Клиничка смрт

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Денес со моите другари земавме да збориме за натприродни работи како што се магии,телепатии,телекинези и слично и стигна еден другар да ми каже дека неговата тетка имала ќерка која имала клиничка смрт
Клиничката смрт е кога човечкото срце престанува да работи додека мозокот работи и по неколку дена со мозокот преработува и срцето
Ќерката имала клиничка смрт но сепак никој не знаел од што била болна и кога умрела ја закопале а по неколку дена испитување тие ја откриле болеста но сепак ќерката се разбудила во гробот во ковчегот од каде што немала каде да излезе и само таму останала и покасно ја откопале и виделе дека ковчегот бил цел изгребан и чукан.Јас навистина се наежив кога го слушнав ова и толку ми дојде страв.Инаку ми кажа другарот дека тоа се случува само доколку некогаш ти се случило да го одвоиш телото од себе(Астрална проекција).
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Ех...да беше попаметен да сватеше што напиша

Клиничка смрт е кога мозокот престанува да работи, а срцето и останатите витални органи функционираат. Доколку не би работело срцето би немало што ја пумпа крвта за да циркулира. Доколку не би циркулирала крфта би немало што да ја пренесува храната до останатите органи, би се создавале тромбони во нозете, би дошло до токсификација бидејки не би се филтрирала крвта во бубрезите и се останато.

Тоа е за клиничката смрт. За понатаму, покасно сега имам обврски.

***едит***

Клиничка смрт не се добива од болест, се добива од сообраќајка, претрпен страс или слично.

На што испитувале? На плочата од гробот? Или на стара крв и неважечка? Девојката била мртва и закопана, не верувам дека некој продолжил да испитува.

Како можела да се раџбуди бидејки лекарите ја откриле болеста?. Зашто они уоште пробале да го ексхумираат телото? За тоа треба дозвола од суд, не ја добива секој.

Да не имаш уште некој детаљ од прикаската да ти побијам?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кога срцето ќе престане да работи настанува така наречена клиничка смрт, за 4 до 6 секунди од престанокот на работата на срцето почнуваат реверзибилни пореметувања во мозокот, во рок од 8 до 12 секунди настанува губење на свест, во рок од 8 да 10 минути настапува мозочна смрт.
Значи дека воколку во рок од од десеттина минути не биде покренато срцето да работи личноста умира бидејќи и мозокот умира.
Има случаи кога може да се нарече организмот постигнува нирвана а тоа воспоставување некој минимален метаболизам само коку да не изумрат клетките, ова го постигнуваат некои од тие што медитираат, ама ова е исклучително кризен момент и може лесно типот што медитира да умре, обратното е кај некои случаи кои ги закопуваат и покрај констатирана мозочна смрт, ама обично може да се претпостави во кои случаи може да се случи ова и затоа по барање може да биде поставен аларм во ковчегот и ако дојде до разбудување на личноста веднаш да се ископа гробот, само кој има пари за таа работа.
Башка ако околностите биле толку сомнителни по кои настапила смртта мора да се смета и со овој феномен.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Приказнава мислам дека е вистинита затоа што и мене ми ја кажале и тоа се случило на луге во Македонија. Детето било во клиничка смрт и докторите утврдиле дека нема шанси да се разбуди. Го закопале што го закопале... али мајкава цела недела сонувала како детето ја вика и и вика дека е живо.. по една недела нели мајкава побарала да го откопаат.. кога го откопале виделе гребаници на ковчегот. толку.
језиво...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
i jas ja imam slusnato ovaa prikazna..ali neznam kolku e vistinita...sepak e jezivo...
На што испитувале? На плочата од гробот? Или на стара крв и неважечка? Девојката била мртва и закопана, не верувам дека некој продолжил да испитува.
ima mn.slucai koga doktorite ja utvruvaat vistinskata pricina za smrtta duri posle pogrbot..zatoa i se mn.pati sudeni zasto se kaj nas se odviva sporo..taka da ovoj pobien fakt ne ti drzi
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Dimitarc напиша:
Ех...да беше попаметен да сватеше што напиша

Клиничка смрт е кога мозокот престанува да работи, а срцето и останатите витални органи функционираат. Доколку не би работело срцето би немало што ја пумпа крвта за да циркулира. Доколку не би циркулирала крфта би немало што да ја пренесува храната до останатите органи, би се создавале тромбони во нозете, би дошло до токсификација бидејки не би се филтрирала крвта во бубрезите и се останато.

Тоа е за клиничката смрт. За понатаму, покасно сега имам обврски.

***едит***

Клиничка смрт не се добива од болест, се добива од сообраќајка, претрпен страс или слично.

На што испитувале? На плочата од гробот? Или на стара крв и неважечка? Девојката била мртва и закопана, не верувам дека некој продолжил да испитува.

Како можела да се раџбуди бидејки лекарите ја откриле болеста?. Зашто они уоште пробале да го ексхумираат телото? За тоа треба дозвола од суд, не ја добива секој.

Да не имаш уште некој детаљ од прикаската да ти побијам?


Kако прво доволно сум паметен така да не мислам да пишувам нешто што воопшто не можам да го сватам,како второ срцето престанува да работи а не мозокот бидејќи да престанеше мозокот немаше да го закопаа момичето бидејќи убаво ќе се видеше дека уште е жива,како трето не само другарка ми(вчера кажав другар што беше тотална грешка)епа на другарка ми мајката имала другарка на која ќерка и и умрела,инаку тоа било порано уште кога мајката на другарка ми била 3 година и со оглед на тоа што бев во нејзината куќа(на другарка ми и мајка и) и го почнавме тој муабет и не би рекол дека сака да ме лаже мајка од 36 години.И чим бил гробот од внатре удиран тогаш мислам дека нема шанси да било друго освен повторно оживување со помош на мозокот.Мислам порано даваа серија околу вакви работи ама ја не ја гледав.Мислам доколку мозокот ти работи ти можеш да шеташ и било што да правиш бидејќи сите работи кои сакаш да ги направиш произлегуваат од мозокот а не од срцето

П.С.Ти случајно да не си доктор?:nesvest: ДимитарЦ?
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Ај сеа ја да кажам нешто што ми го кажа професорката по психологија..
Овој пример што го кажавте се има навистина случено и тоа не само кај нас туку и во други земји..не се работи за клиничка смрт туку за посебна болест(не знам како се вика кога ќе најдам повеќе информации ќе пишам)..не престанува срцето да работи туку на некој чуден начин тоа не се гледа...навидум целиот организам не функционира..не се забележува работа на срцето и автоматски човекот се прогласува за мртов...а се дознава дека не е мртов кога ќе се разбуди во мртовечницата на болницата...имало и случаи кога луѓето биле закопувани живи(како вашиот пример)..и семејствата откако дознале за оваа состојба не дозволувале да се закопува човекот се додека повторно не се разбуди...
Чудно нели?!
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Mandy напиша:
Ај сеа ја да кажам нешто што ми го кажа професорката по психологија..
Овој пример што го кажавте се има навистина случено и тоа не само кај нас туку и во други земји..не се работи за клиничка смрт туку за посебна болест(не знам како се вика кога ќе најдам повеќе информации ќе пишам)..не престанува срцето да работи туку на некој чуден начин тоа не се гледа...навидум целиот организам не функционира..не се забележува работа на срцето и автоматски човекот се прогласува за мртов...а се дознава дека не е мртов кога ќе се разбуди во мртовечницата на болницата...имало и случаи кога луѓето биле закопувани живи(како вашиот пример)..и семејствата откако дознале за оваа состојба не дозволувале да се закопува човекот се додека повторно не се разбуди...
Чудно нели?!


Е овака ми личи доста логично.Навистина е језиво да те закопат жив и потоа да се разбудиш во гробот каде што немаш теоретски шанси да излезеш,фала многу за информацијата и за ова добиваш зелено и те молам ако можеш малце повеќе информации да дадеш дека навистина не разбирам каква е таа болест ниту пак како се дознава дали човекот кој "умрел" може да "оживее".


П.С.Јас предложувам да ми остават телефон во гробот и да го остават исклучен и да биде на космофон и да плаќат секои 12 месеца нов кредит можеби еден ден ќе се разбудам од сонот:pos: Ова последното немој некој да ме сватил сериозно:star:
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Mandy напиша:
не престанува срцето да работи туку на некој чуден начин тоа не се гледа...навидум целиот организам не функционира..не се забележува работа на срцето и автоматски човекот се прогласува за мртов...
Bash gledav na televizija emisija za covek kako "umrel" i po nekoe vreme "oziveal," a ustvari srceto celo vreme mu rabotelo ali mnogu sporo i aparatite pokazuvale deka ne raboti.

_|Sp|DeR|_ напиша:
П.С.Јас предложувам да ми остават телефон во гробот и да го остават исклучен и да биде на космофон и да плаќат секои 12 месеца нов кредит можеби еден ден ќе се разбудам од сонот.
Abe nema da ima mrezha tamu dole :)) i dodeka te odkopaat nema da ima ni vozduh =))))
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Mislam deka klinicka smrt e koga srceto prestanuva so rabota megutoa mora da prodolzi po ne mnogu dolgo vreme inaku ke prekinat i drugite organi.Mojata profesorka imase teorija deka mozebi voskresnuvanjeto na Isus bila klinicka smrt i toj posle 3 dena se razbudil od koma.E sega kolku e toa za veruvanje toa e druga prikazna ama sepak nikogas ne se znae.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Тоа недолго време што го кажа мами ретурнс е сосема точно бидејќи доколку си имал клиничка смрт крајна граница како што знам било две недели да се вратиш во нормала или потполно да ти изумрат сите органи
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Како што кажав ако срцето престане потполно да работи, значи дека нема да има довод на хранливи материи кон мозокот, а кога ќе дојде до кусок на глукоза до мозокот тој во рок од десетина минути е мртов.
Инаку има и други белези по кои може да се утврди смрт на човек, а тоа е со појава на скапување на телото и создавање на карактеристични мртвечки флеки по телото.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Ninja фала на избришаното мислење ...сепак пак јас ке го напишам


Клиничка смрт====Христос Воскресе


Размисли малку за овој пост и размисли за Клиничката смрт и шо пишуваат за Исус низ книгите колку дена бил мртов па оживеал

многу лесно за објаснување

и мислам дека нетреба да биде избришан постов
БЛАГОДАРАМ!!!
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
CopyOfDeath напиша:
Ninja фала на избришаното мислење ...сепак пак јас ке го напишам


Клиничка смрт====Христос Воскресе


Размисли малку за овој пост и размисли за Клиничката смрт и шо пишуваат за Исус низ книгите колку дена бил мртов па оживеал

многу лесно за објаснување

и мислам дека нетреба да биде избришан постов
БЛАГОДАРАМ!!!
Немаше ни првиот да биде избришан ако беше дадено објаснување на равенството. Видиш, не е возможно Ninja секогаш да знае што сакаше авторот на пост од 4 збора да каже. Затоа и секогаш напоменува дискутантите да ги образложуваат своите ставови. Но, секогаш може да се постира уште едно мислење, како твоето второ, кое Ninja нема да го избрише, а ќе ја разбере поентата на авторот, како и сите останати, всушност :wink:.

Продолжете со дискусијата.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Vo filadelfija bil napraven proekt za da se potvrdi tezata deka koga nastanuva klinicka smrt duhot izleguva od teloto so toa sto mozes da se vidish kako lezis bespomoshen ...proektot bil vo toa shto nad pacientot bil staven ekran so brojki koj vo lezecka polozba ne moze da gi vidi , taka da ako dozivee klinicka smrt da gi zapamti brojkite sto ke gi vidi odozgora(KOGA LEBDI SO DUHOT)...PROEKTOT BIL NEUSPESHEN
 

Kajgana Shop

На врв Bottom