Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Obrazuvana i finalna mozebi ke bidat normalno, okolu 7 meseci do 1 godina. Ama polozitelno i zemanje na ukaz ke im treba okolu 2 godini, kako sto odat rabotite so 30000 prepiski od 2019 od koj poveketo enos treba da pominat polozitelno i da podignat ukaz... termin za podiganje od Sofija ima kraj na dekemvri 2021, ako ne e veke i januari 2022... Bugarija e toa, ne e Germanija, sekoja godina najavuvaat i kazuvaat deka ke bide za 9, 12, 15 meseci, ama u praksa e 3, 4 pa i 5 godini... pa sega neka vidat dali za 9 meseci ke zeme nekoj.:tapp:
Автоматски споено мислење:

Messi 0:4 :jeeee: :oeoeoe:
Bas tako..
Znas kako jedino mogu da dobiju ranije? Da Bugarska odluci da daje drzavljanstvo bez ogranicenja, znaci da pocne da daje po 20000 godisnje. To se nece desiti jer su pod specijalnim monitoringom od strane EU kao najkorumpiranija zemlja i imaju ogranicenja.
Pogledao sam u zadnjih deset godina koliko su davali i prosek je 12000 godisnje.
Matematka je jasna. I mi smo se nadali da cemo za 3 godine sve zavrsiti pa evo po 5 godina cekamo. Ali uvek ista prica pali kod novih kanditata od strane posrednika. Samo vi konkurisite sada, sada je pravi trenutak. Necete puno cekati kao ovi pre, a fora je sto svaki sledeci sve duze i duze ceka :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Bas tako..
Znas kako jedino mogu da dobiju ranije? Da Bugarska odluci da daje drzavljanstvo bez ogranicenja, znaci da pocne da daje po 20000 godisnje. To se nece desiti jer su pod specijalnim monitoringom od strane EU kao najkorumpiranija zemlja i imaju ogranicenja.
Pogledao sam u zadnjih deset godina koliko su davali i prosek je 12000 godisnje.
Matematka je jasna. I mi smo se nadali da cemo za 3 godine sve zavrsiti pa evo po 5 godina cekamo. Ali uvek ista prica pali kod novih kanditata od strane posrednika. Samo vi konkurisite sada, necete puno cekati kao ovi pre, a fora je sto svaki sledeci sve duze i duze ceka :D
Toa e realnosta, se na mesto i ubavo kazano. Pozdrav i leka nok. :pijani:
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Bas tako..
Znas kako jedino mogu da dobiju ranije? Da Bugarska odluci da daje drzavljanstvo bez ogranicenja, znaci da pocne da daje po 20000 godisnje. To se nece desiti jer su pod specijalnim monitoringom od strane EU kao najkorumpiranija zemlja i imaju ogranicenja.
Pogledao sam u zadnjih deset godina koliko su davali i prosek je 12000 godisnje.
Matematka je jasna. I mi smo se nadali da cemo za 3 godine sve zavrsiti pa evo po 5 godina cekamo. Ali uvek ista prica pali kod novih kanditata od strane posrednika. Samo vi konkurisite sada, sada je pravi trenutak. Necete puno cekati kao ovi pre, a fora je sto svaki sledeci sve duze i duze ceka :D
Мене бато никој не ме лажел, секако е подобро затоа што 2020та нема многу апликации за разлика од 2019та па како и да е подобра им е ситуацијата кога и 2020та би била со иста бројка апликации како 2019та.
Поздрав и секое добро.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Мене бато никој не ме лажел, секако е подобро затоа што 2020та нема многу апликации за разлика од 2019та па како и да е подобра им е ситуацијата кога и 2020та би била со иста бројка апликации како 2019та.
Поздрав и секое добро.
Veruj mi, prvi bih ja voleo da se skrati cekanje u buducnosti i da se ljudi ne nerviraju kao mi i cekaju toliko godina.
Ali na kraju uvek nekako ispada da se sve duze i duze ceka. Katastrofa.
Ovo su bile samo iznete cinjenice do sada. Nadam se da ce biti bolje u buducnosti za nove kandidate, bar malo.
Sve najbolje i srecno :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Veruj mi, prvi bih ja voleo da se skrati cekanje u buducnosti i da se ljudi ne nerviraju kao mi i cekaju toliko godina.
Ali na kraju uvek nekako ispada da se sve duze i duze ceka. Katastrofa.
Ovo su bile samo iznete cinjenice do sada. Nadam se da ce biti bolje u buducnosti za nove kandidate, bar malo.
Sve najbolje i srecno :)
Zemajki go faktot deka se smeni zakonot na podobro ne se isklucuva moznosta da se ubrza procedurata za novite aplikanti. Ali nikogas ne se znae sepak da se razberime od Varna do Vojvodina ti e ist sistem sekoj den novi promeni od koj ni eden ne se pocituva.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Zemajki go faktot deka se smeni zakonot na podobro ne se isklucuva moznosta da se ubrza procedurata za novite aplikanti. Ali nikogas ne se znae sepak da se razberime od Varna do Vojvodina ti e ist sistem sekoj den novi promeni od koj ni eden ne se pocituva.
Tako je na ovim prostorima... ne zna se koja drzava je gora od koje po pitanju zakona i administracije hehehe
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Zemajki go faktot deka se smeni zakonot na podobro ne se isklucuva moznosta da se ubrza procedurata za novite aplikanti. Ali nikogas ne se znae sepak da se razberime od Varna do Vojvodina ti e ist sistem sekoj den novi promeni od koj ni eden ne se pocituva.
Zakonot se smeni, ama kako kje se implementira e sosema treta rabota.
 
Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Do kade se pismata za adresa? Ima li nekoj sto mu e stignato , a go podignal drzavjanstvoto vo dekemvri od konzulatot vo Bitola ?
На братичед му стигна пред некој ден тој имаше подигнато указ крајот на ноември 2020
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Здраво на сите уште еднаш. Не сакам да бидам досаден (ете и јас сум еден од тие кои „само прашуваат“, али што да правам кога немам знаење на темава да споделам), ама ако случајно има некој одговор во врска со ова би бил благодарен.
со новиот закон Дабч се укина така нема више вадење на дупли произход, на ново треба да тераш процедура со интервју Ск или Бт. Најди си добар посредник доколку несакаш сам да тераш процедура.
 
Член од
18 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo lugje....Stigaat ili ne stigaat pisma za adresa i embg?? od janurai 8 mi cekam 3ipol meseci.. kolku odi ovaja procedura site razlicno kazvaat...
Fala..
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Zdravo lugje....Stigaat ili ne stigaat pisma za adresa i embg?? od janurai 8 mi cekam 3ipol meseci.. kolku odi ovaja procedura site razlicno kazvaat...
Fala..
navodno,ako e preku Bitola zemen ukazot poveke se ceka,ako e preku Skopje pomalce,za zal zimaat adresa lugu od noemvri i dekemvri uste
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.171
Поени од реакции
1.036
Едно прашање малку оф-топик. Дали некој ја има заменето македонската возачка со бугарска последниов период и како може да се замени ? Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom