Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
И ти мислиш дека на Милан ќе му биде боље у Перез, Ањели и Глејзер лига?
Ама најсериозно.

Газдата на Јувентус, клуб што беше деградиран заради криминал и Американец што појма нема што е офсајд споени со геријатрија што сака да го крати натпреварот и кука како нема пари а го реновира стадионот и се спрема за Мбапе/халанд да го зима?

Мислиш дека во таква лига со такви екипи Милан и Интер ќе имаат шанси да земат титула? Подобро ќе им биде него под УЕФА? Главниот ривал да ти одлучува мислиш добро ќе е?
Автоматски споено мислење:


Пази, со тикет и 60 минути се многу ако ја чекаш некоја 0-2 гола а веќе у 30 та е 1-1...
Пак бе Јувентус ќе е крив :icon_lol: ?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Ме интересира доколку се испсотави и тоа дека нема да имаат парво да играат на европско и светско играчите што играат во оваа елитна група на екипи... како ќе привлечат други фудбалери да им се приклучат (и тоа ако не му заминат некои сегашни фудбалери)?

И доколку се заинтересирани, јас секогаш би му лупал x2 од реалната цена на фудбалерот, пошто нели елитни клубови се интересираат. :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Ме интересира доколку се испсотави и тоа дека нема да имаат парво да играат на европско и светско играчите што играат во оваа елитна група на екипи... како ќе привлечат други фудбалери да им се приклучат (и тоа ако не му заминат некои сегашни фудбалери)?

И доколку се заинтересирани, јас секогаш би му лупал x2 од реалната цена на фудбалерот, пошто нели елитни клубови се интересираат. :D
Нема да се испостави спомна Перез, ги имаат убаво расчешлано сите стапки знаат дека законски пред суд ќе излезат во право.
Сега останува на УЕФА да се помират и да најдат заедничко решение.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
И ти мислиш дека на Милан ќе му биде боље у Перез, Ањели и Глејзер лига?
Ама најсериозно.

Газдата на Јувентус, клуб што беше деградиран заради криминал и Американец што појма нема што е офсајд споени со геријатрија што сака да го крати натпреварот и кука како нема пари а го реновира стадионот и се спрема за Мбапе/халанд да го зима?

Мислиш дека во таква лига со такви екипи Милан и Интер ќе имаат шанси да земат титула? Подобро ќе им биде него под УЕФА? Главниот ривал да ти одлучува мислиш добро ќе е?
А ти мислиш дека да остане се вака Милан и Интер ќе има поголеми шанси за титула во ЛШ (или во новата реформирана од УЕФА)?

На Милан и Интер и тоа како ќе им биде подобро, но може со ова да изгубат други клубови, да не се повторуваме сега зошто...

Но овие средства што ќе ги добијат, тоа што ќе бидат во такво друштво и што ќе бидат меѓу 10 најмоќни фудбалскк клубови во светот, секако дека ќе им значи многу.

Ќе бидат повеќе конкурентни, отколку ако се продолжи се како до сега.

Не знам како не сваќате колку Милан и Интер не се конкурентнии колку тешко им оди да се стабилизираат.

Навиваш за клуб кој не исплаќа плати, не се знае кој ќе му биде сопственик, како финансиски ќе се покрие, уште летово изјавија дека нема шанси да конкурираат на трансфер пазар и очекуваш ова да се промени само по себе и Интер да биде конкурентен?!

А тоа дека Ањели ќе биде главен, па ќе одлучува против Интер и Милан се детски приказни. Лошиот чичко Ањели ќе ве навлече во СЛ и таму ќе ве малтретира.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
info @FabrizioRomano (Perez) :"Why aren't UEFA and La Liga salaries public? Why haven't salaries been reduced like everyone else during the pandemic? We need more transparency. We know the salary of LeBron James but we don’t know the salary of the UEFA president"

Perez: “Marca criticize us? MARCA? The owner of MARCA is also the owner of Torino Football club who are....Juventus’ rivals. Make of that what you will.”

Perez: “They could also be a second division of the super league.”

Perez: “They will be a salary cap of 55%. As i stated, nobody will leave, we are all working together in this”


Perez: “The clubs signed the agreement on 17th April. The contract is binding, nobody can leave, there aren’t any problems between any of the clubs, everything is signed and agreed”

Perez: “VAR will be in the Super league, referees will also improve and they will be FFP (financial fair play). So much money has been lost, we can’t afford to lose anymore.”

Perez: “The 15 founding clubs are the ones that matter the most in terms of entertainment. Teams like Napoli and Roma will have a chance to be in the competition one year or another let's see".

Perez: “PSG were not invited, We haven't even spoken to any German clubs. We are now 12 clubs, we want to become 15 clubs. The super league will not be cancelled.”

Perez: “I can say players can remain calm about playing for their national teams, the ban can’t happen.”

Perez: “The super league isn’t a private club, anyone can join.”
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Нема да се испостави спомна Перез, ги имаат убаво расчешлано сите стапки знаат дека законски пред суд ќе излезат во право.
Сега останува на УЕФА да се помират и да најдат заедничко решение.

Добро е чим Перез кажал така, можам рајат да спијам. :D
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.653
Чекај, чекај за натпреварот Ливерпул Лидс ми збораш дека до 80 минута си ја гледал незаинтересирано ?
Не, од 90мин, 80мин гледав незаинтересирано. Еве не ни памтам колку мин имало продолжение за да пишам од 93 или од 94мин пример.

Ете Атлетико не игра атрактивен фудбал, шанси имаат една на 30 минути па никогаш не сум ги исклучила оти ми биле досадни, на стрим ако ги гледам да ми зафркава стримот да, се десило ама на тв никогаш. Не мора да зјапам без да трепнам во телевизорот ама никогаш нема да речам ајде бе нека свири крај судијата, не се трпи поќе.
Не ми е муабетот за тимот за кој навиваш туку за сите фудбали. Чунки рече како можи на фудбалски фан да му е досадно 90мин да гледа фудбал.


Затоа и ја формираат оваа лига, сметаат дека со атрактивни натпревари ќе го направат просечниот фан да гледа повеќе фудбали.
Сето се базира на статистики и пари. Друго е да му речат на Адидас или Кока Кола вашата реклама оваа недела имаше 5000000 импресии, друго е 35000000.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Не, од 90мин, 80мин гледав незаинтересирано. Еве не ни памтам колку мин имало продолжение за да пишам од 93 или од 94мин пример.



Не ми е муабетот за тимот за кој навиваш туку за сите фудбали. Чунки рече како можи на фудбалски фан да му е досадно 90мин да гледа фудбал.


Затоа и ја формираат оваа лига, сметаат дека со атрактивни натпревари ќе го направат просечниот фан да гледа повеќе фудбали.
Сето се базира на статистики и пари. Друго е да му речат на Адидас или Кока Кола вашата реклама оваа недела имаше 5000000 импресии, друго е 35000000.
Чисто за споредба еднаш и на Ел Класико заспавме од досада :)
Да не се лажеме не е гледаноста на фудбалот намалена, Перез пробва да го протне тој муабет.
Перез и компанија сакаат да си го спасат газот а не дека сакаат да го спасуваат фудбалот, од што ќе го спасуваат фудбалот, божем во изумирање е па ајде сега мора чаре да се бара.
Факт е дека изгубија милионски суми со пандемијата и бараа брзо решение да ги надокнадат тие милиони.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Dosta pametni raboti napisa tipov i poglednete/procitajte go cel thread.
Vecerva klubovite iskocija direktno i gi kazaa nivnite postapki,UEFA uste se krie i pusta zakani za mali deca.A nikade ne se predlagaat konkretni promeni.

 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.653
Чисто за споредба еднаш и на Ел Класико заспавме од досада :)
Да не се лажеме не е гледаноста на фудбалот намалена, Перез пробва да го протне тој муабет.
Перез и компанија сакаат да си го спасат газот а не дека сакаат да го спасуваат фудбалот, од што ќе го спасуваат фудбалот, божем во изумирање е па ајде сега мора чаре да се бара.
Факт е дека изгубија милионски суми со пандемијата и бараа брзо решение да ги надокнадат тие милиони.
Од каде би знаеле ние дали гледаноста е намалена или не. Нити работиме во дата центри нити во најголемите рекламни компании, а богами тие располагаат со овие податоци.
Затоа има професии кои се занимаваат со оваа работа и ако не му гарантираат поголеми продажби, 12 клубови нема да одат со главата во ѕид за џабе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Абе Перез на крај испадна светец а.
Еј големи клубови, гиганти, дојдете кај мене јас имам идеја како да се спасиме за да не банкротираме.
Ќе стравувал за опстанок на својот клуб. Кутриот Флорентино Перез што 10 пати има бутано рекорд и фрлано грдни пари на флопови. 5 играчи нема погодено у тие свои Галактикос ери. Сега дошол да квичи дека големите клубови меѓу кои и неговиот Реал Мадрид се донесени на питачки стап.
Кој е крив за тоа?
Сами си ги дигнаа цените до плафон, сеа ќе глумат нешто освестени и ќе го спасуваат фудбалот.

Одговорот на сите овие прашања може да се одговори со друго прашање. Зошто Флорентино Перез ако е толку паметен и засегнат за другите клубови, за играчите и за сите овие прашања контра УЕФА и ФИФА, не се кандидира за претседател на една од овие организации и да ги смени политиките и правилата на играње?

Па уште се прашувате зошто Тотенхем, Атлетико, Арсенал? Знаете зошто, затоа што имаат ултра модерни стадиони, поготово Тотенхем, и утре коа ќе се пушти публика сигурно Вајт Харт Лејн ќе биде стадион што ќе донесе повеќе приход отколку Бенито Виљамарин или Рамон Санчез Писхуан или мртвиот Олимпико у Рим.

Плус, као што спомнавте поназад, кој ќе ја контролира оваа лига?
Флорентино, Ањели, Глејзери се креатори и главни у лигава. Сите други се гости, кој за што конретно, некој има голем стадион, друг има име, трет има спонзори, четврт има газди од другата страна на планетава и слично.
Сигурно Флорентино нема да го дели профитот исто, он не знае името да му го погоди на Тотенхем и некој очекува дека исто пари ќе им даде нив и исто пари ќе земе неговиот Реал. У Спарс најплатен играч е Кејн со 8 милиони (тропам), кај него у тим 8 милиони зима вториот голман.
Ањели онаму се посра со идејава за елитна лига, му шлапаа по нос нокаути екипи како Лион, Порто, Ајакс и тука мислиш дека ќе дозволи некој Арсенал или Тотенхем или Интер да му освои пред неговиот Јуве.

Чисто срање не очекува. Кој како сака ќе си праи, правила ќе мењаат. Тој мртвиот старец ќе умре уште малце, гарантирам дека не ни гледа фудбал, он ќе кажува да ги скрателе утакмиците.
Ањели нема поима од фудбал, гарант коа ќе тепаат 4-0 прашува а сеа колку бодови ќе освоиме, он дошол на ред да креира фудбалска лига. Утре ќе му текне, колку пати Роналдо ќе шутне у трибини толку бодови да освои Јувентус.
Глејзер нема поима офсајд што е, 6 играчи не знае да наброи од Манчестер, и тој дошол да се прашува нешто за фудбалот.
Овие па кинезиве наши мртви, до вчера уште со Орце Камчев не влегоа у преговори за да го шитнат клубот, одеднаш заќутеа како пички, 1 месец подоцна, ви ар супер лиг клаб вит д бест оф д ворлд. Да ви ебам све и на вас. Не ни знае кој клуб го купил тој стариот кинез, фоца инда вика.

Мрш да ви ебам мајката у пичка на сите.
А зошто па треба да се правдаат пред некој? Ја имаат моќта, глобални брендови се, ги имаат банките позади себе, ги имаат парите, ги имаат играчите. Вас секако не ви се свиѓа и нема да гледате, што е проблемот тогаш не знам?

Сите вие што глумите некакви фудбалски гандиевци и толкувачи на што е праведно, а што не, колку пати сте се нашле во ситуација да поделите плата некому или да вложите во нешто од свој џеб, па макар и да е локална семкарница? Геријатријава само се прилагодува на ситуацијата, не е крив тој за новите snowflake/тикток генерации.

Истата геријатрија го има спасено Реал од финансиски крах и направи највреден фудбалски бренд од клубот на 21 век без да го продава на разноразни олигарси. Не знам колку си запознаен, но во самиот статут на Реал Мадрид стои дека доколку клубот не оставрува профит автоматски се отповикува управата и се свикуваат нови избори. Заради тоа Реал Мадрид во вакви услови прикажува некој минимален профит, пошто работат крајно рационално, но сигурно не може да го купи Мбапе кога имаш шеик во Париз кој во вид на спонзорства преку разноразни фирми истура милиони во ПСЖ и плус ги поткупува УЕФА/ФИФА. И се наевам дека нема ни да го повикаат во новата лига и ќе му го искупат цел тим да види како е на своја кожа, па нека се заканува после дека Реал Мадрид ќе ги претворел во такси компанија.

И да, очигледно е дека човеков е предолго во фудбалот и не ги гледа работите само од аспект на тв гледач или просечен кладионичар. Располагаат со податоци клубовите и увиделе дека интересот на младите не е фудбал и само размислува гласно (не значи дека ќе се оствари) како да им го врати фокусот на фудбалот. Тоа е јасно дека за вас фудбалските фанатици е ерес и ќе наиде на осуда, ама и без вас се живее.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Абе не си правете бајрам со умот. Чеферин ,,цвеќето" појма немал дека нешто се спрема, па Ањели го преебал, не му кревал на телефон. Приказни за мали деца. Ова што изигруваат мајмуни по медиуми, демек револтирани, разочарани е само мачкање на очи.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Кажа дека на младата популација му сметало долгото траење на натпреварите, заморно ми било 90 минути да гледаат фудбал и во иднина ако има потреба ќе има промени околу тоа.
Само се прашувам на кој фудбалски фан му е досадно да гледа 90 минути фудбал, мене ми лета времето дури и кратко ми се гледа.
Па тргни од форумов еве. Скоро секое коло има коментари за тоа колку е паднат фудбалот, дека престанале да трчаат после 60та, и слично.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Перез со доста безвезни изјави, ќе го спасел фудбалот. Секако. Туку УЕФА на крај може многу работи да одлучи што тој ги негира. Сепак се работи за организација која е покровител или изведувач на ЛШ, ЛЕ и ЕП. Ако таа организација одлучи да дисквалификува тимови, тогаш тоа е нејзино право. За тоа дали играчи можат да играт или не на натпреварувања и тие може да одлучат али неизбежен е судски спор. Али дур се реши тое и ЛШ и ЕП ќе помине. УЕФА не е толку немоќна колку што сака да покаже. Проблемот е што е корумпирана до последен човек и тешко да создаде единство кое е потребно. А гледам сите од СЛ се со ист став.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom