Србија и Косово ќе разменат територии ?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278

А Косово ќе признае ли што праеше у Македонија овие децении?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Си немал ѓаволот работа...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
cka be?
На хаџилак нема да ве примаат више, ако не ретерирате!
Лелее Вучиќ и српските служби(како и обично) пак ги насанкаа албанчињата. Па до кога вака бе пуно?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Епа не може да се дружиш со вујко Сем, а да не му дозволиш да те ебе. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Зборите си вие колку сакате, али Косово си доби писмо од Бајден.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Sreća u nesreći je da su Kosovo i Albanci pod kontrolom Amerike i vremenom se sekularizuju i emancipaciju, sve više žive zapadnim stilom života. Zato im je i natalitet drastično opao i nastavlja da pada, Albanke sve kasnije dobijaju decu i sve češće se ni ne odlučuju na takav korak već jure karijeru i obrazuju se. Albanci nisu neki vernici. Većina Kosovarki ne nosi maramu. Zamislite da su pod kontrolom neke islamske zemlje... Dobro je.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Sreća u nesreći je da su Kosovo i Albanci pod kontrolom Amerike i vremenom se sekularizuju i emancipaciju, sve više žive zapadnim stilom života. Zato im je i natalitet drastično opao i nastavlja da pada, Albanke sve kasnije dobijaju decu i sve češće se ni ne odlučuju na takav korak već jure karijeru. Albanci nisu neki vernici. Većina Kosovarki ne nosi maramu. Zamislite da su pod kontrolom neke islamske zemlje... Dobro je.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Баш пред пар недели зборевме со другар, треба и ние и вие споменик на Зукерберг да му направиме, заради него шошонциве место да прават деца седат на Фејсбук и Инстаграм. Да продужеа ко пред 20 години со по 5-10 деца до сега ќе беа 5 милиони.
Фала Марк!
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Баш пред пар недели зборевме со другар, треба и ние и вие споменик на Зукерберг да му направиме, заради него шошонциве место да прават деца седат на Фејсбук и Инстаграм. Да продужеа ко пред 20 години со по 5-10 деца до сега ќе беа 5 милиони.
Фала Марк!
I u Albaniji i na Kosovu ih je sve manje svake godine. Fertilitet im je pao u Albaniji na 1.36, a na Kosovu je 1.55 i nastavlja naglo da pada. U Srbiji (bez Kosova) fertilitet raste poslednjih desetak godina i sada je 1.52. Za prostu reprodukciju je potrebno 2.1. Iseljavanje sa Kosova i Albanije je nekoliko puta veće (čak i u apsolutnim brojkama) nego u Srbiji, a imaju zajedno skoro duplo manje manje stanovnika od Srbije same. Doslovno svedočimo egzodusu Albanaca o kome se snimaju dokumentarne emisije. Albanija je pre 10 godina imala 3.1 milion stanovnika sad imaju 2.8 uz tada i dalje pozitivan prirodni priraštaj pa vam je jasno kolike su razmere iseljavanja. Da vam je neko rekao pre samo nekih 15ak godina da će Srbi na Kosovu imati veći prirodni priraštaj od Albanaca rekli biste da je lud ili da laže - evo jednog sjajnog teksta; https://vidovdan.org/aktuelno/dok-Albanci-beze-sa-kosova-srbi-postaju-vecina/. Srbi su prirodnim putem u poslednjih par godina "preuzeli" opštinе Ranilug i Lipljan, opštine južno od Ibra gde je sve samo ne lako za život.

Pogledajte samo tabele u odeljku Vital statistics average population/live births/deaths/total fertility rate po godinama:


 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
I u Albaniji i na Kosovu ih je sve manje svake godine. Fertilitet im je pao u Albaniji na 1.36, a na Kosovu je 1.55 i nastavlja naglo da pada. U Srbiji (bez Kosova) fertilitet raste poslednjih desetak godina i sada je 1.52. Za prostu reprodukciju je potrebno 2.1. Iseljavanje sa Kosova i Albanije je nekoliko puta veće (čak i u apsolutnim brojkama) nego u Srbiji, a imaju zajedno skoro duplo manje manje stanovnika od Srbije same. Doslovno svedočimo egzodusu Albanaca o kome se snimaju dokumentarne emisije. Albanija je pre 10 godina imala 3.1 milion stanovnika sad imaju 2.8 uz tada i dalje pozitivan prirodni priraštaj pa vam je jasno kolike su razmere iseljavanja. Da vam je neko rekao pre samo nekih 15ak godina da će Srbi na Kosovu imati veći prirodni priraštaj od Albanaca rekli biste da je lud ili da laže - evo jednog sjajnog teksta; https://vidovdan.org/aktuelno/dok-Albanci-beze-sa-kosova-srbi-postaju-vecina/. Srbi su prirodnim putem u poslednjih par godina "preuzeli" opštinе Ranilug i Lipljan, opštine južno od Ibra gde je sve samo ne lako za život.

Pogledajte samo tabele u odeljku Vital statistics average population/live births/deaths/total fertility rate po godinama:


Мене не ми е јасно и логично како наводно тврдат дека имаат 1,7 милиони жители кога официјално сите најголеми нивни градови заедно имаат популација помала од Скопје. Во најдобар случај резидентното население на Косово е 800к до 1 милион.

IMG_20210420_192429.jpg
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Мене не ми е јасно и логично како наводно тврдат дека имаат 1,7 милиони жители кога официјално сите најголеми нивни градови заедно имаат популација помала од Скопје. Во најдобар случај резидентното население на Косово е 800к до 1 милион.

Прегледај го приврзокот 292895
Tu se često sporim sa jednim mojim drugom. On je istog mišljenja kao i ti da na Kosovu svih gradana ukupno nema više od milion. Ja sam mišljenja da ih svih zajedno ima oko 1.4-1.5m.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
M

Macedon1um

Гостин
Мене не ми е јасно и логично како наводно тврдат дека имаат 1,7 милиони жители кога официјално сите најголеми нивни градови заедно имаат популација помала од Скопје. Во најдобар случај резидентното население на Косово е 800к до 1 милион.

Прегледај го приврзокот 292895
Има доста кои живеат во руралните средини кои спаѓаат во општината заедно со градот, пример Подујево самиот град има 23к жители а целата општина преку 80 илјади. Глоговац (Дренас на Албански) во градот има само 6000-7000 жители а во целокупната општина има скоро 60.000 жители итн да не набројувам др

Пример Глоговац погледни го преку гугл мапс, градот одоколу еден куп села малтене сите поврзани со куќи едно со друго и градот

Tu se često sporim sa jednim mojim drugom. On je istog mišljenja kao i ti da na Kosovu svih gradana ukupno nema više od milion. Ja sam mišljenja da ih svih zajedno ima oko 1.4-1.5m.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
900+ илјади само гласачи имаа на последниве избори, а кај се оние под 18 и оние што не гласаат типично за Албански средини е незаинтересираноста
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2021
Мислења
29
Поени од реакции
22
Автоматски споено мислење:

Za ono što ćemo vam napraviti Svet će morati da izmisli novu reč.
Автоматски споено мислење:

1.360.000.000€ vojni budžet Srbije za 2021. godinu.
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Да, да со министер како вулин и преЦедник како вучиќ не можете ништо да вратите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Види види, кој ги повикува Русите :)


„Сум ѝ кажал на амбасадорката дека ако имате нешто за мене кажете, бидејќи ја знам дека ако сакате можете да ме ликвидирате. Но, барем однесете ме во планина и пуштете една ракета за да не оштетите други луѓе. Ако го сакаат Еди Рама нека го земат во Америка. Тука одлучуваат Албанците. Да се плашам од Америка затоа што имаат носачи на авиони?! Па, и Русија има“,
рече Мета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom