka da, ako planiras aktivno trguvanje - Interactive, ovie drugite ti se tuka negde
 
Член од
20 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
18
Здраво на сите и едно големо благодарам за интересните мислења, што мене ко почетник во инвестирање многу ми помагаат.

Живеам во Германија и ја користам онлине платформата Trade republic. Последната година дена исчитав еден куп книги, стратегии, финансиски извештаи на фирми и вебинари и портфолија на "експерти" на Wikifolio, но не би се опуштила во големи инвестиции на почеток. Си давам година две да научам како функционира се тоа во пракса (иако тоа никогаш не може да се 100% научи) и за тој период планирам да си инвестирам по 800-1000 евра месечно. Стратегијата ми е buy and hold, за day trading немам ни искуство ни пари :)

На моето скромно и 6 месеци старо портфолио имам акции на Procter and Gamble, BP, Telefonica Deutschland ( оваа заради дивидендите од 7%) и штедам во две ЕТF (едната на sp500 другата на msci) чисто за да се учам. Дали е почетничка среќа или не, губам само на Xiaomi шо ги купив следејќи шпекулации на нет. Следно се мислам за SAP, дури јас се мислам они 10 евра поскапеа, но и тоа е дел од школото :)

Е сега ќе кажете за 1000 евра по трансакција се трошоците големи , но Trade Republic наплаќа 1 евро за трансакција без разлика дали е од 1000 или 10000 евра, a за други трошоци 5 евра повеќе или помалку многу не ми менува. А и вака неука да забодам 5000 евра на акција, ќе ми се смеат и чавките на плоштадот на Минхен.

Може ли некој да ми препорача литература на македонски за инвестирање во хартии од вредност? Посебно ме интересира читањето на финансиските извештаи на фирмите, би сакала поимите да ги прочитам на македонски.
Моето неекспертско мислење (од 2017та ми е хоби и читам репорти, ама имам вложено помалку од тебе):
Браво за трудот и посветеноста во прочитаните книги. Со твоето портфолио ќе се гордее чичко Бафет и други фундаментални инвеститори, каде што целта е помал ризик и профитабилни компании.
Книгите шо ги прочита незнам колку се апликативни во последните 2-3 години (читај: не се). Оти се пишувани по логика во која маркетот е реален и цените кореспондират со фундаменталната вредност на фирмата. Тоа е последица кога само паметните и големи фондови тргуват со 90% од пазарот и се е математички пресметано.
Денеска е друго време. Секој втор има по 2 акции од тесла. „Ретаил“ типови како нас шо инвестират од дома не знаат да читат 10K и 10Q репорти. Битно е да се коцкаш и ретко кој знае со што се бави фирмата во која е акционер ниту го интересират квартални резултати. Во такво време паѓа во вода секоја логика ако мнозинството е такво. Ти имаш 1еур провизија на трансакција, некогаш не било така. Последица на тоа се Гејмстоп и Тесла. Тука секако има придонес и секој стимулус насекаде по светот заради короната, по логиката на модерната монетарна теорија. Кварталните репорти јас ги разбирам како еден домаќински буџет, каде се објаснува моменталниот биланс. Има многу фактори и метрики шо варират и се различно важни во зависност од индустријата. www.finviz.com е еден бесплатен сајт каде можеш да сретниш голем дел од нив. За први основи, Investopedia има добро дефинирани поими.
За сликовито објаснување во микроекономија го препорачувам The Plain Bagel (Youtube), исто и Economics Explained. Општо за макроекономија и инвестирање е многу познат Бен Феликс.
Овој пост е насочен кон почетници, што ти веројатно не си. Кога веќе спомна за дивидендите, не знам како е во Германија, ама во мојата држава морам да ги пријавам веднаш во рок од една недела од исплата, за разлика од капитален профит што се пријавува еднаш годишно. Најбитен совет за сите е тоа: пријави и плати данок, да не си направиш уште поголем проблем. Прво прочитај како се даночат вакви добивки, после купувај.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Моето неекспертско мислење (од 2017та ми е хоби и читам репорти, ама имам вложено помалку од тебе):
Браво за трудот и посветеноста во прочитаните книги. Со твоето портфолио ќе се гордее чичко Бафет и други фундаментални инвеститори, каде што целта е помал ризик и профитабилни компании.
Книгите шо ги прочита незнам колку се апликативни во последните 2-3 години (читај: не се). Оти се пишувани по логика во која маркетот е реален и цените кореспондират со фундаменталната вредност на фирмата. Тоа е последица кога само паметните и големи фондови тргуват со 90% од пазарот и се е математички пресметано.
Денеска е друго време. Секој втор има по 2 акции од тесла. „Ретаил“ типови како нас шо инвестират од дома не знаат да читат 10K и 10Q репорти. Битно е да се коцкаш и ретко кој знае со што се бави фирмата во која е акционер ниту го интересират квартални резултати. Во такво време паѓа во вода секоја логика ако мнозинството е такво. Ти имаш 1еур провизија на трансакција, некогаш не било така. Последица на тоа се Гејмстоп и Тесла. Тука секако има придонес и секој стимулус насекаде по светот заради короната, по логиката на модерната монетарна теорија. Кварталните репорти јас ги разбирам како еден домаќински буџет, каде се објаснува моменталниот биланс. Има многу фактори и метрики шо варират и се различно важни во зависност од индустријата. www.finviz.com е еден бесплатен сајт каде можеш да сретниш голем дел од нив. За први основи, Investopedia има добро дефинирани поими.
За сликовито објаснување во микроекономија го препорачувам The Plain Bagel (Youtube), исто и Economics Explained. Општо за макроекономија и инвестирање е многу познат Бен Феликс.
Овој пост е насочен кон почетници, што ти веројатно не си. Кога веќе спомна за дивидендите, не знам како е во Германија, ама во мојата држава морам да ги пријавам веднаш во рок од една недела од исплата, за разлика од капитален профит што се пријавува еднаш годишно. Најбитен совет за сите е тоа: пријави и плати данок, да не си направиш уште поголем проблем. Прво прочитај како се даночат вакви добивки, после купувај.
Ти благодарам за посочените линкови и совети, ми најде занимација за викендот. За почетници ко мене помага литература, чисто да не се залетам на Гејмстоп акции . Досега шо сум читала најконкретни ми се некако книгите напишани од Levermann или поврзани со нејзината стратегија. Стратегии не следам, но таму е прилично добро опишано како да разликувам некои поими.

За ова со инвестирањето си 100% во право! Не знам како е во други земји но тука во Германија не познавам млад човек, а да нема инвестирано последниве години во ЕТФ, криптовалути и брзорастечки акции за кои чуле од форуми . Се шири побрзо од Корона, одам на работа сите студенти и средношколци таму муабет праат за Гејмстоп, Тесла и слични. Дечиштава тука работат уште од 16 и имаат пари за купување секој месец единечни Тесла акции. Плаќаат на Wikifolio за да следат портфолија на некакви си идоли, а идолите се баби на 85 кои почнале да инвестираат на 59 и некако станале милионерки :vozbud: .
Ако се земе плус што децава сите имаат некој што познава некој што работи како нешто во Мicrosoft, BMW, Mercedes, САП оти нели у Минхен пола фирми имаат главни претставништва и седишта, а верувам дека е така и во другите поголеми градови, не е ни чудно ова што се случува со акциите.

Знам за се ова што си го пишал, но нема друг начин што да правам со парите што ми остануваат. На сметка ќе ме изеде инфлација или ќе ги истрошам за глупости, а да инвестирам во недвижнини ем неам пари ем тука во МИнхен не се исплаќа, двособен стан е 500 000 евра со се кредит 600 000, а кирија му е 1000 евра, од кои чисти ти остануваат 700. Се иам еднаш во МК и занимавано со производствен бизнис, ама неам живци за тоа, сакам 8 саати работа а не 24. Плус ова со хартиите од вредност ми е и како занимација, не си праам филмови дека акциите ќе ми поранат 350% за три години. Ќе сум среќна и со 3 до 5% раст на година .

За данокот се информирав добро, до 800 евра профит годишно не се даночи, т.е. 1600 евра по семејство. Се над тоа е 25% данок. На самата брокер апликација внесуваш даночен број и до колку евра годишно си ослободен од данок па они ти рачунаат автоматски и ти праќаат пресметка. Криптовалути не се даночат ако ги имаш повеќе од една година, ЕТФ постари од декември 2017 мислам дека не се даночат . Ако ептен ме завлече да инвестирам, кога ќе дојде ред да продавам имам за данокот друга тактика измислено.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Od online brokerite od MK moze samo Interactive i Saxo Bank (jas druga ne mozev na najdam).
Mozes preku Ilirika Slovenija ili nasite banki Sparkasse i KMB.
Interactive e najeftin vo provizii, ama ima mesecna provizija; Saxo i Ilirika se tuka vo proviziite. Sparkasse i KMB imas provizija i mislam deka i dvete naplacaat "cuvanje na HV"
Taka da, ako planiras aktivno trguvanje - Interactive, ovie drugite ti se tuka negde
Фала друже на одговорот, а за попасивно (подолг рок)?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мислам дека ова вест е повеќе за оваа тема отколку за МК Берза. Конечно влеговме во 20ти век мислам, има уште многу до 21ви :)

Значи ли ова дека можеби ќе биде овозможено да се користи etoro?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Значи ли ова дека можеби ќе биде овозможено да се користи etoro?
Додека се освестат еторо и плус500 дека државата дозволува, ке помине бајаги време. Интерактив брокерс останвуа како опција, надвор од нашите банки и брокери.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Od online brokerite od MK moze samo Interactive i Saxo Bank (jas druga ne mozev na najdam).
Mozes preku Ilirika Slovenija ili nasite banki Sparkasse i KMB.
Interactive e najeftin vo provizii, ama ima mesecna provizija; Saxo i Ilirika se tuka vo proviziite. Sparkasse i KMB imas provizija i mislam deka i dvete naplacaat "cuvanje na HV"
Taka da, ako planiras aktivno trguvanje - Interactive, ovie drugite ti se tuka negde
Ispravete me ako grasam ama mislam deka za cuvanje na HV se naplakja 150$ ako vrednosta na portfolioto e do 45000 usd.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom