Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Sakas da kazes deka posrednikot napravil falsifikat dokument (proishod) a ne odel preku DABC ili od DABC mu dale falsifikat!? Jas na primer isto odevbpreku posrednik ama si proveriv na stranata na dabc so livceto sto mi go dadoa i mi pisuvase deka se e vo red t.e. deka proishodot mi e odobren

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Происходот ти е во ред и се е ок, но имаа спор помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда и затоа мораш да ги извадиш повторно истите документите и носи ги во Министерство за Правда лично. Најдобро додека си сеуште на задолжителна, но има случаеви како мене кои однесоа и додека биле веќе 2ипол месеци на финална. Ако ги однесеш на финална малку е ризично зависи дали веќе те прегледале или сеуште не ти дошол редот.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Постојат две сценарија:

1. Тоа што ти го кажал адвокатот воопшто не си го разбрал.
2. Тој адвокат поим нема од животот.

Најверојатно не си разбрал добро. Но, како и да е во твојот случај посредникот ти зезнал работа заради дополнителните документи и таквите посредници овде треба да ги објавувате со име и град (или име, град, телефон) за да некој во иднина не го наеби.

Исто треба и да им искршете заби, али тоа не секој е спремен да го направи. Има луѓе кои се мирни и повлечени па можам да ги разберам.

Дополнителните документи беа обврзувачки и тоа требаше да се однесат оригинали, затоа и се вадеа нели повторно крштениче, умреници и слично по крвна линија.
Проблемот е што нашите матрапази правеа фалц документи (како кршеници и венчаници од БГ егзархија и слично) и заради тоа и ред други причини пукна скандалот со ДАБАЧ и со плаќања таму, слични срања.

Токму тоа сакаат да го избегнат со новата комисија или како и да го нарекуваат тоа тело, а ако барем малку се скрати чекањето од година дена (колку што требаше за присход од ДАБАЧ) тогаш толку подобро. Не дека нема да се истегне процедурата некаде во некој друг дел, но сепак една институција помалку за трчкарање + колку што сфатив носиш еднаш документи и ЗБОГУМ, толку.

Останува сето тоа да профункционира и да видиме како ќе се одвиваат со временска рамка работите.


Логично е да ја префрлат целата документација. Тоа тело, колку што разбирам, се' уште не е формирано и ставено во функција така да засега си останува работата како што е и процедурата треба да си тече.
Може да прашате во министерство за правосудие, испратете им маил мада мислам дека е рано и тие нема нешто поконкретно да ви одговорат бидејќи ми нема логика зошто не би ги превзеле досиеата на сите апликанти (тоа е во нивни интерес).
Blagodaram za objasnuvanjeto , jas neznam bugarski mozebi ne sum razbral se dobro.
A i nikogas ne sum navleguval sto kako zosto, mu veruvav na posrednikot
Vo sekoj slucaj napisav za posrednikot Goko od Pripor Skopje
Jas odev preku nego i uste drugi 20 dusi. Na site ni zema po 70 evra za dop. dokumenti i site sme odbieni
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Происходот ти е во ред и се е ок, но имаа спор помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда и затоа мораш да ги извадиш повторно истите документите и носи ги во Министерство за Правда лично. Најдобро додека си сеуште на задолжителна, но има случаеви како мене кои однесоа и додека биле веќе 2ипол месеци на финална. Ако ги однесеш на финална малку е ризично зависи дали веќе те прегледале или сеуште не ти дошол редот.
Jas zadocniv so dop dom bidejkji posrednikot togasen ili ne znaese ili ne sakase da kaze. Informacijata ja dobiv od tuka i den denes sum blagodarna na ovoj forum. Posle odev preku drug posrednik i on uleta dve nedeli so dok pred da ni se smeni vo polozitelno. Luda srekja bi rekla. Sega imam drzavjanstvo ama na sekoj preporacuvam da si cita od prvite str na forumot. Pravete si proverki ne veruvajte 100% na posrednici osven ako ne e nekoj proveren, a ima i takvi raka na srce cesni.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.158
Blagodaram za objasnuvanjeto , jas neznam bugarski mozebi ne sum razbral se dobro.
A i nikogas ne sum navleguval sto kako zosto, mu veruvav na posrednikot
Vo sekoj slucaj napisav za posrednikot Goko od Pripor Skopje
Jas odev preku nego i uste drugi 20 dusi. Na site ni zema po 70 evra za dop. dokumenti i site sme odbieni
Не може сите да имаат грешка т.е. да немаат право на државјанство па да ги одбиле.
Значи, единственото логично објасување е дека дополнителните док кои ги дадовте на посредникот воопшто не ги доставил.

Следствено на тоа, од сите вас 20 луѓе треба да јади по 70 шамари - најмалку.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Знае ли некој дали како доказ за происход, би можело да помине изјаснување на предстојниот попис?
Се изјаснуваш како Бугарин на пописот, тоа го сликаш, и го приложуваш како доказ..?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Знае ли некој дали како доказ за происход, би можело да помине изјаснување на предстојниот попис?
Се изјаснуваш како Бугарин на пописот, тоа го сликаш, и го приложуваш како доказ..?
Да не ти кршам филм но мислам дека е тешко тоа, они вака не сакаат да дават укази одбија еден куп кои се преку братучеди вујковци тетки некои дури и со поредок но без потврди од БГ клуб, а не пак само со обична изјава дека си бугарин да ти дадат пасош.
Најдобро извади умреници на прабабата и прадедото, ги сметаат за бугари ако живееле во бугарско место(а имаше една табела кои места се сметаат за бугарски - скоро цела Македонија), потврда од Лазар и терај.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Происходот ти е во ред и се е ок, но имаа спор помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда и затоа мораш да ги извадиш повторно истите документите и носи ги во Министерство за Правда лично. Најдобро додека си сеуште на задолжителна, но има случаеви како мене кои однесоа и додека биле веќе 2ипол месеци на финална. Ако ги однесеш на финална малку е ризично зависи дали веќе те прегледале или сеуште не ти дошол редот.
Јас само што бев на интервју т.е. бев во ноември во амбасада во Скопје заради ситуацијава и таму ги подадов документите (оригинални изводи, удостоверението, потврда за неосудуваност и се останато) што првиот пат ги носев во Софија за происход односно само оригинални изводи. Посредникот ми ги преведе и завери, се околу документи тој средуваше. Сеуште го чекам тоа бројче што треба да ми го дадат да можам да проверувам до каде сум. Дали јас и покрај тоа што два пати носев изводи, повторно треба да ги однесам во министерството или доволно се тие што ги подадов во амбасадата?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Јас само што бев на интервју т.е. бев во ноември во амбасада во Скопје заради ситуацијава и таму ги подадов документите (оригинални изводи, удостоверението, потврда за неосудуваност и се останато) што првиот пат ги носев во Софија за происход односно само оригинални изводи. Посредникот ми ги преведе и завери, се околу документи тој средуваше. Сеуште го чекам тоа бројче што треба да ми го дадат да можам да проверувам до каде сум. Дали јас и покрај тоа што два пати носев изводи, повторно треба да ги однесам во министерството или доволно се тие што ги подадов во амбасадата?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Чим си носел два пати мислам дека си во ред , но поискусните пак нека потврдат :) По мене мислам дека си ок уживај си :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јас само што бев на интервју т.е. бев во ноември во амбасада во Скопје заради ситуацијава и таму ги подадов документите (оригинални изводи, удостоверението, потврда за неосудуваност и се останато) што првиот пат ги носев во Софија за происход односно само оригинални изводи. Посредникот ми ги преведе и завери, се околу документи тој средуваше. Сеуште го чекам тоа бројче што треба да ми го дадат да можам да проверувам до каде сум. Дали јас и покрај тоа што два пати носев изводи, повторно треба да ги однесам во министерството или доволно се тие што ги подадов во амбасадата?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ako si odnel se, original izvodi so koi se povrzuvas do predok prevedeni i legalizirani, original potvrda od zdruzenie, neosuduvan, lekarsko i.t.n. treba da e ok. Isto taka, ako si odnel plus kopija od pasos od sestra ti, ti trebat izvodi so koi se povrzuvas so nea kako dokaz deka ti e sestra, izvod od nea, od tebe kade sto se gleda deka imate isti roditeli (treba da gi pisuva na izvodite) prevedeni i legalizirani. Izvodi, potvrda od zdruzenie, potvrdi, lekarsko i se drugo sto se podnesuva e potrebno da e original, nikako kopija napravena na kopir. Pozdrav.
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Dali nekoj podetalno znae kako idat rabotite za zemanje na pismoto od opstina i EGN dali treba nekakov dokaz od nekoj deka zivee tamu ili samo idam go zimam i nikomu nisto ? posto go otkacuvam posrednikot edvaj go naogam a i sam si zavrsiv rabota preku amasada vo stranstvo za ukaz taka da bezkorisen...
P.S. ako ne e forumov i palekrstic,nikola i uste nekoi clenovi 90% od nas ke bidat seuste na dopolnitelna ili bez ukaz :D
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Dali nekoj znae na koj broj se zakazuva termin za slikanje vo Bitola?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Указ подигнат во Амбасада на 18.11.2020, сеуште не стигнало писмото во Средец.
Има уште некој таков преку Амбасада? Пешки да го носеа писмото ќе го однесеа до сега.
03.11 na sin mi preku Bitola. Isto uste ne e stignato . 5ti mesec od zavčera počna .
Автоматски споено мислење:
Еднаш ви кажав,еве по втор пат ке ви кажам дека ви се стигнати и толку од мене
 

Kajgana Shop

На врв Bottom