Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Не е за 25kg полесна туку тежи 25kg, а е' полесна за 6kg.

За 25m2, на таа изолација буквално може да се купи било што од овие три.

Другите два модели имаат греачи на тацна, бадијала се греачите на тацна.
Јас да сум на таа квадратура и таа изолација би купил клима до 25.000 и не би се замарал бидејќи и онака сите имаат 3 години гаранција. Зошто да ја преплатиш? ШТО и да ставиш во однос на греење нема небо-земја да биди разликата (бидејќи имаш добро изолиран простор).




Во што освен во 680m3 издув vs 630m3 на фуџицу?
Во другите карактеристики е за нијанса послаба - кога зборуваме исклучиво за греење.

Е сега има тука на темава задоволни од тосот доста луѓе + ако му менува тосот има wifi контрола која фуџицуто ја нема (барем не е наведено дека има), тоа е веќе техникалија која ако му е потребна може да ја искористи.

НО, тоа се нијанси. Нема воопшто да осети ЗНАЧИТЕЛНА разлика кога зборуваме за греење било која од овие три да ги одбери.
Јас би одбрал клима без греач на тацна, сепак не сме Норвешка или Финска.
Ќе си го извади лулето на надворешната и му е гајле што понатаму.

Исто, би бирал клима која има повеќе брзини (степени) на издув, за да може да има комоција (мада и тоа е ствар на навика, но користи во преоден период кога климата треба да дува со помал капацитет).

Hicence, на пример, веднаш би ја отфрлил од овие три.
Јасно, се разбираме, не мислев дека е полесна за 25кг, туку дека е полесна во споредба со тосот и тежи 25кг.

Иначе, дали има некој показател за која клима е подобра во однос на дефрост ? Поретки дефрости а и побрзи во времетраење.

Моментално имам 2 клими, од кои едната е Tosot од 18к ( Tosot Muse Eco ) и Gree Fairy 3.5ka, мислам дека горе долу се исти во број и времетраење на дефрости, но прилично љубопитен сум и затоа ја имам Fujitsu како опција за нешто ново, јапонско, а можеби и подобра опција од тосот/ грее(?).

И ме интересира, дали може да ми кажеш каква клима конкретно би зел доколку си во моја ситуација ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Јасно, се разбираме, не мислев дека е полесна за 25кг, туку дека е полесна во споредба со тосот и тежи 25кг.

Иначе, дали има некој показател за која клима е подобра во однос на дефрост ? Поретки дефрости а и побрзи во времетраење.

Моментално имам 2 клими, од кои едната е Tosot од 18к ( Tosot Muse Eco ) и Gree Fairy 3.5ka, мислам дека горе долу се исти во број и времетраење на дефрости, но прилично љубопитен сум и затоа ја имам Fujitsu како опција за нешто ново, јапонско, а можеби и подобра опција од тосот/ грее(?).

И ме интересира, дали може да ми кажеш каква клима конкретно би зел доколку си во моја ситуација ?
Ovoj model na Fujisu, sekoja cest na brendot, e daleku od made in Japan.
Tosot ima EEV, sto mislam deka Fujisu modelot e kapilara.
Drugo kako sto kaza General, ima 7 brzini, wi-fi, sto ne e za zanemaruvanje, plus razlikata e skoro 10'000 sto ne e malce.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Veke gi gledam koi se ovie so "one way ticket". Ke si se soberat na it forumceto da si placat.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Брееј брееј на кое дерече стигна темава тосот со фиџутси да го рамнат
Jas bi kupil za naevtino obicna on of klima.Ako je bal neka e I maskenbal.
Imal li nekoja on of za 200 evrejki.
Naekonomicno greenje e na on-of klimi.
On-offffki,mu e majkata:facepalm:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Od ovakvi strucnjaci begajte, nitu sovet, nitu mislenje, samo omalovazuvanje na temava.
Od taa pricina mislam deka e vreme za cistenje.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Od ovakvi strucnjaci begajte, nitu sovet, nitu mislenje, samo omalovazuvanje na temava.
Od taa pricina mislam deka e vreme za cistenje.

https://en.wikipedia.org/wiki/Victim_playing

Victim playing (also known as playing the victim, victim card, or self-victimization) is the fabrication or exaggeration of victimhood for a variety of reasons such as to justify abuse of others, to manipulate others, a coping strategy, attention seeking or diffusion of responsibility.

Човекот кој што најмногу ја сери оваа тема сега изигрува жртва.
Тешко на нас со тебе, тешко на форумот.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Не е за 25kg полесна туку тежи 25kg, а е' полесна за 6kg.

За 25m2, на таа изолација буквално може да се купи било што од овие три.

Другите два модели имаат греачи на тацна, бадијала се греачите на тацна.
Јас да сум на таа квадратура и таа изолација би купил клима до 25.000 и не би се замарал бидејќи и онака сите имаат 3 години гаранција. Зошто да ја преплатиш? ШТО и да ставиш во однос на греење нема небо-земја да биди разликата (бидејќи имаш добро изолиран простор).




Во што освен во 680m3 издув vs 630m3 на фуџицу?
Во другите карактеристики е за нијанса послаба - кога зборуваме исклучиво за греење.

Е сега има тука на темава задоволни од тосот доста луѓе + ако му менува тосот има wifi контрола која фуџицуто ја нема (барем не е наведено дека има), тоа е веќе техникалија која ако му е потребна може да ја искористи.

НО, тоа се нијанси. Нема воопшто да осети ЗНАЧИТЕЛНА разлика кога зборуваме за греење било која од овие три да ги одбери.
Јас би одбрал клима без греач на тацна, сепак не сме Норвешка или Финска.
Ќе си го извади лулето на надворешната и му е гајле што понатаму.

Исто, би бирал клима која има повеќе брзини (степени) на издув, за да може да има комоција (мада и тоа е ствар на навика, но користи во преоден период кога климата треба да дува со помал капацитет).

Hicence, на пример, веднаш би ја отфрлил од овие три.
За Hisense TQ35 имам пишувано,одлична клима со 7 брзини,на auto одлично работи со ifeel,тивка внатрешна/нафворешна.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@HEKOJ

Fobija (grč. phóbos - strah, bijeg) je izraženi trajni strah, najčešće prekomjeran ili neopravdan, koji se pojavljuje u vezi očekivanja specifičnog objekta ili situacije.
Većina se ljudi boji visine ili pauka, ali taj ih strah ne ometa u svakidašnjem životu. Takav strah postaje fobija kada ih onemogućuje u aktivnostima koje su dotad s lakoćom obavljali ili uživali u njima.

На IT форум уплав фатиле на последната страна дека Стрелец им влегол и им ја реметел темата на Другиве ботови таму кои овде се опуштиле, се делеле Банови и мислат дека навелико слободно може овде да си серат..(извинете на израз ама некој многу си го пуштил јазикот)
Човекот кој што најмногу ја сери оваа тема сега изигрува жртва.
Оној Флегматичниот на ИТ вреѓа, пљука на велико ама за него администрација замижува и све му е дозволено.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
@HEKOJ

Fobija (grč. phóbos - strah, bijeg) je izraženi trajni strah, najčešće prekomjeran ili neopravdan, koji se pojavljuje u vezi očekivanja specifičnog objekta ili situacije.
Većina se ljudi boji visine ili pauka, ali taj ih strah ne ometa u svakidašnjem životu. Takav strah postaje fobija kada ih onemogućuje u aktivnostima koje su dotad s lakoćom obavljali ili uživali u njima.

На IT форум уплав фатиле на последната страна дека Стрелец им влегол и им ја реметел темата на Другиве ботови таму кои овде се опуштиле, се делеле Банови и мислат дека навелико слободно може овде да си серат..(извинете на израз ама некој многу си го пуштил јазикот)

Оној Флегматичниот на ИТ вреѓа, пљука на велико ама за него администрација замижува и све му е дозволено.
Ама што ме интересира бе на ИТ како е. Мојот пост беше дека кого стасавте тука со св б го изнавредивте и потоа глумите жртви. Нешто за што психологијата има толкување. Нит ме интересираат српско-хрватски форуми нит ништо.
Ова твое потенцирање на глаголот сере што го употребив е само дел од истата психологија (кога може тој, ќе можам и јас).
Штета што ништо од ова не е разбрано :(
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Јасно, се разбираме, не мислев дека е полесна за 25кг, туку дека е полесна во споредба со тосот и тежи 25кг.

Иначе, дали има некој показател за која клима е подобра во однос на дефрост ? Поретки дефрости а и побрзи во времетраење.

Моментално имам 2 клими, од кои едната е Tosot од 18к ( Tosot Muse Eco ) и Gree Fairy 3.5ka, мислам дека горе долу се исти во број и времетраење на дефрости, но прилично љубопитен сум и затоа ја имам Fujitsu како опција за нешто ново, јапонско, а можеби и подобра опција од тосот/ грее(?).

И ме интересира, дали може да ми кажеш каква клима конкретно би зел доколку си во моја ситуација ?
Не знам за понудените да ти кажам за дефрост бидејќи не сум имал искуство, но мој совет ти е АКО си задоволен од една од тие двете кои ги имаш да бараш иста.
Во време кога техниката трае до рокот на гаранција, според мене, не вредат вложените средтсва бидејќи во бананава од држава може да се разочараш кога некој нема да сака да ти сервисира или недајбоже замени клима од 500+ или 1000+ евриќи.

Лично имам LG 3,5kw и haier tundra 5.5kw

На LG-то конкретно дефростот му е пократок него на Тундрата. Тундрата при магла и минусни температури под -5 прави дефрост на секој саат точно и трае 10 минути.

Следно, LG има повеќе брзини и потивка работа, а Tundra-та помалку брзини и за мала нијанса побучна.

Тундрата има wifi контрола + јонизатор, LG-то нема.

Ќе ти повторам, ако имаш Muse (кој на темава е доста фален) и од истиот ти лично си задоволен и навикнат на тој начин на работа, не гледам причина зошто би менувал и експериментирал?

Јас би го одбрал Фуџицуто затоа што има за малку (ептен малку) подобар издув и нема греачи, ама тоа сум само јас и не значи дека сум во право. Тоа би бил само мој избор, ништо не ти налагам.
Од др страна таа клима нема wifi и не знам колку брзини има - треба да се информираш дополнително.

Одлучи врз основа на твојата навика и комоцијата која сакаш да ја постигнеш.

Кога ја барав втората клима (Тундрата), покрај цена имав на ум да има wifi и да нема греачи.
Бев доста заинтересиран за Тошиба, но беше цели 20.000 поскапа и немаше wifi.
На крај изборот ми се сведи на Тундра од 38.500 или да одев на Грее од некои мислам 45.000 или до кај 50.000 (не ме фаќај за збор).
Но греето имаше греач на тацна, па на крај одлучив да искеширам 40к за Тундра и 20к да искористам за изолација на просторот.

Така да, мислам дека било која од овие клими на таа изолација ќе те грее без проблем, а и разликата во цена не е голема за да се двоумиш дали да платиш еден или друг модел.
Размисли што ти треба од функциите кои ги имаат, каков начин на работа нема да те терети (за дефростите мислам дека сите клими се слични т.е. на минус и влага не ти гине отприлика 7-10мин дефрост на саат време) и ако има некој Фуџицу дома барај мислење за истото колку да не те копка дека е нешто WOW во однос на овие две - што мислам дека не е до толку.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ne ste videle uste skrshena perka i izvitkana osovina na samata perka na nadvoreshnta edinica, pak barajte klima bez greaci samo treba 5 6 7 dena po red da fati ubav stud pa ke montirate grejac od boljer od 2 3kw na nadvoreshnata.....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ne ste videle uste skrshena perka i izvitkana osovina na samata perka na nadvoreshnta edinica, pak barajte klima bez greaci samo treba 5 6 7 dena po red da fati ubav stud pa ke montirate grejac od boljer od 2 3kw na nadvoreshnata.....
Не сне виделе богами
Бар овие 2 години од кога следам и последниве 1000 страни на овој форум еве сум немал таква прилика...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom